• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ویجای پراشاد، رئیس موسسه تحقیقات اجتماعی کانتیننتال هند در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

ایران در مساله پهپاد از قلمرو خود دفاع‌کرد

ایران حق دارد از قلمرو خود دفاع کند. تا آنجا که من اطلاع دارم یک پهپاد و یک هواپیمای سرنشین‌دار وارد حریم هوایی ایران شده بودند. ایران به هواپیمای با سرنشین حمله نکرد. این تصمیم ایران سنجیده و قابل ستایش است.

ایران در مساله پهپاد از قلمرو خود دفاع‌کرد
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بامداد پنجشنبه دوم تیرماه 1398 پهپاد پیشرفته جاسوسی MQ-4C با آتش سامانه پدافند هوایی سوم خرداد نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در داخل آب‌های سرزمینی ایران سرنگون شد. این اتفاق پس از ماه‌ها تهدید مقامات آمریکایی به حمله نظامی علیه ایران خیلی زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد توان نظامی و تکنولوژی این کشور را با شک و تردید روبه‌رو کرد، از سوی دیگر عدم پاسخ آمریکا به این اقدام مستقیم نظامی ایران جایگاه ابرقدرتی آمریکا را نیز متزلزل نشان داد. علی‌رغم انفعال کاخ سفید در برابر این شکست و سخنان متناقض سران این دولت، آمریکا کماکان تلاش می‌کند بازی تهدید را ادامه دهد. درباره نحوه برخورد آمریکا با مساله سقوط پهپادش در خلیج فارس، جایگاه جان بولتون در آمریکا و دولت این کشور با ویجای پراشاد، رئیس موسسه تحقیقات اجتماعی کانتیننتال گفت‌وگو کرده‌ایم. پراشاد، سردبیر انتشارات لفت ورلد بوکس در دهلی‌نو و همچنین تاریخدان و نویسنده 25 کتاب است.


برخی منابع نزدیک به کاخ سفید می‌گویند دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا با یک حمله محدود علیه مواضع ایران موافقت کرده بود، اما ناگهان از تصمیم خود منصرف شد. این داستان تا چه اندازه می‌تواند واقعی باشد؟ در صورتی که این موضوع صحت دارد، چرا او این حمله را لغو کرد؟

همان‌طور که می‌دانیم پیش‌بینی رفتار ترامپ کار دشواری است. مشاوران تندروی نزدیک به وی از جمله جان بولتون و مایک پمپئو خواستار اقدام نظامی علیه تهران هستند. آنها دوست دارند آمریکا جدیت و قدرت خود را در مقابل ایران نشان دهد. بولتون و پمپئو همچون اسرائیل، عربستان و امارات مدعی رفتار تهاجمی و مخرب تهران در منطقه هستند و به همین خاطر نگاه استراتژیک مشترکی نسبت به امنیت منطقه دارند. آنها معتقدند که تهران باید تا نزدیک مرزهای خود عقب رانده شود، اما متاسفانه آنها درک خوبی از نقش تاریخی ایران در منطقه ندارند. علاوه‌بر این، مقامات آمریکایی باید توجه داشته باشند که سرنگونی طالبان و صدام حسین کمک زیادی به ایران کرد، زیرا دو تهدید بزرگ از مرزهای ایران برداشته شدند. به عبارت دیگر، ایران برنده اصلی این جنگ‌ها بوده، اما این واقعیت به‌خوبی توسط واشنگتن هضم نشده است. جنگ جدید در منطقه ولو اینکه با ایران باشد به نفع آمریکا نیست بلکه این ایران است که از آن نفع خواهد برد و پیروز این جنگ خواهد بود.
 
ترامپ گفته است که ایران به‌طور تصادفی پهپاد جاسوسی آمریکا را سرنگون کرد. نظر شما چیست؟

سازمان سیا چند سال قبل مرکز ماموریت ایران را راه‌اندازی کرد. هدف این مرکز ایجاد نفوذ و آشوب در راستای تحریم و جنگ با ایران است. مایکل آندرس ریاست این مرکز را برعهده دارد که معمار اصلی برنامه پهپاد آمریکا نیز بوده است. باید تحقیقات کاملی برای یافتن حقایق انجام شود ولی آنچه مسلم است ایران توان نظامی فوق‌العاده‌ای دارد و سرنگونی چنین پهپاد مدرنی نمی‌تواند اتفاقی باشد. البته آمریکایی‌ها برای تشدید تنش با ایران حمله مخفیانه‌ای علیه نفتکش‌های تجاری در خلیج فارس انجام داده‌اند که این‌گونه اقدامات می‌تواند به‌شدت به آرامش در منطقه آسیب برساند.
 
مرکز ماموریت ایران چیست و در پروژه حمله به ایران چه نقشی برعهده دارد؟

سازمان سیا قصد داشت دپارتمان ویژه‌ای برای مقابله با تهدیدات ایران راه‌اندازی کند. در حال حاضر سیا دارای مرکز ماموریت ایران و مرکز ماموریت کره‌شمالی است. در این دپارتمان نحوه برخورد با اقدامات تهدیدآمیز ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد. بیشتر تحلیلگران این مرکز نگرشی کاملا ضد ایرانی دارند و تاکنون عملیات‌هایی از جمله جنگ اطلاعاتی و جنگ ترکیبی را برای بی‌ثبات کردن این کشور انجام داده‌اند.

شایعاتی در مورد اخراج قریب‌الوقوع جان بولتون وجود دارد. کنار رفتن او چه تغییری در سیاست ترامپ نسبت به ایران اعمال خواهد کرد؟

بولتون نماینده یک جریان فکری مهم در بین محافظه‌کاران آمریکایی است. حذف وی ضربه مهلکی به این جریان فکری وارد خواهد کرد، اما آنها به بقای خود ادامه خواهند داد. شکست کامل این جریان فکری به یک جنبش قوی ضدامپریالیستی در آمریکا نیاز دارد. بعید می‌دانم که ترامپ بولتون را اخراج کند اما پیش‌بینی رفتار ترامپ کار ساده‌ای نیست.

برداشت شما از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران چیست؟

ایران حق دارد از قلمرو خود دفاع کند. تا آنجا که من اطلاع دارم یک پهپاد و یک هواپیمای سرنشین‌دار وارد حریم هوایی ایران شده بودند. ایران به هواپیمای با سرنشین حمله نکرد. این تصمیم ایران سنجیده و قابل ستایش است. ساقط کردن این هواپیما می‌توانست فاجعه‌آمیز باشد. من از تشدید تنش‌ها بین دو کشور حمایت نمی‌کنم و امیدوارم که ایرانی‌ها در تله آمریکا گرفتار نشوند.

 

* نویسنده : مصطفی افضل‌زاده روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها