• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
صندلی‌های ورزشگاه آزادی شماره‌دار شد!

لیگ احتمالا یک هفته دیرتر شروع می‌شود

خبر می‌رسد که اعضای هیات‌رئیسه سازمان لیگ روی زمان برگزاری که قبلا روی آن توافق شده هنوز اتفاق نظر دارند و شنیده‌ها حاکی از آن است لیگ در همان موعد قبلی یعنی 10 مردادماه آغاز می‌شود.

لیگ احتمالا یک هفته دیرتر شروع می‌شود

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، هنوز زمانی برای آغاز فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر(فصل نوزدهم) از سوی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال مشخص نشده است، این در حالی است که طبق سنوات گذشته تا این روزها تکلیف قرعه‌کشی رقابت‌ها و تاریخ و هفته‌های برگزاری نیز مشخص شده و به‌طور مثال روز دربی‌های مختلف شهرها حداقل در نیم‌فصل اول به‌طور دقیق از سوی سازمان لیگ اعلام شده بود اما امسال تا به امروز حتی تاریخ برگزاری قرعه‌کشی هم مشخص نشده و جالب اینکه تیم‌های مختلف بدون درنظر گرفتن زمان برگزاری، تمرینات سنگین پیش‌فصل و بدنسازی‌های خود به‌منظور حضور پرقدرت در لیگ برتر را در شهرها و کشورهای مختلف آغاز و در انتظار تعیین‌تکلیف نهایی لیگ برتر هستند.

اولین ضرر برای تیم ملی

فوتبال هر کشور به دو بخش ملی و باشگاهی تقسیم می‌شود تا جایی که مختل شدن هرکدام از آنها می‌تواند دیگری را هم تحت‌الشعاع قرار دهد. تازه این موضوع جدا از آن است که برگزاری لیگ داخلی هر کشور، موجی از شور و هیجان و اشتیاق و البته رقابت را در بین هواداران و اهالی فوتبال و حتی رسانه‌ها ایجاد کرده و با تعطیل شدن یا پایان یافتن یک فصل فوتبالی، این شور و هیجان به‌طور محسوس و قابل توجهی افت کرده تا جایی که بسیاری از اخبار زرد و حاشیه‌ای جای اخبار اصلی و روتین را گرفته و فوتبال را به سمت قهقرا می‌برد. از سوی دیگر تیم ملی باید برای صعود به جام‌جهانی 2022 و جام ملت‌های 2023 کار خود را از شهریورماه آغاز کرده و چه‌بسا عدم برگزاری لیگ برتر نخستین تاثیر خود را روی تیم ملی و صعود احتمالی به دو تورنمنت مهم پیش رو بگذارد.
 

 موانع برگزاری و شورای امنیت ملی!

با این حال طی روزهای گذشته به طول و تفصیل مکررا در «فرهیختگان» نوشتیم که به خاطر اتفاقات تلخ روزهای پایانی فصل گذشته لیگ برتر و جام حذفی، این بار با ورود نهادهای سیاسی و امنیتی دیگر قضیه شوخی بردار نبوده و مسئولان فدراسیون فوتبال برای آغاز فصلی دیگر از رقابت‌های لیگ برتر مجبور به اجرایی کردن درخواست‌های شورای امنیت ملی و وزارت کشور هستند. شاید تا پیش از این احساس می‌شد که فدراسیون فوتبال و در راس آنها مهدی تاج برای ارعاب تیم‌های لیگ برتری چنین دستوری را صادر کرده است اما پیگیری‌ها از چند مقام مرجع نشان می‌دهد که فدراسیون این بار خودش در مظان اتهام بوده و در صورتی که موانع برگزاری عملی نشود، در آینده کوچک‌ترین اتفاقی می‌تواند به قیمت تعطیلی فوتبال کشور تمام شود.

مشکل آزادی رفع شد؛ 2 ورزشگاه در خطر

چند روز پیش، از موانع برگزاری رقابت‌ها ازجمله عدم نصب گیت‌های ورود و خروج هواداران، شماره‌دار نشدن تمامی صندلی‌ها، عدم نصب دوربین‌های مداربسته به‌منظور کنترل هواداران در برخی ورزشگاه‌ها خبر دادیم و تاکید کردیم تا زمانی که این موانع برطرف نشود، به‌طور قطع به یقین لیگ نیز با تاخیر مواجه خواهد شد. بر همین اساس شنیده می‌شود ورزشگاه‌های مسجدسلیمان و قائمشهر که میزبان دو تیم نفت و نساجی هستند همچنان با مشکلات عدیده مواجه هستند و چه بسا این ایرادات تا روز آغاز لیگ نیز برطرف نشود. از سوی دیگر تلاش‌ها برای رفع نقایص ورزشگاه‌هایی مانند آزادی، نقش جهان، امام رضا و شهدای فولاد ادامه دارد تا جایی که حتی طبقه دوم ورزشگاه بزرگ آزادی به مانند طبقه اول آن شماره‌دار شده و حداقل دو تیم بزرگ پایتخت برای میزبانی مشکلی نخواهند داشت. ورزشگاه‌های میزبان گل‌گهر، شاهین بوشهر و نفت آبادان نیز برای میزبانی ایرادات چندانی نداشته و تا روز برگزاری فصل جدید آنها نیز رفع خواهد شد.

سرکاریم؟

در همین زمینه خبر می‌رسد که اعضای هیات‌رئیسه سازمان لیگ روی زمان برگزاری که قبلا روی آن توافق شده هنوز اتفاق نظر دارند و شنیده‌ها حاکی از آن است لیگ در همان موعد قبلی یعنی 10 مردادماه آغاز می‌شود. این تاریخ برای لحاظ کردن تمامی رویدادهای فوتبال کشور ازجمله مقدماتی جام‌جهانی 2022، اردوهای تیم ملی بزرگسالان و امید و حضور نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا لحاظ شده و در صورتی که زمان آغاز بخواهد با تعویق مواجه شود، در زمان پایان با مشکلات عدیده ازجمله فشرده شدن مسابقات و تداخل زمانی بین این رویدادها با لیگ برتر مواجه شده و صدای تیم‌ها را درخواهد آورد. از سوی دیگر اگر تا آن زمان ورزشگاهی آماده نشود، تیم‌هایی که در این ورزشگاه‌ها میزبان هستند، موظفند تا در شهرهای همجوار از رقبای خود میزبانی کنند که البته این موضوع خیلی مشکل حادی در راه برگزاری تلقی نخواهد شد، هرچند فقط از لحاظ تاخیر در قرعه‌کشی تیم‌ها را برای شناخت حریفان دچار مشکل خواهد کرد که این موضوع نیز به نسبت برابر برای همه تیم‌ها وجود خواهد داشت. درنهایت اینکه اخبار تکمیلی حاکی از آن است که برای حفظ اقتدار فدراسیون و اینکه به‌طور مثال مسئولان ارشد آن بخواهند زهرچشمی از خانواده فوتبال کشور از تیم‌ها تا هواداران و سایرین بگیرند، فصل نوزدهم لیگ برتر را با یک هفته تاخیر آغاز کنند.

 

* نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها