• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

بیش از ۹۵ درصد رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی بدون آزمون هستند و داوطلبانی که رشته‌محل مورد نظر خود را در دفترچه رشته‌های باآزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌یابند، می‌توانند درصورت تمایل با مراجعه به سامانه azmoon.org نسبت به ثبت‌نام خود در رشته‌های بدون آزمون اقدام کنند.

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مهلت 12 روزه انتخاب‌رشته متقاضیان رشته‌های باآزمون دانشگاه آزاد اسلامی که از شامگاه یکشنبه 20 مرداد آغاز شده بود، درصورت عدم‌تمدید امروز به پایان خواهد رسید. براساس اعلام مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی کلیه داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه که در جلسه آزمون سراسری سال ۹۸ حاضر بودند، می‌توانند با استفاده از کد دسترسی انتخاب‌رشته‌ای که در کارنامه داوطلبان منتشر شده، تا پایان روز شنبه دوم شهریورماه با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی www.azmoon.org نسبت به انتخاب‌رشته اقدام کنند. در کنکور سراسری امسال یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۱۱ نفر ثبت‌نام کرده بودند که یک میلیون و ۱۸ هزار و ۷۰۳ نفر در جلسه آزمون در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه حاضر بودند. داوطلبان برای انتخاب‌رشته باید با استفاده از کد دسترسی مندرج در ذیل کارنامه و کد ملی به سامانه وارد شده و پس از پرداخت وجه انتخاب‌رشته نسبت به انتخاب حداکثر صد رشته و محل متناسب با گروه آزمایشی مربوطه اقدام کنند. همچنین داوطلبانی که علاوه‌بر گروه آزمایشی اصلی در گروه‌های هنر و زبان خارجی شرکت کرده و مجاز به انتخاب‌رشته شده‌اند، می‌توانند در صورت تمایل رشته‌محل‌های این گروه را در میان انتخاب‌های صدگانه خود وارد کنند.

مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به داوطلبان و علاقه‌مندان توصیه کرده است تا پیش از ورود به سامانه و انجام عملیات انتخاب، دفترچه‌راهنمای انتخاب‌رشته را مطالعه و از وجود رشته‌محل مورد علاقه خود اطمینان حاصل کنند. این دفترچه در پایگاه اینترنتی مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی در دسترس داوطلبان قرار دارد.

گفتنی است هزینه ثبت‌نام و انتخاب‌رشته دانشگاه آزاد اسلامی 44 هزار تومان در نظر گرفته شده است و داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون سراسری باید توجه داشته باشند که عدم‌مراجعه به سامانه به‌منظور انتخـاب‌رشـته در دانشگاه آزاد اسلامی در موعد مقرر به منزله انصراف از پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی بوده و پس از اتمام مهلت مقرر امکان انتخاب‌رشته تحـت هیچ شرایطی وجود نخواهد داشت. فرآیند انتخاب‌رشته داوطلب در سامانه پذیرش با اعلام کد رهگیری به پایان خواهد رسید و داوطلبان لازم است نسخه چاپی انتخاب‌رشته خود را تا زمان اعلام نتـایج نگه‌دارند. براساس اعلام مرکز سنجش و پذیرش انتخاب‌رشته‌های باآزمون دانشگاه آزاد اسلامی هفته سوم شهریورماه اعلام خواهد شد.

  خبر خوش برای داوطلبان بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

بیش از ۹۵ درصد رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی بدون آزمون هستند و داوطلبانی که رشته‌محل مورد نظر خود را در دفترچه رشته‌های باآزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌یابند، می‌توانند درصورت تمایل با مراجعه به سامانه azmoon.org نسبت به ثبت‌نام خود در رشته‌های بدون آزمون اقدام کنند.

ثبت‌نام کارشناسی پیوسته سوابق تحصیلی نیمسال اول ۹8-۹9 دانشگاه آزاد اسلامی از مدتی قبل آغاز شده تا اواخر هفته جاری هم ادامه خواهد داشت و درنهایت چهارشنبه ششم شهریورماه به پایان خواهد رسید. اما هفته گذشته در دو نوبت تعداد رشته‌محل‌های کارشناسی پیوسته براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافت. در مرحله نخست 18 رشته که در بین آنها، رشته‌های پرطرفداری مانند اقتصاد، زبان انگلیسی، علوم سیاسی، علوم ارتباطات، مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی و مشاوره به چشم می‌خورد به رشته‌های قابل انتخاب در واحد الکترونیک اضافه شد.

در مرحله دوم هم مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص افزایش رشته‌محل‌های کارشناسی بدون آزمون این دانشگاه اطلاعیه‌ای صادر کرد و براساس فایل پیوستی این اطلاعیه، در اکثر استان‌ها، امکان انتخاب تعداد دیگری از رشته‌‌ها و گرایش‌ها در دسترس داوطلبان قرار گرفته است. البته فرصت ویرایش انتخاب‌ها برای داوطلبان تا پایان مهلت ثبت‌نام یعنی ششم شهریور در سامانه وجود دارد و آن‌دسته از داوطلبانی که نسبت به انتخاب‌رشته اقدام کرده‌اند، می‌توانند درصورت تمایل با مراجعه به سامانه ثبت‌نام نسبت به ویرایش رشته‌محل‌های انتخابی اقدام کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها