• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

توضیحاتی مهم در مورد انتخاب رشته آزمون ارشد

لغات سنگین و بندهای دفترچه‌راهنمای انتخاب‌رشته تحصیلی آزمون کارشناسی‌ارشد سال 98 ممکن است مسیر زندگی برخی داوطلبان را تغییر دهد.

توضیحاتی مهم در مورد انتخاب رشته آزمون ارشد
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نتایج اولیه آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۸ دوشنبه ۱۷ تیرماه به صورت کارنامه منتشر شد و پس از آن دفترچه‌راهنمای انتخاب‌رشته‌های تحصیلی این آزمون روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت. همان‌طور که اعلام شده انتخاب‌رشته از امروز ۱۹ تیر آغاز شده و تا روز یکشنبه ۲۳ تیرماه ادامه می‌یابد. آن‌دسته از داوطلبانی که براساس اعلام نتیجه و مفاد کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب‌رشته‌های تحصیلی در این آزمون شوند، لازم است براساس مفاد اطلاعیه‌ای که در این خصوص همزمان با اعلام نتیجه روی سایت اطلاع‌رسانی سازمان سنجش قرار داده می‌شود، نسبت به انتخاب‌رشته اقدام کنند. این دفترچه نکات مهمی را در خود دارد، اما به دلیل استفاده از لغات دشوار و بعضا نامفهوم داوطلبان را در انتخاب‌رشته صحیح و مناسب دچار تردید می‌کند، به همین منظور در گزارش زیر برخی بند‌ها و نکاتی را که ممکن است برای همه داوطلبان روشن نباشد، واضح‌تر بیان می‌کنیم. گفتنی است آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۸ به‌همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کدرشته برای تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کدرشته، ۷۷ شهر و ۱۶۲ حوزه امتحانی در روزهای ۲۳ و ۲۴ خردادماه ۹۸ برگزار شد که از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب ثبت‌نام‌کننده در این آزمون تعداد ۵۵۳ هزار و ۸۸۳ داوطلب معادل 90.08 درصد ثبت‌نام‌کنندگان کارت ورود به جلسه خود را دریافت کرده‌اند. از حدود ۵۵۳ هزار داوطلب حاضر در جلسه آزمون ۴۵۶ هزار و ۸۶۴ نفر مجاز به انتخاب‌رشته شده‌اند که از این تعداد ۲۴ هزار و ۹۷ نفر مجاز به انتخاب در دو رشته هستند.

 

درباره پردیس‌ها

پردیس‌های دانشگاهی شعبه‌هایی از دانشگاه‌های دولتی هستند که تحصیل در آنها مستلزم پرداخت هزینه بالاتر نسبت به دوره شبانه است. عموما کیفیت آموزشی در پردیس‌ها تفاوتی با دانشگاه مادر ندارد و همان اساتید در دوره پردیس نیز به تدریس می‌پردازند. پذیرش دانشجویان کارشناسی‌ارشد در پردیس‌ها از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش یا آزمون اختصاصی، براساس مقررات و آیین‌نامه‌های دانشگاه‌ها و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است در مدرک فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها، لفظ «پردیس» ذکر می‌شود. با وجود شائبه‌هایی که درمورد اعتبار مدرک پردیس‌ها مطرح می‌شود، مدرک پردیس‌ها معتبر و مورد قبول وزارت علوم است.

 

معنای کارشناسی‌ارشد نوبت دوم شبانه

دوره شبانه یا نوبت دوم، درحقیقت دوره‌ای مشابه روزانه و با همان کیفیت تحصیلی است. این دوره همانند دوره روزانه و گاهی همراه با آن برگزار شده و به‌لحاظ زمان برگزاری کلاس‌ها و موارد مشابه تفاوتی با دوره روزانه ندارد. پذیرش در این دوره نیز عموما در همان ترم مهر صورت می‌گیرد و عبارت نوبت دوم به‌هیچ‌وجه به‌معنای پذیرش در ترم دوم نیست. ضمن اینکه مدرک فارغ‌التحصیلان دوره شبانه با مدرک روزانه نیز تفاوت خاصی ندارد، تنها تفاوت مهم این دوره با روزانه، لزوم پرداخت شهریه در آن است که حدودا بین یک میلیون و 700 هزارتومان تا سه میلیون تومان برای هر ترم است.

 

انتخاب‌رشته هوشمند است، نگران نباشید

سیستم انتخاب‌رشته تا حدودی هوشمند پیش‌بینی شده است که در حد امکان خطاهای احتمالی داوطلبان را در زمان انتخاب‌رشته اینترنتی به آنان تذکر دهد (به‌عنوان مثال: انتخاب کدرشته‌محلی که داوطلب در آزمون آن شرکت نکرده یا اینکه در گرایشی از گرایش‌های رشته امتحانی خود مجاز به انتخاب‌رشته نشده است و... ) ولی حتما لازم است داوطلبان نسبت به رفع خطاهای داده‌شده، اقدام کنند.

 

چگونگی ثبت‌نام داوطلبان در دانشگاه آزاد اسلامی

آن‌دسته از داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب‌رشته‌های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، باید پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب‌رشته از تاریخ 22/06/98 به سایت مرکز آزمون این دانشگاه به نشانی: www.azmoon.org مراجعه کنند. انتخاب‌رشته برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون به‌طور مجزا و از طریق دانشگاه مذکور انجام می‌گیرد، لذا داوطلبانی که در یکی از رشته‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند، می‌توانند به دلخواه خود منحصرا در یکی از موسسات ثبت‌نام و مشغول تحصیل شوند.

 

کدرشته‌ها را قبلا یادداشت کنید

ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه‌راهنمای انتخاب‌رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره 2) اقدام کنید و با توجه به نتیجه اعلام‌شده در کارنامه اعلام نتایج اولیه، کدرشته‌محل‌های موردنظر خود را استخراج و به‌ترتیب علاقه مرتب کنید و پس از آن در فرم پیش‌نویس (نمونه‌ای که به همین منظور در دفترچه‌راهنمای شماره 2 قرار دارد) درج کنید و پس از اطمینان از صحت رشته‌محل‌های انتخابی خود، در زمان مقرر برای انتخاب‌رشته با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری، شماره شناسنامه یا کد رهگیری که در پایان ثبت‌نام اولیه توسط سیستم به داوطلب داده شده است (درج این اطلاعات برای ورود به برنامه انتخاب‌رشته اینترنتی ضروری است)، نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی (حداکثر 100 کدرشته‌محل) و تکمیل فرم مذکور اقدام کنید.

 

در درج اطلاعات صحیح دقت بیشتری کنید

داوطلبان مجاز قبل از اقدام به تکمیل فرم، درصورت علامتگذاری در یکی از سه بند زیر به آنها اجازه انتخاب‌رشته داده می‌شود. بدیهی است هر زمان‌ مشخص‌ شود که‌ داوطلب‌ حقایقی را عمدا یا سهوا کتمان‌ کرده‌، در هر مرحله ‌(پذیرفته‌شدن‌، حین‌ تحصیل‌ ‌و... ) که باشد، از این آزمون‌ و آزمون‌ سال‌ بعد محروم‌ خواهد شد و حق هرگونه اعتراضی از او سلب می‌شود.

الف- اطلاعات فوق (معدل کاردانی و کارشناسی، رشته و محل تحصیل دوره کارشناسی و تاریخ فارغ‌التحصیلی) مورد تایید است.
ب- اطلاعات فوق (معدل کاردانی و کارشناسی، رشته و محل تحصیل دوره‌ کارشناسی و تاریخ فارغ‌التحصیلی) مورد تایید نبوده و مغایرت دارد.
پ- حداکثر تا تاریخ 31/06/98 در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل خواهم شد/ فارغ‌التحصیل نخواهم شد.

 

برای متقاضیان دانشگاه یا رشته‌های خاص

داوطلبان متقاضی رشته‌‌محل‌های بورسیه دارای شرایط خاص ضمن مطالعه دقیق شرایط و ضوابط این‌گونه رشته‌ها، توجه داشته باشند منحصرا مجاز به انتخاب حداکثر دو کدرشته‌محل از این نوع کدرشته‌محل‌ها هستند. لازم به توضیح است اطلاعیه سازمان سنجش درخصوص معرفی‌شدگان چندبرابر ظرفیت و برنامه زمانی مصاحبه و سایر مراحل گزینش از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش در تاریخ‌ 31/06/98 منتشر می‌شود.

نکته: انتخاب کدرشته‌محل‌های تحصیلی دانشگاه‌های شاهد، امام صادق(ع) و دانشگاه غیرانتفاعی خاتم از شرط محدودیت انتخاب حداکثر دو کدرشته‌محل رشته‌های دارای شرایط خاص و بورسیه مستثنی است.

 

نکته خاص برای داوطلبان معارف اسلامی

افرادی که در کدرشته امتحانی 1152 (مجموعه مدرسی معارف اسلامی) با توجه به مفاد کارنامه نتایج اولیه این آزمون مجاز به انتخاب‌رشته شده‌اند، از آنجا که شرط ورود داوطلبان متقاضی در کدرشته امتحانی مذکور به دانشگاه علاوه‌بر کسب نمره علمی لازم، احراز شرایط عمومی رشته مدرسی معارف اسلامی و نتیجه مصاحبه‌ معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست، این‌دسته از داوطلبان لازم است علاوه‌بر دارا بودن شرایط فوق و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه‌راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون مذکور (دفترچه شماره 1)، حداکثر یک هفته پس از اعلام نتایج اولیه، برای طی مراحل پذیرش به پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان به نشانی: www.asatid.org مراجعه کرده و ضمن ثبت‌نام در این سامانه، منتظر اعلام زمان مصاحبه از سوی معاونت مذکور باشند.

 

اگر برای شرکت در پروژه یا آزمون عملی رشته‌های امتحانی مجاز هستید، بخوانید

همزمان با انجام انتخاب‌رشته، علاقه‌مندی خود را برای شرکت در پروژه یا پروژه‌ها اعلام و نسبت به پرداخت هزینه فوق برای هر پروژه اقدام کنید. (داوطلبانی که علاقه‌مندی خود را برای شرکت در دو یا سه پروژه اعلام ‌می‌کنند، باید نسبت به پرداخت هزینه برای هر پروژه به مبلغ 50 هزار تومان اقدام کنند.)

کدرشته‌محل‌های پذیرش دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) مربوط به هر پروژه یا آزمون عملی را در فرم انتخاب‌رشته خود درج کنید.

درصورتی که داوطلب مجاز به انتخاب‌رشته در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) در این مرحله نسبت به اعلام علاقه‌مندی و پرداخت هزینه اقدام کند ولی در تاریخ برگزاری پروژه یا آزمون عملی در جلسه آزمون غایب باشد، نتیجه پروژه یا آزمون عملی برای وی به صورت نمره «0» صفر منظور شده و نمره کل نهایی داوطلب با اعمال نمره صفر «0» محاسبه خواهد شد.

 

شرایط پذیرش در پیام‌نور یا مراکز غیرانتفاعی

کلیه داوطلبان هریک از گروه‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی‌ومهندسی، کشاورزی و هنر به شرط شرکت در آزمون گروه‌های ذی‌ربط و همچنین مجاز بودن به انتخاب‌رشته براساس ردیف هفت کارنامه می‌توانند رشته‌های تحصیلی پیام‌نور و مراکز غیرانتفاعی را انتخاب کنند، داوطلبان متقاضی تحصیل در کدرشته‌محل‌های تحصیلی مراکز پیام‌نور و غیرانتفاعی لازم است شرایط عمومی و اختصاصی این دانشگاه را به لحاظ مقررات وظیفه عمومی احراز کنند و منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند، همچنین در پذیرش دانشجو در کدرشته‌محل‌های دانشگاه پیام‌نور به روش متمرکز صورت خواهد گرفت و فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی این‌گونه رشته‌ها به‌همراه فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان سایر رشته‌ها به صورت متمرکز اعلام خواهد شد. چنانچه تعداد داوطلبان متقاضی کمتر از ظرفیت رشته نباشد، گزینش براساس حدنصاب علمی صورت خواهد گرفت.

همچنین شرایط پذیرش در رشته‌محل‌های مراکز غیرانتفاعی یا غیردولتی به روش متمرکز خواهد بود و فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی کدرشته‌ها به همراه لیست اسامی پذیرفته‌شدگان سایر رشته‌ها به صورت متمرکز اعلام خواهد شد. در برخی رشته‌ها نیاز به انجام مصاحبه یا آزمون عملی بوده است، لذا پذیرش آنان به روش نیمه‌متمرکز خواهد بود و تا چندبرابر ظرفیت پذیرش فهرست اسامی داوطلبان واجدشرایط اعلام خواهد شد و نهایتا موسسه آموزش عالی ذی‌ربط از بین معرفی‌شدگان براساس نتیجه مصاحبه یا آزمون عملی با توجه به نمرات عملی و ظرفیت رشته موردنظر از فهرست تاییدشدگان استخراج و اسامی قبول‌شدگان را به سازمان سنجش ارسال خواهد کرد.

 

* نویسنده : یزدان محمدی روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها