• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

در نشست پایان‌دوره دفتر تحکیم وحدت چه گذشت؟

اختتامیه نشست اعضای فعال دفاتر تحکیم وحدت روز گذشته برگزار شد. مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به صورت ویدئوکنفرانس میهمان این برنامه بود که به گفت‌وگو با دانشجویان پرداخت.

در نشست پایان‌دوره دفتر تحکیم وحدت چه گذشت؟

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سی‌وششمین نشست پایان‌دوره دفتر تحکیم وحدت هفته گذشته با شعار «نوسازی مشارکت، کارآمدی جمهوریت» برگزار شد. این نشست سه‌روزه، سه‌شنبه 25 تیر به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و با حضور اعضای فعال دفاتر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در سراسر کشور آغاز شد و تا روز جمعه 27 تیرماه ادامه یافت.

سیدعباس نبوی، عضو ادوار دفتر تحکیم وحدت سخنران افتتاحیه نشست سی‌وششم تحکیمی‌ها بود. در آغاز مراسم افتتاحیه علی دهقان به‌عنوان دبیر اتحادیه با یادآوری اولویت‌های مختلف دفتر تحکیم وحدت در حوزه‌ تشکیلات، رسانه، آموزش و زنان به ارائه گزارش عملکرد شورای مرکزی سال گذشته پرداخت.

دهقان در تشریح شعار نشست هم گفت: «مشارکت مردمی یکی از مهم‌ترین ارکان مردم‌سالاری دینی است که به جمهوریت معنا می‌دهد.» نبوی سخنران دیگر افتتاحیه این نشست هم در سخنانی به تشریح فضای کشور و اولویت‌های جنبش دانشجویی پرداخت. او گفت: «برای حل و فصل دوقطبی جامعه، باید به سراغ گفتمان عدالت و برادری برویم که حل این مشکل، اولویت جنبش دانشجویی است.»

عبدالحسین خسروپناه، معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی دومین میهمان اعضای دفتر تحکیم بود. او در سی و ششمین نشست پایان‌دوره دفتر تحکیم وحدت گفت: «دفتر تحکیم وحدت همیشه به عناصر اسلام توجه ویژه داشته است، امسال هم به اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها توجه ویژه داشته است. منظور از دانشگاه اسلامی، دانشگاهی نیست که فقط از نماد‌های اسلامی مانند مسجد، اعتکاف و مراسم شب‌های قدر و امثالهم بهره می‌برد بلکه دانشگاهی است عالم، کارآمد و پاسخگو به مسائل زمانه که استادان عالم داشته ‌باشد. به همان اندازه که در تولید علم دینی تلاش کنیم، دانشگاه‌های ما اسلامی می‌شود.» آخرین برنامه روز نخست، جلسه هفتگی متوسلین به حضرت زهرا(س) بود که در مسجد دانشگاه تبریز برگزار شد.

برگزاری انتخابات شورای مرکزی اتحادیه برنامه‌محوری نشست پایان‌دوره تحکیمی‌ها در دومین روز نشست بود. پس از معرفی 14 کاندیدا و برگزاری انتخابات ترکیب 10نفره شورای مرکزی این اتحادیه مشخص شد. این اعضا بلافاصله تشکیل جلسه دادند که در نخستین جلسه شورای جدید علی دهقان، دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مجددا به‌عنوان دبیر این اتحادیه انتخاب شد.

دانشور خدابنده‌لو دانشجوی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی به‌عنوان دبیر واحد سیاسی، نرگس‌سادات حسینی دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دبیر واحد خواهران، وحید عبدالله‌زاده دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان دبیر واحد بین‌الملل، محمد گودرزی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به‌عنوان دبیر واحد پذیرش، فاطمه علیزادنیا دانشجوی دانشگاه الزهرا به‌عنوان دبیر واحد حوزه و دانشگاه و رضا رحیمی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به‌عنوان مسئول واحد تبلیغات اعضای اصلی این اتحادیه هستند که در یک‌سال آینده مشغول به فعالیت خواهند شد. همچنین در این انتخابات سیدمحمد‌علی میرصانع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا رجبی از دانشگاه امام خمینی قزوین و سیده‌فاطمه فیروزآبادی از دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان اعضای علی‌البدل تعیین شدند که به ترتیب به‌عنوان دبیر واحد آموزش، دبیر واحد جنگ نرم و دبیر واحد فرهنگی فعالیت خواهند کرد.

پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های استدلالی سنا دیگر برنامه روز دوم بود که با حضور محمد‌مهدی اسماعیلی عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و با موضوع نسبت مشارکت حداکثری با مشارکت آگاهانه برگزار شد. اسماعیلی در این نشست با بیان اینکه در اندیشه امام و رهبری، حضور مردم پشت‌سر حاکمیت از ملزومات شکل‌گیری و ادامه حکومت اسلامی است، اظهار کرد: «خروج‌ مردم از حاکمیت به معنای از دست رفتن مشروعیت آن است. اتکا به آرای مردم جزء دین و تفکر اسلامی است و چیزی نیست که از غرب آورده شده باشد. انتخابات بارزترین، آشکارترین و اثبات شده‌ترین شیوه نمایش جمهوریت است.» جزوه مربوط به سلسله‌نشست‌های سنا نیز در حاشیه این برنامه رونمایی شد.

میزگرد مجمع ادوار اتحادیه دفتر تحکیم وحدت آخرین برنامه روز دوم این نشست بود. در این میزگرد احمد علم‌شاهی، مهدی عباسی‌مهر و محمد‌حسین قائد‌شرف از اعضا و دبیران پیشین دفتر تحکیم به سخنرانی پرداختند. عباسی‌مهر، مدیر سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این میزگرد با اشاره به اینکه نگاه دانشجویان امروز عمیق، عالمانه و ناظر به واقعیت‌ها شده است، خاطرنشان کرد: «فعالان تشکل‌های دانشجویی باید حرف و گفتمان خود را به مطالبه عمومی تبدیل کنند. کاری که مسیر آن از دانشگاه می‌گذرد اما محل تحقق آن صندوق‌های رای است. فکر و اندیشه جنبش دانشجویی باید مطالبه جامعه باشد.»

اختتامیه چهارمین دوره آموزشی السابقون و برگزاری نشست‌های تخصصی چهارگانه برهان ازجمله برنامه‌های روز سوم نشست پایان دوره تحکیم وحدتی‌ها بود. ویژه‌برنامه امتداد انقلاب هم به‌منظور بررسی نقش‌آفرینی مجموعه‌های دانشجویی در حوادث بین‌المللی نیز با حضور مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی و محمدصادق شهبازی دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی برگزار شد.

اختتامیه نشست اعضای فعال دفاتر تحکیم وحدت روز گذشته برگزار شد. مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به صورت ویدئوکنفرانس میهمان این برنامه بود که به گفت‌وگو با دانشجویان پرداخت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها