• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
لحن توهین‌آمیز استندآپ همایش حجاب و عفاف حاشیه‌ساز شد

ناراضیان زکریایی

تمسخر و توهین به بخشی از جامعه که اعتقادی به حجاب ندارند، باعث جذب آنها می‌شود؟ گفتن «دندت نرم باید حجابو رعایت کنی، چون مسلمونی» نهایت قدرت منطق و استدلال در ترغیب جماعت کم‌حجاب است؟ شیوه ائمه و علمای مشهور ما همین بود که در این همایش دیدیم؟

ناراضیان زکریایی
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، 1- همایشی در حمایت از حجاب و عفاف در شهرهای مختلف کشور برگزار می‌شود. در تهران این همایش روز بیستم تیرماه با حضور انبوه و پرشور دختران محجبه و انقلابی در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار می‌شود. قرار است این همایش پاسخی باشد به تحرکات خارجی و داخلی علیه حجاب؛ همایشی که ضرورتش حس می‌شد و حتما برگزاری‌اش کار درستی بود. احمد پناهیان در این برنامه سخنرانی می‌کند و حامد زمانی هم چند قطعه می‌خواند. بخش دیگر این برنامه استندآپ کمدی است که توسط علی زکریایی اجرا می‌شود. وجود یک بخش طنز در این برنامه هم کار درست و بجایی بوده است. زکریایی را بیشتر آنهایی که اهل دنیای مجازی هستند، می‌شناسند. گوینده، مجری و برنامه‌سازی که در کارنامه‌اش اجرای رادیوی اینترنتی «رادیومون» و تصویری «خط‌خطی» و خواندن «جیبوتی کجایی؟» دیده می‌شود. اما مهم‌ترین برنامه‌ای که از او پخش شده، «دست‌انداز» است؛ برنامه‌ای طنز که با رویکردی اجتماعی- انتقادی به بررسی مسائل روز جامعه می‌پرداخت. این برنامه ترکیبی که در خانه تولیدات جوان سازمان صداوسیما تهیه و تولید شده بود، با تهیه‌کنندگی حسین مددی و کارگردانی ریحانه سعیدیان روی آنتن شبکه3 می‌رفت. حالا این چهره با این رزومه در همایش حمایت از عفاف و حجاب شرکت می‌کند تا بخش طنزش را برعهده بگیرد.

2- یکی دو روز بیشتر از برگزاری همایش نگذشته است که فیلم تقطیع‌شده‌ای از این همایش در فضای مجازی و به‌صورت گسترده پخش می‌شود. در این فیلم، زکریایی برخی از خانم‌های بی‌حجاب را حیوان خطاب می‌کند و ویژگی‌هایی را به آنها نسبت می‌دهد که اخلاقی و حتی زیبنده نیست. این فیلم‌ها به‌سرعت توسط شبکه‌های بیگانه و صفحات اینستاگرامی منتشر و پخش می‌شوند. هر کدام از این فیلم‌ها هم تیتر و عنوان خودشان را دارند. حرف‌هایی در این فیلم‌ها خطاب به برخی زنان گفته می‌شود که اتفاقا مورد تشویق و تایید زنان حاضر در جلسه قرار می‌گیرد. همین تشویق‌ها با انتقادات زیادی همراه شده است. برخی از زنان، فارغ از صحبت‌های زکریایی از واکنش حاضران در جلسه ناراحت شده‌اند. فیلم کامل‌تر را پیدا می‌کنیم. زکریایی قبل از بیان آن حرف‌ها از این می‌گوید که مخاطبان حرف‌های من، همه زنان کم‌حجاب و بدحجاب نیستند و استناد می‌کند به صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی‌بر اینکه اینها دل‌شان با انقلاب و نظام است، اما ممکن است ظاهرشان متفاوت باشد. این بخش از فیلم نادیده گرفته می‌شود؛ مشی غیراخلاقی و غیرمنصفانه‌ای که البته در سالیان اخیر از طرف جناح‌های مختلف رواج زیادی پیدا کرده است. جدا از بخش‌هایی که از صحبت‌های زکریایی سانسور شده، اما نمی‌شود از لحن و کلمات غیرمتعارف و دور از شأن او به‌راحتی عبور کرد. مخاطبان زکریایی خانم‌ها بودند و از قدیم همه مجریان و گویندگان احترام بیشتر و ویژه‌تری برای زنان قائل بودند و بسیاری از حرف‌های حتی معمولی را در جمع زنان نمی‌گفتند. شاید اگر یک بار دیگر این مجری جوان، برنامه را ببیند، متوجه اشتباهاتش بشود، اما این فیلم پخش شده است و انتقادات به آن روزبه‌روز بیشتر می‌شود و حتی صدای برخی از زنان محجبه را هم درآورده است.

3- خبرنگار سابق و مجری یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای سعی در تشویق بی‌حجابی دارد و روش‌های نابخردانه‌ای را هم توصیه می‌کند؛ روش‌هایی که خودش در آنها کمترین ضرر را می‌بیند، اما ممکن است ذهن و قلب پاک یک جوان تحت تاثیر قرار بگیرد و متحمل زیان‌های جبران‌ناپذیری شود. حرکت این خبرنگار سابق علاوه‌بر غیرعقلانی بودن، ناجوانمردانه است؛ یعنی جوانان را وارد میدانی می‌کند که چشم‌انداز روشنی در آن نیست. حالا باید در برابر این کنش نابخردانه چه کرد؟ آیا جوش دادن و ناهموار کردن محفظه‌های پست برق راه‌حل درستی بود؟ در برابر یک کنش احمقانه چه واکنشی باید داشت؟ بسیاری از دختران جوانی که خام شعارهای هنجارشکنانه خبرنگار سابق شده‌اند، خودشان هم نمی‌دانستند چه فرجامی در انتظارشان است و حتی نمی‌دانستند این کارشان چه تاثیری در به اصطلاح هدف‌شان دارد.

حالا و در این فضا بیان چنین صحبت‌هایی از طرف یک مجری یا طنزپرداز چه ضرورتی دارد؟ تمسخر و توهین به بخشی از جامعه که اعتقادی به حجاب ندارند، باعث جذب آنها می‌شود؟ گفتن «دندت نرم باید حجابو رعایت کنی، چون مسلمونی» نهایت قدرت منطق و استدلال در ترغیب جماعت کم‌حجاب است؟ شیوه ائمه و علمای مشهور ما همین بود که در این همایش دیدیم؟ مساله حجاب و شیوه‌های آن با وجود مکتوبات و بحث‌های فراوان هنوز میان مردم و حتی اساتید و علما محل اختلاف‌نظر است و این نشان می‌دهد مساله ساده‌ای نیست.  در این دو سه روز، انتشار این فیلم باعث نارضایتی بخش عمده‌ای از جامعه شده است؛ آنهایی که معتقدند نباید تحت هیچ شرایطی به هموطنان خودمان توهین کنیم و گروهی دیگر که می‌گویند تشبیه یک انسان به حیوان به بهانه بی‌حجابی نه اخلاقی است و نه شرعی. ای کاش زکریایی از قبل متنی را آماده می‌کرد و از چند صاحب‌نظر در این حوزه مشورت می‌گرفت.

 

* نویسنده : سیدمهدی موسوی‌تبار روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها