• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
چین با وجود پرهیز از اظهارنظرهای تند هشدار داد به هر تهدید استقلال‌طلبانه تایوان پاسخ نظامی ‌می‌دهد

تایوان، نقطه شروع مواجهه نظامی چین و آمریکا؟

واشنگتن در تازه‌ترین اقدام تحریک‌آمیز خود، 2.2 میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته که این امر با واکنش منفی مقام‌های چینی روبه‌رو شده است. چین اندکی پس از این اقدام آمریکا، در مرزهای جنوب شرقی خود، رزمایش هوایی و دریایی برگزار کرد که بسیاری آن را معطوف به مقابله با تایوان ارزیابی کرده‌اند.

تایوان، نقطه شروع مواجهه نظامی چین و آمریکا؟
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  وزارت دفاع آمریکا در سال 2006، چین را به‌مثابه بزرگ‌ترین تهدید علیه امنیت ملی آمریکا معرفی کرد. از آن زمان تاکنون، چین همواره در شمار کشورهایی قرار داشته است که واشنگتن آنها را به‌مثابه تهدیدی جدی علیه امنیت ملی خود می‌پندارد. شورای روابط خارجی آمریکا در ارزیابی خود از تهدید‌های اصلی سال 2019، خطر حمله «چین به تایوان» و «مواجهه نظامی مستقیم چین و ایالات متحده آمریکا» را به‌عنوان موضوعی جدی تلقی کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند اگر چین و آمریکا قرار باشد به مرحله مواجهه مستقیم نظامی برسند، نقطه شروع درگیری‌ها تایوان خواهد بود. چین همواره تایوان را به‌مثابه بخشی از خاک خود قلمداد و به‌طور رسمی اعلام کرده اگر تایوان بخواهد اعلام استقلال کند، پکن بی‌درنگ به آن حمله نظامی خواهد کرد. حمایت همه‌جانبه ایالات متحده آمریکا از تایوان موجب شده چینی‌ها بیش از پیش در مورد مساله تایوان حساس باشند.

9 جولای سال جاری میلادی (18 تیرماه 1398)، وزارت خارجه آمریکا، از فروش 2.2میلیارد دلار تسلیحات از سوی آمریکا به تایوان خبر داد. در گذشته نیز بارها آمریکایی‌ها به واسطه قراردادهای تسلیحاتی خود با تایوان، موجب خشم چین شده بودند. عده‌ای از تحلیلگران نظیر جان میرشایمر، استاد آمریکایی روابط بین‌الملل بر این باورند که آمریکا، تایوان را خط مقدم خود جهت کنترل و محدودسازی چین تلقی می‌کند. آنها بر این باورند که چینِ قدرتمند امروز، وارد ساختار بین‌المللی شده که قدرت‌های فاتح جنگ جهانی دوم آن را پی‌ریزی کرده‌اند و امتیازها و منافع این ساختار را متناسب با منافع خود تنظیم و توزیع می‌کنند. این موضوع در شرایط کنونی برای چین غیرقابل‌قبول است زیرا چینِ قدرتمند کنونی، وارد نظام بین‌المللی شده که متناسب با قدرت این کشور، به آن امتیاز و منفعت تعلق نمی‌گیرد. از این رو، این کشور در قالب بازیگری چالشگر نظام بین‌الملل کنونی را به چالش خواهد طلبید و سعی می‌کند ساختاری جدید که منافع پکن را نیز تضمین کند، در جهان برقرار شود.

میرشایمر بر این باور است که خیزش و اعتراض چین علیه نظام بین‌الملل غرب‌پایه از منطقه پیرامون این کشور آغاز خواهد شد و سپس امواج آن، جهان را درخواهد نوردید. وی به‌طور خاص بر موضوع تایوان تاکید می‌کند زیرا چینی‌ها که همواره در مسائل بین‌المللی از اظهارنظرهای تند پرهیز و سعی می‌کنند با دستورکار اقتصادی و به‌طور صلح‌آمیز دامنه نفوذ خود در مناطق مختلف جهان را گسترش دهند، در مورد این منطقه به‌صراحت از کاربست زور حرف می‌زنند. در نقطه مقابل، آمریکا که از خیزش چین در هراس است با اتخاذ سیاست یک بام و دو هوا، از یک سو اعلام می‌کند تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و از سوی دیگر، کمک‌های گسترده تسلیحاتی به آن را در دستور کار قرار داده است. با این همه، چشم‌انداز صلح و آرامش در موضوع تایوان چندان روشن به نظر نمی‌رسد. این گزارش سعی می‌کند نشانه‌هایی از سطح بالای تنش در روابط چین و تایوان و همچنین چین و آمریکا در موضوع تایوان را مورد بررسی قرار دهد.

 شی‌جین‌پینگ و تهدید به استفاده از زور

شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در سخنرانی سال نوی خود (سال 2019) به‌طور خاص بر حق حاکمیتی چین بر تایوان اشاره کرد و گفت: «چین حق استفاده از زور جهت تحت کنترل گرفتن تایوان را برای خود به رسمیت می‌شناسد. با این حال، پکن تلاش می‌کند به شیوه‌ای صلح‌آمیز، تایوان را به سرزمین مادری(چین) ملحق کند.» به عقیده شی‌جین‌پینگ، تایوان اگر تحت کنترل چین باشد آینده درخشانی خواهد داشت. رئیس‌جمهور چین تاکید کرده استفاده از گزینه نظامی توسط چین در صورت مداخله قدرت‌های خارجی در موضوع تایوان و تحرکات استقلال‌طلبان در این کشور، حتمی خواهد بود.

این رویکرد تهاجمی با توجه به رویکرد غالب اقتصادی در چین که معتقد به حل اختلافات سیاسی با استفاده از ابزارهای اقتصادی است، قابل توجه بوده و حکایت از جدیت چین در موضوع تایوان دارد. در این راستا، شی‌جین‌پینگ در سخنرانی سال نو خود می‌گوید: «هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که تایوان بخشی از خاک چین است و مردم، هم در تایوان و هم در چین، باید ایده همگرایی در قالب «چینِ واحد» را پیگیری کنند.»

 فشار به شرکت‌های خارجی برای عدم شناسایی تایوان

چین از زمان روی کار آمدن «تسای اینگ ون»، رئیس‌جمهور جدید تایوان که طرفدار استقلال تایوان از چین است، فشارها بر تایپه را به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش داده است. یکی از جلوه‌های فشار پکن بر تایپه، تحت فشار قرار دادن شرکت‌های بین‌المللی به‌منظور به رسمیت شناختن کنترل چین بر تایوان بوده است. این فشارها در اواخر سال 2018 و از آغاز سال 2019 به اوج خود رسیده‌اند. به‌طور خاص، شرکت‌های اپل و آمازون از آغاز سال 2019، تحت فشار چین، تایوان را بخشی از خاک چین عنوان کرده‌اند. این اقدام با واکنش منفی مقام‌های تایوانی رو‌به‌رو شد. با این حال، این موضوع از جدیت چین در منزوی ساختن بین‌المللی تایوان به‌عنوان دولتی مستقل حکایت دارد. چین بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی خارجی را مجبور کرده تایوان را به‌عنوان بخشی از خاک چین در سایت‌های اینترنتی خود ثبت کنند. پکن همچنین اعلام کرده بر شرکت‌های خارجی که در بحث تجارت اسلحه با تایوان فعال هستند، تحریم‌های گسترده‌ای را وضع خواهد کرد.

جدای از این، چین سال‌هاست جنگ سیاسی گسترده‌ای را در سطح جهان برای کاهش تعداد کشورهایی که تایوان و نه چین را به‌عنوان نماینده ملت چین به رسمیت می‌شناسند، مدیریت می‌کند. در حال حاضر و تحت فشارهای چین، کمتر از 20 کشور در جهان، تایوان را به‌عنوان نماینده واقعی ملت چین به رسمیت می‌شناسند.

 اعلام آماده‌باش به ارتش چین

شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین پس از سخنرانی سال نو میلادی خود که در آن به‌طور مستقیم تهدید کرده بود چین حق استفاده از زور را برای خود جهت در کنترل گرفتن تایوان به رسمیت می‌شناسد، در اظهارنظری تاکید کرده ارتش چین باید آمادگی خود را متناسب با اوضاع و شرایط اضطراری تقویت کند و هرآنچه در توان دارد برای آمادگی هرچه بیشتر خود به کار گیرد. تمرکز عمده تاکید رئیس‌جمهور چین به ارتش این کشور، مقابله با چالش‌های این کشور در تایوان، دریای چین جنوبی و مساله جنگ تجاری با آمریکا بوده است. این موضوع که بالاترین مقام چین به‌طور صریح چنین دستوراتی را صادر کند، موضوعی بی‌سابقه و قابل‌تامل است و باید آن را در راستای گفته‌های شی‌جین‌پینگ در سخنرانی سال نو میلادی تفسیر کرد. چین در 22 جولای سال‌جاری میلادی (31 تیرماه 1398)، سندی دفاعی با عنوان «کتاب سفید دفاعی چین 2019» منتشر ساخت که بر اساس آن، مقابله با استقلال‌طلبی تایوان جزء اولویت‌های دفاعی چین تلقی شده و استفاده از گزینه نظامی برای مقابله با جدایی‌طلبان در این کشور، مورد تاکید قرار گرفته است.

 کتاب سفید چه می‌گوید؟

«فرهیختگان» پیشتر در گزارشی با عنوان «سند ملی چین: آمریکا بزرگ‌ترین دشمن ماست» به بررسی کتاب سفید چین پرداخت که در آن به دورنمای پیشرفت و توسعه نظامی و امنیت ملی این کشور از سال 2012 تاکنون اشاره شده است. مهم‌ترین بخش این سند که در آن پکن موضع تهاجمی دارد، به موضوع تایوان بازمی‌گردد. در این سند، چین به‌صراحت عنوان کرده است که با هر گونه اقدام جدایی‌طلبانه مقابله خواهد کرد و حتی اگر موضوع به یک درگیری نظامی نیز منتهی شود، آنها دشمن را شکست می‌دهند. در این گزارش آمده است: «چین اتحاد مجدد پیدا خواهد کرد و باید این‌گونه شود. چین از عزم راسخ و قابلیت لازم برای حراست از حاکمیت ملی خود برخوردار بوده و هرگز اجازه جدا شدن هیچ‌یک از بخش‌های خاک خود توسط هیچ‌کسی را نخواهد داد.» مقام‌های چین در این سند، جدایی‌طلبان تایوان را بزرگ‌ترین تهدید علیه یک اتحاد مجدد صلح‌آمیز برای چین خوانده‌اند. آنها گفته‌اند: «ارتش آزادی خلق چین قاطعانه هرکسی را که برای جدایی تایوان از چین تلاش کند، شکست خواهد داد.»

 نگرانی مقام‌های تایوانی از تهدید چین

پس از حملات بی‌سابقه رئیس‌جمهور چین در جریان سخنرانی سال نو علیه تمایلات استقلال‌طلبانه تایوان، رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد: «از جامعه جهانی می‌خواهم از تایوان در برابر تهدیدات چین حمایت کند.» وی افزود: «اگر جامعه جهانی از ما در برابر چین حمایت نکند، معلوم نیست کشور بعدی که هدف این نوع تهدیدات قرار خواهد گرفت، کیست.»

در این راستا، ارتش تایوان اعلام کرده است: «در سال جدید میلادی، رزمایش‌های نظامی جدیدی برای مقابله با تهدید رئیس‌جمهور چین مبنی‌بر استفاده از زور علیه تایپه، برگزار خواهد کرد.» ناظران و مقام‌های تایوانی عنوان کرده‌اند: «اگرچه ارتش تایوان به‌طور معمول رزمایش‌هایی را به‌طور سالانه برگزار می‌کند با این حال رزمایش‌های سال جدید، بر اساس تاکتیک‌های نوین و با هدف تقویت هرچه بیشتر بنیه دفاعی کشور جهت مقابله با هر گونه تهدید احتمالی ناشی از تهاجم چین به تایوان برنامه‌ریزی شده است.»

رئیس‌جمهور طرفدار استقلال تایوان که از سال 2016 در این کشور روی کار آمده از پکن خواسته است به تایوان و دموکراسی و نظام سیاسی آن احترام بگذارد. وی گفته است: «پکن برای حل اختلافات با تایوان باید از شیوه‌های مسالمت‌آمیز استفاده کند و به ارزش‌های دموکراتیک تایپه احترام بگذارد.»

 ارزیابی پنتاگون از خطر تهاجم چین به تایوان

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که در ژانویه سال 2019 تنظیم و منتشر شده عمیقا نسبت به تهاجم احتمالی چین به خاک تایوان ابراز نگرانی کرده است. گزارش پنتاگون به این نکته اشاره می‌کند که مدرنیزاسیون و تغییرات گسترده در ساختار نظامی چین به مقام‌های چینی این اعتمادبه‌نفس را داده تا آمال و جاه‌طلبی‌های خود را در عرصه بین‌المللی دنبال کنند. در این گزارش به‌طور خاص بر اظهارنظر مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی چین مبنی‌بر لزوم الحاق تایوان به خاک چین تاکید و گفته شده که تقویت قدرت نظامی چین و اظهارنظرهای جاه‌طلبانه رهبران این کشور، نگرانی‌ها در مورد احتمال حمله به تایوان را به‌نحو بی‌سابقه‌ای افزایش داده است.

شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی که تا حد زیادی موید دیدگاه‌ها و گزارش‌های پنتاگون است، تصریح کرده: «مقابله با چین و ایران به دلیل آنچه رفتارهای چالش‌زای این دو کشور عنوان شده از جمله مهم‌ترین تهدیداتی است که ایالات متحده آمریکا در سال 2019 با آنها مواجه است.» در این گزارش در وهله نخست، نسبت به تحرکات احتمالی چین علیه تایوان هشدار داده شده است.

مقام‌های آمریکایی نیز با درک به‌اصطلاح تهدید چین علیه تایوان، حمایت خود از تایوان را افزایش داده‌اند. یک مقام اطلاعاتی امنیتی آمریکا پس از سخنرانی سال نو رئیس‌جمهور چین و تهدید تایوان از سوی او گفته است: «واشنگتن همزمان با افزایش قدرت نظامی چین، مقاصد و تحرکات این کشور در مورد تایوان را با دقت رصد می‌کند. ایالات متحده نگران است که شاید چین بخواهد با استفاده از قدرت نظامی و زور، تایوان را به خاک خود الحاق کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در ابتدای سال جاری میلادی لایحه‌ای را تنظیم کرده که بر اساس آن، فروش گسترده سلاح به تایوان و افزایش همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی با این کشور مورد تاکید قرار گرفته است. واشنگتن در تازه‌ترین اقدام تحریک‌آمیز خود، 2.2 میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته که این امر با واکنش منفی مقام‌های چینی روبه‌رو شده است. چین اندکی پس از این اقدام آمریکا، در مرزهای جنوب شرقی خود، رزمایش هوایی و دریایی برگزار کرد که بسیاری آن را معطوف به مقابله با تایوان ارزیابی کرده‌اند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها