• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

جوابیه اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما

به‌دنبال انتشار مقاله‌ای تحت عنوان طلای سفید صداوسیما در روزنامه «فرهیختگان» مورخه 98.4.20 اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما جوابیه ای منتشر کرد.

جوابیه اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به‌دنبال انتشار مقاله‌ای تحت عنوان طلای سفید صداوسیما در روزنامه «فرهیختگان» مورخه 98.4.20 و در پی ارسال پیام‌های اعتراض متعدد در زمینه ضد و نقیض بودن اطلاعات مندرج در این مقاله، ضمن بررسی به عمل‌آمده به لحاظ صحیح و کامل نبودن اطلاعات استفاده‌شده و معتبر نبودن مراجع اطلاعاتی و صحیح و دقیق نبودن میزان پخش‌های آگهی‌های بازرگانی منتسب به شرکت عالیس و عدم بررسی کامل مجموعه مقررات مربوط به پخش آگهی‌های بازرگانی صداوسیما و همچنین عدم آگاهی نسبت به تعرفه‌های اعمال‌شده در طبقات مختلف پخش آگهی‌ها در زمان‌های مختلف و برنامه‌های متفاوت و عدم اطلاع کافی در نحوه محاسبه درآمد ناشی از پخش آگهی‌های بازرگانی با تکذیب تمامی اطلاعات و مطالب مندرج در مقاله مزبور از عموم مردم و مسئولان ذی‌ربط و افرادی که به هر نحوی تحت تاثیر مطالب مندرج در این مقاله قرار گرفته‌اند، عذرخواهی می‌نماییم. در این راستا به‌منظور اطلاع‌رسانی صحیح لازم به ذکر می‌باشد صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در راستای رسالت خود که حمایت از تولید داخلی، کار و اشتغال ایرانی است و برای صاحبان کالا و خدمات ایرانی، هر سال متناسب با جمیع شرایط و وضعیت اقتصادی کشور، مجموعه ضوابط و مقررات پذیرش و پخش آگهی‌های بازرگانی رادیویی و تلویزیونی را تدوین و اجرا می‌نماید که در ادامه به برخی از مهم‌ترین مواردی که در مجموعه سال 98 برای رونق تولید، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و صاحبان کالا و خدمات مدنظر قرار گرفته، اشاره می‌شود.

در جدول شماره ۱ تسهیلات تشویقی که برای بخش‌های تولیدی و خدماتی داخل کشور در راستای اجرای هدفمند و هوشمندانه سیاست‌های اصل 44 و نیز اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده، منعکس است (ماده 8 مجموعه ضوابط و مقررات پذیرش و پخش آگهی‌های بازرگانی رادیویی و تلویزیونی سال 98 سازمان ):

۲) تسهیلات حمایت از تولیدکنندگان و صاحبان خدمات برتر (ماده 9 ): جدول شماره ۲

3) امتیاز حضور مستمر در رسانه ملی (ماده 10):

برای حمایت از صاحبان کالا و خدمات گروه‌های 2 و 3 که در هریک از رسانه‌های رادیو و تلویزیون سابقه تبلیغات داشته‌اند، علاوه‌بر سایر امتیازات، اضافه پخشی به شرح جدول شماره۳ نیز اعطا می‌شود:

4) علاوه‌بر سایر امتیازات اعطایی و افزون بر طرح حمایت از اشتغال کارگر ایرانی، این بخش از ماده 11 برای قراردادهای تلویزیونی و رادیویی گروه دوم کاملا رایگان است (‌اضافه پخش بودجه سالانه، ماهانه و افزایش بودجه سالانه به تفکیک گروه‌های صاحبان کالا و خدمات):

جدول شماره ۴  تشویقی گروه دوم برای عقد قراردادهای تلویزیونی در ماده 11:

جدول شماره ۵  تشویقی گروه دوم برای عقد قراردادهای رادیویی در ماده 11:

در راستای ادامه حمایت ویژه از بخش‌های تولید وخدماتی گروه سوم جداول  6 و 7  ارائه شده است: (ماده11)
(ارقام به میلیون ریال)

جدول تشویقی اضافه پخش افزایش بودجه نسبت به سال 1397 تلویزیونی در ماده 11:

جدول شماره۸  اضافه پخش بودجه ماهانه رادیویی:
(ارقام به میلیون ریال)

جدول شماره 9  تشویقی اضافه پخش افزایش بودجه نسبت به سال 1397رادیویی در ماده 11:

5)تسهیلات تشویقی برای برند ملی: از آنجا که «برند ملی» مفهومی فراتر از یک برند تجاری است و تمام هویت‌های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، علمی و شخصی را دربر دارد، نشان‌دهنده هویت یک ملت در ابعاد گوناگون و نمونه عینی و مدرن قدرت نرم یک کشور است. مفهوم برند ملی مفهومی فراگیر و گسترده است که مانند چتری، کلیه برندهای یک کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 از همین رو و به‌واسطه اهمیتی که «برند ملی» دارد، هر صاحب کالا یا خدماتی که در سال‌های 1397 و 1398 از سوی سازمان توسعه تجارت به‌عنوان «برند ملی» شناسایی شود، تا پایان بهمن‌ماه سال 1398 از تسهیلات تشویقی 1000 ثانیه‌ای برخوردار خواهد شد (ماده 13).

6)تسهیلات تشویقی طی سال که افزون بر سایر تسهیلات تشویقی بوده و منوط به یکدیگر نیستند (ماده 14):

 آن دسته از صاحبان کالا و خدمات که کلیه قراردادهای نقدی منعقده خود را تا پایان مردادماه 98 به اتمام برسانند، یا مشمول افزایش بودجه باشند یا اولین حضور خود را تجربه کنند و ضمنا تمام تعهدات خود را قبل از اتمام قرارداد پرداخت کرده باشند، با حفظ اضافه پخش‌های هر قرارداد، تا 30/11/98 مشمول استفاده از ظرفیت تشویقی 150درصدی (قراردادهای نقدی) یا 80 درصدی (قراردادهای غیرنقدی) خواهند بود. در صورت اتمام بودجه، استفاده از این ظرفیت در طول دوره بلامانع است.

آن دسته از صاحبان کالا و خدمات که کلیه قراردادهای نقدی منعقده خود را تا پایان پانزدهم آبان‌ماه 98 به اتمام برسانند و مشمول افزایش بودجه باشند یا اولین حضور خود را تجربه کنند و ضمنا تمام تعهدات خود را قبل از اتمامقرارداد پرداخت کرده باشند، با حفظ اضافه پخش‌های هر قرارداد، تا 30/11/98 مشمول استفاده از ظرفیت تشویقی 90 درصدی (قراردادهای نقدی) یا 40 درصدی (قراردادهای غیرنقدی) خواهند بود. در صورت اتمام بودجه، استفاده از این ظرفیت در طول دوره بلامانع است.

7)تسهیلات تشویقی ماه رمضان علاوه‌بر سایر امتیازاتی است که قبلا به آنها اشاره شد (ماده 16 مجموعه). از آنجا که در ماه مبارک رمضان بازار مواد مصرفی و خوراکی بسیار پررونق و باعث افزایش تقاضای این نوع مواد و طبیعتا افزایش هزینه‌های متناظر خانوارهاست، برای مقابله با این فشار تورمی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آنها ارائه تخفیف در قیمت فروش این نوع اقلام و به عبارت دیگر، برگزاری جشنواره‌های ماه رمضان است. رسانه ملی نیز برای تشویق صاحبان کالا و خدمات به برگزاری و مشارکت در این نوع جشنواره‌‌ها، برای آن دسته از صاحبان کالا و خدمات که 15 روز قبل از شروع ماه مبارک رمضان تا 15 روز بعد از این ماه جشنواره فروش ویژه داشته باشند (پس از تایید مراجع ذی‌صلاح) و میزان تخفیفات اعطایی آنها بین 15 تا 50 درصد باشد، با حفظ اضافه‌پخش‌های هر قرارداد در هر رسانه تا 98.11.30 تسهیلات تشویقی 80 درصدی نیز اعطا می‌کند. در صورت اتمام بودجه، استفاده از ظرفیت تشویقی در طول دوره بلامانع است.

8)ضریب محاسبه آگهی خارجی، مشترک و تحت لیسانس در رادیو و تلویزیون:

یکی از رسالت‌های رسانه ملی، تلاش برای تحقق شعار سال است؛ از آنجا که طی چند سال اخیر، همواره شعار سال حمایت از تولید داخلی، کالای ایرانی و رونق تولید بوده، رسانه ملی هم برای انجام رسالت خود در این زمینه، برای تبلیغ تولیدات داخلی و کالاهای ایرانی در مقابل کالاهای غیرایرانی امتیازاتی قائل شده و به همین منظور، تولیدات و محصولاتی را که تبلیغ می‌شوند، به چند دسته تقسیم کرده است: محصولات ایرانی با نام ایرانی، محصولات ایرانی که تحت لیسانس تولید می‌شوند، محصولاتی که در داخل ولی با نام خارجی تولید می‌شوند، محصولات خارجی که با نام ایرانی تولید می‌شوند و محصولات کاملا خارجی.

به‌منظور حمایت از تولیدات داخلی، کمترین ضریب تعرفه به دسته نخست یعنی کالاهای ایرانی با نام ایرانی اختصاص دارد و به همین ترتیب بیشترین تعرفه برای محصولات کاملا خارجی درنظر گرفته شده که دو برابر تعرفه محصولات ایرانی با نام ایرانی است. جزئیات ضرایب مذکور در جدول ذیل (جدول شماره ۹) منعکس است (ماده 20 مجموعه).

ارتقای سطح مهندسی پیام در آگهی ­های بازرگانی (ماده 23 مجموعه): جدول شماره ۱۱

حمایت از اشتغال داخلی: در این طرح که از اردیبهشت سال 96 به اجرا درآمده، تا پایان سال 1396 برای حدود چهار هزار صاحب کالا و خدمات ایرانی بالغ بر سه میلیون و800 هزار ثانیه آگهی رایگان پخش شده و در سال 97 نیز این میزان بالغ بر یک میلیون و524 هزار و 425 ثانیه آگهی رایگان برای حدود 1120 صاحب کالا و خدمات ایرانی پخش شده است. (ماده 12)

آن دسته از صاحبان کالا که تولید‌کننده محصول نهایی برای مصرف‌کننده نهایی باشند، اعم از هلدینگ و سایرین، در ادامه سیاست‌های حمایت از اشتغال و کارگر ایرانی در سال 96 و 97، در سال 98 نیز متناسب با میزان دستمزد یا حقوق و مزایای پرداختی طی سال 97 (سال پایه) تا سقف 200 میلیارد ریال، طبق تعرفه تبلیغات رایگان، تا پایان بهمن‌ماه 98 از آگهی تشویقی بهره‌مند می‌شوند. در صورتی که پرداخت حقوق و مزایای پرسنل صاحب آگهی نسبت به سال پایه (97) 50 درصد افزایش داشته باشد، مبلغ تعرفه قرارداد نیز 50 درصد افزایش خواهد یافت.

11)طرح حمایت از اشتغال کارگر ایرانی یا همان تبلیغات رایگان طرحی است که از اردیبهشت‌ماه سال 1396 و علاوه‌بر تمام امتیازات پیش‌گفته برای تمام صاحبان کالا و خـدماتی که در ایـران نسبت بـه تولید کالا یا ارائه خدمات اقدام می‌کنند و مشخصا در راستای «افزایش رقابت‌پذیری تولیدات داخلی»، «ترویج فرهنگ مصرف کالاهای تولید داخل» و «تشویق تولیدکنندگان، صادرکنندگان و نشان‌‌های برتر» فعالیت می‌کنند، به اجرا درآمده و با استقبال بی‌‌نظیر و چشمگیر صاحبان کالا و خدمات مواجه شده است و از همین‌رو اجرای آن کماکان ادامه دارد. همچنین حسب فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) درخصوص نامگذاری سال 96 تحت عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال» و لزوم حمایت رسانه ملی از تولیدکنندگان کالا و خدمات ایرانی، اداره کل بازرگانی اقدام به اجرای طرح تشویقی رایگان جهت حمایت از واحدهای تولیدی و خدماتی در راستای پشتیبانی از اشتغال کارگر ایرانی به شرح ذیل کرده است:

1- به کلیه صاحبان کالا و خدمات براساس تعداد نیروی انسانی مورد استفاده در واحد ذی‌ربط براساس این جدول آگهی تشویقی رایگان تعلق می‌گیرد؛

10) تسهیلات تشویقی جدول شماره (۱۲)

2- نحوه تقسیم‌بندی تسهیلات تشویقی براساس 70 درصد در تلویزیون و 30 درصد در رادیو است؛

3 - حداکثر زمان هر آگهی 30ثانیه یا معادل آن خواهد بود و درخصوص آگهی‌های کمتر از 15ثانیه، ملاک محاسبه 15ثانیه است؛

4- استفاده از طرح تشویقی رایگان مستلزم ارائه تاییدیه اشتغال به‌کار موضوع جدول شماره (1) از سازمان تامین اجتماعی در پایان سال 95 مبنی‌بر تایید تعداد نیروی کار شاغل، در هر واحد تولیدی یا خدماتی است؛

5 - صاحبان کالا و خدماتی که در سال 1396 با اداره‌کل بازرگانی قرارداد منعقد و آگهی پخش کرده‌اند، علاوه‌بر جدول ذیل (جدول شماره ۱۲) می‌توانند از 15درصد تسهیلات تشویقی رایگان استفاده کنند؛

6- چنانچه صاحبان کالا و خدمات در طول سال 96 نسبت به جذب و افزایش نیروی انسانی خود اقدام کرده باشند (حداقل 50 درصد) علاوه‌بر افزایش یک طبقه در جدول شماره یک، 10درصد نیز به زمان تسهیلات تشویقی متعلقه افزوده خواهد شد؛

7- پخش آگهی براساس ظرفیت‌های اعلام‌شده در جدول شماره (1) در زمان‌های صبحگاهی، عصرگاهی و شامگاهی در تلویزیون و رادیو با ضرایب

جدول شماره (13) محاسبه می‌شود.

8- ایـن طرح شـامل صاحبان کالا و خدماتی است که در ایـران نسبت به تولید کالا یا ارائه خدمات اقدام می‌کنند؛

9- در این طرح، گروه‌های یک و دو، خودروسازان و دستگاه‌های دولتی و عام عمومی مستثنی هستند.

در راستای ادامه این طرح حمایتی از اشتغال کارگر ایرانی در سال 97 مجموعه مقرراتی به شرح ذیل در اداره کل بازرگانی مصوب و اجرایی شده است که مختصرا به بیان آن می‌پردازیم:

1- آن دسته از صاحبان کالا و خدمات اعم از هلدینگ و سایرین که در سال 96 از این طرح استفاده نکرده‌اند، متناسب با تعداد نیروی انسانی شاغل، تا پایان بهمن‌ماه 97 از آگهی تشویقی به شرح جدول شماره (14)  برخوردار می‌شوند:

2- نحوه تقسیم‌بندی تسهیلات تشویقی براساس 50 درصد در تلویزیون و 50 درصد در رادیو است؛

3 - درخصوص آگهی‌های کمتر از 15ثانیه، ملاک محاسبه 15ثانیه است.

•صاحبان کالا و خدماتی که در سال1396 از طرح اشتغال کارگر ایرانی استفاده کرده‌اند، چنانچه در سال 1397 با اداره‌کل بازرگانی قرارداد پخش آگهی تلویزیونی (ریالی)، اولین حضور یا افزایش بودجه نسبت به سال 1396 منعقد و پخش کنند، براساس تعداد نیروی انسانی شاغل خود، تا پایان بهمن‌ماه 1397به  شرح جدول  شماره ۱۵ از آگهی تشویقی برخوردار می­‌شوند:

1- نحوه تقسیم‌بندی تسهیلات تشویقی براساس 60 درصد در تلویزیون و 40 درصد در رادیو است؛
2 - درخصوص آگهی‌های کمتر از 15ثانیه، ملاک محاسبه 15ثانیه است.

همچنین طرح حمایت از اشتغال کارگر ایرانی در سال 98 نیز به شرح ذیل در اداره کل بازرگانی در حال اجرا است و از آنجاکه حمایت از کالای ایرانی فرصت بسیار مغتنمی برای حمایت و تقویت سرمایه‌های اجتماعی و تولید ملی است، در تولید ملی علاوه‌بر توجه به منابع اقتصادی، باید توجه خاص و ویژه‌ای به منابع انسانی صورت گیرد. نیروی کار، شریف‌ترین، مهم‌ترین و باارزش‌ترین عامل بین عوامل گوناگون تولید است و هیچ عامل دیگری بدون وجود نیروی انسانی متخصص، خلاق، نوآور و کارآمد تحقق اهداف تولید را ممکن نخواهد کرد. حیات بالقوه تولید متضمن توجه جدی به نیروی کار است و نیروی انسانی با‌انگیزه و حرفه‌ای موجب رشد هر جامعه‌ای شده و توان تولید کشور را از سطح قابل‌قبولی برخوردار می‌کند و نتیجه آن اقتدار، پیروزی و سربلندی کشور است. رسانه ملی با سیاستگذاری بر پایه مهم‌ترین عامل، طی سال‌های 96 و 97 به نقش‌آفرینی در زمینه حمایت از کالای ایرانی اقدام کرده است. در ادامه این سیاست‌ها، در سال 98 نیز بسته حمایتی دیگری اعلام کرده است. صاحبان کالا و خدمات گروه سوم که تولیدکننده محصول نهایی برای مصرف‌کننده نهایی هستند، مشمول این طرح می‌شوند. در صورتی که طی سال 97 حداکثر تا سقف 200 میلیارد ریال حقوق و دستمزد و مزایا به کارکنان خود پرداخت کرده باشند، با ارائه فهرست موردتایید سازمان تامین اجتماعی می‌توانند برابر پرداختی‌های خود و حداکثر تا سقف 200 میلیارد ریال از تعرفه رایگان برای پخش آگهی خود برخوردار شوند.

در صورتی که پرداخت حقوق و مزایای پرسنل هر صاحب آگهی 50 درصد افزون‌تر از سال 97 باشد، مبلغ تعرفه قرارداد نیز 50 درصد افزایش خواهد یافت. این تسهیلات فقط شامل کالاهای تولیدی در ایران است و مشمولان این طرح که به اداره‌کل بازرگانی قرارداد پخش آگهی ریالی داشته و پخش کنند، مشروط بر اینکه اولین حضور خود را تجربه کنند یا نسبت به سال 97 افزایش بودجه داشته باشند، متناسب با مبلغ قرارداد طبق جدول شماره ۱۶ از تسهیلات تشویقی مازاد بر مبلغ فوق‌الذکر بهره-مند می‌‌شوند.

امید است با بررسی دقیق‌تر و جمع‌آوری صحیح اطلاعات از منابع معتبر و قابل‌اعتماد دیگر با چنین مواردی در روزنامه «فرهیختگان» مواجه نگردیم.

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها