• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پس از رند پال، جواد ظریف هم دیدار و گفت‌و‌گو با سناتور آمریکایی را تایید کرد

رند پال راند ختم مذاکره

مهم‌تر از زندگی شخصی «رندال هوآرد پال» معروف به رند پال، مواضع سیاسی این سناتور آمریکایی به‌ویژه درباره ایران است.

رند پال راند ختم مذاکره
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پس از رند پال سناتور آمریکایی، جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز خبر رسانه‌ها درباره دیدارش با این سناتور آمریکایی را تایید کرد. آقای ظریف در توجیه این دیدار گفته که در زمان حضورش در نیویورک برای شرکت در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل، از صبح تا آخر وقت در جلسات و دیدارهای مختلف حضور دارد. او که در نشست خبری در وزارت امور خارجه سخن می‌گفت، افزوده که ملاقات‌هایش شفاف است و دیدارهایش با افراد خارج از قوه مجریه آمریکا و اصحاب رسانه است. ظریف و رند پال 15 جولای (24 تیرماه) در مقر نماینده ایران در سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند. این دیدار البته متفاوت‌تر از سایر دیدارهای وزیر امور خارجه کشورمان بود؛ شاید بخشی به دلیل نزدیکی رند پال به ترامپ و بخشی نیز به اخباری که پیش از این دیدار در رسانه‌های آمریکایی در این باره منتشر شده بود، بازگردد. در هر صورت این دیدار انجام و چند هفته بعد نیز از سوی هر دو تایید شد. با این وجود هم جواد ظریف و هم رند پال گفته‌اند جزئیات این جلسه محرمانه بوده است و حاضر به توضیح درباره آن نیستند.

رند پال حتی در یک گفت‌وگو در پاسخ به سوال مصاحبه‌کننده درباره اینکه شما در تلاش برای دستیابی به چه چیزی هستید، به شوخی گفته است که «قطعا هیچ‌چیزی درباره این موضوع نمی‌توانم بگویم و اگر بگویم، باید شما را بکشم چراکه این یک موضوع فوق محرمانه است.» با این وجود و با تاکید هر دوطرف مذاکره‌کننده تا اینجا مشخص است که حداقل در دو موضوع گفت‌وگوی جدی بین‌شان صورت گرفته است. یکی از این موضوعات، بحث «بیشتر در برابر بیشتر» است.

ظریف پس از این دیدار در جمع خبرنگاران آمریکایی گفت که «اگر ترامپ خواستار چیزهای بیشتری است باید امتیازات بیشتری هم ارائه کند.» او گفت که «ایران حاضر است در ازای رفع تحریم‌ها پروتکل الحاقی را به جای سال 2023، از الان اجرا کند.» موضوع دوم نیز به بحث موشکی ایران مربوط است. ظریف این موضوع را نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی مطرح کرده بود. رند پال در این باره توضیحات بیشتری داده که به نظر می‌رسد یک بحث جدی در این زمینه بین دوطرف صورت گرفته است. پال گفته «ترامپ و اطرافیانش خواهان یک معاهده درباره موشک بالستیک هستند، اما مشکل این است که شما باید به نقطه‌نظر ایران و اینکه چرا آنها موشک‌های بالستیک تولید می‌کنند هم توجه کنید.»

او گفته «ایران فقط در شرایطی درباره موشک‌های بالستیک مذاکره می‌کند که عربستان سعودی هم پای میز مذاکره بیاید و بگوید: می‌دانید موضوع چیست؟ تسلیحات بسیار زیادی در سراسر خاورمیانه وجود دارد، چرا ما درباره کم کردن همه این سلاح‌ها حرف نزنیم.» از دیگر جزئیات این دیدار یک ساعته فعلا خبری منتشر نشده است اما باید منتظر توئیت‌های هوایی دونالد ترامپ درباره ایران باشیم. رئیس‌جمهور آمریکا خیلی آدم رازداری نیست و تنها چند هفته لازم است تا مشخص شود جزئیات این دیدار محرمانه چه بوده است. شاید اطلاع از مفاد همین دیدار بود که ترامپ ترجیح داد پنجره نیمه‌باز دیپلماسی را به روی کسانی که گمان می‌کردند باز هم راه مذاکره باز است، با تحریم ظریف به صورت کامل ببندد.

  رند پال کیست؟

مهم‌تر از زندگی شخصی «رندال هوآرد پال» معروف به رند پال، مواضع سیاسی این سناتور آمریکایی به‌ویژه درباره ایران است. ورود او به سیاست به سال 2009 باز می‌گردد. او در این سال پس از تشکیل جنبشی از سوی هواداران پدرش -که عضو مجلس نمایندگان بود- برای تشویق رند پال به کاندیداتوری برای جایگزینی «جیم بیونینگ» سناتور باسابقه جمهوری‌خواه کنتاکی، رسما اعلام کاندیداتوری کرد. دوسال بعد در 5 ژانویه 2011 رندپال به‌عنوان اولین کسی که یکی از والدینش عضو مجلس نمایندگان است، در سنا سوگند یاد کرد. رند پال در کنگره صدوسیزدهم علاوه‌بر کمیته‌‌های بهداشت، آموزش، کار و مزایا، امور امنیت ملی و حکومتی و کسب‌وکارهای کوچک، به عضویت کمیته روابط خارجی سنا نیز درآمد. پال در چند سال گذشته و برخلاف بسیاری از جمهوری‌خواهان نگاهی متفاوت و گاهی واقع‌گرایانه‌تری به مسائل جاری در غرب آسیا داشته است.

او در پرونده ایران معتقد است باید «تمام گزینه‌ها» را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای مدنظر داشت، اما در شرایطی که می‌توان برنامه هسته‌ای ایران را به اشکال دیگر مهار کرد، آمریکا نباید به‌سرعت ایده یا گزینه جنگ را بپذیرد. (آوریل 2015- فروردین 94)

پال پیش از این درخصوص انرژی هسته‌ای ایران گفته بود: «اگر روش‌های مصالحه‌آمیز نتواند ایران را وادار به توقف تولید سلاح هسته‌ای کند، می‌توانیم از قدرت نظامی استفاده کنیم.» با این حال، رند پال یکی از مخالفان توافق هسته‌ای دولت اوباما با ایران بود. رند پال یکی از 47 سناتوری بود که در اسفند 93 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبران ایران اعلام کردند که حتی اگر ایران با آمریکا به توافق برسد، هر توافقی با باراک اوباما، «فقط تا پایان دوره ریاست‌جمهوری او دوام خواهد داشت.» آنان در نامه خود نوشته بودند که «توافقی که به تصویب کنگره نرسیده باشد، می‌تواند فقط با یک حرکت قلم رئیس‌جمهوری بعدی باطل شود و کنگره آینده هم هر زمان لازم دید، قادر است موارد توافق را تغییر دهد.»

رند پال یک ماه بعد در قالب نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در یک سخنرانی درباره ایران گفته بود که «باید در توافق اتمی با ایران از موضع قدرت وارد شد و هر توافقی با ایران باید برای تایید به کنگره آمریکا ارجاع داده شود.» پال معتقد است که سرنگونی صدام در عراق یک اشتباه بزرگ بوده زیرا موجب شده ایران دو برابر قدرتمندتر از پیش از جنگ با عراق شود.

رند پال هرچند در دولت باراک اوباما از مخالفان توافق هسته‌ای با ایران بود اما در دولت دونالد ترامپ به یکی از موافقان این توافق تبدیل شد. او شهریور سال 96 چند ماه پیش از خروج رسمی آمریکا از برجام، با خروج از این توافق مخالفت کرد. نگاه پال این بود که دولت آمریکا می‌تواند به جای خروج از توافق هسته‌ای، به دنبال یک توافق برای هدف قرار دادن برنامه موشک‌های بالستیک ایران باشد.

او از موافقان سرسخت استراتژی «زیرفشار گذاشتن» و «محدود کردن» است و آن‌طور که خودش گفته به تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران رای مثبت داده است. البته پال یک اختلاف جزئی با ترامپ دارد. او می‌گوید با وجود این فشار و محدودیت باید «برای متقاعد کردن ایران، نوعی پیشنهاد آماده کرد». پال از مخالفان فروش تسلیحات و به‌خصوص فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی نیز هست. او بارها به دلیل قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار عربستانی‌الاصل در کنسولگری این کشور در استانبول، علیه ریاض موضع‌گیری کرده است.

  دیدار ناهمتراز

مقامات سیاسی برای دیدار و صحبت با مسئولان سیاسی کشورهای دیگر از آزادی عمل برخوردارند. یک وزیر می‌تواند با سفر به کشوری خارجی با وزرا و معاونان‌شان یا نمایندگان مجلس آن کشور به‌طور جداگانه دیدار کند. درصورت پیش آمدن اتفاقی مهم در روابط دو کشور یا خاص بودن موضوع دیدار، مساله به نوعی متفاوت خواهد شد.

بنابر قواعد و پروتکل‌های تشریفاتی معمولا مقامات سیاسی برای دیدار و مذاکره بر سر موضوعی مهم با یک مقام همتراز با خود پشت میز می‌نشینند. رعایت این قوانین به چند دلیل است؛ مورد اول، دوطرف مذاکره باید در فضای احترام‌آمیز با یکدیگر مذاکره کنند. در صورتی که ریاست یک تیم را یکی از وزرا برعهده داشته باشد، طرف مقابل نیز باید با تیمی به سرپرستی یکی از وزرایش شرکت کند. اگر طرف مقابل مذاکرات، مقامی در سطحی پایین‌تر از وزیر یعنی معاون یا مدیرکل وزیر را به نشست اعزام کند، چنین اقدامی توهین تلقی خواهد شد.

مورد دوم، در مذاکرات فرد باید دارای اختیارات کافی برای مذاکره باشد. درصورتی که هیاتی برای مذاکره در زمینه اقتصادی به کشوری سفر کند و طرف مقابل مسئولی دولتی اما با اختیارات در حوزه‌های غیراقتصادی را پای میز مذاکره بفرستد نیز رسما توهین به کشور مقابل محسوب می‌شود.

مورد سوم، مذاکرات باید با افرادی باشد که از پشتوانه اجرایی برخوردارند. مذاکره دولت یک کشور - در موضوعی مهم- با یکی از نمایندگان مجلس کشوری دیگر در هیچ صورتی از پشتوانه اجرایی برخوردار نیست. نمایندگان مجلس در هر کشوری تعدادی در حدود چند صد نفر با عقاید گوناگون و اغلب پراکنده هستند که در ابراز عقاید خود آزادند. جز آزادی در عقاید، هرگونه صحبت آنان دارای بار حقوقی در عرصه بین‌المللی نخواهد بود. برای مذاکره درباره موضوعی مهم، این تنها دولت‌ها هستند که از صلاحیت لازم برخوردارند. دولت‌ها از تعداد کمتری از اعضا نسبت به مجلس برخوردارند و در ضمن، اتحاد و تشکل بیشتری دارند. نکته مهم‌تر آنکه این دولت‌ها هستند که در فضای بین‌المللی نماینده رسمی کشور و ملت‌شان هستند و سخنان و اقدامات‌شان دارای بار حقوقی است.

هر سه این موارد به‌نوعی در دیدار وزیرامور خارجه ایران با سناتور آمریکایی رعایت نشده است. در حالی که آقای ظریف عالی‌ترین مسئول در حوزه سیاست خارجی ایران است طرف مقابلش یکی از 535 عضو کنگره و یکی از 100 عضو مجلس سنای این نهاد است. شاید بهتر بود به جای حضور وزیر امور خارجه در این دیدار، مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل به مذاکره با رند پال می‌پرداخت. تخت‌روانچی ضمن داشتن آزادی عمل در سطح دیدار به دلیل سفیر بودن، از آغاز مذاکرات هسته‌ای نیز در تیم مذاکره‌کننده و سطوح بالای وزارت خارجه حضور داشته و امکان پاسخ به پیشنها‌دهای رند پال را داشته است. مساله دیگر آنکه رند پال، اختیار ویژه‌ای برای مذاکره از طرف دولت ترامپ نداشته است. دونالد ترامپ تنها چند روز پس از دیدار این سناتور و وزیر امور خارجه ایران گفته بود ضمن احترامی که برای پال قائل است اما وی او را مامور به مذاکره با ایران نکرده است.

در حوزه مسئولیت نیز رند پال دارای جایگاه و مسئولیتی حقوقی در سیاست خارجی آمریکا در عرصه بین‌المللی نیست؛ به این معنا که توافق بر سر هر موضوعی با وی حتی از کمترین اثر رسمی‌ در سیاست خارجی آمریکا نیز برخوردار نخواهد بود.

 

* نویسنده : سیدمهدی طالبی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها