• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از چالش بزرگ ورزش در سال کسب سهمیه المپیک

19 فدراسیون درگیر بدهی سنگین مالیاتی!

دبیر فدراسیون هندبال در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به اینکه مسئولان فدراسیون جلساتی را با وزارت ورزش و امور سازمان مالیاتی داشته‌اند، اظهار داشت: «باید فکری به حال فدراسیون‌ها بشود. در وضعیتی که ما داریم حالا بدهی مالیاتی هم اضافه شده است. 19 فدراسیون درگیر این مشکل هستند که در حال پیگیری هستیم.»

19 فدراسیون درگیر بدهی سنگین مالیاتی!

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در حالی که کمتر از یک سال به بازی‌های المپیک توکیو فرصت باقی مانده، فدراسیون‌های ورزشی که خود را برای رقابت‌های کسب سهمیه المپیک آماده می‌کنند این روزها با چالش بزرگی روبه‌رو شده‌اند که مربوط به بدهی مالیاتی است. بدهی مالیاتی فدراسیون‌های ورزشی که از سال‌ها قبل مانده و برای هر فدراسیون رقم قابل‌توجهی است باعث شده با مسدود شدن حساب فدراسیون‌ها، اعزام‌های برون‌مرزی نیز با مشکل روبه‌رو شود. این بدهی مالیاتی حتی باعث ممنوع‌الخروجی و ممنوع‌المعامله شدن روسای فدراسیون‌ها نیز شده است. با وجود اینکه وزارت ورزش و جوانان جلسات متعددی را با وزارت امور اقتصاد و دارایی و همین‌طور سازمان امور مالیاتی داشته، هنوز نتیجه مشخصی به دست نیامده است به‌طوری که برخی فدراسیون‌ها مانند اسکواش و سه‌گانه تصمیم گرفتند با قسط‌بندی این مشکل را حل کنند.

 قسط‌بندی سازمان مالیات برای فدراسیون‌ها

روسای فدراسیون‌های ورزشی با این تفکر که به ورزش مالیات وارد نمی‌شود، اظهارنامه مالیاتی خود را از سال‌های گذشته پر نکرده‌اند و حالا این اتفاق چالش بزرگی برای آنها محسوب می‌شود. فدراسیون سه‌گانه بدهی دو میلیارد و 300 میلیون تومانی دارد که باید با قسط‌های 35 میلیون تومانی در هر ماه این بدهی را تسویه کند.  فدراسیون اسکواش نیز بدهی 750 میلیون تومانی دارد که طبق گفته رئیس فدراسیون برای جلوگیری از مسدود شدن حساب‌ها باید در اقدام نخست 50 میلیون تومان به اداره مالیات پرداخت کند. فدراسیون تیراندازی نیز 9 میلیارد بدهی دارد و بدهی انباشته شده فدراسیون فوتبال 65میلیارد تومان است.

فدراسیون تکواندو به‌عنوان یک فدراسیون مدال‌آور در بازی‌های المپیک، با بدهی سه میلیاردی مواجه شده و دو حساب این فدراسیون در فاصله یک سال مانده به المپیک مسدود شد تا مشکلات مالی دوچندان شود.

 رجبی: 19 فدراسیون درگیر بدهی مالیاتی هستند

محمدرضا رجبی، دبیر فدراسیون هندبال در گفت‌وگو با «فرهیختگان» در این باره گفت: «ما از سال 96 که در فدراسیون هندبال مستقر شدیم و اظهارنامه مالیاتی پر کردیم. بدهی مالیاتی فدراسیون هندبال مربوط به سال‌های 91 تا 94 است که به مبلغ دو میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه مسئولان فدراسیون جلساتی را با وزارت ورزش و امور سازمان مالیاتی داشته‌اند، اظهار داشت: «باید فکری به حال فدراسیون‌ها بشود. در وضعیتی که ما داریم حالا بدهی مالیاتی هم اضافه شده است. 19 فدراسیون درگیر این مشکل هستند که در حال پیگیری هستیم.»

رجبی درباره مسدود شدن حساب فدراسیون هم گفت: «قرار بود حساب‌ها مسدود شود اما نامه‌نگاری شد که این اتفاق نیفتد.»

 دادگر: حساب دوم ما هم مسدود شد!

علی دادگر، رئیس فدراسیون تیراندازی نیز درباره بدهی مالیاتی این فدراسیون و مسدود شدن حساب‌ها به «فرهیختگان» گفت: «حساب دوم ما هم مسدود شده است. در سال 89 مهدی هاشمی، رئیس وقت فدراسیون تیراندازی قراردادی را با یک فروشنده فشنگ بسته بود که به یک میلیارد و 200 میلیون تومان بدهی محکوم شد. ما باید چندوقت دیگر تیم را برای کسب سهمیه المپیک به ریو بفرستیم و نیاز به خریداری 300 تا 400 میلیون تومان ارز داریم، در حالی که حساب دوم هم مسدود شده است. البته حساب دوم ما تا مبلغ 500 میلیون مسدود بود، اما با این شرایط می‌توانستیم مبلغی برداشت کنیم که حالا این حساب به‌طور کامل مسدود شده است. روز چهارشنبه از صبح تا بعدازظهر در راهروهای دادگاه پله‌ها را طی می‌کردم شاید این مشکل حل شود که نشد.»

 حساب ارزی جدید برای فدراسیون‌های ورزشی

وزارت ورزش و جوانان نیز در اقدامی جدید برای پرداخت اعتبارات از آنها خواسته حساب ارزی جدیدی را باز کنند تا در آینده مشکلات مالیاتی به وجود نیاید اما در حال حاضر برای این بحران هیچ‌فکری نشده که در این شرایط اقتصادی فدراسیون‌ها بتوانند از عهده پرداخت بدهی مالیاتی برآیند.

محمدرضا داورزنی، معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش در آخرین نشست خود در مجمع عمومی فدراسیون تیراندازی به چالش بدهی مالیاتی فدراسیون‌ها اشاره کرده بود اما راهکاری در این خصوص ارائه نکرد.

 

* نویسنده: بهاره محمدی  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها