• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پکن به دنبال تضعیف پایگاه رای ترامپ در ایالات «محل نبرد» است

پاتک چینی به جنگ تجاری

خبر مخالفت چین با از سرگیری واردات محصولات آمریکایی از ایالات محل نبرد را روزنامه ساوت چاینای هنگ‌کنگ منتشر کرد.

پاتک چینی به جنگ تجاری

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دونالد ترامپ زمانی که جنگ تجاری با چین را آغاز کرد چشم‌اندازی روشن و ساده پیش روی خود می‌دید. رئیس‌جمهور آمریکا بر این عقیده بود که با استفاده از اهرم اعمال تعرفه روی کالاهای وارداتی از چین می‌تواند این کشور را مجبور به اجرای درخواست‌های کاخ سفید کند و پس از آن به‌راحتی جنگ به پایان خواهد رسید. نقشه‌های ساده ترامپ که قرار بود با قدرت اقتصادی آمریکا پیش بروند، به نظر می‌رسد با ضدحملات تجاری زیرکانه چین متوقف و گاهی معکوس شده‌اند. برخلاف ترامپ، چینی‌ها در جنگ تجاری تلاش کرده‌اند تعرفه‌ها را به صورت هدفمند و در بخش‌های خاص اعمال کنند. تعرفه‌های آمریکا روی کالاهای ارزان‌قیمت چینی، مردم آمریکا به‌خصوص قشر متوسط را متضرر کرده است. این طبقه مردم همان کسانی هستند که در جریان انتخابات 2016 به ترامپ رای دادند. آنها فعلا در این جنگ متضرر شده‌اند و این موضوع به‌طور حتم برای سال آینده‌شان اثر خواهد گذاشت. این اثری است که ترامپ بر طبقه متوسط آمریکا گذاشته است. اما چینی‌ها هم بیکار ننشسته‌اند. آنها هم در وضع تعرفه با درک پایگاه رای ترامپ، نبرد را به مزارع ایالات «محل نبرد» کشانده‌اند. ایالات محل نبرد همان ایالاتی هستند که در انتخابات ریاست‌جمهوری، نتیجه انتخابات را عملا تعیین می‌کنند.

ایالات «آیوا»، «میشیگان»، «اوهایو» و «ویسکانسین» که در انتخابات 2016، با رایشان به ترامپ، او را راهی کاخ سفید کردند، الان هدف جنگ اقتصادی چین قرار گرفته‌اند و پکن اعلام کرده است واردات محصولات کشاورزی از این ایالت‌ها را ممنوع کرده است. همین مساله باعث شد رئیس‌جمهور آمریکا در مذاکراتی که 8 تیر با شی جینگ پینگ رئیس‌جمهور چین داشت، اعلام کند دیگر تعرفه جدیدی روی کالاهای چینی نمی‌بندد به شرط اینکه چین در برابر این اقدام واردات محصولات کشاورزی از آمریکا را مجددا آغاز کند.

اما قضیه به‌سادگی صحبت‌های ترامپ نبود. چین نمی‌خواهد به حریفش هنگامی که در موضع ضعف پای میز مذاکره آمده است، فرصت بدهد. خبر مخالفت چین با از سرگیری واردات محصولات آمریکایی از ایالات محل نبرد را روزنامه ساوت چاینای هنگ‌کنگ منتشر کرد. به گزارش ایرنا، این روزنامه دیروز نوشت به‌رغم درخواست رئیس‌جمهور آمریکا از چین برای خرید بیشتر محصولات کشاورزی، پکن فعلا چنین برنامه‌ای ندارد. رسانه هنگ‌کنگی می‌نویسد که ترامپ طرف چینی را تحت فشار گذاشته بود که باید خریدها را افزایش دهد اما این موضوع از سوی رئیس‌جمهوری خلق چین مورد قبول واقع نشده است.

واردات چین از آمریکا در ماه ژوئن امسال نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی 13.4درصد کاهش یافته و فقط میزان واردات از آن کشور ۹ میلیارد دلار بوده و صادرات چین به آمریکا نیز 8.7 درصد کمتر شده و به ۳۹ میلیارد دلار رسیده است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها