• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حسین زمان در نشست خبری‌اش مطرح کرد

اهل سیاسی‌کاری نیستم

زمان با تاکید بر اینکه وامدار هیچ دسته و حزبی نیست، گفت: «من همیشه مبتنی‌بر اندیشه‌هایی که داشتم، مواضعی گرفتم. هر هنرمندی که به واسطه اظهارنظر اجتماعی خود مواضعی را نشان می‌دهد، سیاسی نیست. من هیچ‌وقت نخواستم وابستگی سیاسی داشته باشم. البته نه اینکه تفکرات سیاسی نداشته باشم، اما اهل سیاسی‌کاری نیستم و اگر بودم قطعا می‌توانستم بهترین بهره‌برداری‌ها را از موقعیت خودم داشته باشم.»

اهل سیاسی‌کاری نیستم

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نشست خبری کنسرت حسین زمان، روز دوشنبه 24 تیرماه سال‌جاری در سالن تشریفات مرکز همایش‌های برج میلاد تهران با حضور وی، صابر جعفری (رهبر ارکستر)، پوریا مطلبی (تهیه‌کننده) و نماینده شرکت «تماس» با اعلام جزئیات تازه‌ترین کنسرت این خواننده پس از ۱۷ سال وقفه در فعالیت‌هایش، برگزار شد.

حسین زمان در ابتدای این نشست خبری درباره جزئیات حضورش روی صحنه بعد از ۱۷ سال دوری توضیح داد: «اینکه چرا من نتوانستم ۱۷ سال فعالیت داشته باشم، هنوز برایم دلیل دقیق و واضحی ندارد. گرچه من همیشه پیگیر این ماجرا بوده‌ام، اما همواره مسئولان ارشاد به من می‌گفتند به آنها دستور داده شده که بنده فعالیتی نداشته باشم. اما از آنجا که من در ردیف هنرمندانی بودم که به نوعی موسیقی پاپ را بعد از انقلاب در کشور زنده کردیم، همواره پیگیر فعالیت‌هایم بودم تا به من مجوز بدهند. خوشبختانه تقریبا یک سال و نیم پیش، علی ترابی (مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد) از من دعوت و درخواست کرد تا دوباره در عرصه موسیقی فعالیت کنم. البته برای برگزاری کنسرت حرف و حدیث‌هایی تکرار شد، اما من ساکت نشستم تا اینکه در زمان مسئولیت آقای اله‌یاری به من اعلام شد که می‌توانم کنسرت برگزار کنم.»

این خواننده با اشاره به اینکه وظیفه‌اش را برای ارائه موسیقی مناسب در حوزه پاپ انجام می‌دهد، گفت: «من و امثال من از همان زمان اعتقاد داشتیم موسیقی پاپ نیاز جامعه است و نمی‌توان مردم را از این نوع موسیقی محروم کرد. ما دل‌مان می‌خواست در دهه 70 کارهایی را انجام بدهیم که این نوع موسیقی در بهترین شکل ممکن خود به مخاطبان به‌ویژه جوانان ارائه شود. در این زمان هنرمندانی آثار خود را ارائه دادند که واقعا بالاترین تیراژ انتشار آلبوم را از آن خود کرد. ما دل‌مان می‌خواست این موضوع تداوم پیدا کند تا پاسخگوی نیاز مخاطبان باشیم. متاسفانه پس از دهه70 فضا عوض شد و موسیقی دست کسانی افتاد که بیشتر فکر تجارت موسیقی بودند تا کیفیت.»

زمان با انتقاد از سیاست‌های رسانه ملی در حوزه موسیقی پاپ اظهار کرد: «من تلاشم را می‌کنم تا موسیقی خوبی را به مخاطب نمایش بدهم و می‌خواهم بگویم موسیقی پاپ می‌تواند با استانداردهای هنری خودش وجود داشته باشد. البته اگر مردم دوست داشته باشند، کارم را ادامه می‌دهم، اما اگر مردم دوست نداشته باشند، قطعا من هم می‌روم گوشه‌ای می‌نشینم تا وقتی دوباره فضای کار مهیا شود و به صحنه بازگردم.»

پاسخ به «فرهیختگان»

زمان در پاسخ به سوال «فرهیختگان» مبنی‌بر اینکه تفاوت زیادی بین نگاه خودش و آنچه بازار می‌خواهد وجود دارد و برای تعادلش چه می‌کند، گفت: «به هرحال ما در موقعیتی هستیم که تنها راه چاره بازگشت هنرمندانی است که می‌توانند موسیقی خوب را به مخاطب بدهند. شما مطمئن باشید اگر موسیقی خوب اجرا شود، قطعا ذائقه‌های مخاطبان نیز تغییر خواهد کرد. قطعا زمان زیادی از برگزاری کنسرت‌های من می‌گذرد و شاید خیلی از مخاطبان امروزی اصلا من را نشناسند. اما من بر این باورم که صدای من بالاخره به گوش جوان‌ترها رسیده و از موسیقی من خوش‌شان خواهد آمد. من چندی پیش در میدان ولیعصر داشتم قدم می‌زدم که یک پسر 20ساله دستفروش در یک اقدام غافلگیرکننده سراغم آمد و به من ابراز لطف کرد. همین که می‌بینم هنوز فراموش نشده‌ام، برای من اتفاق خوبی است. تصور می‌کنم در کنسرت پیش‌رو مخاطبان جوان‌تر هم بیایند.»
 

وامدار هیچ حزبی نیستم

زمان با تاکید بر اینکه وامدار هیچ دسته و حزبی نیست، گفت: «من همیشه مبتنی‌بر اندیشه‌هایی که داشتم، مواضعی گرفتم. هر هنرمندی که به واسطه اظهارنظر اجتماعی خود مواضعی را نشان می‌دهد، سیاسی نیست. من هیچ‌وقت نخواستم وابستگی سیاسی داشته باشم. البته نه اینکه تفکرات سیاسی نداشته باشم، اما اهل سیاسی‌کاری نیستم و اگر بودم قطعا می‌توانستم بهترین بهره‌برداری‌ها را از موقعیت خودم داشته باشم.»

این خواننده درباره ارتباط بین حضورش در کنسرت سوم مرداد1398 و انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی تهران توضیح داد: «من ضامن کسی برای انجام دادن کاری نیستم. قطعا کسانی که بخواهند موج‌سواری کنند، این کار را انجام می‌دهند. اما من نقشی در این ماجرا ندارم و این سوال را باید از کسی بپرسید که دنبال موج‌سواری است. اگر از اسم من برای کارهای انتخاباتی استفاده شود، قطعا واکنش نشان می‌دهم. شما بدانید هیچ‌کدام از احزاب سیاسی از سال ۷۶ به این طرف هیچ کار مثبتی برای من انجام نداده‌اند. من وامدار هیچ‌کس نیستم و شما مطمئن باشید اگر بخواهند از اسم من استفاده کنند، واکنش نشان می‌دهم.»

وی درباره صبر 17ساله‌اش برای حضور روی صحنه و عدم ترک کشور در این سال‌ها گفت: «من اوایل سال ۵۷ از ایران رفتم و در آمریکا هم خیلی اوضاع خوبی در کالج محل تحصیلم داشتم، اما جنگ که شد، به ایران برگشتم و در این دوران همواره در جبهه‌ها حضور داشتم. هیچ جا وطن نمی‌شود. من هیچ‌وقت حاضر نیستم ایران را ترک کنم، کمااینکه در این مدتی که فعالیتی نداشتم، پیشنهادهای بسیار خوبی برای مهاجرت داشتم، اما عشق به ایران در خونم است و به‌رغم اینکه موقعیت این را داشتم، هیچ‌گاه دست به چنین کاری نزدم.»
 

بابت قیمت کنسرت‌ها غمگین و آزرده‌ام

زمان همچنین درباره قیمت بالای بلیت‌های کنسرت بیان کرد: «من از قیمت بالای کنسرت‌ها به‌شدت غمگین هستم، اما باور کنید این قیمت‌ها اصلا دست ما نیست. متاسفانه هزینه برگزاری کنسرت‌ها به قدری زیاد است که دیگر نمی‌توان در تهران کنسرت برگزار کرد. من عاجزانه از مسئولان می‌خواهم شرایطی را فراهم کنند تا هزینه‌های جانبی برگزاری کنسرت‌ها کاهش پیدا کند. جدای از ماجرای ۱۰ درصد که به قیمت بلیت‌ها اضافه کرده‌اند، این کار را که می‌توان انجام داد. اصلا من با همین نیت این موضوع را مطرح کردم که اگر شرایط و فضای لازم در اختیار ما گذاشته شود، حاضریم با همین ارکستر ۳۰ نفره مجانی کنسرت خیابانی برگزار کنیم.»

گفتنی است، تازه‌ترین کنسرت حسین زمان روز پنجشنبه سوم مردادماه امسال به تهیه‌کنندگی موسسه «نوای باران» و سرمایه‌گذاری موسسه «تماس» در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها