• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ارتش رژیم صهیونیستی شنبه‌شب بار دیگر به سوریه حمله کرد حمله‌ای که از منظر نظامی فاقد‌اهمیت به شمار می‌رود

عملیات انتخاباتی

روزگذشته، «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی که به دلیل انتقاد از عدم پاسخ کوبنده تل‌آویو به حماس از کابینه استعفا کرده بود، در انتقاد از نتانیاهو اعلام کرد حماس با شیوه «مقابله» نه‌تنها تل‌آویو را ناچار به عقب‌نشینی کرده، بلکه موفق به کسب امتیاز نیز شده است.

عملیات انتخاباتی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، شامگاه شنبه دوم شهریور بار دیگر پدافند هوایی سوریه در دمشق شروع به شلیک کرد. منابع خبری اعلام کردند جنگنده‌های صهیونیستی چند موشک به فرودگاه نظامی «المزه» در جنوب دمشق شلیک کرده‌اند و همزمان حداقل چهار انفجار بزرگ بر فراز آسمان دمشق رخ داده است. این منابع گفتند به احتمال زیاد آتش ناشی از مورد اصابت قرار گرفتن اهداف هوایی توسط پدافند‌هوایی ارتش سوریه بوده است. خبرگزاری رسمی سوریه، «سانا»، با تایید این اخبار گزارش داد پدافند هوایی ارتش سوریه ضمن مقابله با نیروی هوایی رژیم صهیونیستی، تعداد زیادی از موشک‌های متخاصم را در منطقه جنوبی دمشق ساقط کرده است. تنها ساعاتی پس از انجام این عملیات، رژیم صهیونیستی -در اقدامی غیرمعمول- به صورت رسمی مسئولیت این حملات را برعهده گرفت. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد این حمله با هدف جلوگیری از ارسال پهپادهای تهاجمی به حریم هوایی فلسطین اشغالی بوده است. نیروی هوایی رژیم صهیونیستی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «به تعدادی از اهداف تروریستی در روستای عقربا در جنوب دمشق در سوریه که قصد ارسال تعدادی پهپاد تهاجمی علیه اسرائیل را داشتند، حمله کردیم.» 

به دنبال این عملیات، خبرنگار روزنامه «جروزالم پست» در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت که ارتش چند سامانه پدافندی «گنبد آهنین» برای استقرار در شمال فلسطین اشغالی اعزام کرده است. رسانه‌های صهیونیست نیز گزارش دادند که نتانیاهو برای برگزاری جلسه اضطراری با تمام سران دستگاه‌های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی این رژیم، به مقر ارتش در محله «کریا» واقع در تل‌آویو رفت. تمام شب‌بیداری‌های مقامات رژیم صهیونیستی و تلاش‌شان برای توضیح موفقیت‌های ادعایی درحالی بود که خبرگزاری سانا در گزارشی پس از حمله هوایی رژیم صهیونیستی تاکید کرد پدافند هوایی ارتش سوریه تمام موشک‌های متخاصم را پیش از رسیدن به زمین، هدف قرار دادند. اما علاوه‌بر سوریه، لبنان نیز شنبه‌شب متفاوتی را تجربه کرد.

بامداد دیروز (یکشنبه) دو فروند پهپاد رژیم صهیونیستی در ضاحیه بیروت سقوط کردند. ارتش لبنان اعلام کرد که یک پهپاد متعلق به رژیم صهیونیستی در آسمان بیروت منفجر شده و یک پهپاد دیگر در بیروت سقوط کرده است. رژیم صهیونیستی درباره این موضوع اظهارنظری نکرده است اما سعد حریری نخست‌وزیر لبنان این اقدام را «تجاوز جدید» و «تهدیدی برای ثبات منطقه» و «حمله آشکار به حاکمیت ملی لبنان» و آن را ناقض قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل دانست که به جنگ اسرائیل و لبنان در سال ۲۰۰۶ خاتمه داد. هرچند عملیات رژیم صهیونیستی در لبنان  فاقد اهمیت نظامی بوده است، بررسی چرایی آن قابل توجه است. در این گزارش به بررسی دلایل رژیم صهیونیستی از اقدام جدید نظامی پرداخته شده است.

حمله با کارکرد داخلی

حمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه مساله جدیدی نیست و این رژیم در چند سال گذشته چندین عملیات مشابه در سوریه طرح‌ریزی و اجرا کرده است. حمله شامگاه شنبه این رژیم به فرودگاه المزه در دمشق نیز در تداوم حملات گذشته تل‌آویو به مواضعی در عمق خاک سوریه بوده است. مقامات رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند با اتکا به تبلیغات رسانه‌‌ای، تصویری غیرواقعی از عملیات‌های خود در سوریه به نمایش بگذارند، اما بررسی این عملیات‌ها و واقعیت‌های میدانی چیز دیگری را نشان می‌دهد. با وجود توانمندی‌های نظامی رژیم صهیونیستی، تل‌آویو نتوانسته به‌عنوان یک بازیگر موثر و اثرگذار در منطقه ایفای نقش کند. این مساله به‌ویژه پس از نابودی گروهک تروریستی داعش بیشتر خود را نشان داد و از آن پس صهیونیست‌ها تنها برای اینکه نشان دهند آنها نیز در منطقه حضور دارند، مجموعه عملیات‌های نظامی علیه سوریه را اجرا کردند. با این حال این عملیات‌ها هیچ‌گاه نتوانسته در روند کلی جریان مقاومت خللی ایجاد کند. به عبارت دیگر تجاوزات چند سال گذشته صهیونیست‌ها، فاقد اهمیت نظامی بوده و بیشتر از آن اهمیت و کارکرد داخلی برای این رژیم داشته است. مطالعات اخیری که در رژیم صهیونیستی صورت گرفته نشان می‌دهد صهیونیست‌ها به دلیل نگرانی از خطرات احتمالی، به دنبال مهاجرت از سرزمین‌های اشغالی هستند.

میزان مهاجرت منفی برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ در داخل سرزمین‌ اشغالی فلسطین رکورد شکسته است و شمار یهودیانی که فلسطین اشغالی را ترک کرده‌اند بیش از تعداد مهاجران بوده است. در سال ۲۰۱۸، حدود 16هزار و 700نفر از سرزمین‌های اشغالی به کشوری دیگر مهاجرت کرده‌اند و تنها هشت هزار و 500صهیونیست به این سرزمین مهاجرت کرده‌اند. سران رژیم صهیونیستی برای متوقف کردن روند مهاجرت که می‌تواند این رژیم را با مشکل اساسی مواجه کند، گاهی به خاک سوریه حمله می‌کنند تا به شهروندانش اطمینان خاطر بدهند ابتکار عمل را در دست دارند و هیچ‌عاملی آنها را تهدید نمی‌کند. طنز ماجرا اینجاست که استناد صهیونیست‌ها برای تجاوز به خاک سوریه، کانال تلگرامی یک روزنامه‌نگار ایرانی است. به گزارش بی‌بی‌سی «جاناتان کونریکوس»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی با تاکید بر جدی بودن نقشه حمله پهپادی به تل‌آویو، به یک کانال تلگرامی اشاره کرده که در آن پستی مفصل وجود دارد و در بخشی از آن آمده بود که اگر پهپادهای ناشناس به اهداف حساس امنیتی، نظامی و هسته‌ای یا بنادر و مراکز مهم صهیونیستی در فلسطین اشغالی حمله‌ور شدند، نباید چندان شگفت‌زده شد.

کم‌اثر ولی پرهزینه

در سال‌های ابتدایی بحران سوریه به دلیل اشغال شهرها و به تبع آن پایگاه‌های نظامی و سایت‌های پدافندی این کشور توسط گروه‌های تروریستی، مسیر آسمان در منطقه شامات روی جنگنده‌های صهیونیستی گشوده بود و آنها به‌راحتی توان نفوذ به حریم هوایی سوریه و نشانه گرفتن اهداف را داشتند. از سال 2017 و با بازپس‌گیری مناطق اشغالی از دست گروه‌های تروریستی و تقویت ارتش و سامانه‌های پدافندی ارتش سوریه توسط متحدان این کشور به‌خصوص ایران و روسیه، حضور بر فراز آسمان این کشور برای جنگنده‌های صهیونیستی اقدامی پرریسک تلقی می‌شد. سال 2017 اخباری در رسانه‌ها منتشر شد و حکایت از آن داشت که سامانه‌های پدافند هوایی اس-200 سوری که توسط ایران ارتقا یافته بودند، موفق به شناسایی، کشف و قفل روی جنگنده‌های رادارگریز اف-35 رژیم صهیونیستی بر فراز خاک لبنان شدند. این سامانه موفق به شلیک به سوی جنگنده‌ صهیونیستی می‌شود که آماده ورود به حریم هوایی دمشق بود. مقامات رژیم صهیونیستی مدتی بعد اعلام کردند دو جنگنده از هفت جنگنده اف-35 که تا آن موقع تحویل نیروهای هوایی این رژیم شده‌اند، بنابر دلایلی دچار آسیب‌دیدگی شدید شده‌اند و حتی ممکن است برای مدت زیادی قادر به پرواز نباشند. مقامات صهیونیستی اما واقعیت ماجرا را نگفتند و مدعی شدند تعدادی پرنده که در اطراف باند هوایی در حال پرواز بوده‌اند، دلیل آسیب‌دیدگی بهترین جنگنده آنها شده‌اند.

یک‌سال بعد سرنگونی یک جنگنده اسرائیلی بر فراز بلندی‌های جولان نشان داد آنچه در سال قبل درباره آسیب دیدن جنگنده اف-35 توسط سامانه اس-200 نقل شده به واقعیت نزدیک است. 10 فوریه 2018 یک فروند جنگنده اف-16‌ای که پیشرفته‌ترین جنگنده اف-16 تحویلی به رژیم صهیونیستی است، توسط یک تیر موشک سامانه اس-200 ساقط شد. ارتش رژیم صهیونیستی پس از خطرناک شدن آسمان سوریه دست به تغییر تاکتیک، مدل حملات و طراحی سلاح‌های دور ایستای جدیدی زد. جنگنده‌های صهیونیستی در تاکتیک‌های جدید خود دیگر نمی‌توانستند درحالی که دارای مقادیر فراوانی بمب بودند آنها را با خیال راحت بر فراز هدف‌ها در سوریه رها کنند. آنها مجبور شده‌اند سلاح‌های دور‌ایستای خود را در اختفای کامل رادیویی و در ارتفاعی نزدیک به زمین و میان کوه‌ها با رعایت شرایطی از فاصله ده‌ها کیلومتری به سمت هدف شلیک کنند. دیده شدن جنگنده‌های اسرائیلی در ارتفاع نزدیک به زمین و در نواحی کوهستانی جنوب لبنان شاهدی بر اجرای این تاکتیک است.

ارتش رژیم صهیونیستی برای اجرای تاکتیک جدید خود مجبور شد به جای بمب‌های هدایت‌شونده ارزان، از سلاح دوربرد دقیق و البته گران‌قیمتی به نام موشک «دلیله» استفاده کند که دارای بردی در حدود 250 کیلومتر است. با وجود این پدافند هوایی سوریه در موارد بسیاری موفق به رهگیری و انهدام این موشک‌ها بر فراز خاکش شد. سد شدن این راه باعث شده رژیم صهیونیستی مجبور به استفاده از سلاح‌های گران‌قیمت دیگری به نام موشک‌های بالستیک شود. این رژیم در مواردی به اجبار اهدافی را در شمال و حتی جنوب سوریه با موشک‌های نیمه‌بالستیک گران‌قیمت «لورا» مورد هدف قرار داده است. سال‌گذشته رژیم صهیونیستی در گام اجباری دیگری به طراحی و آزمایش فوری یک موشک هواپرتاب با حرکت نیمه‌بالستیک دست زد؛ آزمایشی پرهزینه برای ساخت سلاح گران‌قیمت و البته کم‌اثر دیگر که نمونه‌های مشابه آن بارها توسط سامانه‌های پدافند هوایی سوریه رهگیری و مورد هدف قرار گرفته‌اند. صهیونیست‌ها این روزها ناچارند برای همان اهداف فاقد اهمیت نظامی، هزینه سنگینی هم صرف کنند.

عملیات انتخاباتی نتانیاهو

اما چرا در شرایط کنونی رژیم صهیونیستی این عملیات را آغاز کرده است؟ 17 سپتامبر (26شهریورماه) قرار است انتخابات کنیست رژیم صهیونیستی برگزار شود. بنیامین نتانیاهو که در حال حاضر علاوه‌بر نخست‌وزیری، مسئولیت وزارت جنگ این رژیم را نیز برعهده دارد، پس از انتخابات 9آوریل، نتوانست با رایزنی با گروه‌هایی که به کنیست رژیم صهیونیستی راه یافته بودند، ائتلاف کند تا دولت تشکیل دهد. پس از این اتفاق، کنیست رای به انحلال خود داد تا بار دیگر انتخابات برگزار شود. در انتخابات پیشین دونالد ترامپ حمایت همه‌جانبه‌ای از نتانیاهو کرد و پوتین نیز جسد «زاکاری بومل»، سرباز اسرائیلی مفقودی در سوریه را به «بنیامین نتانیاهو» تحویل داد تا او با استفاده از این هدیه، پیروزی خود را در انتخابات قطعی کند، اما این اتفاق نیفتاد. حالا نتانیاهو در برابر ائتلافی قرار دارد که او را به ناتوانی در برابر دشمنان رژیم صهیونیستی متهم کرده‌اند.

روزگذشته، «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی که به دلیل انتقاد از عدم پاسخ کوبنده تل‌آویو به حماس از کابینه استعفا کرده بود، در انتقاد از نتانیاهو اعلام کرد حماس با شیوه «مقابله» نه‌تنها تل‌آویو را ناچار به عقب‌نشینی کرده، بلکه موفق به کسب امتیاز نیز شده است. به گزارش فارس به نقل از وبگاه «فلسطین الیوم»، لیبرمن افزود: «برای اولین بار یک سازمان فلسطینی دست به انجام حمله علیه اسرائیل می‌زند و موفق به کسب دستاورد، مال، تجهیزات، برق و... می‌شود.» وی سپس اعلام کرد رژیم صهیونیستی «مفهوم امنیتی» خود را از دست داده است و به‌جای خنثی کردن عملیات‌های فلسطینی تلاش می‎کند  آتش‌بس را بخرد. نتانیاهو در آستانه انتخابات برای اینکه چهره‌ای مقتدر از خود نشان دهد باید یک عملیات نظامی علیه دشمنانش طراحی می‌کرد. او به‌خوبی می‌دانست که هر عملیاتی در جبهه جنوب (غزه) با پاسخ مقاومت اسلامی در این منطقه همراه خواهد شد و یک جنگ بی‌دلیل می‌تواند او را از نخست‌وزیری دورتر کند. آخرین جنگ شدید میان رژیم صهیونیستی و نیروهای مقاومت در نوار غزه مربوط به اردیبهشت ماه امسال (1398) است. 14 اردیبهشت رژیم صهیونیستی به مناطقی در نوار غزه حمله کرد و مقاومت با شلیک بیش از 600 راکت به این تجاوز پاسخ داد. اما در جبهه شمالی یعنی سوریه، به دلیل تلاش سوریه برای پاکسازی ادلب، شرایط برای عملیات مناسب‌تر بود.

بر همین اساس و برخلاف رویه سابق، ارتش صهیونیستی، به سرعت انجام این عملیات توسط خود را تایید کرد و افزود: «من به ارتش دستور دادم برای هر سناریویی آماده باشند. ما به اقدام علیه ایران و وابستگانش ادامه می‌دهیم.» این اظهارات نتانیاهو و تلاش برای بزرگ جلوه دادن یک عملیات که ادعا می‌شود پیشگیرانه بوده است، برای نتانیاهو که فعلا وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز هست، یک کارکرد بیشتر ندارد و آن هم کمک به پیروزی در انتخابات است. هرچند فعلا نظرسنجی‌ها او را پیشتاز انتخابات نشان می‌دهند این بار برخلاف دفعات قبل احتمال واکنش مقاومت به تجاوزات رژیم صهیونیستی بیشتر از قبل است. اگر قرار باشد مقاومت به این تجاوز پاسخ دهد به‌طور حتم این پاسخ در آستانه انتخابات رژیم صهیونیستی خواهد بود، ایامی که نتانیاهو تنها می‌تواند وسایلش را از دفتر نخست‌وزیری جمع کند.

نصرالله: انتخابات با خون صهیونیست‌ها برگزار می‌شود

عصر روز گذشته سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در دومین سالگرد آزادی «جرود عرسال» از طریق ویدئوکنفرانس سخنرانی کرد. او در بخشی از سخنرانی خود به تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان و سوریه پرداخت.

سیدحسن نصرالله با خطرناک خواندن تجاوز پهپادها به خاک لبنان گفت: «پهپاد اول هواپیمای شناسایی و غیرمسلح بود. برخی جوانان می‌گویند با مشاهده این پرنده که در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد، به سمت او سنگ پرتاب و آن را ساقط کردند.» بررسی این پهپاد نشان می‌دهد به‌دلیل نقص فنی و اصابت سنگ سقوط کرده است.»

وی افزود: «پهپاد دوم، مسلح و انتحاری بود و برای اجرای عملیات آمده بود.»

به گزارش «فارس»، دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه این حادثه (حمله با پهپاد انتحاری) اولین حمله خصمانه رژیم صهیونیستی از ماه آگوست ۲۰۰۶ بود، اظهار داشت: «حزب‌الله با همه امکاناتی که در دست دارد هرگز اجازه نخواهد داد این‌گونه تعرض‌ها و تجاوزها تکرار شود.»

او گفت: «اینکه دولت می‌خواهد از رژیم صهیونیستی به سازمان‌ملل و شورای امنیت شکایت کند خوب است، ولی نمی‌تواند جلوی این تجاوزگری را بگیرد.»

سیدحسن‌ نصرالله افزود: «ما در مقاومت [لبنان] هرگز اجازه تکرار این روند را هرچقدر هم هزینه داشته باشد، نمی‌دهیم. دیگر زمانی که هواپیماهای رژیم صهیونیستی به لبنان وارد می‌شد و به مناطق و مواضع لبنان حمله می‌کرد، به سر آمده است.»

او گفت: «حزب‌الله از این تاریخ به بعد هرگونه هواپیمای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی را هدف قرار خواهد داد و سرنگون خواهد کرد.»

سیدحسن نصرالله به حمله هوایی شنبه  شب به سوریه اشاره کرد و گفت: «در این حمله یک منزل متعلق به حزب‌الله در جنوب دمشق قرار داده است و نه مرکز متعلق به ایران.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «ما شوخی نمی‌کنیم؛ همان‌گونه که در سال‌های گذشته نیز شوخی نکردیم و گفتم اگر رژیم صهیونیستی در سوریه برادران‌مان در حزب‌الله لبنان را به شهادت برساند، در لبنان و نه در مزارع شبعا (مناطق لبنانی تحت اشغال رژیم صهیونیستی) به آن پاسخ خواهیم داد.»

او گفت: «به ارتش رژیم صهیونیستی در مرز می‌گویم که در کنار دیوار حائل، یک‌پا و نیم (تکیه داده به دیوار) بایست و منتظر ما باش؛ یک روز، دو روز یا سه یا چهار روز [منتظر باش] و به صهیونیست‌ها می‌گویم درباره آنچه دیشب اتفاق افتاد، سکوت نخواهیم کرد.»

نصرالله به انتخابات هفته‌های آتی کنیست رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و گفت: «نتانیاهو به‌دنبال انتخابات است. احزاب اسرائیلی عادت‌شان این بود که انتخابات [در فلسطین اشغالی] را با خون مردم منطقه برگزار کنند. ولی این دفعه انتخابات با خون شما برگزار خواهد شد و او (نتانیاهو) از هر جایی برای شما دردسر ایجاد می‌کند و [می‌آورد]؛ از عراق، سوریه و لبنان.»

سیدحسن‌نصرالله گفت: «نتانیاهو از انتخابات پارلمانی که قرار است در شهریور برگزار شود، می‌ترسد و سرنوشت او یا نخست‌وزیری است یا زندان.»

دبیرکل حزب‌الله گفت: «نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی صهیونیست‌ها را به لبه پرتگاه می‌کشاند.»

او گفت اگر در لبنان کسی نگرانی دارد که مشکلی (درصورت درگیری با صهیونیست‌ها) ایجاد نشود، با آمریکایی‌ها صحبت کند و از رژیم صهیونیستی بخواهد که ملزم و متعهد باشد.

 

* نویسنده : سیدمهدی طالبی روزنامه‌نگار

 

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها