• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

به کارگیری فارغ‌التحصیلان رشته جغرافیا می‌تواند به رفع مشکلات شهری کمک شایانی کند

ما در حوزه جغرافیای طبیعی، اقلیم‌شناسی، آب و هوا، جغرافیای شهری، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی روستایی و به‌خصوص در دو رشته آخر با اقبال بسیار زیادی از سوی داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها روبه‌رو هستیم و دلیلش هم این است که برای مدیریت شهر و حل و فصل مسائل شهری و روستایی نیازمند بهره‌گیری از دانش این رشته بوده و خواهیم بود.

به کارگیری فارغ‌التحصیلان رشته جغرافیا می‌تواند به رفع مشکلات شهری کمک شایانی کند
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، امروزه گرایش‌های جدیدی در رشته جغرافیا ایجاد شده که سنجش از دور و GIS ازجمله آنهاست و امکان تحصیل در این دو گرایش حتی تا مقطع دکتری از سوی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مهیا شده است. در حقیقت دانشجویانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند، می‌توانند برای مطالعات محیطی با استفاده از تکنیک‌های جدید و تحلیل فضایی، ورود کنند و یاد می‌گیرند چگونه از متدهای جدید و به روز دنیا برای تحلیل فرآیندهای محیطی و آنچه در حوزه شهر، آب و خاک روی می‌دهد، استفاده کنند. در واقع فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با در نظر گرفتن مسائل محیطی، وضعیت مناسبی را در حوزه‌های شهری و حتی مسائل مربوط به آب و خاک طراحی کنند و با بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای برای رفع مشکلات موجود در حوزه آب، فضای سبز شهری، پیش‌بینی آینده و شیوه و درصد گسترش شهر پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهند. به‌طور مثال شرکت ملی نفت و گاز می‌خواهد مجموعه‌ای را ایجاد کند و این مهم را در قسمتی از شهر اجرایی می‌کند اما بعد از 10 سال متوجه می‌شود که اصلا این بخش مناسب این کار نبوده و همین اتفاق برای سایر تاسیسات شهری نیز رخ می‌دهد، در حالی که اگر این سازمان‌ها از ابتدا با استفاده از دانش سنجش از دور و دانش مکانی برای سنجش مکان مورد نظر عمل کنند، هیچ‌گاه چنین مشکلاتی ایجاد نخواهد شد و ما با استفاده از فارغ‌التحصیلان این گرایش‌ها می‌توانیم کاری کنیم که هزینه‌های توسعه‌ای شهر کاهش یافته و در وضعیت آینده شهری نیز بهبود ایجاد شود.

متاسفانه امروزه در حوزه به کارگیری نیروهای تربیت شده در گرایش‌های مختلف رشته جغرافیا به‌خصوص دو گرایش جدید، با نواقصی روبه‌رو هستیم و یکی از آنها این است که در دولت توجه لازم برای قرار گرفتن این رشته در نظام‌ مهندسی وجود ندارد و به‌رغم اینکه استفاده از این ظرفیت در حوزه شهری محقق شده، اما همچنان از فارغ‌التحصیلان این رشته در حوزه آب و خاک آن‌طور که باید کمک گرفته نمی‌شود و با توجه به تغییری که در این رشته رخ داده امیدواریم بخش بزرگی از این مشکل در آینده حل شده و بتوانیم در این حوزه نیز دارای نظام مهندسی شویم. چراکه قطعا کسی که رشته‌اش سنجش از دور و GIS بوده و در این رشته تحصیل کرده، می‌تواند در مسائل مختلف مربوط به این حوزه نظر دهد، اما امروز شاهد آن هستیم که بعضا از فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی مانند کامپیوتر، آمار، عمران، معدن و... برای پست‌های مختلف مرتبط با این حوزه استفاده می‌شود، مساله‌ای که امیدواریم در آینده و با ورود فارغ‌التحصیلان این رشته در مناسب شغلی شاهد بهبود در وضعیتش باشیم.

قطعا این حوزه با توجه به گستردگی شغلی آن جای کار بسیاری دارد و سازمان‌ها نیاز شدیدی به جذب نیروی تحصیلکرده در این رشته دارند. طبیعتا در صورتی که کارها به متخصص‌های این رشته‌ها واگذار شود، حتی نیاز به جذب دانشجوی رشته جغرافیا تا دو برابر وضعیت فعلی نیز خواهد شد، با این حال نباید فراموش کرد که امروزه تنها بخشی از فارغ‌التحصیلان در شغل‌های مرتبط مشغول به کار هستند و با توجه به اینکه این رشته در دنیا و در کشورمان جزء رشته‌های جدید محسوب می‌شود، نیاز است برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای تربیت و به کارگیری نیرو در این حوزه داشته باشیم.

ما در حوزه جغرافیای طبیعی، اقلیم‌شناسی، آب و هوا، جغرافیای شهری، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی روستایی و به‌خصوص در دو رشته آخر با اقبال بسیار زیادی از سوی داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها روبه‌رو هستیم و دلیلش هم این است که برای مدیریت شهر و حل و فصل مسائل شهری و روستایی نیازمند بهره‌گیری از دانش این رشته بوده و خواهیم بود، اما نباید فراموش کنیم که مشکل اشتغال تنها مربوط به فارغ‌التحصیلان این رشته نیست و حتی در رشته‌های فنی و مهندسی نیز این مساله وجود دارد و به نظر می‌رسد که باید بازنگری دقیقی در حوزه توزیع دانش و آموزش و جهت حرکت آن صورت بگیرد و امیدواریم با رونق اقتصاد و قرار گرفتن از هر تخصص در جایگاه واقعی خود این مشکلات حل شود.

 

* نویسنده : سیدعلی المدرسی دانشیار جغرافیای دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها