• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بررسی تحلیلی افزایش قیمت خانه در مناطق ۲۲ گانه تهران

تاخت و تاز مسکن ادامه دارد

آمار معاملات مسکن در خردادماه سال جاری نشان می‌دهد حداکثر قیمت یک مترمربع واحد مسکونی 31 میلیون و 720 هزار تومان در محله محمودیه واقع در منطقه یک تهران و حداقل قیمت یک مترمربع واحد مسکونی، دومیلیون و 980 هزار تومان در مسگرآباد تهران بوده است.

تاخت و تاز مسکن ادامه دارد
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کارنامه معاملات مسکن فصل بهار در تهران، از دو منظر قیمت مسکن در فصل بهار و قیمت مسکن در خردادماه قابل ارزیابی است. آمارها نشان می‌دهد درصد رشد قیمت مسکن در خردادماه نسبت به اردیبهشت‌ماه سال جاری، کاهش قابل‌توجهی داشته است. به‌عبارت دیگر، در شرایطی که قیمت مسکن در اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به فروردین‌ماه 12 درصد رشد داشته است، این رقم در خردادماه نسبت به اردیبهشت‌ماه به کمتر از پنج درصد کاهش یافته است. اگرچه کاهش تورم ماهانه مسکن به ثبات نسبی قیمت و در نتیجه کاهش رکود کمک می‌کند، اما افت حجم معاملات انجام‌شده در خردادماه در مقایسه با اردیبهشت‌ماه بیانگر این نکته است که قدرت خرید متقاضیان مسکن بیش از پیش کاهش یافته است. مرکز آمار ایران به‌تازگی گزارشی از متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور ارائه داده است که نشان می‌دهد میانگین یک مترمربع زیربنای مسکونی با مساحت میانگین 110 مترمربع و متوسط عمر 11 سال، 29 میلیون و 270 هزار تومان معامله شده است که این رقم در مقایسه با فصل گذشته (زمستان 97) 11.5 درصد و نسبت به بهار سال 97، 59.8 درصد افزایش یافته است. 
 
براساس اعلام اتحادیه مشاوران املاک تهران، از اول فروردین 97 تا 31 خرداد 97 تعداد کل معاملات مسکن در کشور 330هزار و 178 فقره بوده، این در حالی است که در بازه زمانی اول فروردین امسال تا 31 خردادماه 288 هزار و 120فقره معامله مسکن در کل کشور انجام شده که سهم تهران از این تعداد، با کاهش 34.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 61 هزار و 373 فقره معامله رسیده است. براساس آمار به دست آمده از میزان معاملات انجام‌شده در خردادماه سال جاری نیز بیش از ۴۸ هزار و ۱۵ قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور به امضا رسیده است که این تعداد نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. در شهر تهران نیز در خردادماه 98افزون بر هفت‌هزار و 168 قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل افت ۶۲درصدی را نشان می‌دهد.


 قیمت مسکن در 5 منطقه اول تهران

آمار معاملات مسکن در خردادماه سال جاری نشان می‌دهد حداکثر قیمت یک مترمربع واحد مسکونی 31 میلیون و 720 هزار تومان در محله محمودیه واقع در منطقه یک تهران و حداقل قیمت یک مترمربع واحد مسکونی، دومیلیون و 980 هزار تومان در مسگرآباد تهران بوده است. بر این اساس میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک تهران براساس معاملات انجام‌شده، ‌24 میلیون و 950 هزار تومان برآورد شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 102 درصد رشد داشته است.

در خردادماه امسال و در منطقه 2 تهران نیز یک مترمربع واحد مسکونی با حداکثر قیمت 25 میلیون و 948 هزار تومان در شهرک غرب معامله شده است در حالی که حداقل قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه 12 میلیون و600هزار تومان و در محله تیموری معامله شده است. میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 2 تهران 18 میلیون و 280 هزار تومان بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 64 درصد و در مقایسه با خردادماه سال 92(همزمان با آغاز به‌کار دولت یازدهم) 275 درصد افزایش یافته است.

وضعیت معاملات مسکن در منطقه 3 تهران نیز گویای رشد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه است. بر این اساس در خردادماه امسال یک مترمربع واحد مسکونی در محله دروس 23 میلیون و 261 هزار تومان و یک مترمربع واحد مسکونی در محله زرگنده 17 میلیون و 564 هزار تومان به‌ترتیب بیشترین و کمترین قیمت معاملات انجام‌شده بوده است. بر این اساس، میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه 24 میلیون و 950 هزار تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه گذشته که میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه 14 میلیون و 950 هزار تومان بوده، بیش از 200 درصد رشد داشته است.

در محله پاسداران واقع در منطقه 4 تهران، بیشترین قیمت برای یک مترمربع واحد مسکونی 21 میلیون و 866 هزار تومان برآورد شده در حالی که در محله شمیران‌نو، یک مترمربع واحد مسکونی چهارمیلیون و 769 هزار تومان معامله شده است. به این ترتیب میانگین قیمت مسکن در این منطقه 12 میلیون و 430 هزار تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 81 درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال 92 بیش از 240 درصد رشد داشته است.

قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 5 تهران نیز همانند سایر مناطق با افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده است. بر این اساس در خردادماه امسال در محله پونک شمالی، یک مترمربع واحد مسکونی با بیشترین قیمت، 17 میلیون و 354هزار تومان و در محله شهرزیبا با کمترین قیمت، 10 میلیون و 474 هزار تومان معامله شده است. مقایسه میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش 63 درصدی را نشان می‌دهد. سال گذشته یک مترمربع واحد مسکونی به‌طور میانگین  هشت‌میلیون و 940 هزار تومان اما در خرداد امسال به‌طور میانگین 14 میلیون و 610 هزار تومان معامله شده است.

 وضعیت معاملات در 5 منطقه دوم

در خردادماه امسال، بیشترین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 6 تهران در محله یوسف‌آباد 19 میلیون و 393 هزار تومان و کمترین آن در محله ایرانشهر 10 میلیون و 466 هزار تومان بوده است. بر این اساس میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 6، 16 میلیون تومان برآورد شده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته به‌ازای هر مترمربع 9 میلیون و 690 هزار تومان بوده است. در نتیجه قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در خرداد امسال در مقایسه با خرداد سال گذشته، 67 درصد رشد داشته است.

شهیدقندی و نظام‌آباد، دو محله واقع در منطقه 7 تهران نیز با بیشترین و کمترین قیمت به‌ازای یک مترمربع معامله‌شده است. به این ترتیب یک واحد مسکونی در محله شهیدقندی 18 میلیون تومان به‌ازای یک مترمربع و در نظام‌آباد هفت‌میلیون و 769 هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است. میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه 11 میلیون و 180 هزار تومان برآورد شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 70 درصدی را تجربه کرده است. قیمت مسکن در منطقه 8 تهران در خرداد امسال بیش از 70 درصد رشد داشته است. میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه هشت، 11 میلیون تومان برآورد شده است. به این ترتیب در خردادماه یک مترمربع واحد مسکونی در محله هفت‌حوض 14 میلیون و 238 هزار تومان بیشترین قیمت و در محله وحیدیه هفت‌میلیون و 706 هزار تومان کمترین قیمت را داشته است.

مقایسه قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 9 در خرداد امسال با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن بیش از صددرصد بوده است. بیشترین قیمت معامله‌شده در خردادماه در محله دکتر هوشیار 10 میلیون و 490 هزار تومان به‌ازای هر مترمربع و کمترین قیمت در محله سرآسیاب مهرآباد 6 میلیون و 810 هزار تومان به‌ازای هر مترمربع بوده است. همچنین میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه هشت‌میلیون و 580 هزار تومان برآورد شده است که در مقایسه با میانگین قیمت مدت مشابه سال گذشته، 102 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 در منطقه 10 تهران میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی هفت‌میلیون و 920 هزار تومان برآورد شده است. در خردادماه امسال، یک واحد مسکونی در محله کارون شمالی به قیمت هر مترمربع 9 میلیون و 900 معامله شده که این رقم بالاترین قیمت واحد مسکونی در منطقه 10 بوده است. در محله سلیمانی تیموری نیز یک واحد مسکونی 6میلیون و 767 هزار تومان به‌ازای هر مترمربع به فروش رفته که کمترین قیمت مسکن در این منطقه برآورد می‌شود. قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 10 تهران در خردادماه امسال 88 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

 بیشترین رشد قیمت در منطقه 15

 بررسی اجمالی وضعیت قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در 10 منطقه دوم تهران نشان می‌دهد در خردادماه امسال منطقه 15 با 105 درصد رشد قیمت، صدرنشین افزایش قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران بوده و منطقه 12 با 72 درصد افزایش قیمت کمترین میزان رشد قیمت را در 10 منطقه دوم تهران داشته است. طبق معاملات انجام‌شده این مناطق، محله پیروزی در منطقه 13 بیشترین قیمت مسکن را با 13 میلیون تومان به‌ازای یک مترمربع واحد مسکونی دارا بوده در حالی که پایین‌ترین قیمت مسکن بین 10 منطقه دوم تهران، مربوط به منطقه 15 بوده که در محله مسگرآباد یک مترمربع واحد مسکونی دومیلیون و 980 هزار تومان معامله شده است.

مناطق 21 و 22 تهران نیز همانند سایر مناطق تهران به‌ترتیب با رشد قیمت 84 و 93 درصدی در خردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه بوده‌اند. نکته قابل‌توجه اینکه یک مترمربع واحد مسکونی در محله گلستان منطقه 22 در خردادماه امسال، 13 میلیون و 809 هزار تومان معامله شده است. همچنین میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در منطقه 22 تهران 11 میلیون و 420 هزار تومان برآورد شده که با میانگین قیمت در مناطق 7 و 8 تهران برابر است.

 

* نویسنده : زهرا فریدزادگان روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها