• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت مولف کتاب «قدر مطلق یک توطئه»

درباره «نقاب» آمریکایی

در «قدر مطلق یک توطئه» در رابطه با چند موضوع خیلی مهم بررسی‌هایی انجام شده و نتایج قابل‌توجهی به دست آمده است

درباره «نقاب» آمریکایی
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کتاب «قدر مطلق یک توطئه» محصول سه سال کار جدی است که برای تالیف آن پژوهش جامعی انجام شده است. در پیش‌تولید این کتاب، همه منابع داخلی در رابطه با کودتای نقاب و برخی منابع خارجی از جمله کتابی با همین عنوان، تالیف محمدباقر بنی‌عامری که در انگلستان منتشرشده مورد بررسی دقیق قرار گرفت. علاوه‌بر اینها، مجموعه ابهامات و مجهولات پیرامون این کودتا را -چه آنهایی که در فضای مجازی و مجامع عمومی و چه آنهایی که در میان اندیشمندان و محققان مطرح می‌شود- گردآوری کرده و با همه افرادی که در این ماجرا نقش مستقیم داشتند و به‌نحوی با موضوع کودتا مرتبط بودند یا با این موضوع از نزدیک آشنایی داشتند گفت‌وگو و تمام اطلاعات لازم را از این طریق استخراج کردیم.

 بر این اساس، کتاب «قدر مطلق یک توطئه» به اذعان بسیاری از صاحبنظران این حوزه، کامل‌ترین کتابی است که تاکنون درباره کودتای نقاب تدوین شده است. همچنین بیش از 50 درصد از حجم این کتاب را مطالبی تشکیل می‌دهد که برای اولین‌بار مطرح شده و بخش قابل‌توجهی از آن مربوط به اسناد کودتاست. یکی از وجوه تمایز این کتاب نسبت به سایر منابع موجود در رابطه با کودتای نقاب، بررسی موردی تک‌تک چهره‌های شاخص کودتا و ارائه اسناد و مدارک مرتبط با آنهاست. مضاف بر این در «قدر مطلق یک توطئه» در رابطه با چند موضوع خیلی مهم بررسی‌هایی انجام شده و نتایج قابل‌توجهی به دست آمده است؛ به‌طور مشخص درباره اینکه آیا کودتاچیان بر اساس برنامه‌های ایالات متحده در این کودتا عمل کردند؟ آیا ابوالحسن بنی‌صدر با کودتاچیان ارتباط داشت؟ نقش حزب توده در جریان کودتا چه بود و... در این کتاب صحبت شده است. این کتاب اطلاعات جامعی نیز درباره فرآیند کودتا به دست مخاطب می‌دهد و به چگونگی خنثی‌سازی آن هم می‌پردازد. در حالی که در ماجرای کودتای نقاب، سه نفر از افسران ارتش به شهادت رسیدند، تنها در کتاب خاطرات آقای ری‌شهری آن هم فقط به یک نفر از این شهدا اشاره شده، اما در این کتاب از هر سه نفر یاد شده و اسناد شهادت آنها ارائه شده است.

 برخی افراد مرتبط با این کودتا بعد از کشف موضوع توبه کردند؛ «قدر مطلق یک توطئه» درباره سرنوشت توابین نیز توضیحاتی ارائه کرده که قبلا کمتر به آن پرداخته شده است. در این کتاب برای اولین بار درباره نحوه برخورد نظام جمهوری اسلامی ایران با خانواده کودتاچیان مطالب جالبی آمده است؛ شاید باورش سخت باشد، اما تا 36 سال بعد از اعدام کودتاچیان تعدادی از خانواده‌های آنها در خانه‌های سازمانی ارتش سکونت داشتند و بدون کمترین فشار زندگی می‌کردند.

 به‌طور کلی مطالب جدید در این کتاب بسیار است و ما در فرآیند تدوین آن تلاش کردیم برای تمامی ابهاماتی که به آنها دسترسی داشتیم پاسخی ارائه دهیم.

تعداد خلبان‌های اعدامی در جریان این کودتای نافرجام در منابع مختلف بین 60 تا 120 نفر تخمین زده شده که با استناد به آن این فرضیه مطرح می‌شود که اگر این خلبان‌ها اعدام نمی‌شدند، رژیم بعث اجازه حمله به کشور را به خود نمی‌داد. در «قدر مطلق یک توطئه» توضیح داده‌ایم که خلبان‌ها 12 تا 13 نفر بیشتر نبودند که هفت نفر از آنها دوره خلبانی دیده بودند اما سال‌ها بود که پرواز نداشتند و عملا خلبان خبره‌ای محسوب نمی‌شدند. به علاوه این توضیح را آورده‌ایم که مرکزیت کودتا کجا بود و به چند سوال خیلی مهم نیز پاسخ داده‌ایم؛ از جمله توضیح داده‌ایم که چطور یک سرهنگ دوم ژاندارمری به نام محمدباقر بنی‌عامری توانست دو سپهبد، چند سرلشکر و سرتیپ و 20سرهنگ شاغل و بازنشسته ارتش را به خدمت خود درآورد.

 بر اساس ساختار ارتش شاهنشاهی این موضوع غیرممکن بود، مگر اینکه قدرتی فراسازمانی به حمایت از او این افراد بلندپایه را مجاب به چنین اقدامی کرده باشد که در آن شرایط تنها ایالات متحده و سازمان امنیتی و جاسوسی این کشور حائز چنین قدرتی بود. شاه مخلوع فاقد چنین قدرتی بود، فرماندهان ارتش تعدادی زندانی و تعدادی اعدام شده بودند، ضداطلاعات و ساواک منحل شده بودند و فقط اداره مستشاری باقی مانده بود که این جریانات هم زیر سر آنها بود. مبتنی‌بر بررسی‌های ما بیش 60درصد از کودتاچیان در زمان انجام کودتا عضو ارتش نبودند و بیش از 50 درصد از آنها نیز یک تا چند نفر از اعضای خانواده‌هایشان در آمریکا یا سایر کشورهای غربی به سر می‌بردند. در رابطه با مشارکت قومیت‌های مختلف ایرانی در کودتا که در محافل مختلف مطرح می‌شود نیز در این کتاب توضیحات قابل‌توجهی ذکر شده است.

به هر حال، تدوین و تالیف «قدر مطلق یک توطئه» حدود 6سال طول کشید که در این مدت دوست بسیار خوبم ناخدا قمریان نیز به‌منظور توفیق این اثر کمک‌های شایانی کردند.

 

* نویسنده : شاداب عسگری نویسنده و پژوهشگر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها