• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ حسن اخگری استادیار کشاورزی دانشگاه آزاد واحد رشت

چرا به احیای رشته کشاورزی نیاز داریم؟

دانشجوی کشاورزی برای فارغ‌‌‌التحصیلی باید بتواند مزرعه‌‌‌ای را در اختیار داشته باشد تا در آنجا از توان علمی و تخصصی خود استفاده کند، در‌حالی‌که امروزه چنین شرایطی را شاهد نیستیم و یکی از دلایل این مساله آن است که افراد با توجه به وضعیت اقتصادی بخش‌‌‌های مختلف کشاورزی تمایلی برای تحصیل در این حوزه ندارند.

چرا به احیای رشته کشاورزی نیاز داریم؟

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، امروزه در کشور ما نیز همانند تمام دنیا اقتصاد سودانگاری حاکم است، اقتصادی که تنها سود و ضرر را می‌‌‌بیند و به همین دلیل به‌‌‌هیچ‌‌‌عنوان به ارزش‌‌‌ها اهمیتی نمی‌‌‌دهد، درحالی‌که در دین ما به ارزش‌‌‌ها بها داده می‌‌‌شود. شاهد مثال این موضوع نیز آن است که ما بالاترین سود را در فروش پول داریم؛ یعنی اگر افراد در بانک‌‌‌ها سپرده‌‌‌گذاری کنند، قطعا سود بیشتری نصیب‌‌‌شان می‌‌‌شود تا اینکه بخواهند وارد سرمایه‌‌‌گذاری در بخش کشاورزی شوند. به‌عبارت دیگر متاسفانه کمترین بازدهی سرمایه را در این حوزه داریم، در‌حالی‌که در حوزه امنیتی، امنیت غذایی یکی از حوزه‌‌‌های مهم امنیتی در دنیا محسوب می‌‌‌شود، تا جایی که می‌‌‌بینیم حتی در جنگ‌‌‌ها و بیوتروریسم نیز با مقوله امنیت غذایی سروکار داریم، اما ما در عمل هیچ اهمیتی به حوزه غذا در کشور نمی‌‌‌دهیم.

یکی از نکات مهمی که باعث غفلت بشر از بحث غذا شده این است که غذا در سیستم طبیعی دنیا و بر اثر فتوسنتز گیاهان تولید می‌‌‌شود، از این رو می‌‌‌بینیم که کشاورز، مهندسی کشاورزی، اساتید و فعالان این حوزه جایگاه چندانی در کشور ما ندارند و وقتی قیمت یکی از محصولات کشاورزی مانند سیب‌‌‌زمینی افزایش پیدا می‌‌‌کند، صدای اعتراض همه بلند خواهد شد، اما وقتی این اتفاق برای خودرو می‌‌‌افتد، باز هم شاهد وجود مشتریان این بازار هستیم. از سوی دیگر در تمام این سال‌‌‌ها توجه چندانی به بخش کشاورزی نکرده‌‌‌ایم، تا جایی که امروز یارانه‌‌‌ای که در کشور به بخش خودرو اختصاص می‌‌‌یابد بالای 10درصد است، اما سهم بخش کشاورزی تنها 0.8 درصد یارانه است، طبیعتا تا زمانی که چنین شرایطی در حوزه کشاورزی حاکم است، هیچ‌‌‌کس دوست ندارد جزء فعالان این بخش شود و همین مساله باعث شده تا داوطلبان کنکور نیز حاضر نشوند در رشته‌‌‌های مختلف این حوزه تحصیل کنند. به‌همین‌دلیل شاهد خالی‌ ماندن صندلی‌‌‌های رشته کشاورزی در دانشگاه‌‌‌ها هستیم؛ موضوعی که تا چندین سال پیش وضعیت متفاوتی داشت. با این حال نباید فراموش کرد که مقصر این مساله تنها سیستم آموزشی یا دولت نیست، بلکه مجموعه‌‌‌ای از تفکر باعث شده تا چنین وضعیتی را شاهد باشیم. هرچند وضعیت خوبی را در رشته‌‌‌های کشاورزی و اشتغال این حوزه شاهد نیستیم، اما باید بگوییم که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با مطرح‌کردن بحث تحول در حوزه کشاورزی در مسیر درستی قدم گذاشته و امید که وضعیت این حوزه دستخوش تغییراتی شود؛ با این حال توسعه در این مسیر نیازمند همراهی دولت هم خواهد بود.

دانشجوی کشاورزی برای فارغ‌‌‌التحصیلی باید بتواند مزرعه‌‌‌ای را در اختیار داشته باشد تا در آنجا از توان علمی و تخصصی خود استفاده کند، در‌حالی‌که امروزه چنین شرایطی را شاهد نیستیم و یکی از دلایل این مساله آن است که افراد با توجه به وضعیت اقتصادی بخش‌‌‌های مختلف کشاورزی تمایلی برای تحصیل در این حوزه ندارند. ما در کشورمان در‌حالی به مقوله کشاورزی بی‌‌‌توجهی می‌‌‌کنیم که در کشوری مانند آمریکا 3 درصد مردم کشاورز هستند و نه‌‌‌تنها غذای مورد نیاز مردم‌‌‌شان را تولید می‌کنند بلکه در حوزه صادرات نیز ورود کرده‌‌‌اند و از نظر اقتصادی، کشاورزان این کشور جایگاه بسیار خوبی دارند، اما ما می‌‌‌بینیم که وقتی محصولی مانند برنج در کشورمان با قیمت 25هزار تومان به‌دست مصرف‌‌‌کننده می‌‌‌رسد، حتی نصف ارزش این قیمت نصیب  کشاورز نمی‌شود. طبیعتا بهترین ابزاری که می‌‌‌تواند بخش‌‌‌های مختلف کشور را در اقتصاد کنونی به نتیجه مثبت برساند، متعادل‌‌‌سازی در حوزه قیمت کالای آن بخش است. به‌عبارت دیگر ما باید ارزش و قیمت محصولات کشاورزی را افزایش دهیم، البته این افزایش قیمت نباید به این‌‌‌گونه باشد که تنها مصرف‌‌‌کننده متضرر شود، بلکه باید سود بیشتری را عاید کشاورز کرده و در مقابل دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌‌‌پذیر به آنها یارانه بدهد. عدم بالا‌بودن سود در بخش کشاورزی باعث شده بسیاری از زمین‌‌‌های کشاورزی ما اصلا زیر کشت محصول نروند؛ چراکه این کار برای کشاورز به‌صرفه نیست. قطعا اگر دولت در حوزه قیمت محصولات کشاورزی ورود کند و باعث شود سود به‌جای دلالان به‌دست کشاورزان برسد و در مقابل نیز از مصرف‌‌‌کننده حمایت کند، ما در کشورمان هیچ زمین کشاورزی‌ای خالی از کشت محصول نخواهیم داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها