• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
شهنازی: شانس کسب سکو داریم

جدال حساس ایران - لهستان با طعم صعود

دومین دیدار تیم ملی ایران نیز روز شنبه مقابل برزیل انجام می‌شود. در صورتی که تیم ملی کشورمان بتواند مقابل لهستان به برتری دست پیدا کند با آرامش خاطر بیشتری مقابل برزیل به میدان خواهد رفت.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تیم ملی والیبال ایران در مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها موفق شد با قرار گرفتن در رده دوم، به مرحله نهایی صعود کند. در این مرحله تیم‌های آمریکا (میزبان)، برزیل، ایران، فرانسه، لهستان و روسیه حضور دارند که در دو گروه برای کسب عنوان قهرمانی تلاش خواهند کرد. براساس اعلام فدراسیون جهانی در این مرحله دیدارهای فینال و رده‌بندی برگزار خواهد شد و مسابقه‌ای برای عناوین پنجم و ششم برگزار نمی‌شود. طبق گروه‌بندی انجام شده تیم ملی کشورمان در گروه B با لهستان و برزیل در یک گروه قرار دارد و روز جمعه 20تیرماه در نخستین دیدار با لهستان دیدار خواهد کرد. تیم‌های روسیه، آمریکا و فرانسه نیز در گروه دیگر با هم رقابت خواهند کرد. از هر گروه دو تیم به مرحله نیمه‌نهایی راه خواهند یافت. در صورتی که تیم ملی ایران بتواند در این دیدار پیروز شود شانس زیادی برای صعود خواهد داشت.


 ایران – لهستان، ساعت 2:30

ایران و لهستان در مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها با هم دیدار داشتند که تیم ملی کشورمان موفق شد در این بازی با نتیجه 3 بر 2 به برتری برسد. لهستان تاکنون 9 دوره در بازی‌های المپیک حضور داشته که در بازی‌های 1976 مونترال صاحب مدال طلا شد. تیم ملی ایران نیز در لیگ جهانی برای نخستین‌بار در سال 2014 راهی فینال شد که با کسب عنوان چهارمی به کار خود پایان داد. نخستین حضور ایران در بازی‌های المپیک نیز مربوط به بازی‌های 2016 ریو است.

 شهنازی: شانس کسب سکو داریم

ایران برای صعود به مرحله نیمه‌نهایی بازی حساسی با لهستان دارد به‌طوری که برتری مقابل این تیم کلید ایران برای راهیابی به دور بعد و حتی رفتن روی سکو است. ناصر شهنازی، کارشناس والیبال کشورمان در این باره به «فرهیختگان» گفت: «لهستان با همان ترکیب دور مقدماتی در این مرحله هم حضور خواهد داشت و این به نفع ماست. شانس صعود داریم اما دیدار با لهستان آسان نیست چون در مرحله نهایی تیم‌ها با تفکرات و برنامه‌ جدید می‌آیند. بازی با لهستان حکم صعود را دارد و همه عوامل دست‌به‌دست هم داده‌اند تا این شرایط برای ایران فراهم شود. استراحت ایران در دور نخست نیز به نفع ماست چراکه می‌توان بازی برزیل و لهستان را آنالیز کرد.»

وی ادامه داد: «تا اینجای کار شرایط خوبی برای ایران مهیا بوده است. دو میزبانی در اردبیل و ارومیه، حضور لژیونرها با تفکرات حرفه‌ای و جوانگرایی تیم‌های حاضر در لیگ ملت‌ها به تیم ایران کمک کرد. ما هم از این فرصت استفاده کردیم و برای دومین بار راهی فینال شدیم. این اتفاق برای ما که نتیجه‌گرا هستیم حائز اهمیت است.»

شهنازی کسب سکو در لیگ ملت‌ها را برای والیبالیست‌های کشورمان دور از دسترس ندانست و در این باره به «فرهیختگان» گفت: «تیم‌های آمریکا، برزیل و ایران با ترکیب اصلی و فرانسه، روسیه و لهستان با همان ترکیب مقدماتی در مرحله نهایی شرکت می‌کنند. ما در این دوره شانس کسب سکو هم داریم و امیدوارم این ذهنیت در تیم هم باشد که مطمئنم هست. نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم تا بهترین نتیجه کسب شود.»

 تاکید ایگور برای توجه به بازی با لهستان

دومین دیدار تیم ملی ایران نیز روز شنبه مقابل برزیل انجام می‌شود. در صورتی که تیم ملی کشورمان بتواند مقابل لهستان به برتری دست پیدا کند با آرامش خاطر بیشتری مقابل برزیل به میدان خواهد رفت.

ایگو کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران نیز تاکید دارد در وهله نخست باید به بازی اول فکر کرد. وی در این باره می‌گوید: «به آمریکا آمدیم تا با هر حریفی مبارزه کنیم اما در وهله نخست باید به فکر بازی اول باشیم، نه اینکه به قهرمانی فکر کنیم. باید مرحله به مرحله پیش برویم و به آینده‌های دورتر فکر نکنیم. شروع خوب ایران در مرحله گروهی به خاطر تمرین‌های منسجم و نداشتن بازیکن مصدوم بود. بازیکنان ما بعد از اتمام لیگ‌های باشگاهی خود به خوبی استراحت کردند و با سلامتی کامل به اردو اضافه شدند که کمک بزرگی برای ما بود.»

 کاپیتان در اندیشه بازی نهایی

سعید معروف، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران قبل از شروع دور نهایی رقابت‌ها گفت: «در ابتدای مسابقات تصور نمی‌کردیم ایران بتواند به جمع ۶ تیم برتر رقابت‌ها راه یابد. در این مرحله باید تمام تلاش‌مان را بکنیم و بازی به بازی و امتیاز به امتیاز پیش برویم. خیلی مهم بود که توانستیم در دو هفته از رقابت‌ها در ایران بازی کنیم و از حمایت هواداران برخوردار شویم. حالا با نهایت توان برابر حریفان خود در دور نهایی قرار خواهیم گرفت. تمام تیم‌های این مرحله تیم‌های قدر و خوبی هستند و کسی نمی‌تواند بگوید که کدام تیم قهرمان می‌شود. از الان پیش‌بینی سخت است ولی هدف ما رسیدن به دیدار نهایی است.»
 

 

* نویسنده: بهاره محمدی  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها