• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ عسکر اکبری عضو هیات علمی واحد اراک

چرایی لزوم هم‌اندیشی علمی

خردجمعی در حوزه دانشی حکم می‌کند برای حل معضلات اجتماعی با مشورت و مشارکت با یکدیگر کاری کنیم و از تیم‌سازی که از ویژگی‌های اصلی هم‌اندیشی است، غافل نباشیم.

چرایی لزوم هم‌اندیشی علمی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، آیه «و امرهم شورا بینهم» مصداق خردجمعی امروزه دمکراسی است، آنچه اسلام در 1400 سال قبل بر آن تاکید فراوان کرده است، اما جهان پیشرفته و متمدن غرب حدود 300 سال قبل به آن رسیده است. به عبارتی در مورد تدبیر عمومی، اسلام 1100 سال از جهان غرب جلوتر است. همچنین آیه «و اعتصمو بحبل الله جمیعاَ ولاتفرقوا» نشانه وحدت در کلام، وحدت در اندیشه و تدبیر امور و حقوق شهروندی است. به یاد داشته باشیم که اسلام دین کاملی است و تمام شئونات فردی و اجتماعی انسان را مدنظر قرار داده است.

گرچه سالیان طولانی ما راه را از چاه اشتباه شناخته‌ایم، اما بحمدالله حال که با رهنمودهای امام(ره) و برکت انقلاب اسلامی به روی ریل بازگشتیم و فرصت به رخ کشیدن تمدن انسان‌ساز اسلام را به جهانیان یافتیم، نباید فراموش کنیم که ما پیروان مکتب خردجمعی و دانش‌ورزی هستیم.

گرچه در سده‌های گذشته به دلیل دوری از آموزه‌های اسلام، خردجمعی جای خود را به تک‌اندیشی داده و اکنون بازتمرین و آزمون خردورزی و خردجمعی برای حل مشکلات کمی دشوار به نظر می‌آید، ولی باید باور داشت که دیگر تک‌اندیشی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه ما، مخصوصا در شرایط کنونی که از همه سو در محاصره و تحریم‌های ظالمانه مخصوصا علمی و دانش‌ورزی بدخواهان قرار گرفته‌ایم، باشد.

شرایط امروزه جامعه ما ایجاب می‌کند که در حوزه دانش‌ورزی به سمت خردجمعی حرکت کنیم و دانش را از کنج ذهن‌های شخصی به محافل علمی، انجمن‌های علمی و به‌ویژه موسسات دانش‌بنیان سوق دهیم. هرچند ما در انجام کارهای انفرادی یدطولایی داریم و تا حدودی نیز موفق بودیم، مثلا بیشتر با نوشتن مقالات علمی انفرادی توانستیم رتبه علمی کشور را ارتقا دهیم، اما این غایت کار نیست و گام اول علمی محسوب می‌شود. گام اصلی علمی تبدیل این نوشته‌ها به دانش عملی یا ثروت است که لازمه آن تمرکز و هم‌اندیشی بر موضوعات علمی و رصد مسائل بنیادین است که نیاز به خردجمعی دارد.

براساس چشم‌انداز 20ساله جمهوری اسلامی، قرار است که ایران به قدرت اول منطقه به لحاظ اقتصادی و علمی تبدیل شود. براین اساس باید سهم اقتصاد دانش‌محور کل اقتصاد به 50 درصد برسد. بنابراین برای رسیدن به این اهداف نیاز به ایجاد 65 هزار موسسه دانش‌بنیان دارد که سالانه باید حدودا بیش از 3000 موسسه در کشور ایجاد شود. از طرفی ضرورت ناشی از تغییر نگرش در نقش دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در جذب گروه‌های انسانی تحصیلکرده که دارای‌انگیزه قوی در حل مشکلات و خدمت به کشور هستند، می‌تواند دانشگاه را در تبدیل علم به ثروت به یکی از قدرتمندترین پایگاه‌های عصر حاضر تبدیل کند.

بنابراین خردجمعی در حوزه دانشی حکم می‌کند برای حل معضلات اجتماعی با مشورت و مشارکت با یکدیگر کاری کنیم و از تیم‌سازی که از ویژگی‌های اصلی هم‌اندیشی است، غافل نباشیم. خوشبختانه در سال‌های اخیر استارت اموری مانند تشکیل موسسات دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی و... که با هم‌اندیشی توسعه می‌یابند، زده شده است. لازم است که با استفاده از نقش برجسته خردجمعی با تعامل و هم‌اندیشی علمی این میسر ادامه یابد چراکه کار و تصمیم خردمندان، بر پایه خردجمعی و مشورت و استفاده از دانش، هوش و ذکاوت دیگران می‌تواند حلال مشکلات باشد، از قدیم گفته‌اند: «یک دست صدا ندارد.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها