• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
در دانشگاه آزاد اسلامی

نشست تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار شد

نخستین نشست تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با موضوع عاملیت و ساختار در نظام انقلابی در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

نشست تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار شد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نخستین نشست تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با موضوع عاملیت و ساختار در نظام انقلابی و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن خیری رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر خیری در این نشست با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، کنشگران، عاملان اجتماعی و جوانان را مخاطب قرار می دهند، گفت: این موضوع که عاملان اجتماعی مورد خطاب رهبر معظم انقلاب هستند و نه ساختارها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص تفاوت عاملیت‌گرایی و ساختارگرایی، اظهار داشت: در مبحث نظام انقلابی، عاملان اجتماعی پیشران انقلاب هستند. مفهوم انقلاب دارای تحول، پویایی و رویکرد انتقادی است. اتکای انقلاب فقط بر ساختارها نیست، چرا که می خواهد پویا بوده و درحرکت باشد، اما ساختارها به ثبات گرایش دارند.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امتیاز انقلاب اسلامی ایران نسبت به انقلاب های دیگر، رهبری انقلاب است و نه مدیریت انقلاب. مدیر از قوانین موجود مراقبت می کند، اما رهبر نقش تعالی‌سازی و هدایت‌گری دارد و از همین روست که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین خیری با بیان اینکه الگوی اسلامی از نظر عاملیت و ساختارگرایی، یک الگوی تلفیقی است، گفت: این الگو مدل حاکمیت نظام انقلاب اسلامی ایران است. البته در اسلام به ساختارها و عاملیت توجه شده است یعنی ساختارها مهم هستند، اما کافی نخواهند بود چرا که پیشران تحول، عاملان هستند.

وی با تأکید بر اینکه مردم و عاملان اجتماعی، بقای انقلاب اسلامی ایران را تضمین می کنند، اظهار داشت: عامل پیروزی در دفاع مقدس نیز حضور مردم در صحنه بود. همین موضوع نشان می دهد که ساختارها در یک جامعه کافی نیستند.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه، به بحث مفصلی درخصوص ساختارها و قوانین، عاملان، تولید نظام اخلاقی، توجه اسلام به ساختارها و عاملان، امر به معروف و نهی از منکر، مخاطب‌شناسی و... پرداخت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها