• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ خبرنگارانی که محروم شدند اما نه از سوی فدراسیون و اتحادیه‌ها

کجای دنیا؟

اینکه تاج با استناد به کدام قانون درباره محرومیت چهار‌ساله خبرنگاران صحبت می‌کند، مشخص نیست و در هیچ کجای دنیا نیز چنین محرومیت سنگینی آن‌هم برای پرسیدن یک سوال اعمال نمی‌شود.

کجای دنیا؟

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، صحبت‌های مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال درباره محرومیت خبرنگارانی که در نشست‌های خبری سوالات بی‌ربط به مسابقه بپرسند برای اهالی رسانه بسیار عجیب و سوال‌برانگیز بود. اینکه تاج با استناد به کدام قانون درباره محرومیت چهار‌ساله خبرنگاران صحبت می‌کند، مشخص نیست و در هیچ کجای دنیا نیز چنین محرومیت سنگینی آن‌هم برای پرسیدن یک سوال اعمال نمی‌شود.

 فرگی علیه بی‌بی‌سی

در مواردی که در فوتبال دنیا درباره مشکلات خبرنگاران برای پوشش بازی‌ها دیده شده، اختلاف بیشتر بین باشگاه‌ها و رسانه‌ها بوده و این باشگاه‌ها هستند که دربرخی مواقع از ورود خبرنگاران به نشست‌های خبری یا ورزشگاه جلوگیری می‌کنند که اصولا چندان هم مطابق قوانین رایج نیست.

یکی از مشهورترین اتفاقات در این زمینه مربوط به پیش از فینال لیگ قهرمانان سال 2011 است که سر الکس فرگوسن، سرمربی آن زمان منچستریونایتد از سوال یکی از خبرنگاران عصبانی شد و از مدیر رسانه‌ای باشگاه خواست که دیگر او را به نشست خبری راه ندهند. در آن زمان گیگز درگیر یک پرونده ارتباط نامشروع با یک ستاره تلویزیونی بود و سوالی که خبرنگار درباره او پرسید باعث خشم فرگی شد. البته پس از آن سخنگوی باشگاه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا می‌توانند او را از حضور در نشست‌های خبری محروم کنند، گفت: «چون مسابقات زیر نظر یوفا برگزار می‌شود باید از این نهاد استعلام شود، اما به‌نظر نمی‌رسد این اتفاق شدنی باشد.»

درگیری فرگوسن با رسانه‌ها سابقه طولانی دارد و او به‌دلیل مستندی که بی‌بی‌سی درباره پسر او ساخته بود، مدت‌ها با خبرنگاران آن شبکه مشکل داشت و جواب سوالات آنها را نمی‌داد، اما خبرنگاران این رسانه همواره در نشست‌های خبری او حضور داشتند و کسی نمی‌توانست مانع از فعالیت رسانه‌ای آنها شود.

 فاجعه هیلزبورو

در سال 2017 نیز دو باشگاه همشهری لیورپول و اورتون، نشریه سان را به‌دلیل تحقیقاتی که در زمینه مقصران فاجعه هیلزبورو انجام داده بود و گزارشی که در این روزنامه چاپ شد از حضور در ورزشگاه‌های خانگی خود، گفت‌وگو با بازیکنان و مربیان و پوشش تمرینات تیم‌های خود محروم کردند. البته در گزارش این نشریه مطالب عجیبی درباره اتفاقاتی که پس از این فاجعه در ورزشگاه رخ داد و توهین هواداران لیورپول به پلیس و همچنین دزدی‌هایی که از کشته‌شدگان این حادثه انجام شد، منتشر شده بود که خشم مردم این شهر را به‌دنبال داشت.

در سال 2013 نیز باشگاه ناتینگهام فارست خبرنگاران دو روزنامه گاردین و آبزرور را از حضور در بازی‌های خانگی خود محروم کرد. جالب اینکه دلیل این اتفاق این بود که سردبیر بخش فوتبالی آبزرور، برای تماشای یکی از دیدارهای خانگی این تیم راهی ورزشگاه شده بود، اما در پایان مسابقه، گزارش بازی ننوشت و پس از 6 ماه این باشگاه تصمیم گرفت که خبرنگاران این نشریه را محروم کند! استدلال آنها این بود که براساس قوانین باشگاه، آنها بلیت رایگان در اختیار خبرنگاران قرار می‌دهند تا وظایف شغلی خود را انجام دهند؛ اما در سوی مقابل آبزرور اعلام کرد وظیفه آنها تنها تهیه گزارش از مسابقه نیست و تماشای بازی، صحبت با مربیان و کسب اطلاعات حاشیه‌ای نیز جزئی از کار آنهاست.

این تقابل‌ها در فوتبال انگلیس سابقه زیادی دارد و باشگاه‌هایی چون نیوکسل، ساوتهمپتون و کاونتری‌سیتی پس از مشکلاتی که با رسانه‌ها داشتند، خبرنگاران آنها را تنها از حضور در بازی‌های خانگی خود محروم کردند، اما این تنها مشکلی دو‌طرفه بوده و اتحادیه فوتبال انگلیس یا فدراسیون سایر کشورها دخالتی در این زمینه نداشته‌اند.

 

* نویسنده: سیامک خاجی  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها