• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جمعی از دانشجویان با حضور و تجمع در مقابل وزارت خارجه اعتراض خود را به تداوم بازداشت رهبر شیعیان نیجریه و انفعال وزارت خارجه در این باره اعلام کردند.

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، فارس نوشت: جمعی از دانشجویان با حضور و تجمع در مقابل وزارت خارجه اعتراض خود را به تداوم بازداشت شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه اعلام کردند.

گفتنی است تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌هایی به انفعال دستگاه دیپلماسی و سکوت مجمع بین‌اللملی درباره وضعیت شیخ زکزاکی انتقاد کردند.

تجمع دانشجویان و مردم که به همت تعدادی از دفاتر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی برگزار شده قرار است به مدت 4 روز در نقاط مختلف تهران ادامه داشته باشد.

 

دانشجویانی که امروز در محکومیت انفعال وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در قبال اسارت شیخ زکزاکی مقابل وزارت خارجه تجمع کرده بودند از مسئولان قوای سه گانه خواستند تا  به وظایف انسانی، شرعی و قانونی خود در حمایت از « شیخ زکزاکی» عمل کنند.

تجمع کنندگان همچنین با قرائت بیانیه‌ای انفعال وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در قبال اسارت شیخ زکزاکی را محکوم کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است.

« وَمَا لَکُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَٰذِهِ الْقَرْیَهِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَل لَّنَا مِن لَّدُنکَ وَلِیًّا وَاجْعَل لَّنَا مِن لَّدُنکَ نَصِیرًا》
(نساء/۷۵)

سال‌های متوالی است که حرکت اسلامی نیجریه با تقدیم هزاران شهید و مجروح، هزینه‌ی حق‌طلبی و مبارزات مسالمت‌آمیز خویش را با خون می‌پردازند و این به واسطه‌ی تعلیمات رهبر مُصلح و صلح‌طلب این جنبش شیخ ابراهیم زکزاکی است که فریاد بت شکنانه‌ی #خمینی را در غرب آفریقا طنین انداز کرده است. از این روست که علی‌رغم گذشت سال‌ها از دستگیری غیرقانونی شیخ ابراهیم و همسرش و باوجود حکم برائت دادگاه نیجریه، رژیم بوهاری نه تنها حاضر به آزادی او نیست، بلکه خبرها حاکی از تلاش‌هایی آشکار برای قتل ایشان است.

در چنین شرایطی که نهادهای وابسته‌ بین‌المللی در قبال این جنایات مشی سکوت و انفعال پیشه کرده‌اند، بر دولت‌های مسلمان به ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران است که فراتر از بیانیه‌های کم‌خاصیت و ابراز نگرانی، با به کار گیری تمام ظرفیت‌های موجود در عرصه بین‌الملل و سیاست خارجه برای جلوگیری از تداوم این جنایات و نجات شیخ ابراهیم از چنگ رژیم بوهاری فورا اقدام کند.

ما دانشجویان مسلمان ایران ضمن ابراز هم‌دردی با مردم مظلومان نیجریه و محکوم کردن جنایات ضد بشریِ رژیم ستمگر بوهاری و حامیان آن، به مسئولان قوای سه‌گانه متذکر می‌شویم که به وظایف انسانی، شرعی و قانونی خود در این باره عمل کنند و همان طور که در اصل۱۵۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان به معنای واقعی کلمه حمایت کنند و پی‌گیری‌های لازم را برای توقف این جنایت‌ها و احقاق حقوق مردم مستضعف نیجریه و مجازات عاملان این جنایت‌ها به عمل‌ آورند و چنان چه امام بزرگوار فرمودند باید به عنوان یکی از اصول سیاست خارجی خود، در رسیدگی به مشکلات مسلمانان و حمایت از مبارزان و محرومان با تمام وجود تلاش نماییم و اعلام کنیم که جمهوری اسلامی ایران برای همیشه حامی و پناهگاه مسلمانان آزاده جهان است. چرا که عمل به این موارد مبنای مشروعیت مسئولان جمهوری اسلامی خوهد بود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها