• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پس از انهدام پهپاد آمریکایی در آسمان ایران، هند برای خرید پهپاد از آمریکا دچار تردید شده است

خسارت 6 میلیارد و 200 میلیون دلاری گلوبال هاوک

در همان زمان که مشتریان پهپادهای آمریکایی به علت هدف قرار گرفتن پیشرفته‌ترین پرنده بدون سرنشین آمریکایی از خرید منصرف می‌شوند، پهپادهای ایرانی به دلیل مخفی ماندن از دید رادارها به فروش می‌روند.

خسارت 6 میلیارد و 200 میلیون دلاری گلوبال هاوک

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعد از گذشت یک ماه تازه ابعاد جدیدی از تبعات انهدام پهپاد گلوبال هاوک آمریکا از سوی ایران، در حال مشخص شدن است. 30خرداد 98 پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار داده است. پس از انتشار این خبر رسانه‌های غربی از ضرر 200 میلیون دلاری آمریکا در این حادثه خبر دادند. اکنون اما به نظر می‌رسد ضرر آمریکا چندین برابر قیمت پهپاد گلوبال هاوک است، زیرا کشورهایی که به دنبال خرید پهپاد از آمریکا بودند، به دلیل آسیب‌پذیری این پرنده‌ها از خرید خود منصرف شده‌اند. تا اینجای کار ساقط شدن پهپاد آمریکایی 6 میلیارد و 200 میلیون دلار به آمریکایی‌ها ضرر زده است، چراکه هندوستان به‌عنوان یکی از خریداران سلاح‌های آمریکایی، برای خرید 30 پهپاد از آمریکا تردیدهایی جدی دارد. خبر تردید جدی دهلی‌نو برای خرید پهپاد از آمریکا را روزنامه «هندوستان تایمز» منتشر کرد.

آن‌گونه که این روزنامه گزارش کرده است، هند که یکی از بزرگ‌ترین مشتریان سلاح‌های آمریکایی‌ است، برای خرید پهپاد از آمریکا دچار تردیدهایی جدی شده است. ارتش هند با هدف نظارت بر مرزهای مشترک با چین و پاکستان و همچنین نظارت دوربرد دریایی، به دنبال خرید 30 پهپاد مدل «پردیتور-بی» (Predator-B) از آمریکا بوده است. قیمت هر فروند از این نوع پهپادها 200 میلیون دلار (100میلیون دلار قیمت پهپاد و 100میلیون دلار هزینه تجهیزات و تسلیحات) برآورده شده است. با احتساب تعداد 30فروند پهپاد قرارداد ارتش هند با آمریکا در صورت نهایی شدن، 6میلیارد دلار درآمد برای شرکت‌های نظامی آمریکا به دنبال داشت. بزرگی این مبلغ زمانی قابل فهم است که بدانیم تنها این خرید معادل 12درصد از حجم بودجه دفاعی 50میلیارد دلاری هند در سال 2019 است.

دلیل اصلی تردید جدی دهلی‌نو برای خرید این پرنده‌های بدون سرنشین، بی‌ارتباط به انهدام پهپاد گلوبال هاوک توسط ایران نیست. پهپاد آر کیو ۴ گلوبال هاوک (RQ-4 Global Hawk) در حالی از سوی ایران هدف قرار گرفت که گفته می‌شود این پرنده بهترین و پیشرفته‌ترین پهپاد آمریکایی بود. اما پهپادی که هند قرار بوده از آمریکا خریداری کند، از فناوری پایین‌تری نسبت به گلوبال هاوک برخوردار است. با این حساب زمانی که یک سیستم پدافندی قابلیت رهگیری و هدف قرار دادن پیشرفته‌ترین پهپاد آمریکایی را دارد، بنابراین خرید مدلی پایین‌تر و حتی همان مدل، عقلانی نخواهد بود.

  بهانه به سبک هندی

مقامات نظامی هند پس از این اتفاق به دنبال بهانه‌تراشی برای انصراف از خرید پهپاد آمریکا هستند. این را می‌توان از اظهارنظر یک فرمانده ارشد ارتش هند که نخواسته نامش فاش شود دریافت. او به روزنامه هندوستان‌تایمز گفته که «این پهپادهای مسلح قبلا با موفقیت در افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه از سوی آمریکا استفاده شدند صرفا به این خاطر که نیروی هوایی خود آمریکا بر حریم هوایی این کشورها مسلط بود. از میان این چند کشور، پاکستان تنها کشوری است که قابلیت‌های پیشرفته سرنگونی این پهپادها را دارد، اما مسلما قبلا از تصمیم‌گیری برای سرنگون کردن یک پهپاد آمریکایی با یک موشک زمین به هوا یا هوا به هوا به‌خوبی سنجش و تحلیل خواهد کرد.» ارتش هند نمی‌خواهد با هزینه‌ای بسیار زیاد هدفی ساده را به محیط‌های جنگی بفرستند.

  تقاضا برای پهپاد ایرانی

در همان زمان که مشتریان پهپادهای آمریکایی به علت هدف قرار گرفتن پیشرفته‌ترین پرنده بدون سرنشین آمریکایی از خرید منصرف می‌شوند، پهپادهای ایرانی به دلیل مخفی ماندن از دید رادارها به فروش می‌روند. منطق می‌گوید کشوری که توانایی شناسایی پهپادهای رادارگریز و بلندپرواز را دارد، قطعا می‌تواند پهپادهایی بسازد که رادارها قابلیت کشف آن را ندارند. بر همین اساس نیز همزمان با منتشر شدن خبر احتمالی انصراف هند از خرید پهپادهای آمریکایی، در جریان سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به بولیوی، یک نشریه انگلیسی فاش کرد که بولیوی به دنبال خرید پهپادهای ایرانی است.

  پهپادهای ایرانی حزب‌الله در آسمان دیمونا

دلیل تمایل بولیوی و سایر کشورها -که به‌طور پنهانی در این باره با تهران مذاکره می‌کنند- برای خرید پهپادهای ایرانی، قابلیت‌های اثبات شده آنها در میدان عمل است. یکی از گروه‌هایی که از پهپادهای ایرانی استفاده می‌کند، حزب‌الله لبنان است. سال 1391 (2012) حزب‌الله لبنان با استفاده از پهپاد ایرانی «ایوب» توانست به قلب تاسیسات اتمی رژیم صهیونیستی نفوذ کند. این پهپاد بدون آنکه توسط رادارهای پیشرفته آمریکایی و اسرائیلی شناسایی شود، به تاسیسات اتمی دیمونا در مرکز رژیم صهیونیستی نفوذ کرد. در شرایطی این اتفاق افتاد که این کارخانه ساخت سلاح اتمی، از شبکه پدافندی چند لایه تحت پوشش پایگاه راداری آمریکا برخوردار بود و آمریکایی‌ها مدعی بودند قدرتمندترین رادارشان را در این پایگاه نصب کرده‌اند.

نکته قابل توجه این است که این پهپاد پس از گردش کامل در سرزمین‌های اشغالی و عبور از سامانه گنبد آهنین در غزه، در نزدیکی رآکتور اتمی دیمونا و به وسیله نیروهای مراقبت اپتیکی (چشمی) پدافند هوایی شناسایی شد، اما با وجود این باز هم سامانه‌های پدافند هوایی رژیم صهیونیستی از روی زمین موفق به قفل راداری روی آن نشدند. نیروی هوایی رژیم صهیونیستی این پهپاد را نهایتا با موشک‌های شلیک شده از یک فروند جنگنده اف-16 آن هم در فاصله کوتاه مورد هدف قرار داد.

  یمن نسخه دوم فناوری پهپاد ایرانی

قدرت پهپادی ایران به‌حدی است که دشمنان منطقه‌ای تهران هرگاه توسط پهپادها هدف قرار می‌گیرند، ادعا می‌کنند فناوری این پهپادهای غیرقابل شناسایی متعلق به ایران است. عربستان سعودی و رسانه‌های غربی پس از هر عملیات موفق پهپادهای انصارالله یمن، ادعا می‌کنند که این پرنده‌های بدون سرنشین ایرانی هستند. اردیبهشت سال جاری، جنبش انصارالله چندین پهپاد را برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های سعودی به پرواز درآورد. این پهپادها پس از ساعت‌ها پرواز بدون شناسایی از سوی سامانه‌های پدافند هوایی سعودی، دو تلمبه خانه مهم نفت را در نزدیکی ریاض هدف قرار دادند. به دنبال این حملات، مقامات سعودی که در ابتدای حمله به یمن در سال 1394، مدعی بودند آسمان مناطق هدف قرار گرفته نفوذناپذیرند، مدعی شدند فناوری پهپادهایی که انصارالله به وسیله آنها به قلب تاسیسات نفتی عربستان حمله کرد، ایرانی بوده است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها