• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازتاب سخنان دکتر ولایتی در رسانه‌های خارجی

تصمیم ایران جدی است

خبرگزاری آسوشیتدپرس با پوشش سخنان دکتر ولایتی نوشت که مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل می‌گوید ایران آماده افزایش غنی‌سازی اورانیوم است. این خبرگزاری به نقل از دکتر ولایتی نوشت: «آمریکایی‌ها به‌طور مستقیم و اروپایی‌ها به‌طور غیرمستقیم برجام را نقض کرده‌اند.»

تصمیم ایران جدی است
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سخنان دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل پیرامون تعهد ایران به اجرای برجام به همان اندازه که طرف اروپایی به آن پایبند است، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت. آسوشیتدپرس، گاردین، وال‌استریت‌ژورنال، فدرال‌نیوز نت‌ورک، الشرق‌الاوسط، تی‌آر‌تی ترکیه، گلوب‌اندمیل کانادا، سیتی‌نیوز، تایمز اسرائیل و... به پوشش بخش‌هایی از سخنان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل پرداختند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با پوشش این خبر نوشت که مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل می‌گوید ایران آماده افزایش غنی‌سازی اورانیوم است. این خبرگزاری به نقل از دکتر ولایتی نوشت: «آمریکایی‌ها به‌طور مستقیم و اروپایی‌ها به‌طور غیرمستقیم برجام را نقض کرده‌اند.»

روزنامه گاردین در این باره با اشاره به سخنان آقای دکتر ولایتی نوشت که ایران اعلام کرده آماده است غنی‌سازی اورانیوم را در سطوح بالاتر از قراردادهای هسته‌ای انجام دهد، زیرا اروپا به صورت غیرمستقیم برجام را نقض کرده است. این روزنامه به بخشی از سخنان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اشاره کرده است که می‌گوید به همان اندازه که اروپا تعهداتش را کم می‌کند، ایران نیز از تعهداتش می‌کاهد. این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت که هنوز مشخص نیست ایران چه میزان از غنی‌سازی اورانیوم خود را انتخاب خواهد کرد اما در سخنان ولایتی به پنج درصد غنی‌سازی اشاره شده است.

TRT ترکیه نیز در پوشش این خبر، به بخش‌ محدودیت در یک بازه مشخص برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و به نقل از دکتر ولایتی نوشت: «تعهد طرف ایرانی محدود کردن موقت فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای است و برای یک مدت مشخص طرف مقابل در ازای آن، متعهد شده است که تسهیلات لازم برای مبادلات تجاری و پولی ما را به صورت طبیعی فراهم کند و محدودیت‌های قبلی را بردارد. آنها تعهد کرده‌اند موانع مبادلات تجاری و فعالیت‌های اقتصادی و پولی ما را بردارند که نکرده‌اند، بلکه سخت‌تر از قبل هم شد.» همچنین TRT به بخش نفوذ منطقه‌ای ایران که در گفته‌های آقای ولایتی به آن نیز اشاره شده بود، پرداخت.

تایمز نیز با اشاره به بخش‌هایی از این مصاحبه و تاکید بر افزایش سطح غنی‌سازی ایران، به بندهایی از برجام اشاره کرد و نوشت: «بر اساس توافق هسته‌ای، ایران موافقت کرده که غنی‌سازی اورانیوم را تا سقف 3.67 درصد انجام دهد.»

این رسانه صهیونیستی نوشت که ایران می‌گوید درپی سلاح هسته‌ای نیست اما توافقنامه هسته‌ای به دنبال آن بود که از طریق محدود کردن غنی‌سازی، ذخیره اورانیوم ایران را به 300 کیلوگرم محدود کند. این رسانه به گزارش بازرسان آژانس نیز اشاره کرد که در آن گفته شده بود ایران از محدودیت 300کیلوگرمی ذخیره اورانیوم عبور کرده است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها