• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش میدانی «فرهیختگان» از 2 غرفه پرطرفدار دانشگاهی در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ

رقابت دانشگاه‌ آزاد و دولتی در نمایش توانمندی‌های علمی/ حضور قدرتمند دانشگاه آزاد واحد قزوین و دانشگاه صنعتی شریف

نمایشگاه بین‌المللی الکامپ بستر مناسبی برای معرفی و عرضه جدیدترین فناوری‌ها در حوزه فناوری ارتباطات و الکترونیک و آی‌تی است و می‌تواند ‌انگیزه‌ای باشد برای جوانانی که تازه اول راه هستند و می‌خواهند این مسیر را ادامه دهند.

رقابت دانشگاه‌ آزاد و دولتی در نمایش توانمندی‌های علمی/ حضور قدرتمند دانشگاه آزاد واحد قزوین و دانشگاه صنعتی شریف
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بیست‌و‌پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی الکامپ هم به روز آخر رسید. نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک است که هر سال در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. اینجا بستر مناسبی برای معرفی و عرضه جدیدترین فناوری‌ها در حوزه فناوری ارتباطات و الکترونیک و آی‌تی است و می‌تواند ‌انگیزه‌ای باشد برای جوانانی که تازه اول راه هستند و می‌خواهند این مسیر را ادامه دهند. روزهای محدود نمایشگاه از یک طرف و روز جمعه و تعطیلی از سوی دیگر باعث شلوغی بیش از حد نمایشگاه شده است. به‌سمت ورودی نمایشگاه که حرکت می‌کنم، مثل همیشه دستفروش‌هایی نشسته‌اند که اجناس مختلفی می‌فروشند که هیچ ربطی بین آنها و نمایشگاه‌ها پیدا نمی‌کنی. اتوبوس بی‌آر‌تی که در ایستگاه توقف می‌کند، خیل عظیم جمعیت است که به‌سمت نمایشگاه سرازیر می‌شود. اغلب بازدیدکنندگان با پرداخت ورودی دو هزار تومانی وارد می‌شوند و درکناری مخصوص ورود غرفه‌داران و خبرنگاران است. در ابتدا همه هم‌مسیرند، اما در میانه راه و از جایی که سالن‌ها شروع می‌شوند، مقصد جدا می‌شود و هر کسی به‌سویی رهسپار می‌شود. هنوز دو، سه ساعتی تا ظهر باقی مانده، اما گرما آزاردهنده است. یکی از ضعف‌هایی که در نمایشگاه به‌وضوح دیده می‌شود، نبود راهنما و اطلاع‌رسانی مناسب، باعث سردرگمی بسیاری از بازدیدکنندگان شده و مجبورند برای پیدا‌کردن غرفه موردنظر، مسیرهای طولانی را طی کنند. از دیگر مشکلاتی که می‌توان گفت، پراکندگی غرفه‌های موضوعی است. به‌عنوان مثال، غرفه‌های دانشگاهی و پارک‌های علم و فناوری که می‌شد به‌راحتی در یک یا دو سالن جانمایی شوند، پراکنده و دور از هم قرار گرفته بودند و دسترسی به آنها زمان بسیار زیادی را از بازدیدکنندگان می‌گیرد؛ کاری که با یک برنامه‌ریزی صحیح و حساب‌شده می‌شد زمان بازدید را بسیار کمتر کند. لقب یکی از متفاوت‌ترین و جالب‌ترین غرفه‌ها را شاید بتوان به غرفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین داد که با نمایش ربات‌های مختلف ساخت دانشجویان این واحد، توجه زیادی را به خود جلب کرده بود و بازدیدکنندگان، کنجکاوانه برای دیدن ربات‌ها می‌آمدند و به‌اصطلاح، جای سوزن‌انداختن نبود. سالن‌هایی که به استارتاپ‌ها اختصاص داده شده هم از شلوغ‌ترین سالن‌ها بود که افراد مشتاقانه با سازندگان نرم‌افزارها و برنامه‌های مختلف به گفت‌وگو و تبادل نظر می‌پرداختند و حتی ایده‌های خود را ارائه می‌دادند. بخش زیادی از استارتاپ‌ها و نرم‌افزارهای ساخته شده را استارتاپ‌های پردازش‌داده به خود اختصاص می‌دادند، اما در این میان، استارتاپ‌هایی را می‌شد دید که به حوزه پزشکی و سلامت، محیط‌زیست و هوافضا اختصاص پیدا کرده بود. مارکت‌های آنلاین، خشکشویی آنلاین و بسیاری دیگر از خدمات آنلاین، از جمله ابداعاتی بود که جوانان ایرانی با خود به نمایشگاه آورده بودند تا بتوانند توانمندی جوان ایرانی را به ‌رخ بکشند. اما در میان غرفه‌های دانشگاهی و تحقیقی، غرفه‌های تبلیغاتی چون «دوچرخه بیدود» هم خودنمایی می‌کرد که با اجرای برنامه‌ای سعی می‌کرد توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند. مسابقه‌ای برای شرکت‌کنندگان درنظر گرفته شده بود که هرکسی سریع‌تر رکاب بزند و رنگ نارنجی روشن شود، برنده شده و اشتراک رایگان بیدود هدیه می‌گرفت. درصورتی‌که فرد عضویت قبلی داشته باشد، صد سفر رایگان هدیه می‌گرفت. برگزاری قرعه‌کشی‌های مختلف در غرفه‌های نمایشگاه‌ هم از جمله راهکارهای جذب مخاطب بود که در سالن‌های مختلفی به‌چشم می‌خورد.
 

  دانشگاه آزاد واحد قزوین

 

بازی حرکتی برای بچه‌ها


سالن 6 الکامپ یکی از شلوغ‌ترین سالن‌های نمایشگاه است. در بدو ورود و در گوشه سمت راست سالن، غرفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین جا خوش کرده و مملو از جمعیت است. از لابه‌لای جمعیت هم می‌توان ربات‌هایی را که برای نمایش گذاشته‌اند، مشاهده کرد. در قسمتی از این غرفه، تعدادی از ربات‌های ساخت دانشجویان واحد قزوین برای نمایش قرار داده شده و در سمت دیگر هم تعدادی از دانشجویان با ابداعات خود حضور دارند و توضیحاتی به عموم ارائه می‌دهند. یکی از این ابداعات، بازی حرکتی برای کودکان است که در قالب کارگروهی دانشجویی در واحد قزوین طراحی و ساخته شده است. از زمانی که گوشی‌های هوشمند در دنیا رونق گرفت، کودکان‌مان هر روز بی‌تحرک‌تر از قبل شده‌اند و از این رو چاقی و هزار مشکل دیگر گریبان‌گیر آنها شده است. دانشجویان این واحد برای حل این مشکل به فکر طراحی یک بازی موبایلی افتاده‌اند که کودکان را از یکجا نشستن و بی‌تحرکی نجات می‌دهد.

شهاب داوودآبادی، دانشجوی مقطع کارشناسی رشته برق گرایش کنترل و از فعالان بخش رباتیک واحد قزوین است؛ او درباره محصولی که تولید کرده‌اند به «فرهیختگان» گفت: «این محصول به‌نام jumpex، یک پد حرکتی است که آن را برای کم‌تحرکی کودکان طراحی کرده‌ایم و آن را توسعه داده‌ایم. این محصول به این شکل عمل می‌کند که فرد روی پد قرار می‌گیرد و با حرکات بدن، چپ و راست رفتن و بالا و پایین پریدن، می‌تواند بازی کند.» با کمک این محصول، بازی‌هایی که کودکان باید یکجا می‌نشستند و انجام می‌دادند، کاری کرده‌ایم که کودک با حرکات بدن بتوانند بازی کنند و تحرک لازم را موقع بازی داشته باشند. به این ترتیب، شور و نشاط بازی بیشتر می‌شود و کودک از انجام آن لذت می‌برد. این عضو گروه ادامه داد: «در این محصول مانند بسیاری از بازی‌های موبایلی که باید روی گوشی نصب شوند، نیازی به نصب هیچ نرم‌افزار بازی وجود ندارد. داخل پد یک‌سری سنسور کار گذاشته شده است که فشار وارد بر آن را می‌سنجد تا موقعیت قرار گرفتن فرد را روی پد شناسایی کند. پد از طریق بلوتوث به گوشی وصل می‌شود و بعد از پیدا کردن نام پد داخل گوشی، اتصال گوشی با آن برقرار شده و کودک می‌تواند بازی را شروع کند.» این محصول در فاز پیش‌فروش قرار دارد و به گفته داوودآبادی، تاکنون 22 نمونه از آن هم آماده شده که کار پیش‌فروش آن در حال انجام است. ما از شتاب‌دهنده سورس دانشگاه قزوین کار خود را آغاز کرده‌ایم و دوره شتاب‌دهی آن به اتمام رسیده است. در دانشگاه فضایی در اختیار ما قرار داده‌اند تا کارها را انجام دهیم. این پروژه با هزینه اولیه‌ای که دانشگاه در اختیار گروه قرار داده بود، کار پیش می‌رود. هزینه اولیه ساخت محصول 330 هزار تومان بوده که با توجه به هزینه تبلیغات و نیروی انسانی مبلغی حدود 511 هزار تومان را شامل می‌شود.

آزاده الماسی، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و بنیان‌گذار و توسعه‌دهنده محصول jumpex است که در بازی‌درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. او در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید: «از سال 94 به مدت دو سال در یک شرکت بازی‌سازی مشغول فعالیت شدم. پس از آن به‌دنبال برنامه‌ریزی‌هایم رفتم و در استارتاپ ویکند سال 96 شرکت کردیم و با ارائه یک بازی حرکتی با قابلیت درمان و توانبخشی توانستیم مقام کسب کنیم. بعد از آن، با گسترده کردن کار با ایده jumpex شروع به توسعه گروه حوزه این محصول کردیم.»

او با اشاره به تمام سختی‌هایی که در این مسیر پشت‌سر گذاشته، می‌گوید: «همیشه تلاش کرده‌ایم به هدفی که داریم برسیم. یکی از مشکلات بزرگی که در زمینه استارتاپی با آن مواجه بودیم، مشکلات اقتصادی ایجادشده بود. به‌عنوان مثال، قیمت تمام‌شده محصول‌مان چیزی حدود 200 هزار تومان می‌شد اما با نوسان قیمت‌هایی که ایجاد شد، تمام قطعات چندبرابر شد و خیلی بیشتر از آن چیزی بود که برای محصول اولیه هزینه کرده بودیم. به‌طور مثال، قطعه‌ای که پیش از این 20 هزار تومان می‌خریدیم، حالا باید 70 هزار تومان برای آن بپردازیم. همین امر باعث شد توان خرید مشتری پایین بیاید. ما هم مجبور شدیم سودمان را کاهش دهیم تا بتوانیم فروش داشته باشیم و مشتری هم بتواند محصول را خریداری کند. این محصول در حال حاضر با ۳۰ درصد تخفیف در فاز پیش‌فروش قرار گرفته و کاربران می‌توانند از طریق صفحه اینستاگرامی gametherapy.ir آن را پیش‌خرید کنند.» 

الماسی از همکاری دانشگاه با گروه ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: «از زمانی که وارد شتاب‌دهنده شدیم، دانشگاه از نظر مالی، بازاریابی و... از ما به‌خوبی حمایت کرد و مشاوره‌های خوبی هم به ما می‌دادند و تاکنون هم این حمایت‌ها ادامه دارد.»

 

از ربات آتش‌نشان تا ربات پرنده

در گوشه‌ دیگری از غرفه واحد قزوین، ربات‌ها قرار گرفته‌اند و طاهر فتاحی، عضو مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی قزوین که در رشته برق و الکترونیک تحصیل می‌کند، ایستاده و توضیحاتی را درباره ربات‌ها به بازدیدکنندگان می‌دهد. او علاوه‌بر این، در تیم ربات پرنده واحد قزوین مشغول کار بوده و در حوزه نرم‌افزار، زمینه‌های vision و پردازش تصویر و کنترل ربات فعالیت می‌کند. ربات کار، ربات امدادگر، ربات پرنده، ربات آتش‌نشان، ربات انسان‌نما و ربات زیردریایی در این نمایشگاه به نمایش درآمده‌اند. او می‌گوید: «ساخت تمام این ربات‌ها از صفر تا صد کار بچه‌های تیم رباتیک واحد قزوین است و همه آنها ربات‌های مسابقاتی و تحقیقاتی هستند. این ربات‌ها به تولید انبوه نرسیده‌اند اما اقداماتی در این راستا در حال انجام است تا مقدمات ورود آنها به مرحله تجاری‌سازی انجام شود. هرکدام از این ربات‌ها تقریبا با همکاری 20 نفر از حوزه‌های مختلف الکترونیک، مکانیک و نرم‌افزار طراحی و ساخته شده‌اند.» فتاحی معتقد است دانشگاه حمایت‌های خوبی از گروه‌های رباتیک می‌کند و ما هرساله بودجه‌های کلانی از دانشگاه برای کارهای تحقیقاتی و ساخت ربات دریافت و قطعات مورد نیاز را تهیه می‌کنیم تا با شرکت در رقابت‌ها بتوانیم مقام کسب کنیم. به گفته او، گروه رباتیک واحد قزوین ماه گذشته با شرکت در مسابقات ربوکاپ استرالیا، مقام نخست را به‌دست آورد. ربات کار، در رقابت‌های technical challenge مقام اول را کسب کرد. ربات کار در مسیر حرکت، موانع را دور می‌زند و از آنها عبور کرده و همچنین اشیا را برداشته و با خود حمل می‌کند. بسته به نوع ربات، هزینه ساخت آن متفاوت است. به‌عنوان مثال هزینه ساخت ربات آتش‌نشان 250 میلیون دلار سه‌هزار تومانی است.  او ادامه می‌دهد: «یک نمونه ربات به‌نام ربات موازی، وارد بازار شده که قادر است قطعات مشخصی را برداشته و در جای خود قرار دهد. این ربات در صنعت و در یکی از کارخانه‌ها که شیرینی‌های کوچک تولید می‌کند، مشغول فعالیت است. در این کار، جعبه شیرینی‌ها مشخص شده و ربات شیرینی‌ها را داخل جعبه می‌گذارد.» از دیدگاه او، هدف‌گذاری برگزاری مسابقات ربوکاپ این است که ربات‌ها تا مرحله تجاری‌سازی پیش بروند.

 

دانشگاه صنعتی شریف

موتوشاپ محققان شریف

در سالن خلیج‌فارس و در طبقه دوم، غرفه دانشگاه شریف واقع شده است. نما عرفه‌ای شامل چند دهنه، که در هر کدام از آنها یک گروه یک یا دو نفره از دانشجویان این دانشگاه حضور دارند تا محصولات تولید شده خود را معرفی کنند. به سراغ دو پسر جوان می‌روم که به‌عنوان نماینده یک گروه در آنجا حضور دارند و نرم‌افزار متفاوتی را تولید کرده‌اند. محمد عباس‌پور و حامد سلیمیان، کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر و از اعضای گروه هستند. آنها در شرکت «مرکز راهکارهای اطلاعاتی هوشمند» فعالیت می‌کنند که یکی از آزمایشگاه‌های دانشکده کامپیوتر مجموعه دانشگاه صنعتی شریف محسوب می‌شود و در حوزه ارتباط با صنعت فعالیت می‌کند. این مرکز بیش از 7، 8 سالی است که در حوزه‌های مختلف از نفت و پتروشیمی گرفته تا فناوری اطلاعات با مراکز مختلف در ارتباط بوده است و در حال حاضر هم با مرکز فناوری ارتباطات و اطلاعات، یک موتور شبکه اجتماعی تولید کرده است. عباس‌پور می‌گوید: «محصولی که در الکامپ 25 برای نمایش انتخاب شده، یک موتور ملی شبکه اجتماعی است با این هدف که هر فرد یا مرکز، شرکت یا سازمانی بتواند این موتور را دریافت کرده و شبکه اجتماعی خود را راه‌اندازی کند. این محصول بومی، کاملا منطبق بر نیازهای اقلیمی در کشور ماست.»  در این محصول سعی شده علاوه‌بر داشتن الگوهای موفق از نمونه‌های خارجی، امکانات و نیازهای مورد نیاز ایران را هم پیاده‌سازی کند. در این محصول، افزونه ‌با عنوان پایش فرزندان طراحی شده که بسیار مورد نیاز والدین قرار می‌گیرد تا به راحتی بتوانند فعالیت فرزندان‌شان را در فضای مجازی رصد و در قالب گزارش‌های مختلف کنترل کنند. حتی والد می‌تواند به‌عنوان فرزند وارد سیستم شود و محتویات را مشاهده ‌کند. در حال حاضر، برخی مدارس از این سیستم‌ها استفاده می‌کنند. به گفته عباس‌پور، «این شبکه اجتماعی با عنوان «موتور شبکه‌های اجتماعی برخط» یا «موتوشاپ» پاسخگوی تبادل نیازها، بستر تبادل نظر در حوزه‌های درسی، عمومی و... است. خیلی از امکانات بومی شده‌ای مانند محتواها و اوقات شرعی تشکیل شده است. به‌عنوان مثال، این سیستم افزونه‌ای دارد که اوقات شرعی را برحسب استان‌ها و شهرهای مختلف در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از دیگر امکانات آن، می‌توان به پوسته‌هایی اشاره کرد که مناسب با اقلیم‌های مختلف کشور خودمان است و علاوه‌بر این، بسیاری از نیازهای شرکت‌های مختلف را از طریق این سیستم پوشش داده‌ایم.»

 قابلیت‌های موتور

این سیستم به این شکل عمل می‌کند که به‌عنوان مثال، یک فرد می‌خواهد برای شرکت، سازمان، دوستان یا هدف کسب‌وکاری خود یک شبکه اجتماعی راه‌اندازی کند، می‌تواند این پلتفرم رایگان را دریافت کند و برای خود راه‌اندازی کند. در واقع، هر کسی می‌تواند با دانش حداقلی و با مطالعه راهنمای نصب آن که در سایت قرار گرفته، شبکه اجتماعی موردنظر خود را بر حسب نیاز خود راه‌اندازی کند و آن را اختصاصی‌سازی کرده و ویژگی‌های خاصی را روی آن نصب و ویژگی‌های اضافی را از روی آن حذف کند. این پلتفرم مجهز به گروه‌های مختلف عمومی و خصوصی هستند. شاید هدف برخی مدیران از راه‌اندازی این پلتفرم‌ها آن است که گروه‌های خصوصی داشته باشند که کارمندان قادر به مشاهده آنها نباشند. این پلتفرم مجهز به کانال است و هر گروه قادر است در هر لحظه به کانال تبدیل شده و برعکس و حتی از یک کانال به گروه تغییر پیدا کند. از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به بخش اخبار، مدیریت دانش در قالب هشتگ، برچسب‌گذاری روی بلاگ‌ها و اخبار، تولید اطلاعات در قالب محتواهای گوناگون مانند فایل، ویدئو و تصاویر اشاره کرد. از دیگر قابلیت‌های این موتور می‌توان به پیام خصوصی، رویدادها، نظرسنجی، چندزبانی، بلاگ‌نویسی، انجمن، اخبار، سطوح دسترسی، ارسال اعلان، منشن، داشبورد و... اشاره کرد.

 مخاطبان پلتفرم

مراکز مختلفی چون مدارس و مراکز آموزشی، شرکت‌ها و سازمان‌ها، جوامع علمی و دانشگاهی، اصناف و گروه‌های صنعتی، جوامع و گروه‌های هنری، اقوام، زبان‌ها، نژادها، هیات‌ها و گروه‌های مذهبی، گروه‌ها و باشگاه‌های ورزشی بیشترین استفاده را می‌توانند از این موتور شبکه اجتماعی داشته باشند.

به گفته عباس‌پور، موتور بومی «موتوشاپ»، تاکنون برای مراکز دولتی و شرکت‌های خصوصی مختلفی چون شرکت مهندسی نرم‌افزار شقایق، پارک‌های علم و فناوری، مراکز تخصصی آپای کشور، موسسه مالی و اعتباری نور، مرکز ماهر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز رشد فناوری دانشگاه شریف راه‌اندازی شده است.» البته هر فردی که دانش ابتدایی داشته باشد، با مطالعه راهنمای نصب که در سایت قرار داده شده، می‌تواند به راحتی آن را نصب، طراحی و راه‌اندازی کند.

او ادامه می‌دهد: «از راه‌اندازی این موتور، حدود پنج سالی می‌گذرد و در حال گسترش است. افراد تمام کدها را می‌توانند ببیند و به نوعی، اعتمادسازی به‌طور کامل انجام شده و تمام داده‌های تولید شده در اختیار متولی شبکه اجتماعی است و در جای دیگری خارج از این پلتفرم قرار نمی‌گیرد. الزامات امنیتی‌ای که در آن وجود دارد، مطابق با الزاماتی است که وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات تعیین کرده است.» در حدود 10 تا  15 سازمان از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند. این موتور بومی، حدود 270 کاربر دارد که همه کاربران عادی هستند. استفاده از این موتور شبکه اجتماعی این‌گونه است که افراد با ورود به سایت www.shub.ir می‌توانند با مطالعه دستورالعمل‌های نصب، مراحل را به مرور طی کرده و آن را دریافت کنند. سپس با طی این مراحل، می‌توانند نرم‌افزار خصوصی را بسازند که قابل نصب روی گوشی باشد و در صورت نیاز در فروشگاه‌های اینترنتی مانند کافی بازار قرار دهند تا افراد موردنظر بتوانند با نصب آن روی گوشی، از امکانات آن بهره‌مند شوند یا حتی از لینکی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، آن را دریافت کنند.»

  این دانشجوی مهندسی کامپیوتر درباره میزان بازدهی این موتور شبکه اجتماعی می‌گوید: «این موتور بازدهی خیلی خوبی داشته است. ما نیازهایی را در حوزه صنعت و بانکداری و اقتصاد دیده‌ایم و اعتمادسازی خوبی بین نرم‌افزارهای داخلی و سازمان‌ها از نظر امنیت و کارایی به‌وجود آمده است که برای ما خیلی ارزشمند بود.»

 جذب افراد دارای ایده

عباس‌پور عنوان می‌کند که دانشگاه حمایت بسیار خوبی از ما کرد و جا دارد از دکتر حبیبی، عضو هیات‌علمی دانشگاه شریف تشکر کنیم. ما در ماه‌های ابتدایی مشتری زیادی نداشتیم و با پشتیبانی ایشان این کار را ادامه دادیم و دانشگاه، بستری برای ما فراهم کرد تا هم در زمینه پیشرفت و هم در حوزه توانمندسازی بتوانیم فعالیت داشته باشیم. بعضی از اعضای گروه، دانشجویان مقاطع کارشناسی هستند که با ما همکاری می‌کنند و نیازهایشان در این قالب شناسایی می‌شوند. این افراد به مرور به جایگاهی می‌رسند که خودشان مراکز دانش‌بنیان راه‌اندازی کرده و مشغول فعالیت می‌شوند.

 او ادامه می‌دهد: «ما در موتور شبکه اجتماعی، بخشی به نام پیشنهاد قابلیت‌های جدید داریم و افرادی بوده‌اند که با ما تماس گرفته‌اند و ایده‌هایی داشته‌اند. دانشگاه این امکان را فراهم کرده که این افراد وارد دانشگاه شوند و درباره نیازهای آنها صحبت کنیم و به نوعی این نیازها را برآورده کرده و تا حد توان به ایده‌ها توجه می‌کند تا بتوانیم افرادی این‌چنینی را جذب کنیم. در حال حاضر، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد راه‌اندازی شده، بسیار خوب عمل کرده و موتوری که ما ابداع کرده‌ایم، یک نمونه از همین مراکز رشد است که با همکاری یک گروه راه‌اندازی شده است.»

از نظر او، دانشگاه به‌ویژه در ابتدای شکل‌گیری یک محصول نقش بسزایی در هدایت دانشجویان در مسیر صحیح دارد و این حمایت‌ها چه در زمینه فراهم کردن دانش و چه برآورده‌کردن نیازها حائز اهمیت است.

 

* نویسنده : ندا اظهری روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها