• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
آصفی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: آمریکا فتنه اقتصادی را به فوتبال هم کشانده

باید از اینفانتینو بخواهیم اقدام ترامپ را محکوم کند

باید با فیفا تعامل کنیم. وزیر محترم ورزش و رئیس محترم فدراسیون فوتبال باید با اینفانتینو تماس بگیرند و از او بخواهند که این‌گونه اقدامات را کاملا محکوم کند. فیفا باید به منشور خود که دوری از سیاست است، پایبند بماند.

باید از اینفانتینو بخواهیم اقدام ترامپ را محکوم کند

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  این روزها در محافل ورزشی ایران، خبری منتشر شده مبنی‌بر درخواست ترامپ از رئیس فیفا برای پرداخت نکردن مطالبات مالی ایران که با خشم شدید اهالی فوتبال ایران مواجه شده. البته منبع این خبر رسانه‌های داخلی بوده و ظاهرا چندان قابل استناد نیستند، اما بلوکه شدن پول‌های ایران در فیفا به خاطر تحریم آمریکا بحث قابل‌انکاری نیست و هم فدراسیون و هم باشگاه‌های ما را با دردسر مواجه کرده است. در همین زمینه سراغ سخنگوی اسبق دستگاه دیپلماسی و سفیر اسبق کشورمان در فرانسه رفتیم. گفت‌وگوی «فرهیختگان» را با حمیدرضا آصفی در ادامه می‌خوانید.

در محافل رسانه‌ای کشورمان خبری منتشر شده مبنی‌بر درخواست رئیس‌جمهور آمریکا از اینفانتینو، رئیس فیفا برای نپرداختن مطالبات قانونی فدراسیون کشورمان. در این مورد چه نظری دارید؟

ببینید از شخصیت ترامپ اصلا بعید نیست چنین کاری انجام بدهد، ضمن اینکه حتی اگر ترامپ مستقیما چنین درخواستی نکرده باشد، همین تحریم‌های ظالمانه او مانع از انتقال این درآمد قانونی شده. اظهاراتی را که ایشان انجام داده، از دو زاویه باید بررسی کرد؛ یکی شخصیت ایشان که کلا به هیچ قانون و پیمان و عهدنامه‌ای قائل نیست. مثلا ایشان خواب‌نما شده که در خلیج‌فارس یک پهپاد ایرانی را زده‌اند. احتمالا هم این حرف بی‌ربط‌شان مصرف داخلی دارد تا افکار عمومی را بعد از هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی آرام نگه دارد. یا مثلا حرف بی‌ربط دیگری که زدند و اشاره داشتند که قرار بود علیه ایران حمله نظامی انجام بدهند و بعد که فهمیدند 150 غیرنظامی ایرانی کشته می‌شوند، از حمله سر باز زده. خب این حرف ایشان با منطق عملیاتی سازگار نیست، چراکه ابتدا گزارش عملیاتی و تخمین تلفات یا تهدید یا هزینه‌های آن بررسی و به نظر رئیس عملیات رسانده می‌شود و بعد تصمیم می‌گیرند حمله انجام بپذیرد یا خیر. منظر دیگر همین بحث مالی و انتقال پول است. ما با آمریکا درگیر جنگ اقتصادی نیستیم. آنها درمقابل ما یک فتنه اقتصادی را طراحی کرده‌اند. جنگ می‌تواند برابر باشد، اما فتنه ابعاد گسترده‌ای دارد. در این راه هم از کمک بعضی کشورهای منطقه که به تعبیر خود ترامپ گاو شیرده هستند، هم به او کمک می‌کنند تا در هر مساله‌ای ورود کند.

درمورد فتنه اقتصادی بیشتر توضیح دهید و اینکه این موضوع چه اثراتی در فوتبال دارد؟

قصه ساده است. در فتنه اقتصادی نامردی و ناجوانمردی را شاهد هستیم. نیرنگ هم هست. کار کثیف هم هست. همین قضیه مالی را می‌بینید. تحریم‌ها کاملا موضوع ظالمانه‌ای هستند، چراکه حیات مالی یک کشور را با خطر مواجه می‌کنند، اما گسترش تحریم‌ها در حوزه‌ای مثل فوتبال که قاعدتا باید محلی برای نزدیکی ملت‌ها باشد، امری است که هیچ معیار و منطقی ندارد. فوتبال محل برخورد ملت‌ها نیست بلکه جایگاهی است برای نزدیک شدن کشورها به همدیگر و انجام مبادلات انسانی و فرهنگی.
 

واکنش ما به این موضوع باید چگونه باشد؟

باید با فیفا تعامل کنیم. وزیر محترم ورزش و رئیس محترم فدراسیون فوتبال باید با اینفانتینو تماس بگیرند و از او بخواهند که این‌گونه اقدامات را کاملا محکوم کند. فیفا باید به منشور خود که دوری از سیاست است، پایبند بماند.

اصرار فیفا به ورود بانوان به ورزشگاه‌ها یا محروم شدن فدراسیون ایران از میزبانی مسابقات، یک موضع سیاسی نیست؟ یا دست‌کم شبیه به اعمال فشارهای سیاسی روی یک کشور نیست؟

سوال شما را کاملا درک می‌کنم و با حرف شما موافقم. فیفا حتی اگر استاندارد دوگانه‌ای هم نداشته باشد، در مواجهه با بعضی کشورها از اهرم‌های فشار بیشتری استفاده می‌کند و این موضوع صحت دارد. با این‌همه توجیه آنها این است که با فشار آوردن به فدراسیون فوتبال ایران برای ورود خانم‌ها درحقیقت مشغول مبارزه با تبعیض جنسیتی هستند، نه کار سیاسی. این فشار آمریکا یا کشورهای دیگر به فیفا نیست بلکه یک موضوع جهانی است. شاید من و شما هم موافق باشیم یا مخالف، اما به اعتقاد من آنها این فشارآوردن روی ایران را با برچسب سیاسی دسته‌بندی نمی‌کنند، یعنی دنبال رفع تبعیض جنسی و برابری جنسیتی هستند. باید نگاه آنها به موضوعات را درک کنیم تا بتوانیم تحلیل درستی داشته باشیم.

درمورد نقش دستگاه دیپلماسی و کمک آنها به فدراسیون و باشگاه‌ها در دریافت مطالبات مالی این سوال پیش می‌آید که آیا می‌شود با استفاده از مصونیت دیپلماتیک و ممنوعیت تجسس بسته‌های دیپلماتیک، این مشکل را برطرف کرد و پول فوتبال را چمدانی به ایران آورد؟

امکانش نیست. اول اینکه دستگاه دیپلماسی بسیار مصر است که در هرکشوری به قوانین آن کشور احترام بگذارد. بسته‌های دیپلماتیک بررسی نمی‌شوند، اما هر کشوری حق دارد درصورت مشکوک شدن بررسی کند. صلاح نیست کاری صورت بگیرد که اعتبار دستگاه ما زیر سوال برود و کشور میزبان بخواهد به ما بی‌اعتماد شود.
 

* نویسنده: هومن جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها