• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

نقش کلیدی رشته‌های کاربردی و مهارت‌محور در ایجاد اشتغال جوانان

برای اینکه بتوانیم به کشوری توسعه یافته تبدیل شویم، توجه به مهارت‌آموزی و مهارت‌افزایی جوانان و توسعه کمی و کیفی رشته‌های کاربردی و مهارت‌محور در دانشگاه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نقش کلیدی رشته‌های کاربردی و مهارت‌محور در ایجاد اشتغال جوانان
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بی‌شک همه بر نقش کلیدی‌ رشته‌های کاربردی و مهارت محور در ایجاد اشتغال بین جوانان و حل بخشی از مشکلات اقتصادی کشور اذعان دارند. بنابراین باید رشته‌های تحصیلی کاربردی و مهارت‌محور که به اشتغال جوانان پس از فارغ‌التحصیلی کمک می‌کند، ایجاد شود. دانشگاه آزاد اسلامی با ظرفیت عظیمی که در سطح کشور دارد می‌تواند برای رسیدن به این مهم به جامعه کمک کند. با توجه به اینکه دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و آموزشکده‌های سما از امکانات، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار هستند؛ ایجاد رشته‌های کاربردی در آموزشکده‌های فنی‌و‌حرفه‌ای سمای دانشگاه آزاد اسلامی استان می‌تواند برای اشتغال دانش‌آموختگان رشته‌های کاربردی و مهارت‌محور نقش اساسی داشته باشد. برای اینکه بتوانیم به کشوری توسعه یافته تبدیل شویم، توجه به مهارت‌آموزی و مهارت‌افزایی جوانان و توسعه کمی و کیفی رشته‌های کاربردی و مهارت‌محور در دانشگاه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

رشته‌های مهندسی فناوری نقشه‌برداری، آسانسور و بالابرها، منابع آب‌های سطحی، آنالیز ورزشی، تولیدات گلخانه‌ای، گیاهان دارویی و معطر، نساجی چرم و رشته مربی هنر کودک، ارزیابی صنایع‌دستی و میراث فرهنگی، موسیقی و نوازندگی ساز کلاسیک و مدیریت گردشگری ازجمله رشته‌های مهارت‌محور و کاربردی مورد تقاضای استان به معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان سما برای جوانان بومی استان است که بتوانیم ان‌شاءالله، با راه‌اندازی این رشته‌ها از مهرماه سال جاری نقش اساسی در مهارت محوری و اشتغال جوانان داشته باشیم.

رفع کاستی‌های برنامه‌های آموزشی به‌منظور ارتقای توانمندی دانشجویان به سوی تربیت نیروی ماهر و مورد نیاز بازار، انطباق هرچه بیشتر برنامه‌های درسی به نیازهای جامعه، متکی ساختن برنامه‌های درسی بر شایستگی‌های حرفه‌ای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، نوسازی و تقویت بنیه انسانی و مادی دانشگاه‌ها بر محور جنبه‌های‌ عملی برنامه شامل آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، بازدیدها و سایر فعالیت‌های توانمندساز دانشجویان کلیه رشته‌های تحصیلی، ازجمله اهداف برنامه ارتقای توان اشتغالزایی جوانان جویای کار است.

امیدواریم با پیروی از منویات مقام معظم رهبری، رهنمودهای رئیس هیات امنا و ریاست عالی دانشگاه و با برنامه‌ریزی مدون و تغییر نگاه و نگرش مسئولان و توجه ویژه به اشتغال جوانان جویای کار، بتوانیم با ایجاد رشته‌های مهارت‌محور و کاربردی در دانشگاه‌ها در جهت ایجاد شغل و مهارت‌آموزی و کیفیت آموزشی گام‌های موثر و مفیدی برداریم.

 

* نویسنده : مظاهر نیکخواه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهار محال و بختیاری

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها