• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

معترضان ایتالیایی موشک‌به‌دست شدند

بنابر تصاویر منتشرشده از کشف موشک در شمال ایتالیا، این موشک از سری موشک‌های هوا به هوای سوپر 530 است که مورد استفاده جنگنده‌های میراژ اف-2، میراژ-2000 و رافائل است. باید دید چرا چنین موشکی در دست یک گروه تروریستی قرار می‌گیرد.

معترضان ایتالیایی موشک‌به‌دست شدند

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، جریانات مختلف راست‌افراطی طی چند سال گذشته در اروپا تقریبا همه‌کاری کرده‌اند. حضور در پارلمان، تشکیل دولت، تظاهرات، برخورد فیزیکی با مخالفان، ایجاد انبارهای تسلیحاتی بمب‌گذاری، جذب نیرو از میان نظامیان، ترور سیاستمداران و... . این بار اما راست‌های افراطی چیزی را به دست آورده‌اند که کمتر کسی می‌تواند به آن فکر کند. تا حالا کمتر گروهک تروریستی‌ در جهان بوده است که توانسته باشد به موشک‌های سنگین هوابه‌هوا دست پیدا کند، کاری که یک گروه تروریستی در شمال ایتالیا اخیرا انجام داده است. به گزارش ایسنا روز گذشته (سه‌شنبه) پلیس ضدتروریسم ایتالیا از کشف یک موشک هوا به هوا و تسلیحات پیشرفته دیگر در جریان تحقیق از گروه‌های راست افراطی در شمال این کشور خبر داده است. بنابر اعلام مقامات پلیس ایتالیا سه نفر در این عملیات دستگیر شده‌اند که دو نفر ایتالیایی هستند و یک نفر شهروند سوئیس است. یکی از افراد بازداشت‌شده از فعالان حزب دست راستی نیروی جدید است. از این گروه وسایل تبلیغاتی گروه‌های نئونازی نیز به دست آمده است. بنابر اعلام پلیس، این موشک ساخته فرانسه است و از نوع موشک‌هایی است که مورد استفاده ارتش قطرند. موشک کشف‌شده سالم و در وضعیت عملیاتی قرار دارد. این تنها ایتالیا نیست که شاهد فعالیت‌های نظامی راست‌های افراطی است، پیشتر این گروه‌ها در آلمان و فرانسه نیز دست به اقدامات نظامی و تروریستی زده بودند.

  اقدامات نظامی راست‌ها در آلمان

راست‌های افراطی در آلمان اقدامات چندگانه نظامی و خشونت‌آمیز را تا به حال طراحی و اجرا کرده‌اند. ترور یک سیاستمدار مطرح و نیز تهدید یک شبکه تروریستی راست افراطی به کشتار مهاجران در آلمان از جمله آنهاست. ماه گذشته (دوازدهم خرداد) والتر لوبکه، فرماندار شهر کاسل آلمان در بالکن خانه خود به ضرب گلوله کشته شد. چند روز بعد دادستانی آلمان از دستگیری فردی مظنون به قتل لوبکه خبر داد. این فرد که عضو یک گروه نئونازی است به‌تازگی به جرم خود اعتراف کرده است. همچنین در این ماه گروه راست افراطی «Atomwaffen Division Germany» که سابقه چند بمب‌گذاری در پرونده خود دارد با ارسال نامه‌ای به مهاجران ترک‌تبار در شهر کلن آنها را تهدید به کشتار کرد.

چنین اقدامات تروریستی‌ای از سوی گروه‌های راست‌افراطی آلمانی درحالی صورت می‌گیرد که دولت آلمان تحقیقات گسترده‌ای را در سال‌های اخیر برای برخورد با این گروه‌ها آغاز کرده است. در همین ارتباط سال 2017، پلیس آلمان موفق به کشف یک شبکه تروریستی راست افراطی در ارتش آلمان شد، این گروه به قصد انجام اقدامات تروریستی دست به ذخیره‌سازی تسلیحات و ادوات نظامی کرده بودند. درست یک‌سال بعد دادستانی آلمان موفق به کشف یک گروه تروریستی راست‌افراطی دیگر این بار در بدنه پلیس آلمان شد.

  اقدامات نظامی راست‌ها در فرانسه

یکی از اصلی‌ترین کشورهای محل فعالیت راست‌های افراطی کشور فرانسه است. راست‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری قبلی این کشور در آستانه ورود به کاخ الیزه بودند.

برخی از جریانات راست‌افراطی فرانسه با توجه به شرایط این کشور در سالیان گذشته دست به اسلحه برده‌اند. سال گذشته میلادی 6 تن از اعضای گروه‌های راست افراطی به دلیل تلاش برای ترور امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. در همین سال 10 تن از تروریست‌های راست‌افراطی به دلیل برنامه‌ریزی جهت انجام عملیات تروریستی علیه مهاجران مسلمان در فرانسه بازداشت شدند. اعضای این گروه قصد داشتند با حمله به مساجد و زنان محجبه باعث خروج مسلمانان از فرانسه شوند.

 

موشک سوپر 530 فرانسوی به چه کار تروریست‌ها می‌آید؟

بنابر تصاویر منتشرشده از کشف موشک در شمال ایتالیا، این موشک از سری موشک‌های هوا به هوای سوپر 530 است که مورد استفاده جنگنده‌های میراژ اف-2، میراژ-2000 و رافائل است. باید دید چرا چنین موشکی در دست یک گروه تروریستی قرار می‌گیرد.

شاید مهم‌تر از چگونگی دستیابی گروه‌های راست افراطی به چنین موشکی، کاربردی است که گروه‌های راست‌افراطی از چنین موشکی انتظار دارند.

1 فروش موشک به جدایی‌طلبان روس در اوکراین بنابر اعلام رسانه‌های محلی، عملیات پلیس بخشی از تحقیقات درباره ارتباط میان گروه‌های راست افراطی و جدایی‌طلبان روس در شرق اوکراین است. بنابراین یکی از دلایل دستیابی به این موشک را می‌توان ارسال آن برای جدایی‌طلبان روس در شرق اوکراین دانست. مساله‌ای که احتمال آن از چند جهت مشکل به نظر می‌رسد. چنین سلاح‌هایی می‌توانند از راهی بسیار ساده‌تر در دسترس جدایی‌طلبان روس در شرق اوکراین- که هم مرز با روسیه است- قرار بگیرد. بسیاری از انبارهای تسلیحاتی اوکراین به دست جدایی‌طلبان افتاده و برخی نظامیان اوکراینی نیز به روس‌ها پیوسته‌اند. از سویی دیگر روسیه می‌تواند مستقیما اقدام به تسلیح آنها کند که البته این کار را انجام داده است پس باید مساله را در جای دیگری جست.

2 اقدام به ساقط کردن هواپیماهای مسافربری با استفاده از موشک انبارشده برای چنین کاری می‌توان از موشک‌های سبک و دوش پرتاب استفاده کرد آن هم در هنگامی که یک هواپیمای مسافربری در حال کم کردن ارتفاعش برای فرود است. در چنین وضعیتی نیاز به رادار و مجموعه ادوات نظامی دیگر نیست. این درحالی است که شلیک موشک سنگین به دست آمده از دست گروه‌های راست افراطی نیاز به دستگاه‌های رادار برای شناسایی هدف و نیز شلیک موشک دارد.

3 تغییر کاربری به موشک زمین به زمین بسیار از کشور‌ها برای استفاده مجدد از موشک‌های پدافند هوایی قدیمی آنها را تبدیل به موشک‌های زمین به زمین می‌کنند. این موشک‌های قدیمی دیگر توانایی رهگیری جنگنده‌های پیشرفته را ندارند اما می‌توانند با تغییر کلاهک و اضافه کردن سیستم‌های کنترلی به موشک‌های نیمه بالستیک یا بالستیک زمین به زمین تغییر کاربری بدهند. نمونه این کار تغییر کاربری موشک ضدهوایی سام-2 است که توسط تعدادی از کابرانش تبدیل به موشک بالستیک شده است. اما این تغییر کاربری هنگامی به صرفه است که موشک پدافند هوایی دیگر توانایی‌های گذشته خود در هدف قرار دادن اهداف هوایی را نداشته باشد. موشک به دست آمده از سوی گروه‌های راست افراطی یک موشک هوا به هواست که حتی در صورت تبدیل به یک موشک زمین به زمین برد زیادی نخواهد داشت و استفاده از آن در چنین نقشی دور از ذهن است.

4  دمونتاژ موشک و استفاده از سوخت و کلاهک آن برای اقدامات تروریستی با توجه به نوع سوخت چنین موشک‌هایی امکان تلاش تروریست‌ها برای استفاده از آن برای انجام عملیات‌های تروریستی شاید بیشتر از دیگر سناریوها باشد. سوخت موشک‌های هوا به هوا به دلیل محدودیت جنگنده‌ها در حمل تسلیحات سنگین بسیار قدرتمندتر از سوخت دیگر موشک‌هاست.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها