• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

فلسفه سیاسی صرف بازخوانی متون نیست

سلسله جلسات «نقد ایده‌های علمی در حوزه اندیشه سیاسی» با همکاری «پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی»، «مرکز همکاری‌های بین‌المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» و روزنامه «فرهیختگان» برگزار می‌شود.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سومین جلسه از سلسله جلسات «نقد ایده‌های فلسفه سیاسی» با موضوع «جایگاه وحی در فلسفه سیاسی» در تاریخ 98/3/23 در «پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی» برگزار شد.

در این نشست دکتر احمدرضا یزدانی‌مقدم، صاحب ایده «جایگاه وحی در فلسفه سیاسی» و مولف کتابی با همین عنوان، به دفاع از ایده خود پرداخت. یزدانی‌مقدم در این نشست مطرح کرد فلسفه‌سیاسی‌نویسی، صرف بازخوانی متون فلسفه‌سیاسی گذشتگان نیست. یعنی صرفا کاری توصیفی -و تا حدودی- تحلیلی به‌شمار نمی‌آید. یزدانی‌مقدم برآن است که در این ایده، بحث‌های مهمی درباره آثار فارابی مطرح شده از جمله در برابر نظریه‌های موجود درباره ترتیب آثار فارابی، ایده و مبنای جدیدی مطرح شده و آن «توجه به مضامین و محتوای آثار» و «ترتیب بسط موضوع» در آثار فارابی است. سپس بر پایه همین تقسیم‌ها، برنامه عمل فارابی به‌دست داده شده و این ایده اظهار شده است که فارابی درصدد تدوین منشور و بیانیه‌ای نظری برای تحقق مدینه فاضله است.

دکتر یزدانی‌مقدم در ادامه به برخی مباحث دیگر ذیل «جایگاه وحی در فلسفه سیاسی» پرداخت از جمله: «مدینه فارابی، مدینه‌ای در زمین»، «توجه فارابی به اهمیت عمل خارجی و عینی و اقتضائات عمل»، «ارجاع‌پذیری بحث‌های متعدد فارابی درمورد وحی به یک نظریه واحد» و نیز «ارتباط این مباحث با یکدیگر»، «ریشه‌دار بودن نظریه استخدام در آرای فارابی»، «تحلیل نبوت ذیل چارچوب فلسفه سیاسی در اندیشه ابن‌سینا برخلاف تلقی‌های رایج» و... .

در ادامه دکتر محمدکاظم شاکر به نقد و بررسی ایده «جایگاه وحی در فلسفه‌سیاسی» پرداخت. وی در باب محسنات ایده به «تتبع و زحمت زیاد و قابل‌تحسین نویسنده در نگارش متن» و «صورت‌بندی ایده»؛ «نظم واحد در هریک از بخش‌های مطرح‌شده» و «پیروی این بخش‌ها از یک متدلوژی خاص» اشاره کرد. وی در ادامه به برخی نقدها پرداخت که عبارتند از:

1. بهتر بود ساختار ایده به‌جای آنکه بر محور افراد بچرخد، براساس یک الگوی موضوعی طراحی می‌شد.
2. برخی بحث‌هاکه باید در مقدمه می‌آمد، درنتیجه آمده‌است، یعنی عدم تفکیک میان مقدمه و نتیجه
3. عدم توجه به زمینه و زمانه متفکران برای فهم بهتر ایده آنان درخصوص نسبت جایگاه وحی و فلسفه سیاسی
4. فقدان ادبیات تحقیق
5. عدم‌توجه به برخی مباحث روش‌شناختی در نگارش متن و صورت‌بندی ایده
6. کمتر ‌بودن نتایج اتخاذ شده در برابر حجم زیاد مطالبی که در کتاب آمده
7. عدم نقد منابع و مبانی مورد استفاده حکمای مسلمان از فارابی تا ملاصدرا
8. مشخص نبودن ابتنا یا عدم‌ابتنای بحث‌های فلسفه سیاسی برمبانی هستی‌شناسی، جهان‌شناسی و...
در ادامه جلسه نیز برخی حضار به طرح پرسش‌هایی از اساتید پرداختند.

سلسله جلسات «نقد ایده‌های علمی در حوزه اندیشه سیاسی» با همکاری «پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی»، «مرکز همکاری‌های بین‌المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» و روزنامه «فرهیختگان» برگزار می‌شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها