• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ظریف:

ایران ۱۵ شهریور گام سوم را برمی‌دارد/ رفتن به کاخ سفید مشکلات ایران را حل نمی‌کند

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ایران برای حفظ برجام نه با آمریکا بلکه با اروپا مسئله دارد، گفت که نیم ساعت رفتن به کاخ سفید مشکلات ایران را حل نمی‌کند.

ایران ۱۵ شهریور گام سوم را برمی‌دارد/ رفتن به کاخ سفید مشکلات ایران را حل نمی‌کند

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" در پاسخ به اینکه شما گفتگوهای خود با رئیس جمهور فرانسه را سازنده توصیف کرده‌اید و چه اتفاقی باید بیفتد تا توافق هسته‌ای نجات یابد گفت: توافق هسته‌ای بر 2 ستون استوار است. یکی اینکه ایران خود را ملزم می‌کند که برنامه اتمی اش منحصرا در راستای اهداف صلح آمیز استفاده شود و دیگری اینکه جامعه بین‌المللی و بخصوص دیگر احزاب (شرکت کننده در این توافق) تضمین کنند که مناسبات اقتصادی ایران با بقیه دنیا به حالت معمولی درآید. ایران تعهدات خود را انجام داده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 15 بار این مسئله را تایید کرده است که 5 بار آن بعد از خروج آمریکا از برجام بوده است. اما مناسبات اقتصادی ایران با دنیا نرمال نشده است. در واقع این مناسبات امروز خیلی بدتر از قبل از توافق هسته‌ای است. این بدین مفهوم است که طرف مقابل این توافق را اجرا نکرده است.

ظریف در ادامه درباره اقدام اخیر ایران در کاهش برخی تعهدات خود نسبت به برجام در اعتراض به طرف مقابل نیز گفت: در این توافق هسته‌ای مکانیسمی وجود دارد که راه حلی را برای زمانی که یک طرف به تعهدات خود عمل نکرد ارائه می‌دهد، ما از این مکانیسم استفاده می‌کنیم. به محض اینکه اروپاییان اجرای تعهدات خود را آغاز کنند ما نه تنها از اقدامات بیشتر در این راستا انصراف می‌دهیم بلکه به همان جایی بر می‌گردیم که تا به حال بوده‌ایم.

وی در توضیح این گفته خود این طور گفت که اروپا خود را به یازده نکته متعهد کرده است. این‌ها شامل سرمایه گذاری‌ها، هواپیمایی غیرنظامی، حمل و نقل و بازگشت شرکت‌های اروپایی است. ما هیچ یک از این‌ها را به عنوان پیش شرطی برای اجرای کامل تعهدات خود درخواست نمی‌کنیم. ما تنها می‌خواهیم بتوانیم نفت خود را بفروشیم و پول خود را دریافت کنیم. ما صدها میلیارد ضرر کرده‌ایم، اقتصاد ما رنج می‌برد، ارز ما 75 درصد ارزش خود را از دست داده است. اروپا تنها خود را به این بیانیه که از برجام حمایت می‌کند محدود کرده است. اما اینجا انسان‌ها شغل و درآمد خود را از دست می‌دهند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها