• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تخصص اعضای کمیسیون اجتماعی چه تناسبی با مشکلات کشور دارد؟

کمیسیون اجتماعی مجلس زیر ذره‌بین

تقریبا از بین 24 نماینده عضو در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، پنج نفر از آنها در رشته‌های مرتبط با حوزه فعالیت و تصمیم‌گیری‌شان؛ یعنی حوزه اجتماعی تحصیلات دانشگاهی داشتند. یعنی حدود پنج نفر در رشته‌هایی نظیر جامعه‌شناسی و حقوق تحصیل کرده بودند و مدرک دانشگاهی در این رشته‌ها داشتند. الباقی نمایندگان یا پزشک بودند یا در رشته‌هایی به غایت بی‌ارتباط با این حوزه تحصیل کرده بودند.

کمیسیون اجتماعی مجلس زیر ذره‌بین

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعد از سه، چهار روز تماس مکرر با مرکز پژوهش‌های مجلس و از آنجا تماس با مجلس شورای اسلامی و بعد هم وصل‌شدن تلفن به کمیسیون اجتماعی برای گفت‌وگویی کوتاه با آنها و اطلاع از اقدامات کمیسیون اجتماعی، سرآخر تقریبا هیچ چیزی عایدمان نشد. قبل از این تلفن‌بازی‌ها هم جست‌وجوهای مکرری در فضای مجازی و اینترنت و سایر رسانه‌ها داشتیم، اما باز هم آنچه باید و دنبالش بودیم، دستگیرمان نشد و نفهمیدیم اهم اقدامات و مصوبات کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی چیست. چند‌باری که با دوستان حرف می‌زدیم، می‌گفتند این کمیسیون به قولی حیاط‌خلوت مجلس محسوب می‌شود، اما خب باورش سخت بود. مگر می‌شود این تعداد نماینده در یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌های مجلس کار خاصی نکرده باشند و طی حدود چهارسال فعالیت در دوره دهم، در این ایام پایانی تصدی مسئولیت نمایندگی چیز خاصی برای عرضه و حرف خاصی برای بیان کردن نباشد.

هر طرف را که نگاه می‌کنیم و بر هر مساله‌ای از مسائل مختلف زندگی مردم که دست می‌گذاریم، کار و درآمد و معیشت تا انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی و مشکلات جامعه، همه‌اش مستقیم و غیرمستقیم منتهی می‌شود به محافلی که کنش اجتماعی دارند و در راس آنها مجلس و کمیسیون اجتماعی آن، اما باز هرچه جست‌وجو می‌کنیم و هرچه از مصلحان و کارشناسان می‌پرسیم اقدامات مجلس در دوره دهم، در حوزه اجتماعی و سروسامان دادن به این وضعیت نابسامان و آمار و ارقامی که هر روز بیش از گذشته دست و دل آدمی را می‌لرزاند، چه بوده است، می‌گویند نمی‌دانیم، راست هم می‌گویند، نگارنده هم حین بررسی اسامی نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس کم متعجب نبود از اسم‌هایی که تا امروز و بعد از حدود چهار سال نمایندگی در مجلس نه اظهارنظر خاص و نه اقدامات و کنشگری‌های خاصی از آنها سرزده باشد. خلاصه تنها راه این بود که به همان فرضیه‌ای که دوستان طرح می‌کردند، بازگردیم و ببینیم اینکه می‌گویند یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی حکم حیاط‌خلوت مجلس را دارد، واقعی است و اگر آری، چگونه این‌طور شده است.

همانطور که در ابتدای گزارش هم گفتیم و نوشتیم، اصلی‌ترین ملاک برای انجام چنین عمل و راستی‌آزمایی چنین فرضیه‌ای رجوع به اقدامات این کمیسیون است؛ اینکه تا امروز اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس چه کرده‌ و چه مصوباتی داشته‌اند. اما همان‌طور که باز هم گفتیم، مرجع قابل‌تکیه‌ای برای نیل به این مقصود نیافتیم و گفتیم کمی به عقب‌تر برگردیم و ببینیم یکی از اصلی‌ترین توقعات که گزینش و انتخاب افراد بر مبنای تحصیلات و تخصص در کمیسیون‌هاست، اجرایی و عملی شده است یا خیر. یعنی رفتیم و جست‌وجو کردیم که اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس فارغ‌التحصیل چه رشته‌هایی از دانشگاه‌ها و حوزه‌ها هستند و در چه زمینه‌هایی تخصص دارند، کاری که بعد از انجام آن، نتیجه حاصل‌شده جالب بود.

تقریبا از بین 24 نماینده عضو در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، پنج نفر از آنها در رشته‌های مرتبط با حوزه فعالیت و تصمیم‌گیری‌شان؛ یعنی حوزه اجتماعی تحصیلات دانشگاهی داشتند. یعنی حدود پنج نفر در رشته‌هایی نظیر جامعه‌شناسی و حقوق تحصیل کرده بودند و مدرک دانشگاهی در این رشته‌ها داشتند. الباقی نمایندگان یا پزشک بودند یا در رشته‌هایی به غایت بی‌ارتباط با این حوزه تحصیل کرده بودند.

165هزار زن معتاد در کشور

برای بهتر روشن شدن اهمیت اقدامات موثر در حوزه اجتماعی و برای بهتر روشن‌شدن حد و حدود مسئولیت‌های نهادهای قانونگذار لازم نیست آنچه به چشم می‌بینیم و آنچه از آسیب‌ها و مصائب اجتماعی وجود دارد، دوباره بنویسیم، اما چه می‌شود کرد که گریزی از این نیست که همواره برای اثبات ادعای خود محکوم و مجبور به بیان آمار و ارقامی هستیم که روزبه‌روز و گاهی ساعت به ساعت تغییر و به سمت وضعیت بدتر در حال رشد هستند.

فرید براتی، معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور درباره آمار زنان متجاهر موجود در تهران هم گفت: «آمارها متفاوت است، یعنی نیروی انتظامی و پلیس مواد مخدر وجود بین هزار تا هزار و ۵۰۰ زن متجاهر را تخمین زده‌اند ولی ما معتقدیم ۸۰۰ زن متجاهر بیشتر در تهران وجود ندارد. تاکنون ۸۰۰ معتاد زن متجاهر غربالگری شده‌اند که سه نفر مبتلا به HIV و دو مورد زخم باز و دو مورد باردار بین آنها بوده است. ۱۶۵هزار زن معتاد در کشور وجود دارد، از این تعداد ۱۲درصد آنها بی‌خانمان و معتادان پرخطر هستند که پنج‌درصد آنها متاهل بوده و همسرشان مانند خودشان معتاد است.»

منتظرالمهدی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: «در معتادان سالی یک‌میلیون سلول مغزی سالم دود می‌شود و از بین می‌رود. معتادان متجاهر سالی ۳۷۵بزه متجاهرانه انجام می‌دهند. ما دومیلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد داریم.»

محمدعلی اسدی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: «براساس آخرین آمار، دومیلیون و ۸۰۰ هزار نفر در کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند که از این تعداد، ۶۰هزار نفر معتاد متجاهر هستند که ۱۵هزار نفر آنها در استان تهران به سر می‌برند.»

رشد مثبت مصرف مواد‌مخدر از نظر کمی

اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در تهران ۲۰۰۰ و در کشور بین ۸ تا ۱۰هزار نفر از این معتادان بیماری‌هایی همچون زخم باز اچ‌آی‌وی یا هپاتیت دارند که وزارت بهداشت تا دو ماه آینده باید سازوکاری برای ایجاد مکان‌های ویژه‌ای به‌منظور نگهداری و درمان آنها ایجاد کند، افزود: «خانواده ۳۰ درصد از معتادان متجاهر جمع‌آوری‌شده نیز با دیدن وضع و مهارت‌آموزی آنها دوباره این افراد را به خانواده بازگردانده و تحت پوشش خود قرار داده‌اند. سن اعتیاد در کشور به‌طور میانگین ۲۴ سال و چند ماه است و براساس بررسی‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر از سال ۸۶ تا ۹۷ به‌طور میانگین پنج‌درصد رشد مصرف مواد مخدر از نظر کمی افزایش یافته و از نظر کیفی نیز از سنتی به صنعتی تغییر کرده است. در خوشبینانه‌ترین حالت ۲۰ درصد معتادان پس از درمان به چرخه اعتیاد باز نمی‌گردند. براساس آخرین آمار نرخ شیوع در میان دانش‌آموزان 2.1 درصد و دانشجویان4.7 درصد است و استان‌های چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، مرکزی، تهران و سمنان بیشترین این نرخ را دارند. درصد مواد مخدر مصرفی درکشور تریاک، ۱۲ درصد مربوط به ماری‌جوانا، گل، حشیش و علف و هشت درصد مربوط به شیشه و هفت درصد مربوط به هروئین است.»

اینها بخشی از اطلاعات و آمار‌ها در حوزه آسیب‌ها و مسائل حوزه اجتماعی بود که با اضافه شدن مساله طلاق، سبک زندگی و مسائلی از این دست، آمارها عجیب‌تر و دردناک‌تر از قبل می‌شود. اینها را درکنار مسائل مربوط به بیکاری و مشکلات دیگر و اقدامات سیاستگذاران و مطالبات اجابت‌نشده مقام معظم رهبری در حوزه اجتماعی که بگذاریم، مساله عجیب‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و اهمیت دغدغه‌مندی و اقدام در این حوزه بیش از پیش روشن می‌شود.

 

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها