• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مراسم تجلیل از عوامل سریال «گاندو» در خبرگزاری تسنیم

هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند «گاندو» را بایکوت کند

احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما گفت: «ما معتقدیم اگر بایکوتی قرار است صورت بگیرد باید از سمت مخاطبان باشد و هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند بایکوت‌کننده کار فرهنگی و تلویزیونی باشد. هیچ منعی هم نباید از بازپخش این سریال به‌وجود بیاید.

هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند «گاندو» را بایکوت کند

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، خبرگزاری تسنیم در مراسمی با حضور احسان قاضی‌زاده‌هاشمی نماینده مجلس، احسان بی‌آزار‌تهرانی و جمعی از مسئولان و اصحاب فرهنگ و هنر، آیین تجلیل از عوامل سریال «گاندو» را برگزار کرد. این مجموعه تلویزیونی از پانزدهم خرداد‌ماه امسال روی آنتن شبکه سه سیما رفت و به‌دلیل اشاره‌هایی که به اتفاقات واقعی در حوزه‌های سیاسی و امنیتی داشت، هم توانست مخاطبان فراوانی را جذب کند و هم واکنش‌های متعددی را از طرف شخصیت‌های سیاسی برانگیزد. مجتبی امینی تهیه‌کننده، جواد افشار کارگردان و آرش قادری نویسنده مجموعه؛ به‌همراه وحید رهبانی، خسرو شهراز، پندار اکبری، عرفان ابراهیمی، علی افشار و... از عوامل سریال بودند که در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، مجید قلی‌زاده، مدیرعامل خبرگزاری تسنیم صحبت کرد. او ابتدا از عوامل سریال بابت حضورشان در این مراسم تشکر کرد و پس از آن درخصوص سریال «گاندو» گفت: «این سریال بسیار به‌موقع پخش شد.»

قلی‌زاده پس از آن سریال «گاندو» را با فیلم «آرگو» مقایسه کرد و گفت: «فیلم آرگو برای نشان‌دادن چهره غربی‌ها ساخته شد، اما گاندو چهره واقعی و مستند از خیر و شر را نشان داد. در زمانی که خیلی‌ها می‌خواهند دشمن را خوب نشان دهند، آمد و با زبان هنر چهره واقعی دشمنان را برای ما بازگو کرد. گاندو سریالی آرمانگراست و برای مخاطبش حرف دارد و می‌خواهد واقعیت‌هایی را برای مخاطب بگوید.»

احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما دیگر سخنران این مراسم بود. قاضی‌زاده در ابتدا گفت: «ما معتقدیم اگر بایکوتی قرار است صورت بگیرد باید از سمت مخاطبان باشد و هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند بایکوت‌کننده کار فرهنگی و تلویزیونی باشد. هیچ منعی هم نباید از بازپخش این سریال به‌وجود بیاید، شاید خیلی‌ها نتوانستند قسمت‌های ابتدایی را ببینند و تقاضاهای زیادی درباره بازپخش سریال وجود دارد و ما هم پیگیری می‌کنیم.»

او در ادامه به بیانیه 150نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از سریال «گاندو» اشاره کرد و گفت: «بیانیه‌ای که نمایندگان مجلس قرائت کردند، نشان‌دهنده ارادت همه ما به این سریال است. ما در کارهای مختلف سیاسی و موضوعی، کارهای تاریخی انجام می‌دهیم که همه اینها در جای خود لازم است، اما ویژگی برجسته «گاندو» این بود که داستان روز کشور ما به‌حساب می‌آمد و وجه واقع‌گرایانه‌اش غالب بود که اتفاقا همین وجه هم مخاطب را جذب کرد.»

قاضی‌زاده با اشاره به طرح پروژه نفوذ در سریال «گاندو»، گفت: «نکته دیگر درباره پروژه نفوذ بود که در گاندو با موفقیت به تصویر کشیده شد. ما در مجلس شورای اسلامی، از دو سال قبل و بعد از اینکه هفت‌دهم‌درصد از بودجه را برای صداوسیما لحاظ کردیم، از سال گذشته اعتبارات ارزی سهم توسعه ملی را برای ساخت سریال‌ها و انیمیشن و تولیدات تلویزیونی گذاشتیم.»

عضو شورای نظارت بر صداوسیما در ادامه عنوان کرد: «توصیه‌ام به معاونت سیما و رئیس رسانه ملی این است که در شبکه‌های دیگر هم از این سبک سریال‌ها ساخته شود و سهم اعتبارات حوزه ملی را در کارهای دیگر نیز خرج کنند. ان‌شاءالله بتوانیم سوژه‌های به‌روز دیگری را هم در قالب سریال ببینیم.»

پس از قاضی‌زاده هاشمی، مجتبی امینی، تهیه‌کننده کار در جایگاه سخنران قرار گرفت. او با اشاره به اینکه ما در بلک‌لیست هستیم، از لطف مردمی که چنین شرایطی را با محبت‌هایشان جبران می‌کنند، تشکر کرد و گفت: «عده‌ای داشتند از بازپخش این سریال جلوگیری می‌کردند، اگر فروغی مردانه پای این سریال نمی‌ایستاد واقعا پخش نمی‌شد. به اندازه‌ای که در پخش اذیت شدیم در ساختش سختی نداشتیم. قرار بود شنبه بازپخش‌های «گاندو» از شبکه افق پخش شود، اما نشد و قرار بود میهمان برنامه‌ای تلویزیونی باشیم که قبل از رفتن روی آنتن، از ما عذرخواهی کردند.»  امینی در بخش انتهایی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: «سریالی مثل «گاندو» تمام‌شدنی نیست. چند روز پیش لبخند محمد واقعی را دیدم که حجت بر من تمام شد. او فردی بود که جزء‌به‌جزء این پرونده را تایید کرد.»

پس از امینی، جواد افشار کارگردان سریال «گاندو» هم در ادامه این مراسم گفت: «صحبت درباره مسائل مربوط به نفوذ و سیاست‌ها زیاد شده است، متاسفانه در این هیاهو ابعاد هنری سریال گم شد. «گاندو» تجربه جدیدی در سریال‌سازی ما به‌حساب می‌آمد و پدیده جدیدی بود. در عصر حاضر تمامی افرادی که قدرت رسانه‌ای دارند از قدرت‌شان استفاده کردند، اما ما در این بخش غفلت کرده بودیم.»

افشار در ادامه گفت: «ممکن است به‌خاطر کم‌تجربگی در این عرصه، نقطه‌ضعف‌هایی هم داشته باشیم. این کار جزء معدود کارهای بسیار سخت و پیچیده بود و خدا‌ را‌ شکر که دوستان پشت‌دوربین و تهیه‌کننده، ما را حمایت کردند که آنچه حق مطلب است، ادا کنیم.»

او درباره تحریم مالی صداوسیما در روزهای گذشته هم بیان کرد: «اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. ما راضی به این نیستیم که خانواده بزرگ تلویزیون محدود شوند و این هم یکی از ترفندهای نفوذ است که می‌خواهند ما را مقابل دیگران قرار دهند. گرچه بارها صداوسیما تحریم شده و فکر نمی‌کنم این تحریم موثر باشد، اما شخصا حاضرم تا آخر عمرم تحریم شوم و در خانه بمانم و درعوض دوستانم در صداوسیما تحریم نشوند.»


 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها