• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

یک دیدار از جنس طنز

عباس احمدی گفت: «این جلسه صمیمی به مدت دو ساعت و نیم ادامه داشت و جمعی از شاعران در آن حضور داشتند. به نظر من در شرایط کنونی صرف حدود دو ساعت زمان از سوی رهبر انقلاب برای شاعران ارزشمند است.

یک دیدار از جنس طنز

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پنجشنبه‌های فرهنگی از سال گذشته شروع شد، دیدارهای غیررسمی و نیمه‌خصوصی برای اهالی فرهنگ تا از دغدغه‌هایشان بگویند، حرف بزنند، درددل کنند یا بشنوند از رهبر کشورشان درخصوص موضوعات تخصصی فعالیت‌شان. به قول وجیهه سامانی، نویسنده حال دیگری دارد؛ این دیدارهایی که فقط از حوزه خودت می‌گویی و با هر سر تکان‌دادن ایشان حالت خوب می‌شود که می‌داند همه دغدغه‌ها و خواسته‌هایی را که داری. حالا بهانه این گزارش دیدار طنزپردازان در روز پنجشنبه هفته گذشته با رهبر انقلاب است. در این دیدار طنزپردازانی از رسانه‌های کشور نیز حضور داشته و برخی به شعرخوانی پرداختند، اما عمده جلسه به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات پیرامون وضعیت کنونی طنز در کشور گذشت. در این جلسه، علیرضا جاویدنیا از طنزپردازان و نقش‌آفرینان رادیو در برنامه‌هایی مثل «صبح جمعه با شما»، عباس احمدی، صابر قدیمی، مهدی استاد احمد، مهدی پرنیان، امید مهدی‌نژاد، محمدحسین مهدویان، عبدالرضا قیصری، قاسم رفیعا، علی دوستی، شهرام شکیبا و... به دبیری ناصر فیض حضور داشتند. این جلسه که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید، با سخنان و مسائل مطرح‌شده از سوی شاعران همراه بود و در ادامه دیدگاه‌هایی پیرامون جایگاه طنز مکتوب و نشریات طنز در کشور که با چالش همراه شده، مطرح شد. رهبر انقلاب نیز پس از سخنان شاعران و طنزپردازان مواردی را مطرح کردند؛ از جمله اینکه دشمنی ۲۰۰ساله انگلیس با ایران موضوعی است که شاعران باید به آن ورود کنند. در این گزارش روایت‌هایی از این دیدار را برای شما منتشر کردیم تا بدانید چه اتفاقی افتاده است.

محمدرضا شهبازی، طنزپرداز شرح این دیدار را در کانال تلگرامی‌اش گذاشته و در بخشی از آن نوشته است: «قصد نداشتم حرف بزنم. قبل از دیدار، توی جلسه‌ای که در حوزه هنری برگزار شد هم همین را گفتم. گفتم من به نیت زیارت می‌روم محضر آقا. اینکه ما طنزپردازها باید چه بکنیم را آقا قبلا هم گفته‌اند و ما هم با رفقا سعی کرده‌ایم در حد فهم و توان، انجام دهیم. حرف خاصی هم نداریم. توی دیدار هم بقیه خیلی چیزها گفتند؛ از اینکه گرایش کارشناسی‌ارشد طنز در رشته ادبیات ایجاد شد، تا این موضوع که امور طنزپردازها افتاده دست سیاستمدارها و... . اما چند دقیقه مانده به اذان، عباس‌آقا حسین‌نژاد عزیز از آن‌طرف اتاق چشم و ابرو آمد که تو هم حرف بزن. بعد هم آقای فیض با اشاره پرسید که حرف می‌ز‌نی؟ این شد که به‌عنوان آخرین نفر حرف زدم. جلوی آقا؛ در دیدار طنزپردازها با ایشان.

اولش گفتم واقعیتش الان درد جذب قشر خاکستری بیچاره کرده نهادهای فرهنگی را. همه افتاده‌اند به هر ضرب و زوری که شده این قشر را جذب کنند و به همین خاطر از خیلی چیزها هم کوتاه آمده‌اند؛ که براساس مبانی و فرمایشات خود شما و حتی آنچه خود تجربه کرده‌ایم، راهش این نیست. گفتم تجربه خود ما چیز دیگری است؛ مثلا در محافل «نطنز» هرچقدر صریح‌تر شدیم در پرداختن به سوژه‌های انقلابی و مواضع‌مان انقلابی‌تر شد، هم مخاطب‌مان بیشتر شد هم تنوع و تکثر پیدا کرد.

بعد گفتم آقا جان! من یک نقل‌قولی شنیدم از شما که ظاهرا در دیدار با دوستان اوج فرموده‌اید آدم ساختن مهم‌تر از فیلم ساختن و اینهاست (آقا سر تکان دادند). اما الان بدبختی‌ای که داریم این است که نهادهای فرهنگی که رسما بودجه جمهوری اسلامی را می‌خورند و تابلوی جمهوری اسلامی بالای سرشان است، کاری به بچه‌های حزب‌اللهی جوان و تازه‌کار ندارند. فرصت پیشرفت به اینها نمی‌دهند. همه دارند روشنفکرها را جذب می‌کنند! یک کم هم حزب‌اللهی‌ها را جذب کنید!

گفتم آن‌وقت همین نهادهای فرهنگی فرداروز درمی‌مانند که با فلان سلبریتی چه کار کنند.

دیگر داشت اذان می‌شد. آقای فیض هم به ساعت اشاره کرد. عذر خواستم بابت صراحت و تصدیع و تمام کردم.

آقا گفتند حرف‌های شما درست است، اما راهش گله و شکوه نیست. راهش همین است که شما جوان‌های مومن کار کنید و راه باز کنید و... .

بعدتر که شروع کردند به صحبت هم در جایی از حرف‌هایشان به عرایض بنده اشاره کرده و گفتند حرف‌های آقا درست بود. در تقویت جریان انقلابی و مومن صریح باشید. ما طرفدار عناصر انقلابی پیشرو هستیم. گفتند البته این معنایش طرد بقیه نیست؛ نه! با همه با روی خوش برخورد کنید.»

عباس احمدی، شاعر هم درباره این دیدار گفته است: «این جلسه صمیمی به مدت دو ساعت و نیم ادامه داشت و جمعی از شاعران در آن حضور داشتند. به نظر من در شرایط کنونی صرف حدود دو ساعت زمان از سوی رهبر انقلاب برای شاعران ارزشمند است. در این دیدار ابتدا برخی شاعران نظرات و نقدهای خود را در راستای برخی مسائل پیرامون شرایط طنز در کشور ارائه کردند و برخی شاعران نیز اشعار طنز خواندند. رهبر انقلاب در این دیدار به هجونویسی بر ضد دشمنان انقلاب تاکید کرده و فرمودند: «دشمنی ۲۰۰ ساله انگلیسی‌ها با ایران فرصتی را فراهم کرده و شاعران باید به این عرصه ورود کنند.» معظم‌له در بخش دیگری از سخنان‌شان فرمودند: «ما با نقد و انتقاد مشکلی نداریم و طنزپردازان باید وارد عرصه‌های مختلف شوند.» در این دیدار برخی از طنزپردازان کشور مواردی را در راستای مظلومیت طنز مکتوب و به حاشیه رانده شدن نشریات طنز مطرح کردند و اغلب نظرات درباره طنزنویسی در ایران بود.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها