• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
دهقانی فیروزآبادی در بازدید از دانشگاه آزاد کرمان:

دانشگاه آزاد براساس سیاست‌های جدید باید به سمت دانشگاهی تماماً مردمی و اشتغال‌زا سوق یابد

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی راه برون رفت از بسیاری از مشکلات کشور را توجه به نخبگان و پژوهشگران تا مرحله تولید دانست.

دانشگاه آزاد براساس سیاست‌های جدید باید به سمت دانشگاهی تماماً مردمی و اشتغال‌زا سوق یابد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد کرمان، دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سفر خود به استان کرمان از پروژه‌های سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد اسلامی (ساها)، سنا، مرکز رشد واحدهای فناور، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و پژوهشی و امکانات دانشجویی بوستان پردیس مفاخر واحد کرمان و همچنین مزارع کشاورزی 100 هکتاری خضرآباد واحد جیرفت بازدید کرد.

وی در این بازدید نخبگان را سرمایه‌های اصلی کشور دانست و گفت: توجه به نیازهای پژوهشی و تحقیقات پژوهشگران و نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی بیش از گذشته مشهود است و این موضوع نشان دهنده عزم جدی مسئولان این دانشگاه در راستای توسعه علمی و پیشرفت همه جانبه کشور است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد و هسته‌های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان باید با سرعت بیشتری شکل گرفته و زمینه فعالیت دوچندان آن‌ها مهیا شود.

وی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان را شخصیتی جهادی معرفی و تصریح کرد: پیگیری ها و تلاش های دکتر علیرضا منظری توکلی در راستای افزایش امکانات علمی و پژوهشی و توسعه زیرساخت‌های آموزشی مثال زدنی است.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امکانات آزمایشگاهی و زیربنایی این دانشگاه بسیار ارزنده است و باید در مسیر اعتلای دانشگاه و ایجاد رابطه مستحکم تر با صنعت مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی راه برون رفت از مشکلات کشور را توجه به نخبگان و پژوهشگران دانست و افزود: اگر مسئولان دانشگاهی نتوانند از علم، خلق ثروت داشته باشند، قطعاً به مردم و کشور جفا کرده‌اند.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در گذشته دانشگاه صرفاً محل آموزش بود، اما در حال حاضر باید فضایی در دانشگاه‌ها حکمفرما باشد که جوانان بتوانند ایده‌های خود را به عمل برسانند و در خدمت صنعت و اقتصاد جامعه باشند.

دانشگاه آزاد اسلامی می تواند زمینه افزایش امنیت غذایی مردم را فراهم سازد

دکتر دهقانی فیروزآبادی همچنین در بازدید از مزارع کشاورزی واحد جیرفت با اشاره به اشتغال بیش از 30 درصد نیروهای کاری در حوزه کشاورزی استان کرمان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی براساس سیاست‌های ابلاغی جدید باید به سمت دانشگاهی تماماً مردمی و اشتغال‌زا سوق پیدا کند و حوزه کشاورزی می‌تواند یکی از ابزارهای قدرتمند دانشگاه در این مسیر باشد.

وی تصریح کرد: در سال رونق تولید باید در راستای توسعه گلخانه‌ها تلاش بیشتری داشته باشیم؛ چراکه گلخانه‌ها به ویژه از نوع هیدروپونیک مصرف آب کمی دارند و پایداری تولید و صادرات محصولات سالم را محقق می‌کنند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نهادی انقلابی و مردمی می‌تواند با توجه به استعدادهای علمی و امکانات علمی و پژوهشی زمینه افزایش امنیت غذایی مردم را فراهم سازد و راه را بر توطئه‌های دشمنان ببندد.


معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر این موضوع که سیستم آموزش محوری در دانشگاه‌ها در جهان پیشرفته در حال فراموشی است، خاطرنشان کرد: پژوهش در دانشگاه‌ها به نوعی سند هویتی محسوب می‌شود و در دانشگاه آزاد اسلامی باید در مسیری فعالیت کنیم که پژوهش‌ها به فناوری و خلق ثروت تبدیل شوند.

وی اظهار داشت: پتانسیل و ظرفیت مزرعه آموزشی تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت در بین واحدهای دانشگاهی در سطح کشور بی نظیر است و به‌ عنوان یک واحد دانشگاهی باید هم آموزش و هم پرورش را توأمان مورد توجه قرار دهد.

وی افزود: باید چرخه اقتصادی را توسعه دهیم و در بلند مدت بتوانیم به دانشجو اطمینان خاطر دهیم که می‌تواند با آموزش‌ها و مهارت‌های کسب شده در دوران تحصیل برای خود و دیگران شغل ایجاد کند.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: خیلی از طرح ها توسط صندوق شکوفایی و نوآوری حمایت و پشتیبانی می‌شوند و محصول آن در سال آینده به ثمر خواهد نشست.

دکتر دهقانی فیروز آبادی با بیان اینکه جیرفت بهشت کشاورزی است پس باید به‌عنوان بهشت آموزش کشاورزی هم معرفی شود، اظهار داشت: باید این آوازه در جهت جذب دانشجوی کشاورزی به استان های هم‌جوار هم برسد و طرح جامعی در جهت جذب دانشجوی کشاورزی داشته باشیم تا به صورت پله‌ای پیشرفت کنیم.

کشت فضای باز و تولید بذرهای هیبریدی در دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت

دکتر علیرضا منظری توکلی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان نیز بر عملیاتی‌شدن طرح‌های کارآمد در این دانشگاه تأکید کرد و افزود: همه استادان و پژوهشگران باید به این نکته توجه کنند که یکی از برنامه‌های راهبردی در دانشگاه ایجاد اشتغال است و باید در زمینه رفع معضل بیکاری تمام توان خود را به کار ببریم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست‌های ابلاغی دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی در راستای فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در حوزه درآمدهای غیرشهریه‌ای، قصد داریم طرح‌هایی از قبیل مجتمع گلخانه‌ای، کشت فضای باز و تولید آزمایشی بذرهای هیبریدی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت را به بهره برداری برسانیم.


 

دکتر منظری توکلی گفت: جامعه دانشگاهی و نخبگان کشور باید تولید علمی و فناوری کشور را توسعه دهند؛ چرا که تولید علم می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تولید در حوزه‌های مختلف اقتصادی و رفع مشکلاتی معیشتی مردم باشد.

دکتر اسماعیل اسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت همچنین در این بازدید به ارائه گزارشی از وضعیت مزرعه آموزشی تحقیقاتی این واحد پرداخت و افزود: طی یکسالی گذشته بیش از 10 تفاهم نامه همکاری با ادارات مختلف و دانشگاه های شهرستان داشته‌ایم و سالانه مبلغ ۵۰ میلیارد ریال بابت این تفاهم نامه‌ها، درآمد غیر شهریه‌ای کسب کرده‌ایم.

گفتنی است دکتر دهقانی فیروزآبادی و هیأت همراه با حضور در مزار شهدای گمنام واحدهای دانشگاهی کرمان و جیرفت به قهرمانان دوران دفاع مقدس ادای احترام کردند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها