• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رابعه زکزاکی دختر شیخ زکزاکی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» از آخرین وضعیت شیخ و تظاهرات مردمی گفت

حکومت نیجریه می‌ترسد انقلابی همانند ایران در نیجریه رخ دهد

حکومت نیجریه از این می‌ترسد که انقلابی مانند ایران در نیجریه رخ دهد، برای همین تقریبا تمام نهادهای این دولت و افرادش برای باقی ماندن بر سر کار و ادامه ظلم و ستم‌شان با حرکت اسلامی مخالفت می‌کنند، زیرا پدرم همیشه مخالف ظلم بوده است.

حکومت نیجریه می‌ترسد انقلابی همانند ایران در نیجریه رخ دهد
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، خبرهای خوبی از نیجریه نمی‌رسد. همزمان با وخامت وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی رهبر حرکت اسلامی نیجریه مردم در شهرهای مختلف این کشور  به‌خصوص ابوجا پایتخت دست به تظاهرات گسترده زده‌اند. پاسخ ارتش نیجریه اما شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی به سمت مردم بود. ارتش همچنین ده‌ها تن را در اعتراضات پایتخت بازداشت کرده است. برای بررسی وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی رهبر حرکت اسلامی نیجریه و همچنین وضعیت سیاسی نیجریه با رابعه زکزاکی دختر شیخ گفت‌وگو کرده‌ایم. وی جان شیخ زکزاکی را در خطر توصیف می‌کند و می‌گوید دلیل تصمیم دولت نیجریه برای کشتن رهبر حرکت اسلامی نیجریه به راهپیمایی اربعین سال 2015 بازمی‌گردد که حضور جمعیت عظیم مردم باعث وحشت حکومت نیجریه شد. او می‌گوید حکومت نیجریه از این می‌ترسد که انقلابی مانند ایران در نیجریه رخ دهد.


وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی در شرایط فعلی به چه صورت است؟

حدود سه سال می‌شود که ایشان زندانی حکومت نیجریه است و یک چشمش را به‌طور کلی از دست داده‌ و یک چشم دیگرش نیز دچار کم بینایی شده‌ است. یکی از دستانش نیز سال‌گذشته فلج شد زیرا حکومت نیجریه مانع از دسترسی پزشکان به شیخ زکزاکی شد.  این اقدامات ارتش و حکومت نیجریه در زمانی صورت گرفته که دادگاه نیجریه رای به آزادی شیخ‌زکزاکی از زندان داده بود، ولی دولت نیجریه مانع آزادی‌اش شد. دو ماه پیش از هندوستان و دیگر کشورها پزشکانی شیخ را ملاقات و معاینه کردند و متوجه شدند در خون‌شان مواد سمی وجود دارد. البته همسر ایشان نیز در هنگام دستگیری به شدت زخمی شده‌اند و در بدن ایشان نیز ترکش‌های زیادی وجود دارد.

چه نوع مسمومیتی؟

مسمومیت با سرب؛ گلوله‌هایی که هنگام دستگیری به شیخ زکزاکی شلیک شد، پس از چند سال هنوز در بدن باقی مانده است. باقی ماندن این گلوله در بدن‌شان باعث شده سرب به خون شیخ‌زکزاکی وارد شود. پزشکان گفته‌اند میزان این مسمومیت به حد خطرناکی رسیده است و این میزان سه برابر بیشتر از میزانی است که خطر تلقی می‌شود. بنابراین وضعیت شیخ زکزاکی هم‌اکنون بسیار حاد است و جان‌شان در خطر قرار دارد.

وضعیت محل نگهداری ایشان به چه صورتی است؟

ایشان در یک محدوده نظامی به‌شدت محافظت شده تحت کنترل ارتش نیجریه نگهداری می‌شود.

چه افرادی می‌توانند به دیدار ایشان بروند؟ محدودیت‌های زمانی در این باره چگونه است؟

 هر دو سه ماه یک‌بار اجازه می‌دهند برخی اعضای خانواده با ایشان دیدار کنند. آخرین فردی که با ایشان دیدار کرد، شیخ محمد فرزند شیخ زکزاکی بود.

شرایط ملاقات چگونه است؟

به صورت محدود و کوتاه و در مکانی دیگر که متفاوت از مکان نگهداری در منطقه حفاظت‌شده ارتش است.

شیخ زکزاکی سه سال است که در اسارت حکومت نیجریه است. چرا حکومت ایشان را دستگیر کرد؟

البته باید از جهت تاریخ اقدامات حرکت اسلامی نیجریه نگاه کرد، زمانی که در مراسم اربعین سال 2015 جمعیتی عظیم به خیابان‌ها آمدند و راهپیمایی گسترده‌ای به این مناسبت در سراسر کشور صورت گرفت و سپس این جمعیت عظیم به زاریا آمدند، دولت نیجریه به‌شدت دچار ترس و وحشت شد.

مگر قبل از سال 2015 راهپیمایی اربعین در نیجریه برگزار نمی‌شد؟

راهپیمایی اربعین هرسال برگزار می‌شد اما در سال 2015 بسیار عظیم بود.

راهپیمایی اربعین فقط در زاریا انجام می‌شود یا در سراسر نیجریه؟

در شهرهای مختلف نیجریه مردم در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند و بخشی از مردم به سمت زاریا می‌آیند تا در سخنرانی شیخ زکزاکی حاضر شوند.
 

شیعیان فقط در ایالت کادونا در شمال نیجریه حضور و مرکزیت دارند؟

خیر، در همه ایالات و در سراسر کشور شیعیان حضور دارند. آنان در میان همه اقوام نیجریه هستند و این‌گونه نیست که به یک قوم یا یک منطقه و ایالت محدود شده باشند.

وضعیت سیاسی نیجریه چگونه است؟ آیا ‌جز ارتش گروه‌های سیاسی دیگری نیز هستند که مخالف حرکت اسلامی باشند؟

بله، خیلی از گروه‌های سیاسی و اجتماعی در نیجریه‌اند که خواهان آزادی شیخ زکزاکی هستند ولی از ترس دولت و ارتش حرفی نمی‌زنند، زیرا دولت با هرکسی که از شیخ زکزاکی طرفداری کند یا از اسارت او اظهار ناخشنودی کند، برخورد می‌کند. به همین دلیل بسیاری مجبور به سکوت شده‌اند.

مرکزیت اصلی مخالفت با حرکت اسلامی در کدام نهاد سیاسی نیجریه قرار دارد؟

حکومت نیجریه از این می‌ترسد که انقلابی مانند ایران در نیجریه رخ دهد، برای همین تقریبا تمام نهادهای این دولت و افرادش برای باقی ماندن بر سر کار و ادامه ظلم و ستم‌شان با حرکت اسلامی مخالفت می‌کنند، زیرا پدرم همیشه مخالف ظلم بوده است.

جمعیت شیعیان چه میزان از جمعیت 190 میلیونی نیجریه را تشکیل می‌دهد؟

جمعیت شیعیان حدودا 10 تا 15 میلیون نفر می‌شود ولی آمار دقیقی وجود ندارد.

 

این آمار از میزان جمعیت عظیمی است که به مراسم مذهبی مانند اربعین می‌آیند؟

بله، نمی‌توانیم بگوییم آمارگیری دقیقی شده است ولی افرادی که به راهپیمایی‌ها می‌آیند از همان شهری که حرکت می‌کنند برای راهپیمایی اربعین به‌طور تقریبی شمارش می‌شوند.

در مراسم راهپیمایی اربعین و دیگر مراسم آیا غیرمسلمانانی که به شخصیت شیخ زکزاکی علاقه‌مندند نیز شرکت می‌کنند؟

بله، این افراد در برخی از مراسم‌ها‌ شرکت می‌کنند.

نحوه ارتباطات حرکت اسلامی نیجریه به رهبری شیخ زکزاکی با دیگر فرق مسلمان  و همچنین مسیحیان و دیگر ادیان چگونه است؟

مسیحیان در بسیاری از مراسم‌ها شرکت می‌کنند. در همین تظاهرات و تجمعاتی که برای آزادی شیخ زکزاکی به‌خصوص در ابوجا پایتخت برگزار می‌شود، مسیحیان حضور بسیار فعالی دارند و بسیاری از این اعتراضات توسط مسیحیان انجام می‌شود. تعداد زیادی از مسیحیان نیجریه جذب حرکت ظلم‌ستیزانه شیخ زکزاکی شده‌اند و رهبری ایشان را قبول کرده‌اند. آنها از گذشته با شیخ زکزاکی در ارتباط بوده‌اند و می‌دانند حرکت اسلامی اهل ظلم نیست؛ آنها دیده‌اند که این حرکت به همه مردم کمک می‌کند. تشکیلات حرکت اسلامی حضور فعالی در زمینه کمک به مردم در سراسر نیجریه دارد.

شیخ زکزاکی در میان اهل تسنن نیز طرفداران زیادی دارد؛ ولی دولت بسیاری از گروه‌ها را تهدید و بعضی دیگر را نیز با تهدید و تطمیع و دادن پول به سکوت یا موضع‌گیری علیه حرکت اسلامی مجبور کرده است.

این تعداد جمعیتی را که حرکت اسلامی جذب کرده، هنوز نیز بعد از دستگیری ایشان و به شهادت رساندن فرزندان ایشان در حال رشد است یا روند متوقف شده است؟

هر روز افراد جدیدی به سوی حرکت اسلامی می‌آیند و جذب آن می‌شوند. برخورد دولت نیجریه باعث شده این روند سرعت بیشتری بگیرد. در روزهای گذشته تعداد زیادی از مردم ابوجا به خیابان‌ها آمده‌اند؛ این درحالی است که سربازان ارتش به سمت این افراد تیراندازی می‌کنند و تعدادی از مردم را تا کنون به شهادت رسانده اند .
برخوردهای ظالمانه دولت و ارتش نیجریه باعث شده است تعداد بسیاری از مردم با حقیقت ظالمانه حکومت نیجریه آشنا شوند. با وجود آنکه فرزندان شیخ به شهادت رسیده‌اند خانه ایشان سوزانده شده ولی همچنان مردم در حال تظاهرات هستند. این باعث می‌شود دیگران نیز به حقیقت پی ببرند. مردم هر روز شاهد کشتارهای ظالمانه ارتش نیجریه هستند و این مساله باعث گرایش بیشتر مردم به حرکت اسلامی شده است.

 

۲ شهید برای یک راهپیمایی

شعیب محمد، نایب‌رئیس اتحادیه طلاب آفریقا

 فرزند شیخ ابراهیم زکزاکی (حفظه‌الله) که 6 برادرش توسط ارتش نیجریه به شهادت رسیدند، چند روز پیش و پس از ملاقات با پدرش، اوضاع سلامت شیخ زکزاکی را بسیار نگران‌کننده خواند و در نامه‌ای این اوضاع را برای جهانیان به‌ویژه مسلمانان و آزادی‌خواهان تشریح کرد.  انتشار خبر وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی، باعث نگرانی مومنان انقلابی و غیور نیجریه شد. آنها روز سه‌شنبه برای درخواست آزادی رهبرشان، در شهرهای نیجریه تظاهرات مسالمت‌آمیز به راه انداختند. در نیجریه مثل همه کشورها، پایتخت جایی بسیار مهم برای رساندن صدای هر مظلوم و مستضعفی در کشور است. شیعیان نیجریه پایتخت کشور را به‌عنوان قرارگاه نهضت خودشان برای درخواست آزادی شیخ تعیین کردند. در پایتخت دوستداران شیخ، هر چندوقت یک‌بار برای آزادی ایشان که توسط گلوله‌های ارتش مسموم شده است، تظاهرات برگزار می‌کنند. روز سه‌شنبه این هفته شیعیان نیجریه مطابق معمول به خیابان‌های پایتخت نیجریه ریختند و برای شکایت از وضعیت شیخ زکزاکی به سمت ساختمان نمایندگان مردم (National assembly) حرکت کردند. اما پلیس امنیتی که در اطراف ساختمان نمایندگان حضور داشت، بدون اینکه تظاهرات غیرمسالمت‌آمیز باشد، به سمت مردم شلیک کرد. در جریان این حادثه متاسفانه دو نفر از محبان آقای زکزاکی شهید و چندین نفر مجروح شدند.

 

* نویسنده : سیدمهدی طالبی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها