• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به فهرست پرافتخارترین تیم‌های انگلیسی

تخصص لیورپول در اروپا، رکورد یونایتد در لیگ

جام‌های اروپایی جایی است که لیورپول تخصص بهتری در آن دارد و از هر تیم انگلیسی دیگری بیشتر جام کسب کرده است. 6 بار فتح لیگ قهرمانان آنها را پس از رئال مادرید و میلان در رتبه سوم پرافتخارترین تیم‌های این تورنمنت قرار داده است.

تخصص لیورپول در اروپا، رکورد یونایتد در لیگ
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، لیورپول با فتح سوپرجام اروپا فاصله خود با پرافتخارترین تیم انگلیسی را به پنج جام رساند و به نظر می‌رسد پس از سال‌ها این فرصت را دارد تا این عنوان را از منچستریونایتد پس بگیرد. شاگردان کلوب چهارشنبه‌شب در دیداری تماشایی و جذاب و به زحمت توانستند چلسی را در ضربات پنالتی شکست داده و شصت‌ویکمین جام تاریخ خود را بالای سر ببرند. با این حال به نظر نمی‌رسد آنها حداقل تا دو سال آینده بتوانند این فاصله را جبران کرده و بالاتر از منچستریونایتد، رقیب و دشمن دیرینه خود قرار گیرند.

 اختلاف بر سر جام خیریه

منچستریونایتد تاکنون 66 جام را تصاحب کرده و در این زمینه رکورددار تیم‌های انگلیسی است. البته در برخی محاسبات قهرمانی در جام‌های خیریه(سوپرجام انگلیس) را به‌عنوان جام معتبر محسوب نمی‌کنند و در این شرایط لیورپول با 46 جام در برابر 45 قهرمانی یونایتدی‌ها رکورد بهتری دارد. هواداران یونایتد در کری‌های خود به یکه‌تازی تیم‌شان در لیگ جزیره و حسرت 30 ساله رقیب در فتح این مسابقات اشاره می‌کنند و در مقابل نیز آنفیلدی‌ها 13 قهرمانی تیم‌شان در جام‌های مختلف اروپایی را به رخ حریف می‌کشند و این رقابت دیرینه همچنان ادامه دارد.

یونایتد به لطف دوران طلایی الکس فرگوسن توانسته تاکنون 20 بار فاتح رقابت‌های لیگ شود و لیورپولی‌ها با 18 قهرمانی نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده آنها هستند. در جام حذفی نیز شیاطین‌ سرخ اوضاع بهتری دارند. آنها 12 به 7 از حریف پیش هستند و البته در این تورنمنت آرسنال با 13 قهرمانی رکورددار است.

در جام اتحادیه اوضاع بندرنشینان بهتر است. آنها با 8 قهرمانی پرافتخارترین تیم این مسابقات هستند و یونایتد پنج بار این جام را کسب کرده است. در جام خیریه اما یونایتد با 21 قهرمانی بهترین عملکرد را در تاریخ این مسابقات داشته و لیورپول 15 بار توانسته این جام را بالای سر ببرد.

 اروپا تخصص ماست

جام‌های اروپایی جایی است که لیورپول تخصص بهتری در آن دارد و از هر تیم انگلیسی دیگری بیشتر جام کسب کرده است. 6 بار فتح لیگ قهرمانان آنها را پس از رئال مادرید و میلان در رتبه سوم پرافتخارترین تیم‌های این تورنمنت قرار داده است. سه لیگ اروپا و چهار سوپرجام اروپا دیگر افتخارات لیورپول در مسابقات قاره‌ای هستند. یونایتد در لیگ قهرمانان سه بار بر سکوی نخست ایستاده و یک بار در لیگ اروپا و یک بار نیز در سوپرجام قهرمان شده است. شاگردان فرگوسن در فصل 91-1990 در جام برندگان جام اروپا به قهرمانی رسیدند که این تورنمنت بعدها در جام یوفا ادغام شد و با نام لیگ اروپا ادامه یافت. یونایتد در سال‌های 1999 و 2008 نیز در جام باشگاه‌های جهان که هم‌اکنون با نام جام‌جهانی باشگاه‌ها برگزار می‌شود قهرمان شده است.

پس از این دو تیم و در فاصله زیادی نسبت به آنها آرسنال قرار دارد که 46جام مختلف را در ویترین افتخارات خود دارد که به جز دو جام اروپایی(جام برندگان جام اروپا 1994 و جام فیرز کاپ 1970) تمامی این جام‌ها در رقابت‌های داخلی کسب شده‌اند. توپچی‌ها در طول تاریخ خود 13 قهرمانی لیگ جزیره، دو جام اتحادیه، 13 جام حذفی و 15 جام خیریه را کسب کرده‌اند اما برای رسیدن به دو رقیب خود در این فهرست کار بسیار دشواری دارند.

 سیتی در کنار ویلا

در رده بعدی این فهرست چلسی حضور دارد که در دوران رومن آبراموویچ توانست به موفقیت‌های خوبی رسیده و سر و سامانی به وضعیت خود بدهد. آنها از 31 جامی که به دست آورده‌اند 6 بار در اروپا قهرمان شده‌اند. آخرین قهرمانی آنها در فصل گذشته و در جریان لیگ اروپا بود که برای دومین بار فاتح این تورنمنت شدند. یک لیگ قهرمانان، یک سوپرجام اروپا و دو جام برندگان جام اروپا دیگر افتخارات آبی‌های لندن هستند. آنها در مسابقات داخلی نیز 6 بار در لیگ قهرمان شده‌اند و 8 جام حذفی، پنج جام اتحادیه، چهار جام خیریه و البته دو جام « فول ممبرز»(که در فاصله سال‌های 1985 تا 1992 به‌عنوان یک جام داخلی در انگلیس برگزار می‌شد) را کسب کرده‌اند.

در این فهرست تاتنهام با 26 قهرمانی در رده پنجم قرار دارد و جالب اینکه منچسترسیتی که در سال‌های اخیر به یکی از قدرت‌های فوتبال انگلیس تبدیل شده و در فصل گذشته نیز چهار جام کسب کرده به همراه آستون‌ویلا که زمانی یکی از تیم‌های نامدار فوتبال این کشور بود با 25 قهرمانی در جایگاه ششم قرار دارند. شاگردان گواردیولا با روند روبه رشدی که در چند فصل اخیر داشته‌اند به‌زودی جایگاه تاتنهام و حتی چلسی را در این لیست تهدید خواهند کرد.

 

* مترجم: سیامک خاجی

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها