• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ حسین جهانی مدیر روابط‌عمومی فرهیختگان

زندگی فقط تا ساعت صفر!

نمی‌توان به دلیل ترس از خطرات احتمالی و برداشت ناصحیح از نبود امنیت در شب‌هنگام، با اعمال مقررات سختگیرانه اجازه فعالیت به صنوف را نداد و شهروندان را از حق زندگی شبانه محروم کرد.

زندگی فقط تا ساعت صفر!
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ساعت که به صفر برسد باید کسب‌وکار خود را تعطیل کنید، نه اینکه کاسب بخواهد بلکه این یک دستور است! چند سالی است بعد از پایان ماه مبارک رمضان بحث فعالیت صنوف بعد از ساعت 24 داغ می‌شود و چند روز بعد دوباره این تب فروکش می‌کند و ناجا زیر بار نمی‌رود و در آخر باز هم صنوف ساعت 24 تعطیل می‌شوند! چرخش فلکی و قرارگرفتن ماه رمضان در نیمه اول سال شمسی سبب شده شب‌ها کوتاه‌تر باشند و در این یک ماه صنوف عرضه‌کننده مواد خوراکی تا اذان مغرب تعطیل هستند اما می‌توانند تا هنگام سحر برای ارائه خدمات باز باشند.

زیست‌شبانه مصوبه‌ای بود که شورای شهر تهران زمستان سال گذشته مقرر کرد تا از ابتدای اردیبهشت ماه در پنج خیابان معروف شهر تهران، شرایطی برای تفریح، گذراندن اوقات فراغت، گردشگری و در عین حال خریدهای خرد فراهم شود تا به این ترتیب بخشی از ترافیک خیابان‌هایی از شهر که در ساعات روز با تراکم فوق‌العاده‌ای نسبت به سایر محلات شهر برای خرید و تفریح مواجه هستند، به ساعات پایانی شب منتقل شود.

این مصوبه قرار بود سه ماه به صورت آزمایشی و از ساعت ۲۴ تا ۳ بامداد اجرایی شود و پس از آن شهرداری تهران با تهیه طرحی جامع، نسبت به گسترش محدوده‌های ویژه زیست‌شبانه اقدام کند؛ مصوبه‌ای که از همان ابتدا مخالفت فرمانداری تهران را به همراه داشت و سپس مخالفت پلیس نیز شنیده شد و سردار ایوب سلیمانی، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی اعلام کرد «حیات شبانه را قبول نداریم، این فرهنگ حتی در اروپا هم نیست و زیر بار آن نخواهیم رفت!»

جوامع شهری امروزه دیگر همچون جوامع روستایی نیست که حرفه همگان کشاورزی باشد و مجبور باشند در ابتدای شب بخوابند تا صبح زود از خواب بیدار شوند و از طرفی هم خود تولیدکننده نیازهایشان باشند که در هر ساعت از شبانه‌روز قادر به تامین آن هستند.

زندگی در کلانشهر بزرگی همچون تهران مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان آن به همراه دارد و این پایتخت‌نشینی مدرنیته و درگیر شدن سبب شده در بسیاری از اوقات اعضای یک خانواده به دلیل مشغله‌های فراوان در طول روز ساعات کمتری را در کنار یکدیگر سپری کنند، به‌طوری که مجبور می‌شوند تنها در ساعت‌های پایانی شب در کنار یکدیگر جمع شوند یا به عبارت بهتر تنها ملاقات کوتاهی با یکدیگر داشته باشند! زندگی شبانه  (Night life) در شهرهای موفق دنیا جریان دارد که علاوه‌بر کمک به اقتصاد شهر، امنیت را به همراه دارد؛ کافی است نگاهی به مناطق اداری شهر تهران همچون مناطق 6 و 12 بیندازید، مناطقی که با تاریک شدن هوا و تعطیلی ادارات دچار سکوت و بی‌تحرکی شده و به ناامن‌ترین محلات شهر تهران بدل می‌شوند.

در بسیاری از شهرهای معروف دنیا برای احیای زندگی شبانه تلاش شده به‌طوری که بسیاری از سینماها، پارک‌ها، رستوران‌ها و... بعد از نیمه‌شب نیز به کار خود ادامه می‌دهند که این موضوع علاوه‌بر کاهش فشارهای عصبی که در طول روز برای شهروندان ایجاد شده، می‌تواند عایدی‌های اقتصادی فراوانی نیز به همراه داشته باشد.

مهم‌ترین رکن در زندگی شبانه، وجود امنیت است که براساس قانون، نیروی انتظامی موظف به تامین امنیت شهروندان است و اگر قرار باشد زندگی شبانه‌ای شکل بگیرد و مراکزی 24 ساعته به ارائه خدمات بپردازند به حتم باید امنیت شهروندان از سوی نیروی انتظامی تامین شود اما اینکه به دلیل نبود امنیت و امکان ایجاد خطر برای کسبه و شهروندان از فعالیت‌های صنوف جلوگیری شود، مصداق بارز پاک‌کردن صورت‌مساله است! در حقیقت نمی‌توان به دلیل ترس از خطرات احتمالی و برداشت ناصحیح از نبود امنیت در شب‌هنگام، با اعمال مقررات سختگیرانه اجازه فعالیت به صنوف را نداد و شهروندان را از حق زندگی شبانه محروم کرد. تجربه نشان داده ارائه خدمات صنوف به شهروندان در ماه مبارک رمضان به حتم می‌تواند در افزایش روحیه شهروندان و ایجاد شادابی در میان مردم تاثیر بسزایی داشته باشد و از سوی دیگر می‌تواند بر کاهش آمار بزهکاری به دلیل حضور مردم در خیابان‌های پایتخت تاثیرگذار باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها