• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ محمدرضا حیاتی دبیر دانشگاه

لزوم اختصاص سهم مناسب از بودجه‌های پژوهشی کشور به دانشگاه آزاد

در شرایط حساس کنونی کشور و موج روزافزون تحریم‌های خارجی و افزایش مشکلات داخلی، با چه انگیزه و اهدافی دولت سهم دانشگاه آزاد اسلامی از بودجه‌های پژوهشی مصوب را قطع کرده است؟

لزوم اختصاص سهم مناسب از بودجه‌های پژوهشی کشور به دانشگاه آزاد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، شجره طیبه‌ای که در بیش از سه دهه از عمر پرفراز و نشیب خود همواره در آماج هجمه‌های داخلی و خارجی قرار داشته، با تکیه بر توانمندی‌های خود از هر گزندی در امان مانده است. به راستی راز این ماندگاری و پایداری چیست؟ پاسخ‌های گوناگونی می‌توان برای این پرسش یافت؛ اما دلیل اصلی این امر، دارا بودن منابع انسانی توانمند است. دانشگاه آزاد اسلامی در طول حیات پربرکت خود همواره تلاش کرده است که با تکیه بر استراتژی توسعه منابع انسانی، چشم‌انداز آینده خود را ترسیم کند.  با نگاهی گذرا به پایگاه‌های علمی و استنادی معتبر داخلی و بین‌المللی می‌توان به آمارهای غیرقابل انکار و خیره‌کننده‌ای از فعالیت‌های علمی- پژوهشی مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی دست یافت. بیش از سه دهه فعالیت پرثمر در حوزه‌های تخصصی باعث شده جایگاه رفیع و درخشانی برای مجموعه دانشگاه در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف علمی- تحقیقاتی حاصل شود. توسعه زیرساخت‌های تحقیقاتی از جمله آزمایشگاه‌های مجهز و تخصصی، کتابخانه‌های الکترونیک، مجلات معتبر علمی نمایه‌شده در معتبرترین پایگاه‌های استنادی داخلی و بین‌المللی، انجام طرح‌های پژوهشی برون‌دانشگاهی جهت بهبود و تصریح در حل مشکلات جامعه، شواهدی بر این ادعاست. افزون بر این، سهم کلان مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در پیشرفت و توسعه فراگیر میهن اسلامی غیرقابل‌انکار است. 

با این تفاسیر اکنون پرسشی که مطرح می‌شود این است که در شرایط حساس کنونی کشور و موج روزافزون تحریم‌های خارجی و افزایش مشکلات داخلی، با چه انگیزه و اهدافی دولت سهم دانشگاه آزاد اسلامی از بودجه‌های پژوهشی مصوب را قطع کرده است؟ شواهد هنگامی معنی‌دار می‌شود که پراکندگی معنی‌دار بیش از 400 واحد دانشگاهی در اقصی نقاط میهن اسلامی و لمس کردن نزدیک مشکلات و تنگناهای نقاط دور و نزدیک، برتری مهم دانشگاه را فراهم می‌آورد که کمتر سازمان علمی- تحقیقاتی دارای چنین شرایطی است.

از طرف دیگر دارا بودن بیش از 30 درصد ذخایر ارزشمند هیات‌علمی کشور و به‌روزرسانی مستمر هرم هیات‌علمی از جنبه شاخص‌هایی همچون جوان‌سازی هیات‌علمی، گسترش تخصص‌های میان‌رشته‌ای و توسعه علوم کاربردی نشان از بهبود قابلیت‌های غیرقابل‌انکار منابع انسانی هیات‌علمی و افزایش ظرفیت‌های علمی- تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی دارد.  بنابراین شایسته است با بررسی‌های فراگیر و به دور از جهت‌گیری‌های جناحی و سیاسی، نسبت به شناسایی و در نظر گرفتن جایگاه مناسب دانشگاه آزاد اسلامی در حل معضلات جامعه اقدام شایسته انجام گرفته و سهم مناسب و معنی‌داری از بودجه‌های پژوهشی کشور به این مجموعه اختصاص یابد. تنها در این صورت می‌توان دستاوردهای قابل‌ملاحظه‌ای را از تخصیص بودجه‌های پژوهشی کشور انتظار داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها