• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

واحد شیروان؛ بهشت دانشجویان کشاورزی

دانشگاه آزاد واحد شیروان با دارا بودن مزرعه تحقیقاتی و آموزشی ۲۵ هکتاری و آزمایشگاه‌های کشت و بافت یکی از واحدهای موفق در حوزه کشاورزی به شمار می رود.

واحد شیروان؛ بهشت دانشجویان کشاورزی
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، اواخر هفته گذشته بود که محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از مزرعه آموزشی تحقیقاتی واحد شیروان بازدید کرد؛ واحدی که 32 سال از عمرش می‌گذرد و در مساحتی بالغ بر 3.5 هکتار به بیش از هزار و 700 دانشجو که عمدتا دانشجویان علوم انسانی، فنی و مهندسی و بعضا پرستاری هستند، خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه می‌دهد. واحد شیروان امروزه دانشجویانی از مقطع کاردانی تا دکتری دارد، هرچند در مقطع دکتری تنها چهار رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، ادبیات فارسی، باغبانی و زراعت را شامل می‌شود، اما با توجه به اینکه اصلی‌ترین تمرکز خود را بر حوزه کشاورزی گذاشته، می‌تواند نقش مهمی در بحث تحول کشاورزی داشته باشد؛ مساله‌ای که شاهد مثالش همان مزرعه آموزشی و تحقیقاتی است که حالا به‌عنوان یکی از رکن‌های اصلی در امر آموزش کشاورزی دانشجویان این واحد قرار گرفته است.

مزرعه آموزشی و تحقیقاتی واحد شیروان در مساحتی

25 هکتاری فعال است؛ مزرعه‌ای که تنها بخش کوچکی از ظرفیت عظیم این واحد در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود. این مزرعه آموزشی که در سال 1383 و از سوی مسئولان وقت این واحد دانشگاهی خریداری شده بود، امروزه به یکی از مجهزترین مزارع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاهی تبدیل شده است، تا جایی که دارای سیستم آبیاری تحت فشار، استخر ذخیره آب با ظرفیت 70 هزار لیتر، ادوات کشت‌وکار و... بوده و در کنار ایجاد ظرفیت بالا برای امور پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه کشاورزی برای دانشجویان و اساتید واحد شیروان، به منبع درآمدی نیز برای این واحد دانشگاهی تبدیل شده است.

 برداشت 30 تن گندم از مزرعه  آموزشی و تحقیقاتی

هفت سال پیش بود که گلخانه تحقیقاتی در مساحت 600 متری نیز در دل این مزرعه ایجاد شد تا پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی واحد شیروان مورد آزمون و خطا قرار بگیرد؛ گلخانه‌ای که امروزه در کنار امور تحقیقاتی، برای کشت گیاهان دارویی مانند به‌لیمو از آن استفاده می‌شود تا باز هم یکی از منابع درآمدی باشد. آنطور که معاون آموزشی این واحد درباره این مزرعه گفته بود، حدود دو هکتار از مساحت این مزرعه به درختان سیب و گلابی اختصاص یافته و هرساله حدود یک تن محصول از این بخش مزرعه به دست می‌آید که بین اعضای این واحد توزیع می‌شود. البته کشت زعفران نیز در این مزرعه صورت می‌گیرد، محصولی که قطعا منبع درآمد پایداری برای واحد خواهد بود.

محمدرضا محمدزاده رهنی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره این مزرعه این‌طور می‌گوید: «ما حدود 10 هکتار از مساحت این مزرعه را زیر کشت گندم برده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم امسال بتوانیم حدود 30 تا 35 تن گندم از این مزرعه برداشت کنیم که بالطبع می‌تواند منبع درآمدی 30 تا40 میلیون تومانی برای ما داشته باشد. علاوه‌بر آن در 15 هکتار دیگر این مزرعه کشت محصولاتی مانند پسته، زعفران، سیر و محصولات دیگر مانند سیب، گلابی و... را داریم.»

او در توضیح بیشتر این مساله ادامه می‌دهد: «600 اصله نهال پسته را نیز خریداری کرده‌ایم که امسال آنها را پیوند می‌زنیم تا در سال‌های آینده به میوه‌دهی برسد. علاوه‌بر آن، کشت زعفران نیز هر سال در بخشی از این مزرعه صورت می‌گیرد که علاوه‌بر آن مباحث درآمدی، فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان رشته کشاورزی‌مان محسوب می‌شود تا بتوانند امور پژوهشی خود را نیز دنبال کنند.»

او با تاکید بر اینکه واحد شیروان در مجموع 75 هکتار زمین در اختیار دارد، تصریح می‌کند: «چون در سال‌های گذشته با خشکسالی در منطقه مواجه بودیم، در حال حاضر تنها سایت اصلی ما در این مزرعه با مساحت 25 هکتار زیر کشت رفته، اما در نظر داریم برای سال آینده بخش‌های دیگری را نیز زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی ببریم.»

  کسب درآمد 160 میلیون تومانی در سال 97

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان درباره دانشجویان رشته کشاورزی این‌طور می‌گوید: «ما از مقطع کاردانی تا دکتری در رشته زراعت و باغبانی دانشجو داریم که تقریبا تمامی دانشجویان ما در این دو رشته از مزرعه آموزشی و تحقیقاتی بهره‌مند می‌شوند. علاوه‌بر آن، آزمایشگاه‌های کشت و بافت را نیز داریم و به همین دلیل اصلا نیازی نیست دانشجویان‌مان برای انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی از واحد خارج شوند.»

محمدزاده رهنی وضعیت را در حوزه مرکبات متفاوت از محصولات کشاورزی می‌داند و تصریح می‌کند: «در حوزه مرکبات هنوز نتوانسته‌ایم از فاز آموزشی و پژوهشی خارج شده و به مرحله تجاری‌سازی و کسب درآمد برسیم که یکی از آنها همان بحث خشکسالی چند سال اخیر است. البته قطعا زمانی که درختان کاشته شده در مزارع ما به مرحله باردهی برسند، در این حوزه نیز کسب درآمد خواهیم داشت.»

 برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت  در 8 حوزه

او ادامه می‌دهد: «فعالیت‌های واحد ما صرفا به حوزه کشاورزی محدود نشده است و توانسته‌ایم جزء معدود واحدها در سطح کشور باشیم که دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت را نیز راه‌اندازی کرده و به‌طور مداو م آنها را برگزار کنیم، تا جایی که مرکز تخصصی- کاربردی ما دارای هشت دپارتمان مختلف از جمله دپارتمان زبان انگلیسی، حقوق، مدیریت پروژه، ورزشی و حسابداری است و همین مرکز به افزایش مهارت نیروی انسانی منطقه کمک ویژه‌ای کرده است.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان در همین زمینه می‌افزاید: «قطعا بحث مهارت‌آموزی برای نیروی انسانی ادارات و موسسات مختلف نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما توانسته‌ایم با راه‌اندازی این مرکز برای بسیاری از موسسات منطقه خود دوره‌های آموزشی مختلفی برگزار کنیم تا جایی که تنها در سال گذشته 35 میلیون تومان از این طریق کسب درآمد داشته‌ایم و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.»

محمدزاده رهنی می‌گوید: «سال گذشته توانستیم از محل محصولات کشاورزی، اجاره سالن‌های ورزشی و سایر اماکن دانشگاه به نهادها و موسسات مختلف 160 میلیون تومان کسب درآمد داشته باشیم و برنامه‌ریزی‌مان برای سال 98 عبور از مرز 200 میلیون تومان است. البته قطعا این کار در حوزه کشاورزی با همکاری دانشجویان و اساتید  انجام می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «متاسفانه تعداد دانشجویان ما نیز کاهش پیدا کرده است و درصدد هستیم تمام ظرفیت‌های واحد را برای جذب بیشتر دانشجو به کار بگیریم و در همین راستا نیز پایگاه‌های مختلفی را در سطح شهر برای معرفی ظرفیت‌های واحد فعال کرده‌ایم تا بتوانیم دانشجویان بیشتری را با توجه به نیاز بازار منطقه و شهر جذب کنیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان مشکل اصلی این واحد را در حوزه ارتباط با صنعت معرفی می‌کند و می‌گوید: «متاسفانه صنایع تصورشان این است که همچنان باید خودشان برای مشکلات‌شان راهکار پیدا کنند، از این‌رو تمایلی به ارتباط و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی ندارند و به‌رغم اینکه توانسته‌ایم در حوزه کشاورزی قدم‌های بسیاری خوبی برداریم، اما در حوزه ارتباط با صنعت موفقیتی نداشته‌ایم و معتقدم این مساله تنها مختص واحد ما نیست و به‌طور کلی آموزش‌عالی ما در این خصوص با مشکل روبه‌رو است.»

محمدزاده درباره دانشجویان غیربومی این واحد می‌گوید: «جمعیت این دانشجویان بسیار کم است، تا جایی که تنها خوابگاه ما که ویژه دختران نیز هست، 60 دانشجو را دربر می‌گیرد و عمده آنها نیز دانشجویان پرستاری هستند. به‌طور کلی عمده دانشجویان ما بومی منطقه خودمان بوده و بیشتر نیز دانشجویان رشته کشاورزی هستند که توانستیم برای آنها امکان پژوهشی خوبی فراهم کنیم.»

 

* نویسنده : زهرا رمضانی خبرنگار گروه دانشگاه

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها