• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تحلیل عضو هیات علمی دانشگاه تهران از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی

بازی دوسرباخت برای ترامپ

مرندی گفت: «نیروهای مسلح ایران کار بسیار بزرگی در سرنگونی پهپاد کردند. فکر می‌کنم این درسی برای آمریکاست از این باب که فهمیدند توانمندی‌های ایران فراتر از تصور آنهاست و تجهیزات نظامی و دفاعی ایران از پس پیشرفته‌ترین تجهیزات آنها‌ برمی‌آید. بنابراین، این نشان می‌دهد هر نوع درگیری نظامی با ایران عواقب بسیار وخیمی برای آمریکا و اقتصاد آمریکا و جایگاه جهانی این کشور در پی دارد.»

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سیدمحمد مرندی، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران با اشاره به تناقض‌های موجود میان گفته‌های مسئولان کاخ سفید و رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «بسیاری معتقدند درون کاخ سفید آشفتگی‌هایی وجود دارد، بنابراین این تضادها و تناقض‌ها چیز جدیدی نیست و ما عملا در هر مساله‌ای این تناقض‌ها را می‌بینیم.»

وی افزود: «به هر حال اینکه آمریکایی‌ها خیلی سریع ایران را تهدید کردند، نشان می‌دهد آنها نمی‌خواهند اسناد بررسی شود، زیرا می‌دانند روایت ایران دقیق است و اگر این نبود صبر می‌کردند تا شواهد بررسی شود.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه ورود این پهپاد به خاک ایران موضوع جدیدی نیست، افزود: «این اولین‌بار نیست که نیروهای مسلح ایران پهپادهای آمریکایی‌ را در خاک ایران سرنگون می‌کنند، موارد بسیاری وجود دارد؛ در یکی از این موارد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانستند پس از هک‌کردن کامپیوتر یک پهپاد آمریکایی، ‌آن را به سلامت و بدون کمترین آسیب در خاک کشور بنشانند؛ بنابراین رفتار آمریکایی‌ها چیز عجیبی نیست.»

مرندی در پاسخ به این سوال که چرا آمریکایی‌ها دست به چنین اقدامی زدند، گفت: «اساسا در کنار جنگ اقتصادی علیه مردم ایران و در راستای «فشار حداکثری» که عبارت خود ترامپ است، او تلاش می‌کند در حوزه‌های دیگر نیز فشار بر مردم ایران را افزایش دهد.»

وی همچنین افزود: «حمله به نفت‌کش‌ها احتمالا در راستای همین افزایش فشارها و این تعرضات اخیر به حریم هوایی کشور نیز به‌منظور ارعاب نیروهای مسلح و تصمیم‌گیران کشور بود و آنها انتظار نداشتند ایران بتواند این پهپاد فوق‌پیشرفته را آن هم به‌وسیله موشک ساخت ایران سرنگون کند؛ بنابراین محاسبات آنها غلط بود.»

مدیرگروه مطالعات آمریکای دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران درباره اینکه آیا سرنگونی پهپاد می‌تواند ابزاری برای وجاهت‌بخشی آمریکا به موضوع «حمله نظامی ایران» باشد، گفت: «طبیعتا این موضوع هیچ وجاهتی ندارد. این تجاوز به خاک سرزمین ماست و هیچ کشور مستقلی اقدام این‌چنینی را –به‌خصوص از سوی رژیمی که علیه مردم کشورمان جنگ اقتصادی به راه انداخته و دائما تهدید می‌کند- نمی‌پذیرد.»

وی افزود: «نیروهای مسلح ایران کار بسیار بزرگی در سرنگونی پهپاد کردند. فکر می‌کنم این درسی برای آمریکاست از این باب که فهمیدند توانمندی‌های ایران فراتر از تصور آنهاست و تجهیزات نظامی و دفاعی ایران از پس پیشرفته‌ترین تجهیزات آنها‌ برمی‌آید. بنابراین، این نشان می‌دهد هر نوع درگیری نظامی با ایران عواقب بسیار وخیمی برای آمریکا و اقتصاد آمریکا و جایگاه جهانی این کشور در پی دارد.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره این ادعای مقامات آمریکایی که قصد جنگ داشتند اما در ساعات پایانی از تصمیم خود منصرف شدند، گفت: «هیچ‌چیز محال نیست. اصل جنگ بسیار بعید است. اینکه یک حمله محدود علیه ایران انجام شود ممکن است، اما این حمله محدود هم به‌دلیل عواقب خطرناکی که برای ایالات متحده دارد تا حالا انجام نشده است.»

وی در ادامه گفت: «بنابراین جنگ بسیار بعید است چون باعث نابودی تمام تاسیسات نفتی و گازی و نفت‌کش‌ها در خلیج‌فارس شده و فاجعه اقتصادی برای جهان به‌دنبال خواهد داشت، نیروهای آمریکایی در کل منطقه مورد هجوم متحدان ایران قرار خواهند گرفت و از منطقه اخراج خواهند شد. حکومت سعودی و امارات هم در چنین شرایطی دوام نخواهند آورد. این برای آمریکا یک سناریوی بسیار وحشتناک است، به همین دلیل اصل جنگ را بسیار بعید می‌دانم.»

مرندی همچنین افزود: «یک عده در آمریکا می‌گویند یک عملیات محدود علیه ایران انجام دهیم. آن‌هم به این دلیل که منافقین، ضدانقلاب، سلطنت‌طلب‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها به آمریکایی‌ها می‌گویند اگر حمله محدودی کنید ایرانی‌ها واکنش جدی نشان نخواهند داد. فکر می‌کنم با سرنگونی این پهپاد و همچنین با علائمی که جمهوری اسلامی از خود نشان داده، آمریکایی‌ها فهمیده‌اند اگر به‌صورت محدود هم حمله کنند، واکنش ایران بسیار شدید خواهد بود.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: «درصورت وجود چنین نظری کشورهایی که به آمریکا در این حمله کمک کردند هم در امان نخواهند بود. به همین دلیل احتمال یک حمله محدود خیلی زیاد نیست و من بعید می‌دانم آمریکا از ابتدا قصد حمله‌ای داشت که در لحظه آخر پس گرفته باشد.»

وی دراین‌باره افزود: «من فکر می‌کنم طرح این موضوع بیشتر برای تشویش افکارعمومی و افزایش فشار سیاسی است ولی به هر حال محال نیست. دولت آمریکا، دولت عاقلی نیست و به هر حال نیروها همیشه باید آمادگی واکنش خیلی سریع و سنگین در قبال هرگونه تعرض را داشته باشد کمااینکه تاکنون اینچنین بوده است.»

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که با توجه به نزدیکی انتخابات 2020 آمریکا، آیا افزایش تنش با ایران می‌تواند برای موقعیت ترامپ اثر مثبت داشته باشد، گفت: «چه جنگ و چه درگیری محدود قطعا بر موقعیت ترامپ اثر منفی خواهد داشت، چون قطعا آمریکایی‌ها پیروز میدان نخواهند بود.»

وی افزود: «ترامپ دوست دارد در آرامش باشد و اساسا با همین شعار وارد میدان انتخاباتی شد. او همواره ادعا می‌کرد که مخالف جنگ‌های منطقه‌ای در غرب آسیا و شمال آفریقاست.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها