• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به وضعیت فدراسیون کشتی که علیرضا دبیر می‌گوید قرمز است

از کــول انــداز!/ فلاح: یا خادم مرتکب جرم شده یا دبیر/ کاوه: چندم بشویم که بگوییم وضعیت قرمز است؟

اکبر فلاح، کارشناس کشتی و دارنده مدال طلا و نقره کشتی آزاد جهان درباره وضعیت فدراسیون کشتی و صحبت‌های علیرضا دبیر به «فرهیختگان» گفت: «بهترین نفر برای پاسخگویی در این باره رسول خادم است.

از کــول انــداز!/ فلاح: یا خادم مرتکب جرم شده یا دبیر/ کاوه: چندم بشویم که بگوییم وضعیت قرمز است؟
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «من برای تسویه‌حساب نیامده‌ام.» این جمله‌ای است که علیرضا دبیر، دقایقی پس از انتخاب به‌عنوان رئیس فدراسیون کشتی در مقابل دوربین‌ها بیان کرد. قهرمان پیشین کشتی آزاد وقتی قید شورای شهر را زد و دوباره به ورزش بازگشت، عباس جدیدی را در مقابل داشت و باید او را شکست می‌داد تا به ریاست فدراسیون برسد؛ همان جایی که رسول خادم، سال‌ها در اختیار داشت و به گفته نزدیکانش خون به جگر شد تا شرایط را تا حدودی بهبود ببخشد. علیرضا دبیر با هدف تزریق خونی تازه وارد کشتی شد اما صحبت‌های چند روز اخیرش، همه را ناامید کرد. او از بحران و وضعیت قرمز در ورزش اول کشور گفت، هرچند پیش از این، صحبت‌هایی در این باره مطرح نشده بود اما به یک‌باره دبیر تصمیم گرفت بار را از روی دوش خودش بردارد و اعلام کند وضعیت بحرانی است. این بحران اما محدود به مشکلات اداری و سیستمی نبود! او اعلام کرد وضعیت کشتی از نظر مالی و فنی خراب است.

رئیس فدراسیون کشتی در این باره گفت: «با بدهی ۵۰ میلیاردی در فدراسیون شرایط‌مان خوب نیست. هر روز یک طلبکار جدید از راه می‌رسد و بدهی‌ها به این حجم رسیده است. گرانی دلار روی این مساله تاثیرگذار بوده، اما عدم‌مدیریت لازم در اعزام‌ها نیز باعث بیشتر شدن بدهی‌ها شده است. در جلسه با وزیر ورزش و معاون قهرمانی هم تاکید کردم که وضعیت فدراسیون کشتی قرمز است. برای پرداخت این بدهی‌ها با مشکل جدی مواجه هستیم. خواهشا از همین جا می‌گویم که کسی در مسابقات جهانی و المپیک از کشتی انتظار نداشته باشد. می‌خواهم بگویم هم از نظر مالی و هم از نظر فنی کشتی مشکل جدی دارد. حداقل یک سال طول می‌کشد تا به این وضعیت سروسامان بدهیم. وزیر ورزش هم نمی‌تواند بودجه بیشتری در اختیار کشتی قرار دهد چون سایر فدراسیون‌ها نیز برای کسب سهمیه تلاش می‌کنند. حل این موضوع نیاز به یک نگاه ویژه از سوی رئیس‌جمهور و آقای نوبخت دارد.»

براساس آنچه در سایت رسمی کمیته ملی المپیک منتشر شده، فدراسیون کشتی در سال گذشته بالاترین میزان بودجه را دریافت کرده اما این پول کجاست و چرا به طلبکاران پرداخت نشده است؟ وضعیت فنی تیم ملی نیز مشخص است، تیم‌ملی کشتی کشورمان در سه سال اخیر یک بار به مقام ششم دست پیدا کرده و قبل‌تر نیز عنوان مشترک نهمی را کسب کرده است. اما آیا علیرضا دبیر از این موضوعات بی‌خبر بوده و برای ریاست کاندیدا شده یا با مطرح کردن دوباره چنین مسائلی قصد فرار روبه جلو در صورت عدم نتیجه‌گیری احتمالی در مسابقات جهانی پیش رو را دارد؟ علیرضا دبیر دستی در سیاست هم داشته و به خوبی می‌داند یک مدیر چطور می‌تواند با انداختن مشکلات بر گردن مدیران قبلی، خود را سختکوش و مظلوم جلوه دهد اما آیا او برخلاف صحبت‌های روز نخست خود به دنبال تسویه‌حساب است و می‌خواهد مدیرانی را که سال‌ها پست و مقامی برای او در نظر نگرفته بودند تنبیه کند؟

   فلاح: یا خادم مرتکب جرم شده یا دبیر

اکبر فلاح، کارشناس کشتی و دارنده مدال طلا و نقره کشتی آزاد جهان درباره وضعیت فدراسیون کشتی و صحبت‌های علیرضا دبیر به «فرهیختگان» گفت: «بهترین نفر برای پاسخگویی در این باره رسول خادم است، علیرضا دبیر می‌گوید خادم 50 میلیارد بدهی به جا گذاشته و رفته اما اینکه این موضوع چقدر صحت دارد را اطلاعی ندارم. سوال من این است که چرا ما می‌خواهیم کسی را دادگاهی کنیم و حکم یکطرفه بدهیم؟ اگر خادم، فدراسیون را با 50میلیارد بدهی گذاشته و رفته پس جرم مرتکب شده و اگر صحبت‌های علیرضا دبیر صحت ندارد، او مرتکب جرم شده که تهمت زده است.»

فلاح درباره هشدار دبیر پیرامون توقع نداشتن از مدال‌آوری کشتی در مسابقات آینده گفت: «اینکه بگویند توقع مدال نداشته باشید این یعنی مردم‌فریبی. دبیر باید بداند ما انتظار مدال داشتیم که ایشان را انتخاب کردیم، نامردی است که در شرایط فعلی زیر حرفش بزند. او پست ریاست را گرفته و الان وقت می‌خواهد.» او درباره مدت زمان لازم برای تثبیت دبیر گفت: «معتقدم باید تا المپیک بعدی به ایشان وقت بدهیم، اما کشتی در چهار رده فرنگی و آزاد روی سکو رفته، چرا می‌گویند وضعیت خوب نیست؟ غیر از این است که می‌خواهند توقعات را پایین بیاورند؟ می‌خواهند از الان مردم را آماده کنند که اگر روی سکو نرفتیم مشکلی پیش نیاید.»

فلاح در پایان گفت: «مردم از این حرف‌هاخسته شده‌اند. سر کارشناسان را نمی‌تواند کلاه بگذارد سر مردم عادی ممکن است بشود کلاه گذاشت اما سر کارشناسان را نه. اگر برنامه نداشته باشند دست‌شان رو می‌شود اما اگر همین‌طور پرتلاش کار کنند می‌توانند موفق شوند. ما باید در بزرگسالان جزء سه تیم برتر قرار بگیریم، هم در کشتی آزاد و هم در کشتی فرنگی توقع مدال داریم. اگر مدال نیاورند سر مردم کلاه گذاشته‌اند.»
 
   کاوه: چندم بشویم که بگوییم وضعیت قرمز است؟

محسن کاوه، رئیس تیم‌های ملی کشتی آزاد درباره اظهارنظر علیرضا دبیر به «فرهیختگان» گفت: «علیرضا دبیر مجبور شده به جای آنکه به استان‌های مختلف برود و استعدادها را ببیند، هر روز جواب طلبکاران را بدهد. از سوی دیگر بحث اعزام‌ها نیز به او فشار می‌آورد و جایی که تمام دنیا در حال برنامه‌ریزی برای المپیک است ما مجبوریم جواب طلبکاران را بدهیم.»

او درباره وضعیت فنی تیم ملی کشتی نیز گفت: «شاید مطرح شدن این صحبت‌ها در آستانه مسابقات جهانی صحیح نباشد اما ما در بحث پشتوانه‌سازی عملکرد خوبی نداشتیم. ما مجبوریم از چند جوان حمایت کنیم اما زمان لازم برای میدان دادن به آنها را نداریم.»

وقتی از کاوه درباره علت فرار روبه جلوی دبیر پرسیدیم، عصبانی شد و گفت: «وقتی حقوق مربیان تیم ملی پرداخت نشده، وقتی کشتی‌گیران در بحث ‌انگیزشی شارژ نشده‌اند چگونه می‌توانیم در سال انتخابی المپیک سکوت کنیم؟ تورنمنت‌ها و اردوها نیازمند منابع مالی است و اگر نتوانیم در مسابقات شرکت کنیم نتیجه نخواهیم گرفت. ما در دو سال گذشته عنوان ششم و نهم دنیا را کسب کرده‌ایم، ما باید بیستم بشویم که بگوییم باخته‌ایم و وضعیت خوب نیست؟ به هر حال این صحبت‌ها باید مطرح می‌شد تا مردم وضعیت واقعی کشتی را متوجه می‌شدند.»

   ۵۰ میلیارد تومان صحت ندارد

رضا لایق، دبیر پیشین فدراسیون درباره اظهارات علیرضا دبیر پیرامون بدهی میلیاردی فدراسیون کشتی گفت: «اظهاراتی که مطرح شده به نظر نزدیک به واقعیت نیست. به هرحال همه ما می‌دانیم که در زمان تغییر رئیس فدراسیون، حسابدار و مسئول امور مالی، مبلغ بدهی را به صورت جزئی و دقیق اعلام کرده و تایید آن را گرفته‌اند. ما تایید می‌کنیم که فدراسیون بدهی داشت اما بدون شک مبلغ ۵۰ میلیارد تومان صحیح نیست. من قصد پاسخگویی به علیرضا دبیر را ندارم اما این مبلغ باید از طریق مراجع رسمی اعلام و صحت و سقم صحبت‌های دیگران نیز بررسی شود.»

لایق درباره وضعیت فدراسیون کشتی و آمادگی ملی‌پوشان برای مسابقات آتی عنوان کرد: «به هر حال گفته می‌شود نباید به این تیم امیدوار بود درحالی که من به‌شدت به این تیم امیدوار هستم. ما در رده‌های نوجوانان و جوانان موفق شدیم قهرمان دنیا شویم و اینکه می‌گویند تیم ملی نتیجه نگرفته به نظر صحیح نیست.»

او در پاسخ به این سوال که کسب مقام ششم و نهم در دوره مدیریتی خادم اتفاق افتاد و همین موضوع بهانه‌ای برای فرار روبه جلوی دبیر است، بیان کرد: «آن دو عنوان در دو مسابقه به دست آمد، اگر به خاطر داشته باشید تیم ملی در مسابقات بوداپست تمام تلاش خود را کرد تا نتیجه بگیرد اما اتفاقاتی رخ داد که نتوانستیم نتیجه بگیریم اما اینکه بگوییم تیم ملی کشتی در سال‌های اخیر به‌طور کلی نتیجه خوبی نگرفته، صحیح نیست. امیدوارم در مسابقات آتی تیم‌ملی به نتایج مدنظر مربیان دست پیدا کند و موفق باشند.»

    روش منسوخ مدیریتی

وضعیت کشتی ایران در حالت مطلوب قرار ندارد، اختلافات و حاشیه‌ها در حال حاضر بر متن اولویت دارد و تیم کشی‌های انجام شده به مرور زمان در حال خودنمایی است. غلامرضا محمدی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد هم روز گذشته با تایید صحبت‌های دبیر گفت: «باید اعتراف کرد که وضعیت کشتی از لحاظ مالی به هیچ عنوان مطلوب نیست. علیرضا دبیر اعلام کرد وضعیت کشتی قرمز است ولی به نظر من شرایط خیلی بدتر از آن است و باید گفت کشتی در برزخ قرار دارد! به نظر من باید واقعیت‌ها را گفت چون کشتی ایران به‌عنوان یکی از پرافتخارترین و پرامیدترین رشته‌های ورزشی در المپیک نیازمند حمایت همه‌جانبه مسئولان است. امیدوارم این مشکلات مالی به‌زودی حل شود و این علامت سوال ما هم درخصوص تداوم روند مشکلات مالی در آستانه رویدادهای بزرگ مثل المپیک از بین برود.»

 برای بررسی وضعیت فدراسیون کشتی با سایر پیشکسوتان نیز تماس گرفتیم تا نظرات آنها را جویا شویم اما هرکدام به نوعی از پاسخ دادن طفره رفتند. برخی که به تازگی در فدراسیون پست گرفته‌اند هم اعلام کردند این موضوع جزء حوزه ریاست است و آنها اجازه ورود به آن ندارند. برخی دیگر ترجیح دادند سکوت کنند و برخی هم اعلام کردند در حال حاضر تیم ملی نیاز به آرامش دارد و اظهارنظر درباره این موضوعات می‌تواند به حاشیه‌ها دامن بزند. در دوره رسول خادم، برخی پیشکسوتان معتقد بودند اظهارنظر آنها باعث ایجاد مشکلاتی برایشان می‌شود و به همین دلیل سکوت می‌کردند. علیرضا دبیر هم احتمالا با همان روش مدیریتی سعی در اداره فدراسیون دارد. روشی که سال‌هاست نتیجه‌ای جز شکست به همراه نداشته است.

 

* محمد آقایی‌فرد  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها