• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

آخرین اخبار از زلزله مسجدسلیمان

روند ارزیابی مناطق زلزله‌زده سبزآباد، کلگه و بی‌بیان مسجدسلیمان از سوی سازمان امداد و نجات همچنان ادامه دارد.

آخرین اخبار از زلزله مسجدسلیمان
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساعت ۱۱:30:33 روز گذشته (دوشنبه ۱۷ تیرماه) زلزله‌  5/7 ریشتری مسجدسلیمان، واقع در استان خوزستان را ثبت کرد که چهار پس‌لرزه نیز پس از این زمین‌لرزه به‌وقوع پیوست و در شهرهای مسجد‌سلیمان، باغملک، ایذه و هفتگل نیز احساس شد. در همان دقایق نخست زمین‌لرزه، تیم‌های امداد و نجات هلال‌احمر و سازمان اورژانس کشور به محل اعزام شدند که در پی بررسی‌های اولیه سازمان امداد و نجات، خسارات ۱۵ روستا ارزیابی شده که نشان می‌دهد خانه‌های ۱۰ روستا دچار ترک‌های جزئی و در پنج روستای دیگر ۸‌خانه دچار تخریب بیش از ۵۰ درصدی شده‌اند، خوشبختانه میزان خسارت‌ها و صدمات جانی به مردم جزئی بود به‌طوری که براساس اظهارات مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، در دقایق نخست، این زمین‌لرزه 45 مصدوم داشت که 42 نفر در شهرستان مسجد‌سلیمان و سه‌نفر در شهرستان ایذه مصدوم شده بودند. همچنین یک‌نفر نیز پس از وقوع زلزله بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داد. به گفته سلیمی، طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته و اعلام فرمانداری‌ها در شهرستان‌های لالی، اندیکا، گتوند، شوشتر، ایذه و باغملک خسارات و صدمات جانی و مالی گزارش نشده و تیم‌های عملیات درحالت آماده‌باش‌ هستند تا درصورت نیاز به منطقه اعزام شوند.

باتوجه به اینکه ممکن است در ساعات پس از زلزله‌ نیز مصدومان شناسایی شوند، خجسته حسینی‌نژاد، قائم‌مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، از آماده‌باش همه بیمارستان‌ها و مراکز امدادی این شهر جهت پذیرش مصدومان احتمالی زلزله مسجدسلیمان خبر داد و گفت: «مدیریت فوریت‌های پزشکی دانشگاه اهواز با بالگرد مدیریت بحران و حوادث فوریت‌های پزشکی در‌حال ارزیابی وضعیت مصدومان احتمالی زلزله مسجدسلیمان است.»

براساس اعلام مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، 15 آمبولانس شامل چهار اتوبوس‌آمبولانس از اهواز، هویزه، آبادان و رامهرمز به مسجد‌سلیمان و 11 دستگاه آمبولانس نیز از شهرهای اهواز، آبادان، شوشتر، هفتگل و باغملک به این شهرستان اعزام شدند تا امدادرسانی‌های لازم را در راستای خدمت‌رسانی به مصدومان انجام دهند.

متاسفانه در سال‌های اخیر اعلام آمار دقیق تلفات و مصدومیت‌ها در زمان بحران یکی از مشکلات اطلاع‌رسانی در این زمینه به‌شمار می‌آید، به‌طوری که براساس اعلام سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، یک‌نفر در این حادثه جان خود را از دست داده در‌حالی‌که تاکنون هیچ خبری مبنی‌بر فوت از سوی مرکز فوریت‌های پزشکی اورژانس کشور اعلام نشده است.

از سوی دیگر آمار‌های ضد و نقیضی درمورد تعداد مصدومان و مجروحان حادثه منتشر شده است به‌طوری که براساس اعلام سخنگوی سازمان اورژانس کشور، در این حادثه 13 نفر در مسجد‌سلیمان مصدوم شدند که 6 نفر از این افراد بستری شده و اقدامات تکمیلی‌درمانی برای این افراد در‌حال انجام است. این خبر در‌حالی اعلام شد که دقایقی بعد محمدامین زرگر، رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان، تعداد مصدومان مسجد‌سلیمان را 104 نفر عنوان کرد که سه نفر از آنها در ایذه و یک‌نفر دیگرشان در باغملک توسط تکنسین‌های اورژانس 115 به مراکز درمانی انتقال یافتند.

روند ارزیابی مناطق زلزله‌زده سبزآباد، کلگه و بی‌بیان مسجدسلیمان از سوی سازمان امداد و نجات همچنان ادامه دارد، اما به‌دلیل احتمال وقوع پس‌لرزه‌های با شدت بیشتر در مناطق پرخطر و سازه‌های سست و فرسوده، چادرهای اسکان اضطراری در محوطه بیمارستان 22‌بهمن مسجدسلیمان از سوی امدادگران جمعیت هلال‌احمر برپا شده تا درصورت تدوام پس‌لرزه‌های احتمالی به‌منظور اسکان بیماران و مجروحان از آن استفاده کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها