• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

پایان 2ماه حاشیه در انتخابات نشریات وزارت علوم

انتخابات نشریات وزارت علوم که همه‌ساله در موعد اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شد، امسال با بهانه‌های مختلف معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تعویق افتاد. این تاخیر در برگزاری انتخابات در کنار ابطال حدود 20 انتخابات دانشگاهی توسط شورای ناظر پیشین، زمزمه‌ها و شائبه‌های تخلف در این انتخابات را تقویت کرد.

پایان 2ماه حاشیه در انتخابات نشریات وزارت علوم

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حاشیه‌های انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی وزارت علوم برای انتخاب نمایندگان دانشجویی شورای مرکزی نظارت بر نشریات بالاخره پس از دو ماه با روشن شدن ترکیب نفرات به پایان رسید.

این انتخابات که همه‌ساله در موعد اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شد، امسال با بهانه‌های مختلف معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تعویق افتاد. این تاخیر در برگزاری انتخابات در کنار ابطال حدود 20 انتخابات دانشگاهی توسط شورای ناظر پیشین، زمزمه‌ها و شائبه‌های تخلف در این انتخابات را تقویت کرد. انتخابات شورای مرکزی نظارت بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم درنهایت از روز شنبه 18 خردادماه لغایت دوشنبه 20 خرداد در جریان برگزاری هفدهمین همایش نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی در محل مجتمع تحقیقاتی عصر انقلاب سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد. در دور نخست این انتخابات میلاد مفاخری، دانشجوی دانشگاه پیام‌نور با کسب ۱۴۸ رای به شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه پیدا کرد، اما تکلیف انتخاب دیگر عضو اصلی به دور دوم این انتخابات کشیده شد. حواشی انتخاباتی در دور دوم به اوج خود رسید؛ زمانی که در پایان رای‌گیری و آغاز شمارش آرا مشخص شد یک نفر دو رای به صندوق انداخته است. صورتجلسه هیات نظارت بر انتخابات اعضای دانشجویی شورای مرکزی نشریات چهار روز بعد از انتخابات توسط معاونت فرهنگی منتشر شد که در آن آرای هریک از کاندیداهای راه‌یافته به دور دوم یعنی محمدعلی کامفیروزی و محمدرضا محمدی به‌طور مساوی ۱۴۲ رای اعلام شد.

این خبر اعتراض دانشجویان حامی هر دو ائتلاف این انتخابات یعنی «احیای عدالت – نجات آزادی» و «طلوع آزادی» را به دنبال داشت؛ اعتراضاتی که به دلیل نداشتن نصاب لازم، هیچ‌وقت در جلسه شورای نظارت بررسی نشد تا کار به برگزاری مجدد دور دوم کشیده شود. پس از این تصمیم وزارت علوم، محمدعلی کامفیروزی یکی از کاندیداهای ائتلاف طلوع آزادی در انتخابات نشریات دانشجویی روز دوشنبه 17 تیرماه با انتشار نامه‌ای از حضور و شرکت در انتخابات به کلی انصراف داد. او در نامه خود که خطاب به معاون فرهنگی وزیر علوم نوشته، انتقادهای تند و تیزی نسبت به عملکرد این مجموعه مطرح کرده بود که محدود به فضای نشریات نبود.

او در نامه خود می‌نویسد: «قانون‌شکنی طیف دولتی شورای مرکزی ناظر و در راس آن شما، تنها یک نمونه خاص و استثنایی نیست» پس از این اتفاق، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره آخرین وضعیت انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشجویی در کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم باتوجه به کناره‌گیری یکی از کاندیداهای این انتخابات گفته بود: «اگر چنین مساله‌ای باشد و کاندیدایی استعفا دهد، طبیعتا طبق آیین‌نامه فرد بعدی جایگزین می‌شود، اما هنوز در این‌باره تصمیم نگرفته‌ایم. باید جلسه شورای نظارت بر نشریات تشکیل شود.»

جلسه‌ شورای ناظر هم چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد و ضمن بررسی و موافقت با کناره‌گیری کامفیروزی از انتخابات، اعضای دانشجویی شورای مرکزی نشریات هم مشخص شدند.محمدحسین عسگری، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: «با کناره‌گیری کامفیروزی از شرکت در دور دوم انتخابات، محمدرضا محمدی از دانشگاه شاهد به‌عنوان عضو اصلی به شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی راه یافت. آرش جولاده، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران نیز به‌عنوان عضو علی‌البدل این شورا انتخاب شد.»

حالا در واپسین روزهای تیرماه ترکیب دوره جدید شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم کامل شد و غفاری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم به‌عنوان رئیس شورا به همراه عسگری، مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، عالی‌پناه حقوقدان معرفی‌شده از سوی معاون وزیر، نمایندگان معاونت مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی- سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و میلاد مفاخری، محمدرضا محمدی به‌عنوان عضو اصلی و آرش جولاده به‌عنوان عضو علی‌البدل تا خردادماه سال آینده مسئولیت نظارت و تصمیم‌گیری در حوزه نشریات دانشجویی را برعهده خواهند داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها