• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
طرح توسعه ظرفیت پتروپالایشی کشور آثار تحریم را کاهش می‌دهد

2 برابر شدن ارزآوری نسبت به خام‌فروشی

ضروری است جمهوری اسلامی ایران نیز از مزیت دسترسی به منابع عظیم نفت خود استفاده کرده و به‌جای خام‌فروشی، زمینه را برای توسعه تولید فرآورده‌های ارزشمند نفتی فراهم کند.

2 برابر شدن ارزآوری نسبت به خام‌فروشی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، یک کانون تفکر و نهاد سیاست‌پژوهی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت اصلاح و تصویب طرح توسعه ظرفیت پتروپالایشی کشور که هم‌اکنون در دستورکار مجلس قرار دارد، تاکید کرد و اجرای هرچه سریع‌تر این طرح را منجر به بی‌اثر شدن تحریم‌ها و دوبرابر شدن ارزآوری کشور نسبت به خام‌فروشی نفت دانست.

براساسنامه این کانون تفکر، تبدیل نفت خام به فرآورده‌، علاوه‌بر فوایدی نظیر اشتغالزایی، رونق اقتصادی، خروج از رکود سایر صنایع و کم‌اثر شدن تحریم‌های نفتی، موجب سودآوری حداقل دوبرابری نسبت به خام‌فروشی نفت و ورود ارز به میزان دوبرابر به کشور می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد کشورهای غرب آسیا با داشتن 48 درصد منابع نفتی جهان، تنها 9 درصد از نفت جهان را مصرف می‌کنند. این در حالی است که کشورهای گروه OECD با مصرف 62 درصد نفت جهان و در اختیار داشتن تنها هفت درصد از ذخایر نفت، نیازمندترین کشورها به انرژی این منطقه هستند. بخش قابل‌توجهی از این مصرف در کشورهای پیشرفته، ناشی از اقداماتی است که در راستای تبدیل نفت خام به فرآورده انجام می‌شود. بنابراین، ضروری است جمهوری اسلامی ایران نیز از مزیت دسترسی به منابع عظیم نفت خود استفاده کرده و به‌جای خام‌فروشی، زمینه را برای توسعه تولید فرآورده‌های ارزشمند نفتی فراهم کند.  از آنجاکه در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز بارها بر «کاهش خام‌فروشی نفت» و «هدایت نقدینگی به‌سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی» تاکید شده و ماده 44 قانون برنامه ششم توسعه نیز به «ایجاد ظرفیت پالایشی به میزان 2.7 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی» اشاره دارد، تهیه یک طرح ملی برای این موضوع و اقدام براساس آن به‌ویژه در شرایط اقتصادی فعلی کشور، اهمیت بالایی دارد.

«پتروپالایشگاه‌ها» واحدهای جدید فرآورش نفت خام

در حال حاضر بسیاری از پالایشگاه‌های جهان برای بهبود حاشیه سود پالایشی خود، نسبت به تولید محصولات پتروشیمیایی اقداماتی را انجام داده‌اند و نگرش تجمیع پالایشگاه و پتروشیمی در قالب واحدهای پتروپالایشی را اجرا کرده‌اند. روند جهانی به‌گونه‌ای است که سهم سرمایه‌گذاری در احداث پتروپالایشگاه نسبت به پالایشگاه برای شرکت‌های معتبر بین‌المللی در حال افزایش است. بررسی وضعیت شرکت‌های بزرگ صنعت نفت در کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد این شرکت‌ها به طراحی و اجرای واحدهای پتروپالایشگاهی روی آورده‌اند.

 اصلی‌ترین هدف احداث پتروپالایشگاه، افزایش سودآوری، تنوع فرآورده‌ها، سهولت در بازاریابی و تنوع مشتریان بین‌المللی و تولید محصولات باارزش افزوده بالاست. دلایل دیگری مانند امنیت تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و همچنین هیات‌مدیره مشترک واحد پالایشگاهی و پتروشیمیایی نیز در ضرورت تجمیع آنها موثر است.

«تنفس خوراک» روشی برای افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری

منظور از «تنفس خوراک»، اعطای خوراک در تمام یا بخشی از سال‌های اول و دوم پس از بهره‌برداری واحد پتروپالایشگاهی است و هزینه خوراک در این مدت به‌عنوان وام صندوق توسعه ملی به مجموعه سهامداران پتروپالایشگاه به حساب می‌آید. در یک نگاه کلی می‌توان عواید حاصل از این طرح را در چهار بخش خلاصه کرد.

اشتغالزایی: ایجاد پتروپالایشگاه اشتغالزایی یک‌میلیون نفری را برای مدت حداقل 40 سال در کشور به‌همراه خواهد داشت. میزان اشتغالزایی حداکثر این طرح‌ها، بستگی به میزان توسعه صنایع پایین‌دستی در ذیل طرح‌های مذکور خصوصا در حوزه پتروشیمیایی آنها دارد و می‌تواند تا بیش از دومیلیون نفر افزایش یابد.

رونق تولید: اجرای طرح تبدیل پالایشگاه‌های قدیمی به پتروپالایشگاه و همچنین احداث پتروپالایشگاه‌های جدید در کشور، ظرفیت بالایی برای افزایش ظرفیت تولید و خدمات در صدها شرکت دیگر خواهد بود.

بی‌اثرسازی تحریم‌های نفتی: نفت خام تا قبل از فرآورش در واحدهای پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی، قابلیت استفاده در هیچ صنعت، خودرو، نیروگاه و حتی پتروشیمی را ندارد و این مساله مشتری‌های نفت ایران را تنها به 40 پالایشگاه در سطح دنیا کاهش داده است. این در حالی است که فرآورش نفت خام و تبدیل آن به زنجیره متنوعی از فرآورده‌های پالایشی و پتروشیمیایی، مشتریان ایران را به بیش از صدها هزار شرکت یا حتی میلیاردها انسان در سطح دنیا افزایش می‌دهد و موجب می‌شود صادرات بخش زیادی از فرآورده‌ها از طریق خودروهای سنگین، خط لوله و نهایتا کشتی‌های کوچک به سایر کشورها صورت گیرد.

هدایت نقدینگی: طبق گزارش بانک مرکزی، نقدینگی کشور در آذرماه سال 97 بیش از 1700 هزار میلیارد تومان بوده است. بنابر نظر کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، تامین مالی داخلی برای افزایش دومیلیون بشکه در روز به ظرفیت پالایش و پتروپالایش نفت کشور، نیازمند حدود 40 میلیارد دلار معادل 400 هزار میلیارد تومان سرمایه است که با توجه به نقدینگی موجود در جامعه، طی یک بازه زمانی مشخص قابل جمع‌آوری است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها