• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ پیمان داوری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر

قابلیت تجاری‌سازی با کسب درآمد غیرشهریه‌ای

واحد خمینی‌شهر یکی از واحدهای بسیار پرپتانسیل دانشگاه آزاد اسلامی است که به هدف‌گذاری دانشگاه در جوار صنعت نزدیک شده است.

قابلیت تجاری‌سازی با کسب درآمد غیرشهریه‌ای
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، واحد خمینی‌شهر یکی از واحدهای بسیار پرپتانسیل دانشگاه آزاد اسلامی است که به هدف‌گذاری دانشگاه در جوار صنعت نزدیک شده و فعالیت‌هایی که در این واحد انجام می‌شود تماما قابلیت تجاری‌سازی و کسب درآمد غیرشهریه‌ای دارند.

در بحث مربوط به صنعت سنگ این دانشگاه به‌خوبی فعالیت کرده و همان‌طور که مشخص است خمینی‌شهر قطب سنگ کشور است و در این شهر دو شهرک بسیار بزرگ صنعتی سنگ وجود دارد، اما متاسفانه هیچ مرکز تحقیقاتی سنگی در این منطقه وجود ندارد و حتی در کشور نیز تعداد افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند انگشت‌شمار است؛ اما واحد خمینی‌شهر رسالت ایجاد مرکز تحقیقات سنگ خمینی‌شهر را برعهده گرفته است. از سوی دیگر این دانشگاه رشته سنگ را نیز تعریف کرده و سرفصل رشته کارشناسی سنگ را تدوین و برای وزارت علوم جهت تصویب ارسال کرده است.

همچنین در بحث ساخت تجهیزات برش سنگ، دستگاه مولتی‌وایر برای اولین‌بار در کشور توسط واحد خمینی‌شهر ساخته شد که نمونه خارجی این دستگاه با پنج ‌برابر قیمت به کشور وارد می‌شود. در حوزه ارتباط با صنایع ایران‌خودرو نیز دانشگاه به‌خاطر اینکه در رشته مکانیک دارای هیات‌علمی قوی و دانشجویان بسیار مستعد است، فعالیت‌های بسیار خوبی انجام داده؛ به‌طور مثال قطعه‌ای در این واحد طراحی و ساخته شده که درواقع مصرف سوخت سیستم‌های انژکتوری را 25 درصد کاهش می‌دهد و حفاظت از قسمت‌های داخلی موتور را برعهده می‌گیرد که توسط مرکز تحقیقات ایران‌خودرو طی جلسه‌ای که داشته‌ایم از دانشگاه برای ساخت این وسیله تشکر شد و بسیار خرسند شدند؛ چراکه طبق اذعان این مرکز تحقیقاتی، برای طراحی و ساخت این قطعه 6 ماه رایزنی با آلمان صورت گرفته بود که به‌خاطر مسائل تحریمی از در اختیار قرار دادن این قطعه به ایران‌خودرو ممانعت می‌کردند.

ساخت ماشین، موتور و دوچرخه الکتریکی نیز ازجمله دیگر محصولات دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر است. رویکرد جدید این دانشگاه بسیار امیدبخش است، البته این امید واهی نیست. درواقع به‌خاطر اینکه سال‌هاست عنوان می‌کنیم باید دغدغه‌های دانشگاهی به سمت نیازهای کشور پیش برود، ما هم این مساله را سال‌هاست عنوان می‌کردیم ولی متاسفانه شنیده نمی‌شد.

اینکه ما به سمت نیازهای کشور برویم و براساس نیازهای محلی کار کنیم، بسیار خوب است. دانشگاه آزاد اسلامی حدود 400 واحد دانشگاهی در سطح کشور دارد که اگر هریک از این واحدها در حوزه توسعه صنایع فعال و به‌عهده گرفتن R&D آن منطقه تلاش کند، این ماموریت می‌تواند جهشی بزرگ در کل کشور ایجاد کند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر در این مسیر قرار گرفته و اخیرا نیز با انعقاد تفاهمنامه‌ای با صنایع هواپیما‌سازی ایران (هسا) که تنها کارخانه در بحث ساخت هواپیما در کشور است و در حال حاضر نیز در حوزه تولیدات قطعات هوافضا نیز فعالیت می‌کند، توانسته‌ایم تولید قطعات هواپیما‌سازی در بحث آموزش و R&D دانشگاه را وارد این حوزه کنیم.

در بحث مولتی‌وایرهایی که عنوان کردیم، هر دستگاهی برای دانشگاه 100 میلیون تومان درآمدزایی دارد که نیاز کشور حداقل حدود 150 دستگاه است که با بازاریابی مناسب می‌توانیم این نیاز را در دست بگیریم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها