• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حکم اولیه دادگاه محمدعلی نجفی قصاص است اما معلوم نیست این پایان ماجرا باشد

پایان کار استادِ تکنوکرات؟

بعد از گذشت حدود یک هفته از برگزاری آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی و گذشت حدود دو ماه از واقعه، روز گذشته غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری حکم صادرشده برای شهردار اسبق تهران را اعلام کرد و گفت: «در کیفرخواست سه عنوان اتهامی قتل‌عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و نگهداری اسلحه غیرمجاز عنوان شده بود که دادگاه قتل عمد را محرز دانسته و حکم به قصاص صادر کرده است.

پایان کار استادِ تکنوکرات؟
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بالاخره بعد از گذشت حدود دوماه از ماجرای قتل میترا   استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، حکم شهردار اسبق تهران روز گذشته صادر و نجفی به قصاص محکوم شد. البته این پایان کار رسیدگی به پرونده نجفی نیست و همچنان مراحل دیگری پیش روی او، وکلا و اولیای‌دم مقتول وجود دارد تا پایان پرونده این سیاستمدار اصلاح‌طلب را رقم بزنند. در این حدود دوماه از ایام رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی، اظهارات و واکنش‌ها و اتفاقات گوناگونی رخ داد که بازخوانی تمام آنها از فضای یک صفحه روزنامه و حوصله خواننده آن خارج است، با این حال اما اطلاع از ابتدا تا امروز و آنچه در این پرونده قتل گذشته است و آنچه در آینده احتمالا رخ خواهد داد می‌تواند جذابیت‌هایی داشته باشد.

همسر دوم محمدعلی نجفی به قتل رسید

7خرداد امسال بود که خبری به سرعت در فضای مجازی و رسانه‌ای دست به دست می‌شد. «میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به قتل رسید.» سرعت انتشار و جست‌وجو‌ها پیرامون این خبر آنقدر زیاد بود که خیلی زود صحت و سقم آن مشخص شد. هنوز لحظات زیادی از واقعه نگذشته بود که قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور تهران از قتل همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران خبر داد و گفت: «این فرد در خانه مسکونی خود در منطقه سعادت‌آباد (واحد ۲۷۰۱ برج آرمیتا در منطقه شهرک غرب) به علت اصابت گلوله به قتل رسیده است.»

پس از شهریاری، غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران هم نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد و گفت: «این فرد با ضرب گلوله به قتل رسیده است و تیم بررسی صحنه جرم بررسی‌های جدی را انجام داده‌اند. سرنخ‌های تازه‌ای در رابطه با این قتل به دست آمده است، اما تاکنون قاتل و‌ انگیزه قتل به‌طور دقیق مشخص نیست و کسی بازداشت نشده است.»

بابک نمک‌شناس، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ هم در ارتباط با این اتفاق گفت: «ساعت ۱۰:30 پسر متوفی (میترا استاد) و دختر محمد‌علی نجفی به همراه راننده وارد خانه شده و با صحنه قتل مواجه می‌شوند و موضوع را به کلانتری گزارش می‌کنند.» فرزند میترا استاد هم در همان لحظات ابتدایی قتل مادرش به رسانه‌ها گفت: «من حدود ساعت 9 صبح از منزل خارج شدم و ساعت 12:30 هنگامی که به منزل برگشتم با جنازه مادرم در وان حمام مواجه شدم.»


محمدعلی نجفی؛ از اعتراف به قتل تا اولین مصاحبه

هنوز چند ساعتی از وقوع ماجرای قتل میترا استاد نگذشته بود که با اعلام قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور تهران محمدعلی نجفی خود را به پلیس آگاهی تهران معرفی و علت این اقدام را هم اختلافات خانوادگی عنوان کرد. به گفته شهریاری محمد‌علی نجفی همسر خود را با شلیک دو گلوله به قلب و دست وی به قتل رسانده است.

بعد از حضور نجفی در پلیس آگاهی لطفی، رئیس‌پلیس آگاهی پایتخت در ارتباط با جزئیات واقعه قتل میترا استاد گفت: «براساس اقدامات و کارشناسی‌های اولیه این فرضیه که استاد به دست همسرش کشته شده باشد، مطرح شد و بعد از ادامه بررسی‌ها تقریبا مسجل شد که کار ایشان بوده است. بعد‌تر همکاران بنده نجفی را نزدیکی‌های کلانتری درحال قدم زدن مشاهده کردند که سلاح مورد استفاده هم در دستان او بود و او را به کلانتری آوردند. البته نجفی اظهار کرد که قصد معرفی خودش را داشته است.»

محمدعلی نجفی هم که به قتل اعتراف کرده بود جلوی دوربین آمد و در این باره توضیحاتی داد و گفت: «امروز که درگیری‌ها بین من و همسرم بالا گرفت عصبانی شدم و اسلحه را آوردم و ایشان وقتی به حمام رفت من هم پشت‌سرش رفتم تا با اسلحه بترسانمش اما ایشان هول شد و خودش را روی من انداخت. اسلحه هم آماده بود و آن اتفاقات افتاد. در طول یک‌سال گذشته راه‌های مختلفی را طی کردم و پیشنهاد طلاق و... دادم ولی قبول نمی‌کرد. روحیات خاصی داشت و همین باعث شد من دچار چنین اشتباهی شوم و ایشان جانش را از دست بدهد.»


حضور نجفی در دادسرای جنایی و رسیدگی سریع به پرونده

محمدعلى نجفى شهردار پیشین تهران در دادسرای جنایی گفت: «مهریه همسرم ١٣٦٢ سکه بود و هرچقدر اصرار مى‌کردم که از یکدیگر جدا شویم، قبول نمى‌کرد. یک نهاد تماس‌هاى مرا شنود مى‌کرد و در اختیار همسرم قرار مى‌داد که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع ‌انگیزه قتل نبوده است. بعد از این حادثه به سر خاک پدر و پدربزرگم رفتم که خود را بکشم؛ اما زمانى که با خود فکر کردم به این نتیجه رسیدم قانون راه بهترى است و تصمیم گرفتم خود را معرفى کنم. از وقتى به عقد من درآمد از اردیبهشت پارسال تا دیروز مسائل ناموسى نبود، اما تهدید ناموسى زیاد مى‌کرد و یکى از اصلى‌ترین مسائل دعواى ما همین موضوع بوده است. هر وقت صحبت از طلاق مى‌کردیم شروع به شکستن وسایل خانه  و با کارد حمله می‌کرد. این اواخر گفتم من حاضرم هرچه دارم بدهم تا مهریه‌ات را پرداخت کنم اما مى‌گفت مى‌خواهم کارى کنم که از زندگى بیزار شوى. من به قصد کشتن نرفتم و مى‌خواستم بترسانمش.»

پس از این اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران درخصوص پرونده نجفی شهردار اسبق تهران اعلام کرد: «اطلاع‌رسانی کافی در این باره انجام شده است. نسبت به این پرونده همانند پرونده‌های دیگر با صلابت و اقتدار رسیدگی خواهیم کرد؛ به لحاظ اینکه این پرونده در افکار عمومی بازتاب وسیعی داشته و احساسات و عواطف جامعه اسلامی و ایرانی را جریحه‌دار کرده است، در رسیدگی به این پرونده هم دقت و هم سرعت لازم اعمال خواهد شد.»


نجفی مجوز اسلحه نداشت

یکی از مسائل دیگر پیرامون قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی، استفاده و نگهداری از اسلحه توسط شهردار اسبق تهران بود. حسین رحیمی، رئیس‌پلیس پایتخت در این باره گفت: «اسلحه‌ای که در دست آقای نجفی بود از سال ۹۴ تاکنون هیچ مجوزی نداشته است. متهم پس از اینکه همسر خود را به قتل رسانده دو کیف را به راننده‌اش تحویل داده که داخل این کیف یک نامه سه‌صفحه‌ای پیدا کردند که در آن توضیحاتی را داده بود.»

محمدعلی نجفی هم در ارتباط با چرایی نگهداری اسلحه گفت: «اسلحه از سال ٦٠ که ترورهاى خیابانى در ایران بود به دلیل اینکه وزیر فرهنگ و آموزش عالى بودم توسط نهادهاى رسمى در اختیار من گذاشته شده بود، به صورت مرتب و در واقع کارت سلاح من تمدید مى‌شد. فکر مى‌کنم تا سال ٩٦ این کارت تمدید شد. ١٥سال است که این اسلحه را نه حمل و نه استفاده کرده بودم. کارت آن را بعد از اینکه مهلتش در سال ٩٤ یا ٩٦ تمام شده بود مجددا تمدید نکرده بودم که دیروز متوجه شدم زمان تمدید آن تمام شده است.»


کیفرخواست نجفی صادر شد، 22 تیر به این پرونده رسیدگی می‌شود 

13خردادماه القاصی‌مهر، دادستان تهران از صدور کیفرخواست محمدعلی نجفی خبر داد و گفت: «با توجه به تکمیل تحقیقات در پرونده اتهامی آقای محمدعلی نجفی دایر بر الف- قتل‌عمد خانم میترا استاد ب- حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز ج- ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیرفوتی) با تقاضای اولیای‌دم مبنی‌بر قصاص نام ‌برده، پرونده با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال شد. پرونده مطروحه از جهت قانونی یک پرونده قتل خانوادگی محسوب می‌شود که متاسفانه نظایر آن در طول سال اتفاق می‌افتد.»

پرونده قتل همسر دوم محمدعلى نجفى که در پى صدور کیفرخواست جهت رسیدگى به دادگاه کیفرى یک استان تهران ارسال شده بود، جهت رسیدگى در اختیار شعبه نهم دادگاه کیفرى یک استان تهران به ریاست قاضى کشکولى قرار گرفت.

12 تیرماه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد گفت: «اولین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد به صورت علنی شنبه ۲۲ تیرماه در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار می‌شود.»


برگزاری اولین جلسه دادگاه و محتویات دست‌نوشته نجفی

همانطور که وعده داده شده بود 22 تیرماه اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد. در جلسه اول دادگاه شهریاری نماینده دادستان گفت: «در صحنه دست‌نوشته‌ای کشف شد که در آن نوشته شده بود «در طول یک‌سال و اندی گذشته تمام سعی خود را کردم تا بدون خونریزی مشکلات را با میترا استاد حل کنم اما او هیچ نصیحتی را پذیرا نبود حتی پیشنهاد دادم تمام حق و حقوقت را پرداخت می‌کنم؛ اما او به من می‌گفت در وهله اول برای گرفتن انتقام از همسر و دخترت آمده‌ام و تا خیانت نکنم و با... دست برنمی‌دارم.» 

شهریاری در ادامه قرائت کیفرخواست گفت: «با توجه به خروج دو عدد کیف از صحنه به منزل دختر متهم زهرا نجفی رفتیم. کیف‌ها به همراه سه برگ کشف شد. در داخل کیف 6 عدد گوشی که در فویل پیچیده شده بود و متعلق به متهم نجفی، مقتوله و فرزند مقتوله است، کشف شد. در بررسی نامه‌ای کشف شد که متهم نجفی در آن می‌گوید «او در اردیبهشت ۹۶ با عده‌ای به دیدن من آمدند و گفتند کاندیدای شورای شهر هستند و من او را به دوستانم معرفی کردم، البته آن زمان او محجبه بود. بعد از آن ملاقات خصوصی داشتیم و مطالبی را درباره زندگی خود به من گفت که مسلمان و مطلقه است؛ اما او قبل از مسلمان شدن با یک کارگردان زندگی عاشقانه داشته است، بعد از آن به عقد موقت کسی در وزارت خارجه در می‌آید، بعد از آن هم به عقد موقت شخص دیگری در آموزش و پرورش درآمده است و همه این موارد را همسر او اطلاع داشت که بعد از آن در تیرماه به عقد موقت من درآمد که اشتباه کردم.»

در ادامه قاضی کشکولی در این بخش از کیفرخواست خطاب به نماینده دادستان بیان کرد: «برخی مسائل، مستلزم طرح شدن در جلسه غیرعلنی است.»

نماینده دادستان ادامه داد: «متهم در آخر دست‌نوشته خود چنین گفته است که این مسائل وی را به این نتیجه رساند که مقتوله مهدورالدم است و برای همین کار را یک‌سره کرده‌ام و از همه ملت ایران عذرخواهی می‌کنم. متهم در اعترافات خود اعلام کرد، چون احساس می‌کردم خانواده‌ام پس از این موضوع تحت‌فشار قرار می‌گیرند عنوان مهدورالدم را به کار بردم و به خاطر این بود که خانواده‌ام بتوانند از خود دفاع کنند.»

در جلسه اول دادگاه، زهرا نجفی دختر محمدعلی نجفی، علیرضا ببری داماد محمدعلی نجفی، فرهاد آقازاده راننده نجفی و معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف‌نیوز هم اظهارات خود را در ارتباط با قتل میترا استاد بیان کردند.


برگزاری دومین جلسه دادگاه و ماجرای مهدورالدم بودن

26تیر دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به ریاست قاضی کشکولی برگزار شد. در جریان برگزاری دادگاه، حاجی‌لویی یکی از وکلای اولیای‌دم اولین نفری بود که در جایگاه قرار گرفت و توضیحاتی داد و به مساله مهدورالدم بودن میترا استاد که در جلسه قبل دادگاه عنوان شده بود، اشاره کرد و گفت: «در جلسه قبل به دستور شما مواردی در این پرونده به‌عنوان حواشی اتفاق افتاده بود که شما دستور دادید عنوان نشود، اما تیتر مهدورالدم بودن در روزنامه‌ها منتشر شد و به آبروی اولیای‌دم خدشه وارد شد. من به همراهی همکارم بعد از مطالعه پرونده، دفاعیات ناجوانمردانه متهم حاضر را مطالعه کردیم که این دفاعیات متعارض بود و لاجرم در کیفرخواست خوانده شد و تیتر اول روزنامه‌ها شد. یک بار گفتند پرستو است و با نهاد‌های امنیتی در ارتباط است و یک بار گفتند قصد داشته اطلاعات شخصی را در اختیار خبرنگار قرار دهد؛ اما آقای نجفی شما 40سال در سیاست این مملکت دست داشتید و بهتر از همه می‌دانید کار نهاد امنیتی طبقه‌بندی اطلاعات و کار خبرنگار انتشار اطلاعات است، البته اولیای‌دم می‌دانند مقتول قصد داشته چه مسائلی را با خبرنگار مطرح کند.»

بعد از او، جهانشاه صفری، همسر سابق مقتول یعنی میترا استاد و مهیار صفری فرزند میترا استاد در جایگاه قرار گرفتند و توضیحاتی را در ارتباط با قتل دادند. بعد از آنها محمدعلی نجفی، در جایگاه قرار گرفت و بعد از تفهیم اتهام گفت: «اتهام قتل‌عمد را نمی‌پذیرم. در کیفرخواست مطالبی ذکر شده بود که از نامه 6 صفحه‌ای من خواندند در حالی که من در صدر نامه نوشته بودم که دوست ندارم نامه عمومی شود، حتی نمی‌خواستم همه بستگانم از آن اطلاع داشته باشند. متعجبم که چرا نماینده دادستان بخشی را قرائت کرد و اگر قرائت آن مطالب لازم بود باید در جلسه غیرعلنی مطرح می‌شد. من به این موضوع راضی نبودم. در صدر نامه هم به آن اشاره کرده بودم. وکیل گفت مهدورالدم بودن مقتول جزء دفاعیات من بوده است، اما چنین چیزی وجود ندارد و بار‌ها از من سوال شد. حتی اگر من معتقد به مهدورالدم بودن باشم قرار نیست حکم قتل را اجرا کنم. از طرفی من در کجای بازجویی گفتم درخصوص کشتن اشتباه کردم بلکه اشتباه کردن به معنای مجموعه اتفاقات و آنچه بود که در روز حادثه رخ داد. من لفظ پرستو را به کار نبردم. پس از آنکه دوره شوک گذشت دائما آنچه گفتم و می‌گویم برای تبرئه خودم نیست و البته گفته‌ام دوست دارم قصاص شوم تا این احساس بد‌ وجدانی و گناه در محضر خداوند بخشیده شود.»

قاضی در ادامه به ماجرای خودکشی نجفی اشاره کرد و او هم پاسخ داد: «در آبان سال ۹۷ به دلیل اختلاف با مرحومه که راه خطا رفته‌ام، خودم را تنبیه کردم و در تحقیق درباره مسائل شرعی خود به آن پی بردم به همین دلیل دوباره خودکشی نکردم. در یکی از هتل‌های تهران تعدادی قرص خوردم و می‌خواستم رگ دستم را بزنم، اما دیگر بی‌هوش شدم.»

کارشناس اسلحه و وکیل نجفی هم در جلسه دوم دادگاه اظهاراتی داشتند.


موج‌سواری روی ادعاهای فضای مجازی

بعد از برگزاری جلسات اول و دوم دادگاه، موضوعات مختلف و حواشی بسیاری پیرامون پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی در فضای مجازی و رسانه‌ای مطرح شد که البته این ادعاها و حواشی در همان فضا نماند و تا جایی پیش می‌رفت که در روند رسیدگی به پرونده هم اثر‌گذار باشد. قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی بعد از جلسه دوم دادگاه گفت: «آنچه مهم است اینکه آقای نجفی خودشان با صداقت اتهام خود را قبول دارد. او می‌گوید یک سلاح بود و خودم در صحنه بودم، اما وکیل القائات دیگری می‌کند و سوار بر موج‌هایی می‌شود که برخی افراد در فضای مجازی به راه انداخته‌اند که نکند فرد دیگری هم باشد. آقای نجفی با صداقت اعتراف و اتهام را قبول کرده موضوع اینکه آقای وکیل می‌گوید کمیسیون ۱۱ شب برگزار شده که دروغ بزرگی است. درباره ادعای شلیک 9 گلوله هم، وکیل بد القا می‌کند ۹ تیر شلیک نشده است. همانطور که سه کارشناس و جناب سرهنگ توضیح دادند پنج گلوله شلیک شده و نظر کارشناسان درست است.»

شهریاری همچنین در پاسخ به ادعای مطرح‌شده از سوی برخی افراد در رابطه با وجود نقص در مرحله تحقیقات پرونده قتل میترا استاد اظهار کرد: «پرونده از لحاظ دادسرا فاقد نقص است. دادگاه طبق قانون اگر پرونده نقایصی داشته باشد می‌تواند رأسا آن را برطرف کند یا به دادسرا اعاده کند. در جلسه مقدماتی که در دادگاه کیفری یک تشکیل شد، تمامی ایرادات سه وکیل متهم رد و دادگاه وارد جلسه رسیدگی شده است. دادسرا با کمال بی‌طرفی نسبت به جمع‌آوری دلایل اقدام کرده است.»


جلسه سوم و پایانی دادگاه نجفی

بالاخره 31 تیر ماه سومین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شهردار اسبق تهران به اتهام قتل همسر دومش برگزار شد.

در این جلسه ابتدا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی به دفاع از موکلش پرداخت و گفت: «در بند یک صفحه ۱۵ کیفرخواست استناد شده که موکل به قتل اعتراف کرده و ‌انگیزه اختلافات خانوادگی بوده است؛ اما موکل اینجانب هیچ‌گاه اقرار به قتل عمدی نکرده و سخنان وی از روز نخست تاکنون یک کلمه تغییر پیدا نکرده است. این پرونده صرفا قتل شبه‌عمدی است که ازجمله دلایل آن می‌توان به اظهارات موکل استناد کرد. ما می‌گوییم نجفی در زمان شلیک گلوله کنترلی روی آن نداشته و خود به خود گلوله شلیک شده است. »

در این دادگاه نیز علاوه‌بر گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی، خود متهم و مهیار صفری فرزند میترا استاد و همچنین کارشناس اسلحه و... اظهاراتی داشتند. مطلبی در توضیح رد غیرعمد بودن نیامده درحالی که اظهارات وکیل مدافع آمده است.

قاضی کشکولی در حاشیه آخرین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در جمع خبرنگاران در ارتباط با موعد اعلام حکم نهایی گفت: «قانون مشخص کرده از زمان اعلام ختم رسیدگی به مدت هفت روز که مدت معقولی است، هیات قضایی تصمیم خواهد گرفت.» وی در پاسخ به اینکه آیا براساس ادعای وکیل کیفرخواست عجولانه نوشته شده است، گفت: «این ادعای وکیل است، اما همه موارد قضایی انجام شده در مرحله تحقیقات و در دادگاه منطبق با موازین قانونی بود و به درستی انجام شده است.»


صدور حکم قصاص برای سیاستمدار اصلاح‌طلب

بعد از گذشت حدود یک هفته از برگزاری آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی و گذشت حدود دو ماه از واقعه، روز گذشته غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری حکم صادرشده برای شهردار اسبق تهران را اعلام کرد و گفت: «در کیفرخواست سه عنوان اتهامی قتل‌عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و نگهداری اسلحه غیرمجاز عنوان شده بود که دادگاه قتل عمد را محرز دانسته و حکم به قصاص صادر کرده است. در ارتباط با صدمه غیرموثر در قتل دادگاه رای برائت صادر کرد و همچنین در ارتباط با نگهداری اسلحه غیرمجاز به دو سال حبس محکوم شدند. حکم غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.»

به واسطه اعلام حکم، گفت‌وگویی با رسول کوهپایه‌زاده، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط با آینده نجفی بعد از اعلام حکم قصاص او انجام دادیم و کوهپایه‌زاده در این باره به «فرهیختگان» گفت: «در ارتباط با آینده پرونده نجفی بعد از اعلام حکم نهایی، چند حالت متصور است. ابتدا اینکه می‌توانند درخواست تجدید‌نظر بدهند و بعد از این درخواست پرونده به دیوان عالی ارجاع داده خواهد شد. دیوان عالی اگر حکم را تایید کند که هیچ، اما اگر آن را رد کند دوباره رسیدگی به پرونده به یک دادگاه موازی با همان دادگاه سابق ارجاع خواهد شد تا با رسیدگی مجدد مساله مشخص شود. اما اگر حکم تایید شود، ماجرا متفاوت می‌شود و چند راه پیش‌روی متهم و اولیای‌دم مقتول قرار می‌گیرد. یکی اینکه اولیای‌دم می‌تواند به کلی متهم را ببخشد و ماجرا فیصله پیدا کند، یکی اینکه می‌تواند درخواست قصاص کنند و راه دیگر هم اینکه مصالحه کنند و با قول و قراری از قصاص صرف‌نظر کنند. بعد از تمام اینها اما مساله دیگری هم وجود دارد، یعنی برفرض اینکه اولیای‌‌دم هم از قصاص صرف‌نظر کنند، جرم جنبه عمومی هم دارد که متوجه مجرم خواهد بود و طبق قانون سه تا 10 سال حبس برای این مساله درنظر گرفته شده است.»

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها