• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

جوابیه شرکت قطعه‌سازی کروز به‌ روزنامه «فرهیختگان»

روزنامه «فرهیختگان» روز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ در گزارشی تحلیلی به بررسی ابعاد فعالیت دو شرکت بزرگ قطعه‌سازی کشور پرداخت که شرکت کروز طی جوابیه‌ای نسبت به گزارش مذکور واکنش نشان داده است.

جوابیه شرکت قطعه‌سازی کروز به‌ روزنامه «فرهیختگان»

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، روزنامه «فرهیختگان» روز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ در گزارشی تحلیلی به بررسی ابعاد فعالیت دو شرکت بزرگ قطعه‌سازی کشور پرداخت که شرکت کروز طی جوابیه‌ای نسبت به گزارش مذکور واکنش نشان داده است. آنچه در ادامه می‌آید، متن بدون کم و کاست جوابیه این شرکت به گزارش «فرهیختگان» است.

مدیرمسئول محترم روزنامه فرهیختگان

احتراما، موارد ذیل درخصوص مطالب منتشرشده از جانب آن نشریه محترم درخصوص این شرکت با سرفصل (حیاط خلوت اقتصاد خودرو در ایران) در روزنامه مورخ 98.4.29جهت انتشار از طریق روزنامه فرهیختگان (مطابق قانون مطبوعات) ارسال می‌گردد:

 1. درخصوص خرید سهام ایران‌خودرو، به اطلاع می‌رساند این شرکت هیچ‌گونه مذاکره یا قصدی جهت خرید سهام مزبور ندارد.

2. درخصوص واردات ABS معیوب از شرکت MANDO در سال 92 و اتهام خیانت در قرارداد (که متعاقبا پیگیری حقوقی لازم صورت خواهد گرفت) لازم است به اطلاع برسانیم موارد ذکرشده کذب و فاقد صحت بوده و اسناد بررسی‌شده آن در مراجع مرتبط موجود است.

3. درخصوص آنچه به‌عنوان گروگانگیری خط تولید ایران‌خودرو آورده شده: لازم به یادآوری است که وجود بدهی حدود 800 میلیاردتومان شرکت ایران‌خودرو به این شرکت نشان‌دهنده مساعدت همه‌جانبه این شرکت برای ادامه تولید حتی به بهای از دست دادن سرمایه تولیدی خود می‌باشد. در مطلب منتشرشده از سوی آن روزنامه مطرح شده که عدم‌تامین قطعات خودروهای ناقص ایران‌خودرو توسط این شرکت درحالی صورت گرفته که کروز بیشترین میزان ارز دولتی را دریافت کرده است، درحالی که در دوران تحریم و شرایط اقتصادی که بر بدنه اقتصاد کشور و بخش خصوصی تحمیل شده است، این شرکت علی‌رغم مطالبات بسیار بالای خود از ایران‌خودرو و سایر خودروسازان و عدم‌دریافت به‌موقع، تحویل قطعات را ادامه داده و ارائه حدود 11 میلیون قطعه در چهارماهه اول سال 98 گویای این امر است. آنچه در چرخه تولید قرار گرفته و با استفاده از منابع ارزی متنوع؛ مواد اولیه مورد نیاز آن تامین گردیده است، در چارچوب قواعد حاکم بر روابط با خودروسازان و بدون افزایش قیمت بوده است و طرح چندین‌باره این موضوعات جز تشویش ذهن خواننده ثمری ندارد؛ ضمن آنکه این شرکت بنا به میزان تولید و رونق و همچنین اشتغالی که در اقتصاد کشور ایجاد کرده است، با نظارت دولت و بانک مرکزی ارز خرید مواد اولیه را دریافت کرده است و قطعات تولیدی حاصل از خرید مواد اولیه به شرکت‌های خودروساز ارسال و در جریان ساخت خودروهای داخلی قرار گرفته است. درخصوص مالکیت این شرکت بر سهام ایران‌خودرو و پیش‌بینی خرید سهام آتی در دو خودروساز کشور توضیح این مطلب را ضروری می‌دانیم که این شرکت هیچ تصمیمی و درخواستی برای خرید سهام دولت در خودروسازان ارائه ننموده است و اعلام می‌نماییم این مطلب کذب و حاصل تفکر شخصی نگارنده می‌باشد. در پایان با توجه به درج مطالب توهین‌آمیز و افترا به این شرکت خواهشمند است حسب ماده 23 قانون مطبوعات عینا جوابیه این شرکت درج گردد.

با تشکر/ شرکت صنایع تولیدی کروز (سهامی خاص)

توضیحات «فرهیختگان»

نکته اول: مطابق آنچه در بند (1) جوابیه شرکت کروز آمده، این شرکت هیچ‌گونه مذاکره یا قصدی جهت خرید سهام ایران‌خودرو ندارد. این درحالی است که گزارش تحقیق و تفحص مجلس از خودروسازی که در تاریخ ۲۹ تیر ۹۳ قرائت شد، بیان می‌دارد «شرکت صنایع تولیدی کروز با نقض ردیف 6 از بند «ط» ماده 45 و مواد 46 و 47 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون‌اساسی و مصوبه شصت‌وسومین جلسه شورای رقابت از طریق شرکت‌های تدبیر سرمایه آراد و سپهر ایرانیان کیش در مجموع مالک 92/26 درصد سهام شرکت ایران‌خودرو است و یک عضو در هیات‌مدیره شرکت است.» به‌عبارتی دیگر کروز درحالی ادعا می‌کند که قصدی برای خرید سهام ایران‌خودرو ندارد که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد این شرکت به صورت چراغ‌خاموش سهام خودروسازان دولتی را خریداری کرده که همین امر موجب شده درحال حاضر هم در اولویت خرید باقی‌مانده سهام این شرکت قرار بگیرد. همچنین طی هفته‌های اخیر برخی نمایندگان مجلس (ازجمله بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل نود و سیدجواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع) هشدارهایی درخصوص شفاف‌سازی روند واگذاری خودروسازان دولتی داده‌اند که در هر دوی این اظهارات، نام کروز به‌عنوان خریدار سهام خودروسازان مطرح شده است. لذا ادعای تلاش کروز برای تصاحب خودروسازی نه‌تنها حاصل توهمات و تخیلات نویسنده گزارش نیست، بلکه واقعیت‌های میدانی کاملا بر این امر صحه می‌گذارد.

نکته دوم: در بند دوم جوابیه شرکت کروز اعلام شده این شرکت هیچ ارتباطی با واردات ABS معیوب از شرکت MANDO ندارد. با این حال، شرکت کروز پاسخ نداده است که چرا سازمان استاندارد در تاریخ 92.12.24 طی نامه‌ای از گمرک استان البرز درخواست می‌کند با توجه به معیوب‌بودن سیستم‌های ترمز وارداتی شرکت کروز، همه اقلام مذکور به گمرک مرجوع شود.

نکته سوم: در بند سوم جوابیه، شرکت کروز منکر هرگونه توقف خط تولید خودروسازان از سوی این شرکت شده و بیان داشته حجم بالای مطالبات این شرکت از ایران‌خودرو نشان‌دهنده مساعدت همه‌جانبه کروز با خودروساز دولتی است. اما شرکت کروز به این مطلب اشاره نکرده که چرا در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد صنایع خودروسازی کشور که 29 تیرماه سال 94 در مجلس قرائت شد، اعلام شده: «عدم‌تامین قطعات توسط «شرکت کروز» از تاریخ 92.01.17 تا 92.08.19 منجر به 26 روز توقف خط و کاهش تولید به میزان 18 هزار و 985 دستگاه در تولید شرکت ایران‌خودرو شده است.» همچنین در خرداد سال جاری زمانی که خبرگزاری دولتی ایسنا مدعی شد «یک قطعه‌ساز بزرگ، ایران‌خودرو را گروگان گرفته»، دو عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان طی نشست خبری مدعی شدند «قطعه‌سازی که بیشترین ارز دولتی را گرفته، بیشترین مطالبات را از خودروسازان گرفته و درمقابل عامل اصلی ناقصی ۸۰ درصد خودروهای کف کارخانه است.» حال با توجه به اینکه شرکت کروز بزرگ‌ترین دریافت‌کننده ارز دولتی در میان قطعه‌سازان است، لازم است این شرکت به‌طور شفاف توضیح دهد برداشت مدیران شرکت از توقف خط تولید یک خودروساز بزرگ کشور که به معنای گروگانگیری بوده، دقیقا چیست؟

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها