• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ایران پهپادی را ساقط کرد که پس از دستور دونالد ترامپ برای تقویت نیروهای آمریکایی، راهی غرب آسیا شد

پایان میهمان ناخوانده

پایگاه نشنال‌اینترست نوشته ساقط شدن این پهپاد، یکی از ضعف‌های پنتاگون در انجام عملیات‌های تجسس را نشان می‌دهد. ارتش آمریکا برای انجام چنین ماموریت‌هایی متکی به هواپیماهای کند و غیررادارگریزی است که در برابر پدافند هوایی ایران، روسیه و چین آسیب‌پذیر است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، میهمان تازه از راه رسیده آمریکایی، خیلی زودتر از آنکه آمریکایی‌ها تصور کنند به پایان تلخ خود رسید و توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد و به پایان خود رسید. پهپاد آمریکایی «MQ-4C تریتون» همین چند روز پیش و پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با تقویت نیروهای آمریکایی موافقت کرد، راهی غرب آسیا شد. سرنگونی این پهپاد که سایت گیزمودو (وبگاه مورد طراحی، فناوری و مطالب علمی) از آن به‌عنوان یک هواپیمای «بسیار جدید» یاد کرده است به قدری غیرمنتظره بود که ترامپ در لحظه اطلاع از آن واکنش تندی اتخاذ کرد. البته این واکنش ساعاتی بعد با عقب‌نشینی‌اش تعدیل شد و او تلاش کرد این اتفاق را ناشی از اشتباه فردی یک فرمانده ایرانی بداند. ایران البته با انتشار فیلم هدف قرار دادن پهپاد و ارسال نامه‌های جداگانه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و همچنین شورای امنیت این تلاش‌ها را ناکام گذاشت.

پس از انتشار خبر انهدام پهپاد آمریکایی، ترامپ سران کنگره را جمع کرد تا اطلاعاتی را که مدعی آن هستند به آنها هم ارائه دهد و درباره پاسخ آمریکا به این اقدام رایزنی کند. نتایج پاسخ آمریکا به تهران را روز گذشته شخص دونالد ترامپ اعلام کرد. او در مجموعه‌ای از پیام‌های توئیتری به سبک همیشگی، ابتدا به باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای توافق هسته‌ای با ایران تاخت و پس از طرح این ادعا که «ایران امروز بسیار ضعیف‌تر از زمانی است که ریاست‌جمهوری را آغاز کردم»، نوشت: «آنها روز دوشنبه به یک پهپاد که بر فراز آب‌های بین‌المللی در پرواز بود شلیک کردند. ما شوکه شدیم و شب گذشته تصمیم گرفتیم به سه نقطه مختلف حمله کنیم. هنگامی که پرسیدم چند نفر خواهند مرد؟ یک ژنرال پاسخ داد ۱۵۰ نفر. ۱۰ دقیقه قبل از حمله آن را متوقف کردم.»  ترامپ در حالی ادعا می‌کند که آماده هدف قرار دادن سه نقطه در خاک ایران بوده که او از چند هفته گذشته به دلیل اظهارات تنش‌زا علیه ایران و احتمال درگیری نظامی، تحت فشار سنگین کنگره است. علاوه‌بر این، نمایندگان مجلس آمریکا با نگرانی از تشدید اوضاع خاورمیانه، ترامپ را از هر اقدام منجر به درگیری با ایران برحذر داشتند و طرحی را تصویب کردند که به موجب آن رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند از مجوز سال ۲۰۰۱ مربوط به حادثه ۱۱سپتامبر برای جنگ با ایران استفاده کند.

در نشست 90 دقیقه‌ای که پنجشنبه‌شب به وقت تهران ترامپ با سران کنگره داشت، او هیچ چراغ سبزی از سران کنگره دریافت نکرد. وی علاوه‌بر اینکه نتوانست برای پاسخ به تهران به یک جمع‌بندی برسد، حتی در تدوین یک بیانیه نیز ناکام ماند. در این نشست نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا و روسا و اعضای ارشد کمیته‌های روابط خارجی و خدمات نظامی سنا و همچنین کمیته‌های متناظر در مجلس نمایندگان حضور داشته‌اند. ترامپ در موضع‌گیری‌های متناقض درباره سرنگونی این پهپاد اعلام کرد که تصور نمی‌کند این تصمیم ایران باشد و احتمال می‌دهد که اشتباه یک فرمانده یا یک نفر باشد.

  ویژگی‌های پهپاد آمریکایی

شبکه خبری «فاکس‌نیوز» در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرده است، به تشریح مشخصات این پهپاد پرداخته و نوشته است MQ-4C می‌تواند در ارتفاع ۶۰هزار پا یا ۱۷ کیلومتری به مدت ۳۰ساعت پرواز کند. از این پهپاد برای جاسوسی از مخابرات نیروهای مسلح ایران و همچنین ردیابی کشتی‌ها در آبراهه‌های شلوغ استفاده شده است. به نوشته فاکس‌نیوز، قیمت هر پهپاد MQ-4C تا ۱۸۰ میلیون دلار است. برخی شبکه‌ها قیمت این پهپاد را با لحاظ کردن هزینه تحقیق و توسعه، بیشتر از این رقم عنوان کرده‌اند. این هواپیماهای تجسسی قادرند منطقه‌ای بزرگ‌تر از یونان را ظرف ۲۴ ساعت رصد کنند. آنها نیمه‌اتوماتیک هستند، به این معنا که دستورات لازم به آنها داده می‌شود، به سمت سایت هدف پرواز می‌کنند، ماموریت‌شان را انجام می‌دهند و به نقطه اعزام برمی‌گردند. به گزارش فارس، «ایمی زگرات»، عضو ارشد اندیشکده «هوور» درباره ارتفاع پرواز این هواپیما و توانمندی‌های لازم برای هدف قرار دادن آن به نشریه تایم می‌گوید: «مهم‌ترین ویژگی این پهپاد، ارتفاع پرواز آن است. این هواپیما در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کند بنابراین این واقعیت که ایرانی‌ها توانستند آن را سرنگون کنند نشان‌دهنده توانمندی‌های قابل توجه آنهاست. سرنگون کردن این هواپیما به نوعی نشانه‌ای برای ایالات متحده است مبنی‌بر اینکه ایران توانمند‌تر از آن است که ما تصور می‌کردیم.»

اطلاعات منتشرشده روی وب‌سایت شرکت سازنده نشان می‌دهد در جریان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳، سهم این هواپیماها از کل سورتی‌های پرواز هواپیماهای شناسایی آمریکا فقط پنج درصد بود، در حالی که بیش از ۵۵ درصد کل اطلاعات حمله مربوط به اطلاعات به دست آمده از آنها بود؛ این موضوع میزان ارزش آنها در عملیات‌های آمریکا را نشان می‌دهد. با آنکه از این هواپیما برای عملیات‌های تجسس استفاده می‌شود آنها در دسته هواپیماهای پنهانکار جای نمی‌گیرند. پهنای بال آنها ۱۳۰ فوت و شبیه به هواپیماهای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ است. آنها در مقایسه با هواپیماهای جنگی، بزرگ، سنگین و کند به شمار می‌روند. «دن گتینگر»، از مدیران «مرکز مطالعات پهپادی» در «کالج بارد» آمریکا به تایم گفت: «این هواپیماها سریع نیستند. آنها به‌راحتی برای رادارها قابل دیدن هستند. عمدا طوری طراحی شده‌اند که با سرعت کم در ارتفاعات بالا پرواز کنند. قادرند بالای یک منطقه درجا بزنند و هر چقدر که می‌توانند اطلاعات جمع کنند.» این نوع هواپیماها تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند دوربین‌های مادون قرمز و با کیفیت حمل می‌کنند. آنها همچنین حسگرهایی دارند که قادر به شنود مکالمات تلفنی و رادیویی هستند. با وجود این، پایگاه نشنال‌اینترست نوشته ساقط شدن این پهپاد، یکی از ضعف‌های پنتاگون در انجام عملیات‌های تجسس را نشان می‌دهد. ارتش آمریکا برای انجام چنین ماموریت‌هایی متکی به هواپیماهای کند و غیررادارگریزی است که در برابر پدافند هوایی ایران، روسیه و چین آسیب‌پذیر است.

 

پاسخ قاطعانه

«ضربت محرم»، پاسخ مقتدرانه موشک‌های بومی بالستیک ذوالفقار و قیام به تروریست‌ها بود. تروریست‌هایی که شنبه 31 شهریورماه 97 همزمان با رژه نیروهای مسلح به‌سوی مردم و نیروهای نظامی در اهواز شلیک کرده بودند. بامداد دوشنبه 9 مهر 97، کرمانشاه میزبان موشک‌های بومی شد تا انتقام خون شهدای اهواز به‌خصوص کودک چهارساله اهوازی را بگیرد و تروریست‌ها مطمئن شوند اگر «یکی بزنند 10 تا خواهند خورد». این تروریست‌های تحت حمایت آمریکا در منطقه موسوم به شرق فرات (البوکمال و دیرالزور کشور سوریه) مورد ضربه موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی قرار گرفتند و طی این عملیات، سرکردگان جنایت تروریستی اهواز و فرماندهان داعش کشته یا زخمی شدند. اقدام ایران از آنجایی اهمیت بیشتری می‌یافت که این منطقه تحت تسلط ارتش آمریکاست و همین موضوع بالش نرمی را زیر سر تروریست‌ها نهاده بود. از طرف دیگر مهم این بود که پهپاد‌های جمهوری اسلامی با عبور از یکی، دو کشور خود را به این مناطق رسانده و موشک‌های بومی ایران با طی مسافت طولانی چنین دقیق هدف را نشانه گرفته بودند. سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در این خصوص با تاکید بر اینکه تروریست‌ها از فشنگ استفاده کردند و ما با موشک جواب‌شان را دادیم، اقتدار ایران را بیش از پیش به رخ ابرقدرت‌ها کشید. ضرب شست بامداد دوشنبه نیروهای نظامی کشورمان علیه تروریست‌ها اولین اقدام موشکی-پهپادی نبود. به عبارت دیگر، عملیات موفقیت‌آمیز ضربت محرم را می‌توان سومین عملیات موفقیت‌آمیز سپاه علیه تعدی تروریست‌ها نسبت به امنیت کشورمان خواند. اولین‌بار 28 خرداد سال 96 در پاسخ به حمله تروریستی 17 خرداد گروهک تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی و اقدامات تروریستی در اطراف حرم امام‌خمینی(ره) که منجر به شهادت حدود 20 نفر و زخمی‌شدن 52 نفر از هم‌میهنان‌مان شد، سپاه پاسداران طی عملیات «لیله‌القدر»، 6 فروند موشک بالستیک قیام و ذوالفقار را به مواضع تروریست‌های داعشی در استان دیرالزور سوریه شلیک کرد. در دومین عملیات موشکی، 17 شهریور سال 97 در پی شرارت‌های گروهک‌های تروریستی از اقلیم کردستان عراق علیه مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران، که با اعزام تیم‌های متعدد تروریستی، ایجاد ناامنی و ارتکاب اعمال خرابکارانه و سلب امنیت و آرامش مردم استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه صورت گرفته بود، سپاه پاسداران جلسه سران و مرکز آموزش تروریست‌های دموکرات کردستان را با هفت فروند موشک بومی هدف قرار داد. پهپادهای بومی سپاه نیز در این عملیات بالای سر مقر فرماندهی و کمپ آموزشی تروریست‌های حزب دموکرات حضور یافته و به‌طور آنلاین تصاویر لحظات اصابت موشک‌ها را به مرکز فرماندهی عملیات ارسال کردند.

 

آمریکا وجهه‌اش را از دست داد

سرنگونی پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک» در رسانه‌های خارجی و به‌ویژه آمریکایی بازتاب ویژه‌ای داشته است و تحلیلگران به بررسی واکنش تهران به واشنگتن پرداخته‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس با پوشش این خبر مدعی شد: «در حالی که تنش میان ایران و آمریکا بالا گرفته‌ است، این اتفاق می‌تواند احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا را بالا ببرد.» سی‌بی‌اس، فاکس‌نیوز، سی‌ان‌ان، یورونیوز، العربیه، بی‌بی‌سی، تایمز‌ آو اسرائیل، ان‌بی‌سی، الجزیره، دویچه‌وله و... رسانه‌هایی بودند که به پوشش این خبر و تضاد روایت آمریکا با ایران درباره موقعیت مکانی پهپاد پرداخته‌اند. خبرگزاری رویترز و راشاتودی سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا در مرزهای ایران را باعث افزایش سه درصدی قیمت نفت دانستند. پس از انتشار خبر هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی، تحلیلگران به بررسی معنای این اتفاق و واکنش آمریکا به آن پرداخته و درباره آنها سخن گفته‌اند. مامون ابونوار، کارشناس نظامی سرنگونی پهپاد آمریکا را «سیلی محکم به آمریکا» دانست «تا به آمریکا بفهماند بیشتر از این گردنکشی نکند.» او پیام اقدام ایران را بسیار محکم و مقتدرانه دانست و گفت: «کاری از آمریکا برنمی‌آید جز تهدید و وعید.»

او تصریح کرد: «مهم این نیست این پهپاد کجا پرواز کرده، آنچه مهم است سرنگونی این پهپاد توسط ایران است.» هشام جابر، کارشناس دیگر نظامی می‌گوید یکی از اهداف آمریکا تست سامانه‌های پدافندی ایران بوده است. او گفت: «یکی از اهداف آمریکا از به پرواز در آوردن این هواپیمای پیشرفته (به جز جاسوسی) تست سامانه پدافند ایران بوده که با سرنگونی آن کلیه محاسبات آمریکا به هم ریخته است.»

او به نکته بسیار مهم‌تری اشاره کرد و گفت که «دوبار کاخ سفید برای بررسی این حادثه جلسه گذاشته است چون جنگنده‌های اف35 و اف22 از همین سامانه راداری و رادارگریزی بهره می‌برند که شناسایی و سرنگون شده است.» این اظهارنظر به این معناست که در صورت هر نبردی، جنگنده‌های آمریکا توانایی عبور از سامانه‌های پدافندی ایران را نخواهند داشت. «اولریک فرانک» که دارای دکتری روابط بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد و متخصص کاربردهای نظامی پهپادهاست، هدف قرار دادن این پهپاد را باعث از دست دادن وجهه آمریکا دانسته است. او در گفت‌وگویی، با «دردناک‌» خواندن سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط پدافند هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان هرمزگان، تصریح کرد تصور این بود که این پهپاد هدف قرار نخواهد گرفت اما چنین نشد و آمریکا وجهه خود را از دست داد.

او با تاکید بر اینکه «پهپادی که سپاه پاسداران در نزدیکی تنگه هرمز سرنگون کرده، بزرگ‌ترین و گران‌ترین پهپاد نظامی تجسسی جهان است»، افزود: «این پهپاد از نوع «ام کیو ۴ سی» به نام «ترایتن»و درواقع گونه‌ای از پهپاد «آرکیو ۴» گلوبال‌هاوک است که در نیروی دریایی آمریکا به‌کار گرفته می‌شود و مختص فعالیت‌های تجسسی است.»

وی که با رادیوفردا وابسته به سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا (سیا) گفت‌وگو کرده، با اشاره به اینکه «این پهپاد، بزرگ‌ترین پهپاد نظامی مورد استفاده است»، توضیح داد: «بحث پهپادی است که عرضش از یک بال تا بال دیگر حدود ۴۰ متر است و تقریبا شبیه هواپیماهای تجاری است. این سیستم پهپادی به نام جاروبرقی اطلاعات شناخته می‌شود، چراکه انباشته از تکنولوژی‌های برتر تجسسی برای عملیات‌های نظارت و شناسایی است.»

وی با بیان اینکه «گلوبال‌هاوک بزرگ‌ترین پهپاد از نظر اندازه است، گفت: «حتی نمونه‌هایی از این پهپاد می‌تواند تا ۳۵ ساعت در آسمان پرواز کند. در نتیجه مزیت این پهپاد آن است که می‌تواند برای مدت طولانی منطقه‌ای را از ارتفاع بسیار بالا و بدون نیاز به نشستن تحت نظر بگیرد.»

این کارشناس آمریکایی یادآور شد: «مطمئنا از دست دادن چنین سیستمی دردناک است، چون اولا یک سیستم بزرگ و گران است. مساله از دست دادن میلیون‌ها دلار است. البته که موضوع از دست دادن کمی پرستیژ و وجهه نیز به میان می‌آید، خصوصا وقتی چنین سیستمی در پی حمله سقوط کند.»

وی با بیان اینکه «این پهپاد بسیار بالاتر از حد معمول پهپادها پرواز می‌کند»، تاکید کرد: «تصور این بود که هدف قرار نخواهد گرفت. در نتیجه یک ضرر اقتصادی است، و در عین حال از دست دادن وجهه و موضوع سیاسی که مساله‌ساز است.»

 

چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

میانه اردیبهشت سال جاری، اظهارنظر جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ درباره اعزام ناو هواپیمابر و بمب‌افکن‌های ایالات متحده آمریکا «آبراهام لینکلن» به خلیج‌فارس برای ارسال «پیامی واضح به حکومت ایران» و اینکه «هر گونه حمله به منافع آمریکا یا متحدان آن با شدت عملی بی‌امان مواجه خواهد شد» تنش‌های ایران و آمریکا را به بالاترین سطح خود رساند و مقامات سیاسی و نظامی در دوطرف نسبت به یک درگیری نظامی واکنش نشان دادند. چند هفته بعد آمریکا از موضع تهاجمی خود عقب نشست و اعلام کرد به دنبال درگیری نظامی و جنگ با ایران نیست. اگر اظهارنظرهای مقامات آمریکایی را در دو سال گذشته مبنا قرار دهیم، آنها هر لحظه آماده یک جنگ بزرگ هستند ولی رد پای این جنگ را در عمل هیچ‌یک از مقامات آمریکایی نمی‌توان یافت. در میان تمام وعده‌های دونالد ترامپ، وعده‌ پایان دادن به جنگ‌های پرهزینه به‌قدری مهم بود که او بارها و بارها بر آن تاکید کرد و درنهایت هم پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شد.

ترامپ در دوسال گذشته گام‌هایی نیز برای تحقق وعده‌هایی همچون خروج نظامیان آمریکایی از عراق، افغانستان و سوریه برداشته است. در اندیشه او، جنگ اصلی نه در غرب بلکه دقیقا در نقطه مخالف آن یعنی شرق آسیا و در چین است. او به‌خوبی به یاد دارد که گفت‌و‌گوی تلفنی‌ با جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا که در پاسخ به نگرانی ترامپ از پیشی‌ گرفتن چین از آمریکا گفته بود که «شاید علت این وضعیت این باشد که چین مثل آمریکا پول‌هایش را صرف جنگ نکرده است. آنها از زمانی که ما روابط دیپلماتیک عادی برقرار کردیم در هیچ‌جنگی حضور نداشتند. آمریکا در طول ۲۴۲ سال موجودیتش تنها برای ۱۶ سال در صلح به سر برده است.» ترامپ قصد ندارد به مسیر سابق بازگردد و آمریکا را درگیر یک جنگ دیگر کند.

  نامعلوم بودن زمان پایان

جدای از این، نگرانی ترامپ نسبت به سرنوشتی است که آمریکا در جنگ بعدی با آن روبه‌رو خواهد شد. اگر کشور مقابل آمریکا ایران باشد، واشنگتن برای هر اقدامی، نیاز به محاسبات ویژه‌ای دارد. مهم‌ترین عامل در شروع یک اقدام نظامی، «مدت جنگ» و زمان پایان آن خواهد بود. آمریکایی‌ها سابقه محاسباتی اینچنینی را در افغانستان و عراق دارند. آنها نزدیک به دو دهه است که در افغانستان درگیر جنگند و کمتر هفته‌ای است که تلفات ندهند. در حمله به عراق و افغانستان، آمریکا در اوج قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی قرار داشت و هژمون جهانی بود. از سوی دیگر نه در عراق و نه در افغانستان دولتی قدرتمند بر سر کار نبود ولی با این حال پایان دادن به جنگ در اختیار نیروهای آمریکایی نبود. در سال 2019 آمریکا نه هژمون جهانی است و نه قدرت برتر نظامی، سیاسی و اقتصادی. از سوی دیگر ایران، عراق و افغانستان نیست. تهران برخلاف این کشورها و بسیاری از کشورهای جهان، بازدارندگی خود را مبتنی‌بر توان داخلی تعریف و همین مساله طرف مقابل را در زمینه توان نظامی دچار بحران کرده است. بازدارندگی قدرتمند در کنار توانایی‌های نظامی ایران، بزرگ‌ترین مانع برای هر جنگی است. ایران نیز بارها به طرف مقابل هشدار داده است که جنگ را شما آغاز می‌کنید ولی به‌طور حتم پایان‌دهنده آن نخواهید بود.

  نامشخص بودن وسعت میدان جنگ

مساله دیگر از زمان پایان جنگ، میزان و مقیاس پاسخگویی ایران خواهد بود. ایران می‌گوید در صورت حمله، تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف قرار می‌دهد و حتی کشورهایی را که پایگاه‌های آمریکا در آن قرار دارند نیز دشمن تلقی می‌کند. این به معنای وسعت جنگ در تمام غرب آسیاست. علاوه‌بر پاسخ وسیع ایران، تهران در این نبرد تنها نخواهد بود و جبهه مقاومت هم علیه دشمن مهاجم اقدام خواهد کرد. اظهارات گروه‌های نظامی عراقی و همچنین سخنان اخیر سید حسن نصرالله درباره جنگ با ایران که گفته بود «جنگ با ایران به مرزهای این کشور محدود نخواهد شد و آتش به جان منطقه می‌افتد» این موضوع را به‌خوبی مشخص می‌کند.

  مخالفت افکار عمومی آمریکا با جنگ

عامل دیگر خودداری دولت ترامپ از ماجراجویی در منطقه، به افکار عمومی در آمریکا بازمی‌گردد. ترامپ در انتخابات 2016 رای آورد چون حرف‌های متفاوتی می‌زد. او بیش از همه مخالف جنگ بود و دائما از بازگشت سربازان آمریکایی به خانه سخن می‌گفت و برای آن هفت‌هزار میلیارد دلاری که در خاورمیانه خرج شد و دستاوردی نداشت، حسرت می‌خورد. این اظهارات در حدود سه سال گذشته بارها و بارها از سوی او در سخنرانی‌ها تکرار شده و تبدیل به یک گفتمان در آمریکا شده است. حداقل طرفداران ترامپ مخالف جنگ و هزینه‌های جنگی هستند. رئیس‌جمهور آمریکا هم این را به‌خوبی می‌داند و نمی‌خواهد در انتخابات سال آینده، عرصه را به جنگ‌ستیزانی همچون برنی سندرز واگذار کند. ترامپ با درک نگرانی افکار عمومی آمریکا از مواضع جنگ‌طلبانه‌اش درباره ایران، هفته گذشته در مراسم آغاز به کار رسمی کارزار انتخاباتی‌اش، به‌صراحت اعلام کرد که به دنبال جنگ در خاورمیانه نیست و بیشتر در پی صلح است. او در جمع حامیانش در ایالت فلوریدای آمریکا گفت: «ما در حال طی مسیری به سمت ثبات و صلح در خاورمیانه هستیم، چراکه کشورهای بزرگ خواهان مبارزه در جنگ‌های بی‌پایان نیستند، این جنگ‌ها (در منطقه غرب آسیا) به صورت ابدی ادامه داشته است، درحال شروع خارج کردن بسیاری از نظامیان (آمریکایی از این منطقه) هستیم. ما بالاخره آمریکا را در اولویت اول قرار داده‌ایم.» در انتخابات سوم نوامبر 2020 (13 آبان 99) مخالفت با جنگ عنصری تعیین‌کننده خواهد بود. ترامپ نمی‌خواهد بازنده این میدان باشد. او می‌خواهد صلح‌طلب‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا به‌نظر برسد.

  مخالفت کنگره با هر ماجراجویی

کنگره هم از مخالفان هرگونه ماجراجویی در منطقه است. تازه‌ترین واکنش کنگره به اظهارات جنگ‌طلبانه برخی مقامات آمریکایی، نشست چهارشنبه گذشته کنگره آمریکا بود. در نشست کمیته فرعی کنگره درباره ایران که با حضور برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برگزار شد، تقریبا تمام نمایندگان کنگره به هوک یادآوری کردند که اجازه هیچ‌جنگی بدون مجوز کنگره را ندارند. تد دویچ رئیس کمیته فرعی خاورمیانه، شمال آفریقا و تروریسم بین‌المللی مجلس نمایندگان آمریکا، الیوت انگل رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، لی زلدن عضو جمهوری‌خواه ایالت نیویورک، برد شرمن نماینده دموکرات از کالیفرنیا، تد لو نماینده دموکرات کالیفرنیا و دیوید سیسیلینی عضو مجلس نمایندگان آمریکا به‌صراحت اجازه دولت برای جنگی دیگر را زیرسوال بردند و تاکید کردند: «داخل دولت کسانی هستند که می‌گویند جنگ با ایران اجتناب‌ناپذیر است اما دولت هیچ‌مجوزی برای جنگ با ایران ندارد.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها