• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از سیدبندی قرعه‌کشی مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2022

کار نه‌چندان دشوار شاگردان ویلموتس برای صعود

تیم ملی ایران در گلدان نخست در کنار تیم‌های ملی ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، قطر، امارات، عربستان سعودی و چین قرار گرفته است. این به آن معناست که شاگردان مارک ویلموتس در اولین تلاش خود برای رسیدن به دوره بعدی انتخابی جام‌جهانی و جام ملت‌ها، با هیچ‌یک از این تیم‌ها روبه‌رو نخواهند شد.

کار نه‌چندان دشوار شاگردان ویلموتس برای صعود

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا سیدبندی قرعه‌کشی دور دوم مرحله انتخابی جام‌جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های آسیای 2023 را اعلام کرد که براین اساس، تیم ملی ایران در گلدان نخست در کنار تیم‌های ملی ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، قطر، امارات، عربستان سعودی و چین قرار گرفته است. این به آن معناست که شاگردان مارک ویلموتس در اولین تلاش خود برای رسیدن به دوره بعدی انتخابی جام‌جهانی و جام ملت‌ها، با هیچ‌یک از این تیم‌ها روبه‌رو نخواهند شد.

سیدبندی دومین دور از مرحله انتخابی جام‌جهانی 2022 و جام ملت‌های آسیای 2023 به شرح ذیل است:

سید یک: ایران، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، قطر، امارات، عربستان سعودی و چین
سید دو: عراق، ازبکستان، ‌سوریه، عمان، لبنان، قرقیزستان، ویتنام و اردن
سید سه: فلسطین، هند، بحرین، تایلند، تاجیکستان، کره‌شمالی، چین‌تایپه و فیلیپین
سید چهار: ترکمنستان، میانمار، هنگ‌کنگ، یمن، افغانستان، مالدیو، کویت و مالزی
سید پنجم: اندونزی، سنگاپور، نپال، کامبوج، بنگلادش، مغولستان، گوام و ماکائو یا سریلانکا

طبق اعلام AFC، این سیدبندی براساس آخرین رده‌بندی فیفا در 14 ژوئن سال 2019 صورت گرفته است. در این سیدبندی تیم‌های بنگلادش، کامبوج، گوام، مالزی و مغولستان تیم‌های صعود کرده از دور اول مرحله انتخابی هستند. نتیجه جدال تیم‌های ماکائو و سریلانکا هم هنوز در دست بررسی است.

بازی‌های دور دوم مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2022 قطر، در قالب هشت گروه پنج تیمی برگزار می‌شود. آغاز این رقابت‌ها پنجم سپتامبر 2019(14 شهریور 1395) و پایان آن 14 ژوئن سال 2020(24 خرداد) خواهد بود. از هر گروه صدرنشین به دور سوم مرحله انتخابی جام‌جهانی 2022 صعود می‌کند و چهار تیم دوم برتر نیز به آنها اضافه خواهند شد تا مجموعا 12 تیم به دور پایانی مرحله انتخابی راه پیدا کنند. همچنین 24 تیم بعدی که بهترین نتایج را کسب کرده باشند نیز در یک تورنمنت جداگانه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت تا 12 تای آنها هم جواز حضور در جام ملت‌های آسیای 2023 چین را کسب کنند.

بر این اساس مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2022 در واقع انتخابی دور نهایی این رقابت‌ها و همچنین انتخابی مسابقات جام ملت‌های 2023 چین به شمار می‌رود.

 شاید 6 تیم آسیایی در جام‌جهانی

براساس اعلام فدراسیون جهانی فوتبال، علاوه‌بر قطر که میزبان جام جهانی 2022 است، 4.5تیم آسیایی دیگر هم جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب می‌کنند که بر این اساس مجموع سهمیه آسیا در جام‌جهانی فوتبال برای نخستین بار به عدد 5.5 می‌رسد و در صورت موفقیت نماینده ششم در مرحله پلی‌آف، برای نخستین بار در تاریخ این امکان وجود دارد که قاره کهن با 6نماینده در جام‌جهانی فوتبال شرکت کند.

تیم ملی قطر که برای کسب سهمیه جام ملت‌های 2023 در مرحله نخست دور مقدماتی حضور خواهد داشت در صورت صعود به دور نهایی مرحله مقدماتی جام‌جهانی و حضور در بین 12 تیم برتر قاره کهن جواز حضور در جام ملت‌های 2023 چین را کسب می‌کند اما در دور نهایی انتخابی جام‌جهانی حاضر نخواهد بود و تیمی که در گروه، بعد از قطر قرار بگیرد به‌عنوان جانشین میزبان جام‌جهانی راهی دور نهایی مرحله انتخابی خواهد شد.

 کدام گروه برای ایران گروه مرگ است؟

طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) قرعه‌کشی مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی 2022 قطر چهارشنبه 26 تیرماه در شهر کوالالامپور مالزی برگزار می‌شود.

بر همین اساس تیم ملی کشورمان در مجموع با وجود اینکه 5.5 تیم راهی جام‌جهانی 2022 قطر خواهند شد، کار دشواری برای صعود به این رقابت‌ها نخواهد داشت. تیم ملی طی دو دوره گذشته با وجود تعلق سهمیه‌های کمتر برای آسیا، موفق شد به این رقابت‌ها صعود کند و حالا که 5.5 سهمیه برای قاره کهن درنظر گرفته شده قطعا کار صعود نیز آسان‌تر خواهد بود.

با این حال سیدبندی انجام شده و تقسیم‌بندی تیم‌ها باعث می‌شود این مسیر برای شاگردان ویلموتس سخت‌تر یا آسان‌تر شود. به نظر می‌رسد دشوارترین قرعه برای ایران در مسیر صعود به مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی می‌تواند همگروهی با یکی از تیم‌های عراق، ازبکستان یا سوریه در سید دو، فلسطین، بحرین و فیلیپین در سید سه، ترکمنستان و مالزی در سید چهار و اندونزی و سنگاپور در سید پنج باشد. بدون شک تیم ملی در صورتی که با هر کدام از تیم‌های هم‌سید تیم‌های نامبرده همگروه شود، کار چندان دشواری برای صعود به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی نخواهد داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها