• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ دکتر رضا موسی‌زاده‌مقدم‌پور استادیار عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

توسعه اقتصادی و رشته عمران

به نظر می‌رسد با سیاستگذاری درست دولت‌ها و با هماهنگی با آموزش عالی و ارتباط صنایع و دانشگاه‌ها می‌توان در سال‌های آینده علاوه‌بر ایجاد اشتغال پایدار در حوزه مهندسی عمران باعث رونق اقتصادی و بهبود وضعیت زندگی مردم شد.

توسعه اقتصادی و رشته عمران

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، یکی از دغدغه‌های مهم داوطلبان تحصیل در دوره‌های مهندسی عمران در سالیان اخیر اشتغال در این حوزه پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه بوده است.وقتی که به مهندسین فارغ‌التحصیل در دانشگاه‌های کشور که چند سالی است وارد عرصه اشتغال شده‌اند هم نگاه می‌کنیم، همین دغدغه به صورت مشابه وجود دارد که آن امنیت شغلی است. ریشه این مشکل در وهله اول به سیاستگذاری دولت‌ها در اختصاص بودجه‌های عمرانی و ساخت‌وسازها در حوزه‌های عمرانی و مسکن باز می‌گردد. به‌عنوان نمونه پروژه مسکن مهر در دولت قبل به‌رغم ایراداتی که داشت، باعث رونق چشمگیر اشتغال مهندسین جوان و البته صنایع مرتبط با صنعت ساختمان شد. متاسفانه به جای رفع ایرادات و ادامه ساخت‌وساز و پیگیری پروژه‌های انبوه‌سازی که هم باعث تولید مسکن و کاهش تورم و هم افزایش قدرت خرید مسکن توسط مردم می‌شد، در سالیان اخیر اکثر پروژه‌های انبوه‌سازی مسکن متوقف شده و اصولا سیاستگذاری‌ها در جهت حذف این پروژه‌ها بوده که آثار زیان باری را به وجود آورده است.

یکی از مهم‌ترین آثار توقف پروژه‌های عمرانی و تولید مسکن در کشور دغدغه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مهندسی عمران است که باعث بی‌انگیزه شدن دانشجویان نیز شده است. از طرف دیگر این سوال در اذهان عمومی ایجاد شده که چرا باید اصولا تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشور دارای رشته مهندسی عمران باشند تا باعث ازدحام فارغ‌التحصیلان برای اشتغال شوند؟ این سوال هم می‌تواند درست باشد و هم نادرست. درستی این سوال را می‌توان به این شکل پاسخ داد که تعداد زیاد دانشگاه‌هایی که دارای رشته مهندسی عمران هستند نباید باعث کاهش کیفیت آموزش شود که بعضا مشاهده شده در برخی واحدهای دانشگاهی با کمترین کیفیت آموزش انجام می‌شود که باعث عدم توانایی فارغ‌التحصیلان پس از ورود به بازار کار در مواجهه با مسائل عملی مهندسی می‌شود. در این خصوص لازم است ضمن نظارت دقیق‌تر بر نحوه آموزش واحدهای دانشگاهی سرفصل‌های دروس نیز با توجه به پیشرفت‌های مهندسی و تکنولوژی سالیان اخیر به روز شده و به دروس عملی رشته مهندسی عمران نیز توجه ویژه شود.

اما درخصوص نادرستی سوال مطرح شده می‌توان به این نکته اشاره کرد که در خیلی از کشورهای دنیا موتور ایجاد اشتغال و کسب درآمد پروژه‌های عمرانی بزرگ نظیر پروژه‌های راهسازی، تولید انبوه مسکن، سدسازی و... بوده است و کشور ما با توجه به اینکه جزء کشورهای در حال توسعه است نیاز به زیرساخت‌های گسترده‌ای در سالیان آینده خواهد داشت که هنوز یا ساخته نشده یا مغفول مانده است. به عبارت دیگر در کشور هنوز کارهای عمرانی زیادی روی زمین مانده که باید انجام شود و برای این پروژه‌ها نیاز به تعداد زیادی نیروی ماهر و متخصص است. متاسفانه دولت‌ها در سالیان گذشته هرگاه با کسری بودجه مواجه شده‌اند از بودجه پروژه‌های عمرانی کسر کرده‌اند که خود باعث بیکاری و کاهش تولیدات صنایع ساختمانی شده و در واقع موجب تشدید رکود اقتصادی شده است.

به نظر می‌رسد با سیاستگذاری درست دولت‌ها و با هماهنگی با آموزش عالی و ارتباط صنایع و دانشگاه‌ها می‌توان در سال‌های آینده علاوه‌بر ایجاد اشتغال پایدار در حوزه مهندسی عمران باعث رونق اقتصادی و بهبود وضعیت زندگی مردم شد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها